Varėnos gyventojas Giedrius miške praleidžia labai daug laiko – nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. Miško gėrybės jam su žmona Irena – pragyvenimo šaltinis. Vyras skelbia: voveraičių sezonas atidarytas. Grybų Dzūkijos miškuose labai daug.
Voveraitės apie Varėną dar labai mažos. Dygti pradėjo neseniai.
„Dar čia menkniekis. Va, lietaus duotų, tai čia būtų pasaka“, – sako Giedrius.
Kituose Lietuvos miškuose, kur daugiau lapuočių ir drėgniau – voveraitės labiau ūgtelėjusios.
„Dygsta, bet patys matėte kokios ,,drebnukės”. Labai daug, patys matėte – kaip prisėta. Bet paimti nėra ko“, – sako Giedrius.
Pora dienų – ir šios voveraitės bus tinkamos rinkti. Tad savaitgalį galite planuotis miškuose. Žinoma, reikia žinoti kur voveraitės auga, tačiau užėjus nuo jų gausos akys raibsta. Giedrius voveraites jau pardavinėja. Kol kas tik litrą pavyko surinkti. Grybus prie kelio pardavė. Kaina pirmų voveraičių nemaža, tačiau jas bemat nuperka.
„Iš karto. Problemų nėra grybus parduoti. Tik prirink. Už litrą 15 eurų. Vakar sustojo moteris ir nė pusės žodelio. Paklausė, viskas – man tinka”, – sako Giedrius.
Giedriaus žmona Irena renka uogas, kol vyras grybauja. Moteris uogauja daugybę metų, tad žino vietas, kur pradeda sirpti pirmosios žemuogės. Drėgmės užtenka, šilumos taip pat, tad uogos didelės, kvapios ir saldžios. Irena, kaip ir vyras Giedrius, uogas dabar parduoda pakelėje. Kaina – nemaža. Tačiau žemuoges, sako moteris, bemat nuperka.
„Kol kas brangios, nes pirmos. Stiklinė – 5. Puslitriukas – 10, litras išeitų 20. Bet nusileidi. Juokėmės, kad akcija kaip „Maximoje“ – daugiau perki, tada pigiau“, – sako Irena.
Žemuogių yra ir turgavietėse, žmonės jas siūlo pirkti ir per socialinius tinklus. Kaina už litrą – apie 12 eurų. Irena sako, kad nors šių uogų dar tik pati pradžia, pavyko jau nemažai pririnkti. Tiesa, sezonas kiek vėlesnis nei pernai.
„Matėt, raudonuoja. Ir didelės. Ir nesinori. Atrodo, pririnkai, jau nėra kur dėti, bet gaila palikti. Na, nuostabu, kai tiek daug uogų“, – sako Irena.
Ir tai tik pradžia, sako Irena: „Čia dabar, žinokit, kaip braškės. Vienoje pusėje ankstyvosios, kitoje pusėje – vėlyvosios. Tai jeigu neišdegins – iki rudens dar bus. Bus daug dar uogų. Tik kad neišdegintų kaip pernai.”
Irena su Giedriumi prognozuoja, kad šiemet miškas bus dosnus gėrybėmis. Baigia nužydėti mėlynės ir avietės. Šių uogų taip pat labai daug. Grybų, kaip ir pernai, taip pat turėtų gausiai pridygti.