Klaipėdos turgavietėje jau ne vieną dešimtmetį prekiaujanti Danutė nusiminusi. Sako, pastaraisiais mėnesiais visoje turgavietėje ženkliai sumažėjo klientų. Dažną prekystalį lanko ištikimi ir nuolatiniai pirkėjai, tačiau kiti klaipėdiečiai apsilanko rečiau.
„Žmonių nėra. Visi taupo ir neina pas mus“, – sako turgaus prekeivė Danutė.
O atėję žmonės perka mažesniais kiekiais.
„Visko po truputį perka. Daug ne, kaip anksčiau daug pirkdavo. Dabar mažai. Va, va, po buntelį tokį pasiims savaitei“, – kalba Danutė.
„Taip imant metai iš metų tendenciją, tai būdavo didesni tie kiekiai. Dabar truputį yra apmažėję, bet nežinau, nesiskundžiam. – O ko mažiau perka? – Mažiau tai tokių nesezoninių prekių. Tokių kaip pomidorai, agurkai“, – teigia turgaus prekeivė Vita.
Į turgavietę vis tik užsukę žmonės atviri – dažną gąsdina kylančios daržovių ir kitų čia pardavinėjamų produktų kainos:
„Kainos yra biški didesnės. Bet taupiai valgant. – Taupot valgydama? – Aišku, o ką darysi? – Kaip? Mažiau perkat? – Stengiuos neišmesti.“
„Arba salotos nepaprastai brangios. Pusė pundelio jau du eurai ten toks nedidelis. Nu, kandžiojasi.“
„Kiaušiniai didesni ir kaina kaip parduotuvėje, praktiškai tas pats. Nebent, kai būna akcija, tai būna mažiau. Bet čia geri kiaušiniai labai. – O su pernai metais palyginus kiaušinių kainą? – Dvigubai man atrodo, ar ne?“
Pirkėja neklysta. Didžiųjų Lietuvos miestų turgavietėse pernai metų pradžioje dešimties kiaušinių dėžutė kainavo 1,40 euro, o dabar 2,30 eurų. Dvidešimčia centų brango kilogramas svogūnų, kopūstų bei bulvių. Nuo dviejų iki pustrečio euro pabrango litras raugintų kopūstų.
Turgavietėje per metus puse euro pabrango kilogramas bananų ir net 70 centų toks pat kiekis mandarinų. Prekybininkai sako, kad stebėtis nereikia – dalį daržovių ir vaisių jie atsiveža iš užsienio, o ten esantys augintojai pakėlė kainas. Kylant pragyvenimo kainoms, jas kelia ir lietuviškų daržovių augintojai. Tiesa, ne visi.
„Ne, pas mus nekilo. Bulvėm išvis. Kaip buvo rudenį. Dar pernai iš rudens buvo brangesnės negu šiemet. Nekilo nė truputėlio“, – tvirtina turgaus prekeivė Milda.
„Turgus visą laiką yra už kokybę, už šviežumą. Ir už tai, kad prekė gali būti truputėlį brangesnė, bet ji yra kokybiška – skani ir šviežia. Aš apie vaisius ir daržoves turiu omenyje“, – tikina turgaus prekeivė Agnė.
O štai Panevėžio prekeiviai sako, kad ir gamtos sąlygos padarė savo.
„Metai buvo prastesni. Lietingi buvo. Ūkininkai daug užarė, prigėrė bulvės. Daug buvo prarasta. Ne vien bulvės – ir kitos daržovės prigėrė“, – sako daržovių pardavėjas Bronius.
Tačiau toks žmonių taupymas yra jų sveikatos sąskaita – sako specialistai. Jie pataria žmonėms rasti kitų sričių, kur taupyti, tačiau vaisius bei daržoves pirkti ir valgyti.
„Tai yra žmogaus organizmui svarbios medžiagos. Kad galėtume įgyti imunitetą, kad apsisaugotume nuo tam tikrų ligų ilgalaikėj perspektyvoj. Tai turi reikšmę lėtinėms ligoms, cukriniam diabetui, širdies ligoms“, – teigia Klaipėdos visuomenės sveikatos biuro specialistė Ieva Bukauskaitė.
Pasak sveikatos specialistų, lietuviai ir taip lyginant su kitomis Europos Sąjungos šalimis valgo mažai daržovių. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja per dieną suvalgyti ne mažiau 300 gramų daržovių. Mūsų tautiečiai vidutiniškai jų suvartoja apie 200 gramų per dieną.