Seulo palydovas, kurį iš JAV Vandenbergo bazės Kalifornijoje iškėlė Elono Musko kompanijos „SpaceX“ raketa „Falcon 9“, pakursto kosmoso varžybas Korėjos pusiasalyje, Šiaurės Korėjai praėjusią savaitę paleidus savo karinį šnipinėjimo palydovą.
Pietų Korėjos gynybos ministerija šeštadienį paskelbė, kad jos palydovas buvo paleistas 3 val. 19 min. Seulo (penktadienį 20 val. 19 min. Lietuvos) laiku, po 11 minučių sėkmingai atsiskyrė nuo raketos ir ėmė skrieti numatyta orbita.
„Patvirtinome jo ryšį su valdymo centru žemėje“, – sakoma pranešime.
Tai reiškia, kad Pietų Korėja dabar turi pirmą savos gamybos žvalgybos palydovą Šiaurės Korėjai stebėti.
Iki 2025 metų pabaigos Seulas planuoja paleisti dar keturis šnipinėjimo palydovus.
400–600 km aukštyje skriesiantis Seulo palydovas gali aptikti net 30 cm skersmens objektus, pranešė naujienų agentūra „Yonhap“.
„Iki šiol Pietų Korėja labai kliovėsi JAV šnipinėjimo palydovais, kalbant apie Šiaurės [Korėjos] stebėjimą“, – naujienų agentūrai AFP sakė universiteto „Sangji“ karo studijų profesorius Choi Gi-ilas.
„Sunaikinti JAV palydovus“
Mažiau nei prieš dvi savaites Pchenjanas trečiu bandymu iškėlė į orbitą savo šnipinėjimo palydovą „Malligyong-1“. Seulas sako, kad Šiaurės Korėja sulaukė techninės pagalbos iš Rusijos, mainais į ginklus Maskvos karui Ukrainoje.
Pchenjano palydovo paleidimą pasmerkė tarptautinė bendrija, bet Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno (Kim Čen Uno) įtakingoji sesuo Kim Yo Jong tai pavadino absurdu ir pareiškė, kad jos šalis niekada neatsisakys kosmoso programos.
Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijomis branduolinį ginklą turinčiai Šiaurės Korėjai draudžiama iškelti bet kokius palydovus, nes tai laikoma priedanga tolimojo nuotolio raketų technologijos bandymams.
Šeštadienį Pchenjanas pagrasino sunaikinti JAV žvalgybos palydovus, jei Vašingtonas bandys pažeisti Šiaurės Korėjos „teisėtą teritoriją ir kosmoso teises“. Tokį Gynybos ministerijos pareiškimą citavo valstybinė naujienų agentūra KCNA.
Ekspertų teigimu, „Malligyong-1“ paleidimas turėtų padidinti Šiaurės Korėjos žvalgybos pajėgumus, ypač virš Pietų Korėjos, ir suteiktų svarbių duomenų bet kokio karinio konflikto atveju.
Iškėlusi palydovą Šiaurės Korėja paskelbė, kad iš jo jau padaryta svarbių JAV ir Pietų Korėjos karinių objektų nuotraukų.