• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Milijonas lietuvių dar nepasirinko nepriklausomo elektros tiekėjo. Beveik pusei jų beliko vos du mėnesiai tai padaryti, likusiems – iki metų galo. Ir ne tik gyventojams sunku susivokti siūlomų tarifų klampynėje, juolab kad kainos tik kyla. Stebėdamas, kad rinkose elektra pinga, štai ir ekonomistas Tadas Povilauskas jau stebisi, ar ne per brangiai tiekėjai reikalauja mokėti.

Milijonas lietuvių dar nepasirinko nepriklausomo elektros tiekėjo. Beveik pusei jų beliko vos du mėnesiai tai padaryti, likusiems – iki metų galo. Ir ne tik gyventojams sunku susivokti siūlomų tarifų klampynėje, juolab kad kainos tik kyla. Stebėdamas, kad rinkose elektra pinga, štai ir ekonomistas Tadas Povilauskas jau stebisi, ar ne per brangiai tiekėjai reikalauja mokėti.

REKLAMA

Ekonomistas Tadas Povilauskas rengiasi pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją. Tačiau jį nustebino skirtingų tiekėjų labai panašūs pasiūlymai metams užfiksuoti kainą už beveik 34 centus už kilovatvalandę. Ekonomistas svarsto, ar tiekėjai ne per daug užkėlė kainas, mat tokia aukšta elektros kaina biržoje buvo gruodį, o vėliau buvo net perpus sumažėjusi.

„Kiek tos kainos pagrįstos ar nepagrįstos, tai verslas, sudėtinga kainodara. Ypač kalbant apie kainų prognozavimą ir apsidraudimą nuo kainų pokyčių per artimiausius 12, 24, 36 mėn. Sudėtingi reikalai“, – sako T. Povilauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Vyriausybė žada, kad visi buitiniai elektros vartotojai antrąjį metų pusmetį mokės ne daugiau kaip 23 ct už kilovatvalandę, o jei sutartyje tarifas bus didesnis, perviršį kompensuos. Tad ekonomistas nerimauja, kad gyventojai nesuks galvos dėl sutarčių sąlygų, bet iš biudžeto visiems mokesčių mokėtojams teks kompensuoti galimus didžiulius energetikų antkainius.

REKLAMA

„Kainos pakankamai didelės netgi lyginant su kainomis biržoje, kurias turėjome iki šiol“, – teigia T. Povilauskas.

Elektros tiekėjai ekonomisto nepasitenkinimą aukštomis elektros kainomis mėgina malšinti aiškindami, esą kainą vartotojams lemia labai daug veiksnių ir ragina žiūrėti ne vidutines, o pikines rinkos kainas, kuomet gyventojai daugiausia elektros ir suvartoja.

„Gyvename energetikos krizės aplinkoje, rinkose didelis kintamumas, rinka labai neapibrėžta. Tiekėjai patiria kaštus – balansavimo, administravimo“, – aiškina „Elektrum Lietuva“ atstovas Artūras Zatulinas.

REKLAMA
REKLAMA

„Kai fiksuojame kainą, turime apsidrausti. Kas yra papildomos išlaidos. Kitas dalykas, klientai nevartoja tolygiai. Kiekvieną valandą elektros kaina biržoje skiriasi“, – teigia „Ignitis“ atstovas Artūras Ketlerius.

„Daugiau elektros vartoja dieną, o jei kalbame apie savaitgalius – vakarais, bet ne naktį, kada miega. Čia labai svarbus kalkuliavimas, kuris ir padidina elektros kainą“, – sako nepriklausomų elektros tiekėjų asociacijos vadovas Vilius Juraitis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visgi dėl nepriklausomų elektros tiekėjų siūlomų tarifų skundžiasi ne tik ekonomistai, bet ir mūsų kalbinti gyventojai:

„Kandžiojasi, aš pensininkė, labai kandžiojasi.“

„Tų pasirinkimų yra begalės, bet kai pasiklausai, jau vieni bankrutavo, kiti dar daugiau ir daugiau.“

„Pasirašėm sutartį, net nėra iš ko rinktis, nenormalu.“

O Energijos skirstymo operatorius (ESO) toliau ragina gyventojus nebedelsti ir atsisakyti visuomeninės reguliuojamos elektros kainos.

REKLAMA

„Anksčiau gyvendavome su vienu telefono teikėju, dabar galime rinktis. Vienas duoda tą, kitas tą, aš su tuo, keičiu. Tai yra laisvė ir naudos, kurias ilgainiui atneš šitas projektas“, – teigia ESO atstovas Paulius Kalmantas.

Dujų ir elektros kainų kompensacijoms vyriausybė planuoja išleisti apie pusę milijardo eurų. Opozicijos nuomone, kai kalbama apie tokias įspūdingas sumas, turi būti griežta nepriklausomų elektros tiekėjų kainų kontrolė. Kai kurie jų ragina valdančiuosius atidėti, o galbūt net ir atšaukti rinkos liberalizavimą, kai energetikos rinkose šiuo metu dėl karo Ukrainoje tokia įtempta ir sunkiai prognozuojama padėtis.

REKLAMA

„Mes turime laukines elektros džiungles, kuriose kiekvienas už save ir turi nesuklysti. Kai yra kainų pikas, ką turime dabar, bet koks ilgesnis įsipareigojimas 12 ar 24 mėn. gali žmonėms kainuoti labai didžiulius pinigus“, – tikina Seimo narys Gintautas Paluckas.

Kaip užtikrins sąžiningas elektros kainas buitiniams vartotojams ir ar nebus per didelės kompensacijos elektros pardavėjams, vyriausybės nariai kol kas dar negali paaiškinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Schemą Energetikos ministerija dar rengia, turėtų pristatyti įstatymo pakeitimus artimiausiu metu. Tačiau jie dar nėra baigti, konkreti schema bus aiškesnė artimiausiu metu“, – sako finansų ministrė Gintarė Skaistė.

Nepriklausomo tiekėjo dar nepasirinko apie milijonas gyventojų. 400-ams tūkstančių tai padaryti liko vos du mėnesiai, o apie 600 tūkst. gyventojų, kurie elektros vartoja mažiausiai, dar turi laiko iki šių metų pabaigos.

Kada zmones supras? Jeigu pakelsite galvą tai pamatisite, kad pas jus i namus ateina 2 laidai! Ne 30, o 2(3)....... A pie koki pasirinkima jus kalbate? Galvokite. Nematau jokio skirtumo tarp "MMM" 90' metais. Oficialiai apgauna zmones.... Tai gyvybiškai reikalingas energijos šaltinis. Jis neturi buti privatūs. Valtybe turi kontroliuoti elektros energiją. Iki tol visi skurs Lietuvoi. Ne privatininkai neduos kvėpuoti!!!
Nesirinksiu visai. Brangiau kokias kainas dabar siūlo ,abejoju , ar bus brangiau nepasirinkta. Žmonės visai nekreiptų dėmesio į jų siūlymus ir nesirinktų jokio tiekėjo , pažiūrėtume ką jie tada darytų.




Tai dar viena LANDSBERGYNO AFERA. Uz kokius ,,darbus,, 1kw ---45-55 centai?. Uz ka ???

Kas gaus ATKATUS ??
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų