• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugėjant persirgusių koronavirusu ir plečiantis vakcinacijos apimtims, vis garsiau kalbama apie imuniteto pasą. Ši priemonė Lietuvoje galėtų atsirasti jau balandžio mėnesį ir suteiktų galimybę naudotis dalimi paslaugų, kurios šiuo metu užvertos. Visgi imuniteto paso kritikai tikina, kad ši priemonė tik supriešintų visuomenę ir užsiimtų žmonių rūšiavimu.

Daugėjant persirgusių koronavirusu ir plečiantis vakcinacijos apimtims, vis garsiau kalbama apie imuniteto pasą. Ši priemonė Lietuvoje galėtų atsirasti jau balandžio mėnesį ir suteiktų galimybę naudotis dalimi paslaugų, kurios šiuo metu užvertos. Visgi imuniteto paso kritikai tikina, kad ši priemonė tik supriešintų visuomenę ir užsiimtų žmonių rūšiavimu.

REKLAMA

Apie imuniteto pasą naujienų portalo tv3.lt aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo Seimo vicepirmininkas, Laisvės frakcijos atstovas Vytautas Mitalas ir socialdemokratas Gintautas Paluckas.

Tvirtina, kad imuniteto pasas būtinas

V. Mitalo teigimu, imuniteto pasas yra būtinybė.

„Jeigu mes iš tikrųjų modeliuojame savo ateitį, dėliojame veiksmus, kaip atrodys gyvenimas baigiantis intensyviausiai pandemijos fazei, bet dar nepasitraukus iki galo koronavirusui, tai imuniteto pasas, panašus, kokį turi Danija, yra būtinas“, – kalbėjo Seimo vicepirmininkas.

Pasak jo, didesni kultūros ar sporto renginiai turėtų atsidaryti kiek įmanoma greičiau, o saugumą tokiuose renginiuose kaip tik ir būtų galima užtikrinti su imuniteto pasu. V. Mitalo teigimu, imuniteto pasas parodytų, ar žmogus persirgęs, ar yra paskiepytas.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl to, ar reikėtų į imuniteto pasą įtraukti ir neigiamą koronaviruso testą, ekspertai vis dar diskutuoja, kadangi neigiamas testo atsakymas ne visais atvejais užtikrina, kad asmuo tikrai nėra viruso platintojas.

REKLAMA

„Mūsų frakcijos nuomone, mes turime būti proaktyvūs šitoje srityje, nedelsiant aktyviai dėliotis, kaip tas pasas turi atrodyti“, – įsitikinęs V. Mitalas.

Laidos svečio teigimu, neturėtų būti kalbama apie tai, kad imuniteto paso turėjimas ar neturėjimas apibrėžtų, ar žmogus gali gauti būtinąsias paslaugas.

„Tiek eilėje prie vaistinės, ar prie šeimos gydytojo, ar netgi, mano nuomone, keliaujant šalies viduje, imuniteto paso kaip priemonės neturėtume čia taikyti. Imuniteto pasas galėtų galioti tik toms paslaugų rūšims, kurios yra nebūtinosios“, – kalbėjo V. Mitalas.

REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, paslaugų, kuriomis naudotis galimybę suteiktų imuniteto pasas, sąrašą netrukus turėtų patvirtinti Vyriausybė.

„Visi norime, kad būtų, pavyzdžiui, įmanoma surengti kokių 500 dalyvių koncertą. Natūralu, kad artimiausioje ateityje, kurią mes matome, lengviausia tą padaryti būtų su imuniteto pasu“, – sakė V. Mitalas.

Politiko teigimu, viena iš prielaidų pradėti imuniteto pasą yra masinė vakcinacija, ant kurios slenksčio, anot pašnekovo, Lietuva jau yra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tikrai ta idėja turi virsti kūnu“, – įsitikinęs V. Mitalas.

Taps įrankiu diskriminacijai

Socialdemokratų partijos atstovas G. Paluckas imuniteto pasą pavadino kaip naują elitizmo įrankį.

„Su imuniteto pasu yra aibė įvairiausių problemų, tiek dėl efektyvumo taikymo, tiek dėl visuomenės sveikatos saugos, tiek dėl lygiateisiškumo principų, nediskriminavimo asmenų, nerūšiavimo.

REKLAMA

Kolega Vytautas pavadino jį galimybių pasu, tai galimybių kam? Galimybių ne visiems, kai mes turime mažiau kaip 10 proc. vakcinuotos? Ar tai kažkoks naujas elitizmo įrankis?“ – svarstė G. Paluckas.

Socialdemokrato teigimu, imuniteto pasas, kai vakcina nėra prieinama kiekvienam norinčiam pasiskiepyti, yra atvira diskriminacija visų asmenų, kurie saugosi, kurie neserga, kurie stengiasi laikytis karantino.

REKLAMA

„Kalbėti apie tai, kad štai, kam pavyko pasiskiepyti dėl vienokių ar kitokių priežasčių, galės eiti ir džiaugtis gyvenimu ir šventę švęsti, tikrai tokiomis aplinkybėmis, kokias šiandien turime, yra niekaip nepateisinama“, – įsitikinęs Seimo narys.

G. Palucko teigimu, visame pasaulyje dėl imuniteto kyla nemažai klausimų: kiek tai kainuos, kas kiek laiko jį reikės atnaujinti, ar žmonės nebus diskriminuojami darbe dėl imuniteto paso neturėjimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Štai tie klausimai, į kuriuos nėra atsakymų“, – kalbėjo socialdemokratas.

Politiko nuomone, imuniteto paso iniciatyva yra gerokai per ankstyva, apie ją reikėtų diskutuoti tik tada, kai masinė vakcinacija yra įsibėgėjusi.

Nemano, kad kalbėti per anksti

„Kolega Gintautas Paluckas kelia labai gerus ir taiklius klausimus, bet tam yra ir keletas, mano galva, gerų ir taiklių atsakymų“, – sakė V. Mitalas.

REKLAMA

Pasak jo, per šį mėnesį Lietuvą pasieks keli šimtai tūkstančių vakcinų dozių ir šalis bus toje fazėje, kai galima sakyti, kad masinė vakcinacija yra įsibėgėjusi.

„Kalbėti nėra per anksti“, – įsitikinęs V. Mitalas.

Atsakydamas į G. Palucko kritiką dėl žmonių rūšiavimo, V. Mitalas sutiko, kad klausimas yra rimtas ir reikėtų apibrėžti galimybes, kurias šias pasas atvertų.

REKLAMA

Laisvės partijos atstovas samprotavo, kad šios galimybės turėtų būti proporcingos, įtvirtintos įstatymu ir nekeltų kažkokių didesnių klausimų.

„Šitas imuniteto pasas leistų išeiti iš labai sukaustyto režimo, išeiti tokiu greičiu, koks būtų optimaliausias visiems, tiek žmonėms, kurie nori išeiti, tiek ir ekonomikai, tiek ir švietimo, kultūros sektoriui, daugybei kitų sektorių, kurie kenčia dėl didelio uždarymo ir nežinojimo dėl ateities.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tikslas yra, kad mes šitas taisykles apsibrėžtume jau kuo anksčiau, kad tada, kai sąlyga leis pasakyti, jog mes iš tikrųjų vykdome masinę vakcinaciją, pasikartosiu, tai jau vyks greitu metu, galėtume kartu priimti sprendimus ir dėl imuniteto paso įsigaliojimo“, – kalbėjo V. Mitalas.

Perspėja dėl visuomenės susipriešinimo

G. Paluckas pažymėjo, kad tarptautinių organizacijų rekomendacija dėl koronaviruso pandemijos suvaldymo yra testuoti, atsekti ir izoliuoti.

REKLAMA

„Tokio principo reikėtų laikytis. Jeigu mes mėginsime visuomenę skirstyti į jau kažkiek paėjusius ir kartais atsitiktinumo dėka gavusius skiepus ir tuos, kurie tų skiepų dėl įvairių priežasčių, nuo jų nepriklausančių, negavo, tai mes iš tikrųjų nieko nelaimėsime“, – kalbėjo socialdemokratas.

Politiko teigimu, tai būtų atviras visuomenės supriešinimas, o imuniteto pasą gavę žmonės gali pradėti elgtis mažiau saugiai, o tai ne tik, kad ne pristabdys, o paspartins viruso plitimą.

REKLAMA

„Tiek skiepas, tiek persirgimas ne visada sukuria reikiamą antikūnų kiekį, kuris leistų nesusirgti, kad ir besimptome forma, ir toliau neplatinti to viruso. Šis sprendimas yra nesavalaikis, šis sprendimas yra prastas“, – pažymėjo G. Paluckas.

Naujienų portalas tv3.lt jau rašė, kad imuniteto paso koncepciją netrukus patvirtins Vyriausybė, o šį priemonė gali startuoti jau balandžio antroje pusėje.

Visa V. Mitalo ir G. Palucko diskusiją apie imuniteto pasą rasite „Dienos pjūvio“ įraše, kurį rasite teksto pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų