Kai kurie prekybos tinklai nusprendė ant vienkartinių plastikinių maišelių dėti barkodus, tad jie būtų skanuojami kaip ir kitos prekės. Kiti nurodė, kad brūkšninio kodo ant maišelių nebus – pirkėjams arba kasininkams reikės ranka įvesti maišelių kiekį, pagal kurį reikės susimokėti.
Parduotuvių atstovai tikina, kad žmonės į parduotuves galės neštis savo plastikinius maišelius, tačiau darbuotojai turės tikrinti, ar maišelį pirkėjas pasiėmė atėjęs, ar atsinešė iš namų.
Dalis prekybos tinklų atskleidė, kad vienkartinių maišelių kaina nebus didesnė nei 5 centai, kiti kainos kol kas nenurodė.
Vieni taikys barkodą, kiti maišelius skaičiuos vienetais
Praėjusių metų pabaigoje Seimas priėmė Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo pataisas, kurios numato:
„Pakuočių pardavėjams ir platintojams draudžiama prekių ar produktų pardavimo vietose neatlygintinai dalyti lengvuosius ir labai lengvus plastikinius pirkinių maišelius, išskyrus labai lengvus plastikinius pirkinių maišelius, į kuriuos pakuojami šviežia mėsa, jos produktai ir šviežios žuvys, jų produktai.“
Šios įstatymo pataisos įsigalioja 2023 m. liepos 1 d. Vadinasi, iki to laiko parduotuvėse nemokamų maišelių turės nelikti.
„Iki“ Komunikacijos vadovė Vaida Budrienė įvardijo, kad įgyvendinti šį įstatymą prekybos tinklas turi du variantus. Pirma, maišeliai galėtų būti skaičiuojami vienetais, t. y. kasininkai skaičiuotų, kiek vienetų buvo paimta.
Antras variantas būtų maišeliai su barkodais: „Bet kol kas darome testus, žiūrime, kaip mūsų kasininkams būtų geriau, kaip reaguoja mūsų pirkėjai ir pan.“
Pastarąjį sprendimą taikys „Norfa“. Prekybos tinklo atstovas spaudai Darius Ryliškis nurodė, kad jau surado, kas pagamins plastikinius maišelius su barkodais. Anot atstovo, dėl šio sprendimo vienkartinių maišelių vartojimas sumažės per pusę.
Jis pridūrė, kad su maišeliais daugiau niekas nesikeis. Pirkėjai „Norfa“ parduotuvėse ir toliau galės pasirinkti plastikinius, popierinius ar medžiaginius maišelius.
O „Maxima“ barkodo nenaudos. Bendrovės komunikacijos ir korporatyvinių reikalų departamento direktorė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė nurodė, kad nuo liepos 1 d. prekybos tinkle vienkartiniai maišeliai, jeigu jų pageidaus pirkėjai, bus parduodami kaip įprasta prekė, tik be brūkšninio kodo.
„Kasoje kasininkė paprašys pirkėjų įvardyti, kiek vienkartinių maišelių pasiėmė prekybos salėje. Savitarnos kasose pirkėjai patys įves pasiimtų vienkartinių maišelių kiekį ir šie įsiskaičiuos į bendrą krepšelio sumą. Vienkartinius maišelius pirkėjai ras įprastose vietose, kaip ir iki šiol“, – teigė „Maximos“ atstovė.
„Lidl Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene Lina Skersytė įvardijo, kad šiuo metu bendrovė vis dar dirba, siekdama pirkėjams pasiūlyti kuo patogesnį sprendimą. Tad jo kol kas neatskleidė.
Kaip atskirs vienkartinius maišelius iš namų ir iš parduotuvės?
„Norfos“ atstovo teigimu, žmonės ir toliau laisvai galės pasiimti vienkartinius plastikinius maišelius iš namų – už juos antrą kartą mokėti nereikės, nes barkodas jau bus nuskanuotas. O jei maišelis bus senesnis, jį bus paprasta atskirti, mat jis neturės barkodo.
„Iki“ atstovė pastebi, kad ir dabar žmonės į parduotuves nešasi įvairius plastikinius maišelius, kad ir tuos pačius jau kartą panaudotus „Iki“ maišelius.
„Tikrai negaudome, nestabdome jų ir netikriname, ar jie dabar nusipirko tą maišelį, ar atėjo su juo.
Na, ir labai tikimės, kad tų piktnaudžiavimo atvejų nebus. O jei žmogus atsineša savo plastikinį maišelį ir į jį įsideda pirkinius, tai puiku, nes taip tvariau“, – komentavo V. Budrienė.
„Maxima“ atstovė nurodė, kad prekybos tinklas tiki pirkėjų sąmoningumu, todėl ragina į parduotuves sveriamoms prekėms atsinešti maišelius iš namų.
„Tokiu atveju kasininkė kasoje tik pasitikslins, ar maišelius pirkėjas atsinešė su savimi, ar pasiėmė prekybos salėje“, – komentavo Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė
Kainuos nuo 1 iki 5 centų
Pasak „Norfa“ atstovo, kaina bus nedidelė, simbolinė. Jis įvardijo, kad vienkartiniai maišeliai kainuos nuo 1 iki 5 centų, tačiau tiksliai dar neaišku.
„Plastikas, aišku, visiškai nedings. Pavyzdžiui, uždaruosiuose skyriuose, mėsos ar kulinarijos, produktai bus vyniojami į kažkokį plastiką.
Bet tie maišeliai, kurie rulonuose suvynioti, visuomet guli ir žmonės patys pasiima, tai jie bus su barkodais“, – atkreipė dėmesį D. Ryliškis.
1–5 centų kainą nurodė ir „Iki“ atstovė. Ji pridūrė, kad galutinę kainą nustatys rinka.
„Maximos“ atstovė patikino, kad maišelių kaina bus paskelbta artimiausią mėnesį.
Prekybos tinklas „Rimi“ taip pat kainos dar neatskleidė. Ryšių su visuomene ir korporatyvinės atsakomybės vadovės Eglės Krasauskienės teigimu, nuo šių metų liepos 1 d. parduotuvės atitiks visus reikalavimus, numatytus įstatyme.
Todėl ploni plastikiniai maišeliai pirkėjams nebus prieinami nemokamai. Vis dėlto ji pažymėjo, kad kai kuriuose uždaruose skyriuose, kaip mėsos ar žuvies, jeigu to reikės dėl maisto saugos ar higienos reikalavimų, darbuotojai supakuos produktus plastiko maišeliuose. Tačiau tokiu atveju pirkėjui maišelis papildomai nekainuos.
„Lidl Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene Lina Skersytė kainos irgi nepaminėjo, tačiau nurodė, kad asortimente yra tik fasuota šviežia mėsa ir žuvis, tad šiai produkcijai papildomi plonieji plastiko maišeliai nėra reikalingi.
Parduotuvės džiaugiasi įsigaliosiančiu draudimu
„Maxima“ atstovė įvardijo, kad pirkėjai sveriamoms prekėms gali rinktis šias alternatyvas, kurias galima rasti tiek parduotuvėje, tiek kiekvieno iš mūsų namuose: popierinius maišelius konditerijos gaminiams ir kepiniams, medžiaginius ar maišelius-tinklelius vaisiams ir daržovėms. Saldainiams ir kitoms smulkioms sveriamoms prekėms – vienkartinius maišelius, atsineštus iš namų.
„Labai lengvų plastikinių maišelių 2022 m. sunaudota beveik dešimtadaliu mažiau nei 2021 m. O vidutiniškai kas mėnesį labai lengvų plastikinių maišelių sunaudojama apie 15 mln. vienetų.
Suprantame draudimo svarbą, poveikį aplinkai ir tikime, kad jis padės klientams atsakingiau rinktis vienkartines plastikines pakuotes ir prisidėti prie plastiko kiekio mažinimo“, – kalbėjo „Maxima“ Pirkimų departamento direktorius Marius Tilmantas.
„Lidl“ atstovė pabrėžė, kad į plastiko mažinimą žiūri atsakingai: „Tai yra viena prioritetinių mūsų socialinės atsakomybės temų. Norint sumažinti lengvų plastikinių maišelių kiekį, jau nuo 2020 m. pavasario siūlome asortimente pirkėjams įsigyti daugkartinius maišelius vaisiams, daržovėms bei biriems produktams.
Šie maišeliai rekomenduojami kaip alternatyva vienkartiniams plastikiniams maišeliams. Pastebime, kad pirkėjai šiuos pokyčius priėmė teigiamai ir noriai renkasi alternatyvas. Taip pat dar 2020 m. pradžioje tapome pirmuoju iš didžiųjų prekybos tinklų Lietuvoje, atsisakiusiu vienkartinių plastikinių pirkinių maišelių. Vien šis žingsnis leido per metus sumažinti apie 90 tonų plastiko.“
LIŪDNA, SUNKU, BAISU. Ir niekur taip nėra!