Stambesnieji pieno gamintojai tokius ministerijos planus vadina ūkininkų kiršinimu ir grasina naujais protestais.
Ūkininkų traktoriai prie išvažiavimo iš greitkelio lėtai judėdami stabdo eismą ir formuojasi didžiulės spūstys. Vienas iš ūkininkų protestų organizatorių Martynas Puidokas tvirtina, kad ūkininkai protestuodami prieš Vyriausybę darosi vis piktesni.
„Ties Kryžkalniu darosi labai didelė spūstis. Traktorių daug, jie vos juda, spūstis didžiulė. Kadangi premjerė nesiteikė ateiti į mitingą, žemdirbiai turėjo eiti pas ją. Panašu, žemdirbiai darosi vis piktesni. Tai yra vykdomos politikos pasekmė“, – teigia ūkininkas Martynas Puidokas.
Vyriausybės abejingumą ūkininkams peikia ir 200 karvių su tėvu ir broliu laikantis ir ties Šiauliais pieną gyventojams pardavinėjantis ūkininkas Gediminas Tulčius. Už litrą natūralaus pieno jis čia prašo vieno euro ir sako, kad taip važinėti po miestelius pas gyventojus labiau apsimoka, kai pieninė už litrą siūlo viso labo 40 centų.
„Gaunasi apie 42 centai už natūralaus pieno litrą. Mes prašome 1 euro, nuo jo 79 mums, 21 valstybei PVM, dar pelno, GPM mokesčiai, kuras, autobuso nuoma, lieka apie 60 centų. Tai ir siekiamybė, kad po 60 centų gautume iš pieninių“, – aiškina G. Tulčius.
Kadangi šis pienas ne už dyką, žmonių eilės kaip prie nemokamo pieno, nesirikiuoja. Tačiau čia atėję žmonės sutinka geriau sumokėti vieną kitą eurą už šį pieną ūkininkui negu gerti parduotuvinį:
„Čia pienas į pieną panašus, o ten vanduo baltai nudažytas pieno skonio.“
„Natūralus visada geresnis.“
„Labai gerai, parduotuvės pieno gerti nebeįmanoma. Labai brangus, neskanus, kartumu atsiduoda. Katinas nenori to pieno. Kai atvežam naminį pienuką – katinas sėdi prie durų.“
„Aš manau, kad parduotuvės pienas – milteliai ir vanduo.“
Ūkininkai piktinasi ne tik žemomis pieno supirkimo kainomis, bet ir Vyriausybės planais griežtinti ūkininkavimo sąlygas, įvesti naujus aplinkosaugos reikalavimus, mažinti lengvatas. Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas praneša, kad pieno ūkiams pažadėtus 8 milijonus eurų biudžeto paramos skirs ne visiems ūkininkams, o tik smulkiausiems, kurie pastaraisiais mėnesiais už pieną gauna iki 35 centų už litrą ir dėl to esą nukentėjo labiausiai.
„Paramą teikiame ne visiems, tik labiausiai nukentėjusiems – vidutiniams ir smulkiems. Parama tam, kas labiausiai nukenčia, visada yra kažkas už brūkšnio, nebus visi patenkinti“, – sako K. Navickas.
Pasak ministro, paramos turėtų sulaukti apie 10 tūkst. ūkininkų, laikančių iš viso apie 100 tūkst. melžiamų karvių. Žemės ūkio rūmų ir smulkių ūkininkų organizacijos tokioms paramos dalyboms pritaria ir tikisi už karvę gauti ne po 30, bet kone šimtą eurų.
„Norime paskatinti vidutinį ūkininką, kas gauna nesąžiningą kainą, turėtų gauti 3 kartus daugiau paramos už karves ir pieną. Netoli 90–100 eurų, galėtų“, – kalba Žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas Svitojus.
„Šeimos ir vidutiniai ūkiai džiaugiasi, kad ministras garantavo, kad sprendimo nevilkins, eina prie skaidresnės kainos“, – tvirtina šeimos ūkininkų sąjungos atstovas Vytautas Buivydas.
Pagal ministerijos planą paramos greičiausiai negaus apie 1 tūkstantis stambių pieno ūkių. Pieno gamintojų asociacijos vadovas tokia ministro Navicko laikysena atvirai piktinasi ir jis ragina nesistebėti, kad po rezultatų nedavusių mitingų ir piketų ūkininkai imasi kelių blokadų.
„Tai supjūdymas mažiukų su dideliais. Šita Vyriausybė nors vieną klausimą ūkininkui išspręstų, nė vieno klausimo. Tik uždrausti ir nubausti. Čia biurokrato formulė“, – kalba Pieno gamintojų asociacijos vadovas Jonas Vilionis.
Ministras su ūkininkais ir perdirbėjais tariasi keisti ir Pieno įstatymą. Ministras žada, kad jis bus palankesnis ūkininkams – susikooperavusiems ūkininkams žada stabilesnes ir aukštesnes pieno supirkimo kainas.