• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimas ketvirtadienį po pateikimo pritarė laikinam bankų solidarumo mokesčiui. Visgi valdančiųjų nuomonės šiuo klausimu išsiskyrė – Laisvės partija ir Liberalų sąjūdis šiam projektui nepritaria.

Seimas ketvirtadienį po pateikimo pritarė laikinam bankų solidarumo mokesčiui. Visgi valdančiųjų nuomonės šiuo klausimu išsiskyrė – Laisvės partija ir Liberalų sąjūdis šiam projektui nepritaria.

REKLAMA

Apie tai naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo Seimo nariai: Vytautas Mitalas iš Laisvės partijos ir Paulius Saudargas iš Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD).

Pone Saudargai, jūs balsavote už laikinąjį bankų solidarumo mokestį. Gal galėtumėte argumentuoti, kodėl? Kam jo reikia?

P. Saudargas: Man atrodo, kad čia jau daug kartų argumentuotas ir labai paprastas dalykas. Vienas pagrindinių aspektų yra, kad mes to nedarome lygioje vietoje – staiga sugalvojome kažką nubausti už tai, kad sekasi versle. Štai, žiūrėkit, bankai užsidirbo, tai dabar mes juos nuskalpuokime. Nieko panašaus. Tai yra absoliučiai netipinė situacija, susidariusi visoje finansų sistemoje.

Priežastys yra gana rimtos, jos tektoninės. Pirma priežastis yra pandemija ir postpandeminiai sprendimai, paskatinti ekonomikas – pinigų dalybos tiems, kam tuo metu buvo sunku ir taip toliau. Visa tai sukėlė likvidžių lėšų perteklių pačiuose bankuose. Tai vienas dalykas.

REKLAMA
REKLAMA

Antras dalykas yra Putino pradėtas karas. Tiek energetinis karas prieš visą Europą ir vėliau kruvinas konvencinis karas Ukrainoje, kas sukėlė infliaciją, nes energetikos kainos pakeliui sukėlė visą kitą. Tais metais mes turėjome neprognozuojamai augančią infliaciją.

REKLAMA

Europos Centrinis Bankas reaguoja, padidindamas bazines palūkanų normas ir to pasekoje, bankai staiga tarsi iš dangaus pradėjo uždirbti šituos viršpelnius. Kitais metais prognozuojama milijardas šito pelno, būtent iš palūkanų. Manome, kad tai ne visiškai bankų darbuotojų triūsu, ar išmaniais sprendimais, ar gudriom investicijom uždirbti pinigai.

Taigi, bankai iš palūkanų užsidirba pakankamai nemažai, o Lietuvai reikia vystyti savo karinę infrastruktūrą ir tai taipogi pastarųjų metų milžiniškas uždavinys. Tai štai iš kur tuos pusę milijardo eurų paimti.

REKLAMA
REKLAMA

Mažai buvo balsavusių prieš, už buvo 107 Seimo nariai. Pone Mitalai, kodėl pasirinkote būti mažumoje? Kodėl nepritariate šitam laikinam mokesčiui?

V. Mitalas: Dėl bankų pelno balsuoti Seimas mėgsta, balsavo jau ir šią kadenciją. Tai yra vienintelis sektorius Lietuvoje, kuriam taikomas padidintas pelno mokestis, skirtingai negu kitiems sektoriams. Nors anksčiau lyg ir sakė, kad tas padidintas pelno mokestis galios tik laikinai, Seimas nubalsavo, kad jis yra nuolatinis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įvertindamas, kad ta netipinė situacija egzistuoja, matau, kad Seimas gali ir toliau žengti tokiu keliu, pripažinti, kad tos netipinės situacijos susiklosto vienur, kitur, trečiur ir tokiu būdu apmokestinti tuos subjektus, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių gauna didelį pelną.

Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų