Viename baldų salone vilnietė Lina dairosi naujų baldų savo namams. Išsirinko lovą į miegamąjį.
„Mus įspėjo, kad nebus taip greitai. Galima aišku rinktis iš to, kas yra pasiūloje, salonuose, bet kai norisi pasirinkti pagal spalvą, tenka palaukti“, – sako vilnietė Lina.
Kiti pirkėjai, užsisakę baldus, jų laukia jau kelis mėnesius: „Gruodį įsigijom. Tai dar iki dabar laukiam, dar gamina. Tris mėnesius jau, 4. Jie pagal sutartį buvo nutarta, toks standartas. Mums tiko laukti, jei būtų reikėję greičiau, būtume gal kitur kreipęsi.“
Sako, kad apie brangstančius baldus juos įspėjo dar lapkritį, kai užsisakinėjo:
„Ir dabar daug kas sako, kad tuoj pabrangs nuo kitos savaitės, tai tas pats buvo ir ten, mes kai atėjom lapkričio gale, tai sakė mokėkit dabar, nes nuo gruodžio bus brangiau, tai buvo blogai jau tada.“
„Kauno baldų“ direktorius sako, kad prailgę baldų gaminimo terminai yra pandemijos pasekmė, per kurią dar praėjusiais metais užsakymų skaičius išaugo kartais. Dėl to įmonė net pradėjo statytis naują gamyklą. Tačiau dabar dėl Rusijos karo Ukrainoje problema tik paaštrėjo.
„Pirkom irgi žaliavas tiek Rusijoj, tiek Baltarusijoj, tiek Ukrainoj. Pagrinde tai buvo porolonas, klijuota fanera, ir tam tikri pusgaminiai. Šiuo metu neperkam iš Rusijos, Ukrainos, šiek tiek perkam iš Baltarusijos. Esame priversti ieškoti alternatyvų, medžiagų, žaliavų tiekėjai, jie yra nepasiruošę šiandien gaminti tokį kiekį, kokį gamina šalys, kurios dalyvauja kare“, – sako „Kauno baldų“ direktorius Tomas Mauricas.
Įmonės direktorius sako, kad baldų kainos neišvengiamai kils. Prognozuoja 20 procentų pabrangimą.
„Čia ne vien žaliavų kainos, yra ir transporto kaštai pakilę ir energetiniai, tai sudėjus viską, tai ženkliai įtakoja mūsų baldų kainas“, – aiškina T. Mauricas.
O medienos pramonės įmonių asociacijos direktorius sako, kad greitu metu didžiausia problema gali tapti ne tik išaugusios baldų kainos. Jis mato bręstanti baldų deficitą. Esą didžiąją dalį baldų pramonės žaliavų sudaro mediena, o Lietuva ja apsirūpina komplikuotai, nors prigeneruoja jos daug. Oficialiai kiekvienais metais mūsų šalis prigeneruoja 7 mln. kub. metrų apvalios medienos, skirtos baldų pramonei.
„Daugmaž kiekvienais metais apie trečdalis šito kiekio iš Lietuvos išvažiuoja neapdirbtos žaliavos pavidalu, ir ne gana to, išvažiuoja geriausi asortimentai, vertingiausi. Lietuvoje lieka tik tai, iš ko galime daryti žemesnės pridėtinės vertės produktus“, – sako medienos pramonės įmonių asociacijos direktorius Raimundas Beinortas.
Beinortas sako, jei valdžia greitu metu nesustabdys perteklinio medienos eksporto problemos, Lietuvoje baldų gamyba gali tiesiog sustoti.
„Tai per tiek laiko, per kiek išsiparduos sandėliai, likučiai, vat čia ir bus ta konstanta, po kurios tikrai bus problema“, – sako R. Beinortas.
Medienos perdirbėjai tvirtina, kad kaimyninėse šalyse alternatyvų rasti sudėtinga, o situaciją dar labiau komplikuoja brangstantis transportavimas.