Svarbiausi karo įvykiai Ukrainoje:
23:53 | Žiniasklaida suskaičiavo, kiek kalinių „dingo“ Rusijos kalėjimuose
„Mediazona“ skelbia, kad iš Rusijos kalėjimų iki 2023 metų pradžios „dingo“ 17 tūkst. kalinių.
„Mediazona“ duomenimis , daugiausia kalinių dingo Samaros regione: 2022 metų pradžioje šiame regione kalėjimuose buvo laikomi 10,2 tūkst., o 2023 metų pradžioje – tik 7,5 tūkst. kalinių. Tokio mažėjimo negalima paaiškinti istorine tendencija, nes per 2021 metus kalinių skaičius regione, atvirkščiai, išaugo daugiau nei 300 žmonių.
Daugiau nei tūkstantis žmonių „dingo“ ir Čeliabinsko (1574) bei Kirovo (1153) srityse, taip pat Tatarstane (1040).
23:41 | Ukrainos jūrų pėstininkai pridarė nuostolių okupantams
Ukrainos karinių jūrų pajėgų kovotojai praėjusią dieną sunaikino 9 okupantus, skelbia UNIAN.
Skelbiama, kad taip pat buvo likviduota priešo minosvaidžio įgula. Vadovybė taip pat pažymėjo, kad tikslinami galutiniai priešo nuostoliai.
23:30 | Ciniška Prigožino reakcija į žiaurius samdinių prisipažinimus: niekas nešaudo civilių ir vaikų, mes gelbėjame
„Wagner“ grupuotės įkūrėjas Jevgenijus Prigožinas sureagavo į sensacingus savo samdinių prisipažinimus apie padarytus žiaurius nusikaltimus. Du grupuotės samdiniai nuteistieji papasakojo apie Ukrainos civilių gyventojų žudynes, vaikų ir kalinių egzekucijas.
Anot J. Prigožino spaudos tarnybos, jis tariamai dar nėra iki galo susipažinęs su šia medžiaga. Tačiau jis vis tiek atsakė į kai kuriuos pareiškimus.
„Kalbant apie egzekucijas vaikams, žinoma, niekas niekada nešaudo civilių ar vaikų, niekam to visiškai nereikia. Mes ten atvykome norėdami išgelbėti juos nuo režimo, kuriame jie buvo valdomi“, – sakė J. Prigožinas.
Be to, „Wagner“ grupuotės lyderis pakomentavo, ar sukrečiantis žurnalisto Vladimiro Osečkino tyrimas nesugadins jo karjeros. Anot jo, niekas negali sugriauti jo karjeros, nes jos neva nėra.
„Aš neturiu karjeros, todėl jos sugriauti neįmanoma“, – sakė J. Prigožinas.
23:20 | Ukrainos žvalgyba nustatė galvą gyvam ukrainiečiui nukirtusio ruso tapatybę
Ukrainos specialiosios tarnybos žino Rusijos kario, kuris nukirto galvą dar gyvam ukrainiečiui, vardą.
Tai pareiškė Ukrainos Gynybos ministerijos Vyriausiojo žvalgybos direktorato vadovas Kirilas Budanovas. Tačiau jis atsisakė pasakyti, kur yra šis rusas.
„Taip, yra... Mes žinome, kas jis toks“, – į klausimą, ar yra žinomas šio karo nusikaltimo kaltininkas, atsakė K. Budanovas.
22:55 | Ukraina skeptiškai vertina pastangas nutraukti Rusijos invaziją
Ukrainos užsienio reikalų ministras pirmadienį suabejojo pastangomis įtvirtinti taiką Rusijos kare prieš jo šalį ir per vizitą Irake pareiškė, kad Maskva nori karo.
Dmytro Kulebos vizitas yra pirmoji per pastaruosius 11 metų Ukrainos diplomatijos vadovo kelionė į Bagdadą.
Tai vyksta po to, kai Irako sostinėje vasarį, praėjus metams po to, kai Maskvos kariai įsiveržė į kaimyninę šalį, apsilankė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.
Bendroje spaudos konferencijoje Irako užsienio reikalų ministras Fuadas Husseinas sakė, kad Bagdadas yra pasirengęs „padėti abiem šalims pirmiausia pasiekti paliaubas, o tada pradėti diskusijas“.
Tačiau D. Kuleba išreiškė abejones, ar taikos pastangos bus sėkmingos.
„Rusija siekia karo. Ir tai yra didžiausia kliūtis, didžiausias barjeras kelyje į taiką“, – sakė jis žurnalistams.
„Taip nesielgiama, kai norima taikos. Taigi kad ir ką kalbėtų Rusijos pareigūnai... šiandien Rusija nori karo, – tęsė ukrainiečių ministras. – Mums reikia, kad Rusija sutiktų su labai paprastu faktu: ji turi nutraukti karą ir pasitraukti iš Ukrainos teritorijos. Tai suteiks erdvės diplomatijai.“
22:47 | Landsbergis Lenkijoje: mus vienija požiūris į Europos saugumą ir Ukrainos svarba jame
Lenkijoje pirmadienį viešintis užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis susitikęs su šios šalies užsienio reikalų ministru Zbigniewu Rau teigė, kad šalis vienija požiūris į Europos saugumą ir Ukrainos integraciją.
Susitikime ministras pabrėžė, jog svarbu, kad NATO viršūnių susitikime Vilniuje būtų pasiekta pažanga ne tik teikiant praktinę paramą Ukrainai, bet ir gilinant šalies politinę partnerystę su NATO, gilinant jos įsitraukimą į NATO struktūras ir procesus.
„Artėjant Vilniaus susitikimui, turėtume aptarti Ukrainos euroatlantinius siekius. Patikimiausia saugumo garantija Ukrainai yra jos europinė ir euroatlantinė integracija“, – teigė G. Landsbergis.
Pasak jo, Baltijos šalys ir Lenkija turi veikti kartu tiek skatinant nuolatinį karinės paramos su Rusijos agresija kovojančiai Ukrainai plėtimą, tiek siekiant suvienodinti procedūras, kad būtų išvengta sankcijų Rusijai apėjimo.
22:30 | Ukrainos generalinė prokuratūra pradėjo tyrimą po „Wagner“ samdinių prisipažinimo
Ukrainos generalinė prokuratūra pradėjo tyrimą po to, kai pasirodė vaizdo įrašai su „Wagner“ samdinių pasakojimais apie Ukrainos civilių žudynes.
Pradėtas tyrimas pagal straipsnį dėl karo įstatymų ir papročių pažeidimo.
22:06 | Slovakija uždraudė ukrainietiškų grūdų importą
Slovakijos vyriausybė pirmadienį patvirtino draudimą importuoti ukrainietiškus grūdus ir kitus maisto produktus, po to, kai Lenkija ir Vengrija ėmėsi panašių veiksmų.
Ukrainos eksportuojami grūdai per Europos Sąjungą į kitas šalis gabenami nuo tada, kai invaziją į Ukrainą pradėjusi Rusija užblokavo tradicinius ukrainietiškų grūdų eksporto Juodąja jūra maršrutus.
Tačiau dėl logistikos kliūčių tranzito šalyse susikaupė dideli ukrainietiškų grūdų kiekiai, o tai smukdo grūdų kainas vietos rinkose. Dėl to kilo ūkininkų, kurie taip pat išreiškė susirūpinimą dėl maisto saugos, protestų.
„Šiandien vyriausybė pritarė siūlymui uždrausti tam tikrų žemės ūkio ir maisto produktų importą iš Ukrainos“, – žurnalistams sakė Slovakijos žemės ūkio ministras Samuelis Vičanas.
Jis teigė, kad trečiadienį įsigaliosiančiu draudimu siekiama apsaugoti vietos žemės ūkio sektorių ir vartotojų sveikatą.
Praėjusią savaitę ministerija pranešė ištyrusi ukrainietiškų grūdų mėginį ir aptikusi „pesticido, draudžiamo Europos Sąjungoje kaip turinčio neigiamą poveikį žmonių sveikatai.“
21:40 | Rusija keičia „plokštelę“? Lavrovas pareiškė, kad Rusija nori užbaigti karą Ukrainoje
Rusijos užsienio reikalų ministras pareiškė, kad Rusija „suinteresuota“ baigti karą Ukrainoje. Visgi plataus masto karą S. Lavrovas pavadino „konfliktu“.
Anot propagandinio leidinio „RIA Novosti“, per vieną iš savo kelionių į užsienį S. Lavrovas staiga pakeitė savo agresyvią retoriką į „taikos palaikymą“ .
„Rusija suinteresuota, kad konfliktas Ukrainoje baigtųsi kuo greičiau“, – sakė S. Lavrovas.
21:22 | Okupantas prisipažino apie žiaurius įsakymus: „Reikia žudyti nepilnamečius, moteris, visus“
Okupantas pokalbyje su sužadėtine prisipažino, kad jiems pavesta daryti „valymą“: žudyti ukrainiečius.
Anot jo, „valymui“ amžius neturi reikšmės, jiem nurodyta žudyti net nepilnamečius ir vaikus. Pokalbio pasiklausymą paskelbė Ukrainos saugumo tarnyba.
„Reikia žudyti nepilnamečius, moteris, visus. Supranti? Naikinti iš karto, viskas paprasta: „šaudyk, nac*ui“. “ Aš pasiruošęs, bet jei atvirai, mirštu. Jie mums viską paaiškino: keturiolika, aštuoniolika, mergaitė, poc*ui – tiesiog vietoje. Darome valymą“, – kalbėjo karys.
Atsakydama okupanto sužadėtinė palaikė tokį žiaurumą ir prisiminė, kad apie ukrainiečių nužudymą ji kalbėjosi su okupantu, kai šis buvo namuose: „Kai buvome namuose, žiūrėjome žinias, kalbėjomės šia tema su tavim. Kas buvo taikus – visi išėjo“, – sakė ji.
21:02 | JAV ambasadorė aplankė Rusijoje kalinamą žurnalistą
JAV ambasadorė Rusijoje Lynne Tracy sakė, kad pirmadienį kalėjime aplankė suimtą žurnalistą Evaną Gershkovichą, kuris buvo suimtas rengiant reportažą ir apkaltintas šnipinėjimu.
„Šiandien aplankiau „The Wall Street Journal“ žurnalistą Evaną Gershkovichą Lefortovo kalėjime – tai pirmas kartas, kai mums buvo leista su juo susitikti nuo neteisėto sulaikymo prieš daugiau nei dvi savaites. Jis yra geros sveikatos ir išlieka stiprus“, – ambasada citavo jos žodžius socialiniame tinkle „Twitter“.
19:23 | Ukrainos pajėgos: nejuokais persigandę rusai ruošiasi artėjančiam kontrpuolimui
Tavričesko krypties Jungtinių gynybos pajėgų spaudos centro pranešėjas Aleksejus Dmitraškovskis teigia, kad Rusijos kariuomenė aktyviai stato įtvirtinimus, o tai įrodo, kad okupantai baiminasi dėl artėjančio Ukrainos kontrpuolimo.
„Jie ir toliau stato įtvirtinimus, gynybines linijas. Kokia to priežastis? Taip yra dėl to, kad priešas labai bijo kontrpuolimo", – sakė A. Dmitraškovskis.
Jis taip pat pažymėjo, kad iš dabartinių duomenų aišku, kad Rusijos kariai numato savo kariuomenės žlugimą, kai tik visa Vakarų partnerių perduota technika pasieks Ukrainą.
19:05 | Zelenskis: agresorius turi pralaimėti, ir tai yra bendra Ukrainos ir partnerių pareiga
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis vakariniame pranešime sako, kad Rusija turi pralaimėtį šį karą.
Pasak jo, tai yra ne tik Ukrainos, bet ir partnerių pareiga.
„Jau ruošiamės kitam susitikimui „Rammstein“ formatu. Vedame parengiamuosius susirinkimus. Ir tikimės išsamių sprendimų, kurie atitiks perspektyvas mūšio lauke. Ganėtinai ambicingos perspektyvos, į kurias artėjame iš visų jėgų.
Be to, artėjame ne tik dėl savęs – ne tik dėl Ukrainos, bet ir dėl visos mūsų antikarinės koalicijos. Agresorius turi pralaimėti. Ir tai yra mūsų bendra pareiga su partneriais – laimėti daugiau laiko taikai, svarbu dabar būti kuo aktyvesniems tiekiant ginklus ir amuniciją, kad paspartintume bendrą pergalę“, – kalboje sako V. Zelenskis.
18:40 | Jermakas: Rusai pagrobė tūkstančius ukrainiečių vaikų
Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovas Andrijus Jermakas sako, kad rusai pagrobė tūkstančius ukrainiečių vaikų, skelbia „Freedom“. Pasak jo, neaišku, kiek iš jų išgyveno.
„Rusijos teroristai prisipažino žudę ukrainiečių vaikus Bachmute ir Soledare. Dabar kalbame apie karo nusikaltėlius iš „Wagner“ grupės, bet tai atskleidžia Rusijos kariuomenės nusikaltimus Ukrainoje. Jie grobia mūsų vaikus ir žudo“, – sakė A. Jermakas.
Jis taip pat pažymėjo, kad vienos išpažinties neužtenka, turi būti griežta ir teisinga bausmė.
18:19 | Landsbergis susijusiems su V. Kara-Murzos nuteisimu ragina įvesti sankcijas
Maskvos teismui Kremliaus kritiką Vladimirą Kara-Murzą pirmadienį nuteisus kalėti 25 metus, Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis prie to prisidėjusiems asmenims ragino įvesti sankcijas.
„Kad pasauliui būtų labai aišku, jog V. Putinas neketina žaisti pagal jokias civilizuotas taisykles, jo teismai paskelbė, kad kova už demokratiją Rusijoje yra išdavystė. Vladimiro Kara-Murzos drąsa turi būti pagerbta sankcijomis visiems, prisidėjusiems prie šio persekiojimo“, – pirmadienį tviteryje skelbė G. Landsbergis.
18:00 | Advokatas: Kremliaus kritiko byla niekaip nesusijusi su teisingumu
Kremliaus kritiko Vladimiro Kara-Murzos, kuris pirmadienį buvo nuteistas kalėti 25 metus, advokatas sakė, kad disidentas yra politinis kalinys, kurio baudžiamasis persekiojimas niekaip nesusijęs su teisingumo vykdymu.
„Jam iškelta baudžiamoji byla nuo pat pradžių neturėjo nieko bendra su teisingumu“, – Vašingtone sakė Vadimas Prochorovas.
„Šis „teisingumas“ yra tik politinis kerštas Vladimirui“, – sakė V. Prochorovas laikraščio „The Washington Post“, kuriame V. Kara-Murza dirbo apžvalgininku, surengtame forume.
„Jis yra politinis kalinys, nėra jokių abejonių“, – pridūrė teisininkas.
Disidento žmona Jevgenija Kara-Murza teigė, kad nuosprendis rodo, jog Rusijos prezidento Vladimiro Putino vyriausybė bijo tokių atvirų kritikų kaip jos vyras.
Maskvos teismas pirmadienį nuteisė 41-erių V. Kara-Murzą pripažinusi kaltu už išdavystę ir kitus kaltinimus 25 metams griežtojo režimo kolonijoje.
„Jo bausmė rodo, kad jie labai jo bijo ir nekenčia už jo nuoseklumą, drąsą, nuostabią drąsą“, – forume sakė J. Kara-Murza.
Ji sakė, kad jos vyras, kuris po dviejų apnuodijimų kenčia nuo neuropatijos, galbūt nėra pakankamai stiprus, kad išgyventų ketvirtį amžiaus kalėjime.
„Viduje jis išlieka labai stiprus žmogus“, – sakė ji.
„Bet, žinoma, tie apnuodijimai neabejotinai labai pakenkė jo sveikatai, – teigė moteris. – Ir simptomai plinta. Taigi aš suprantu, kad jis neturi penkerių metų, o ką jau kalbėti apie 25-erius.“
17:26 | Ukraina atmeta Irako pasiūlymą tarpininkauti derybose su Rusija
Irakas pirmadienį pasiūlė tarpininkauti Ukrainos ir Rusijos derybose, siekiant užbaigti karą Europoje, tačiau Ukrainos diplomatijos vadovas atmetė šį pasiūlymą per retą vizitą Bagdade.
Ukrainiečių užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba pakartojo savo šalies poziciją, kad ji nedalyvaus jokiose taikos derybose, kol Rusija nepasitrauks iš visos Ukrainos teritorijos.
Kremlius nori, kad Kyjivas pripažintų Rusijos suverenitetą Kryme, kurį Maskva užgrobė 2014 metais, taip pat pripažintų rugsėjo mėnesį įvykdytą Ukrainos Donecko, Chersono, Luhansko ir Zaporižios sričių dalių aneksiją. Ukraina atmetė šiuos reikalavimus ir tvirtina, kad neves derybų su Rusija, kol Maskvos kariai nepasitrauks iš visų okupuotų teritorijų.
Irake D. Kuleba susitiko su irakiečių kolega Fuadu Husseinu (Fuadu Huseinu). Tai buvo pirmasis Ukrainos pareigūno vizitas Bagdade nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios 2022-ųjų vasarį ir pirmasis Ukrainos užsienio reikalų ministro vizitas per 11 metų.
F. Husseinas atkreipė dėmesį į ilgametę Irako patirtį kalbant apie karus ir konfliktus, taip pat derybų tarp priešiškų šalių, pavyzdžiui, neseniai vykusio Saudo Arabijos ir Irano susitikimo, organizavimo patirtį.
Prieš nutrūkstant deryboms, Bagdade vyko keli Rijado ir Teherano derybų raundai. Vėliau jos buvo atnaujintos tarpininkaujant Kinijai, o praėjusį mėnesį buvo paskelbta, kad abi regioninės varžovės atkurs diplomatinius santykius.
Bagdadas „turi bendravimo su šalimis, tarp kurių tvyro įtampa, patirties“ ir „yra pasirengęs tarnauti taikai“, pirmadienį spaudos konferencijoje sakė F. Husseinas ir pridūrė, kad „Karo tęsimas būtų pavojingas ne tik abiem šalims, bet ir pasauliui“.
Irakas, kaip ir didžioji Artimųjų Rytų dalis, istoriškai yra labai priklausomas nuo grūdų, importuojamų iš Ukrainos, o nuo karo pradžios vartotojai susidūrė su kylančiomis maisto kainomis.
D. Kuleba sakė, kad Ukraina mato „Iraką kaip šalį, galinčią nutiesti tiltus... Rusija yra puolime,.. ir tai yra didžiausia kliūtis kelyje į taiką“.
„Mums reikia, kad Rusija sutiktų su labai paprastu faktu, jog ji turi nutraukti karą ir pasitraukti“, – pridūrė D. Kuleba.
17:00 | Duda įspėjo: Rusija puls kitą šalį, jei Ukraina pralaimės karą
Jei Ukraina pralaimės karą, Rusija gali pulti kitą šalį, sako Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda, radiją „Polskie Radio 24“ cituoja UNIAN.
Apie tai jis kalbėjo bendroje konferencijoje su Italijos lyderiu Sergio Mattarella, kuris pirmadienį lankosi Lenkijoje.
A. Duda pabrėžė, kad visi, kurie šiandien ragina nutraukti pagalbą Ukrainai tokiomis sąlygomis, kai rusai tęsia savo karinę eskalaciją Ukrainos teritorijoje, iš tikrųjų veikia Maskvos interesais ir nori, kad Rusija nugalėtų Ukrainą.
Pasak A. Dudos, jei pasaulis nustos remti Ukrainą, Rusija galės laimėti karą, tačiau jos ambicijos nesustos.
„Jei Ukrainai nebus suteikta pagalba, Rusija laimės šį karą, kuris bus tik pirmasis Rusijos žingsnis siekiant išplėsti savo dominavimą šios Europos dalies tautų atžvilgiu“, – sakė jis.
Kaip pridūrė Lenkijos prezidentas, lenkai puikiai žino šį Rusijos godumą: „Godumas valdyti kitas tautas, pavergti kitas tautas, atimti iš jų potencialą ir juo pasinaudoti“, – sakė A. Duda.
Pokalbio su Italijos vadovu metu jis pabrėžė, kad Varšuva ir toliau rems Ukrainą, ir paragino tai daryti savo partnerius. Pasak jo, svarbu, kad Kyjivas jaustų nuolatinį palaikymą, nes tik tada Rusija negalės laimėti šio karo: „Jei Rusija laimės šį karą, ji puls kitą šalį“, – sakė jis.
16:45 | Lenkijos vyriausybė sieks įtikinti EK pripažinti draudimą importuoti ukrainietiškus grūdus
Varšuva, balandžio 17 d. (BNS). Lenkijos plėtros ir technologijų ministras Waldemaras Buda pareiškė, kad vyriausybė siekti įtikinti Europos Komisiją pripažinti sprendimą dėl žemės ūkio produkcijos importo iš Ukrainos uždraudimo, skelbia Lenkijos radijas.
Savo ruožtu EK, reaguodama į tokį Lenkijos sprendimą, jau priminė, kad prekybos politika priklauso EK kompetencijai ir valstybės narės negali savarankiškai priimti sprendimų šiuo klausimu.
„Atsižvelgiant į saugumo, gyvybės ir sveikatos apsaugos interesus, galima priimti sprendimus dėl prekių eksporto ribojimo. Ir mes pasinaudojome šia galimybe. Gavome oficialią informaciją, kad Slovakijoje [ukrainietiškuose grūduose] buvo rasta draudžiamų pesticidų, ir tai buvo tokios reakcijos priežastis. Tam turime teisinį pagrindą. Tai ne visuotinis draudimas ir ne kišimasis į Europos valdymą, o pasinaudojimas tam tikra galimybe, kurią mums suteikia Europos ir nacionaliniai įstatymai“, – sakė W. Buda.
16:13 | JAV į „juodąjį sąrašą“ įtraukė dar penkias Kinijos įmones, vykdžiusias prekybą su Rusija
Pekinas šeštadienį pareiškė prieštaravimą dėl JAV sankcijų dar kelioms Kinijos bendrovėms, įtariamomis mėginimais išvengti JAV taikomų eksporto į Rusiją kontrolės priemonių, ir pavadino tai neteisėtu žingsniu, keliančiu pavojų pasaulinėms tiekimo grandinėms.
JAV prekybos departamentas trečiadienį įtraukė penkias žemyninėje Kinijos dalyje ir Honkonge įsikūrusias įmones į sąrašą subjektų, negalinčių prekiauti su amerikiečių įmonėmis, prieš tai negavus specialių licencijų, kurių beveik neįmanoma gauti.
Vašingtonas sugriežtino sankcijų vykdymą užsienio įmonėms, kurios, jo manymu, teikia pagalbą Rusijai kare prieš Ukrainą, priversdamos jas rinktis tarp prekybos su Maskva arba JAV.
Iš viso 28 subjektai, įsikūrę nuo Maltos iki Turkijos ir Singapūro, yra įtraukti į minėtą sąrašą.
15:36 | „Ji inkštė, o aš paleidau kontrolinį šūvį“: sensacingas „Wagner“ smogiko prisipažinimas nužudžius 5 metų mergaitę
14:52 | Putinas laidosi naujais grasinimais
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas po pirmadienį vykusio susitikimo su gynybos ministru Sergejumi Šoigu pareiškė, kad karas Ukrainoje šiandien yra „akivaizdus prioritetas“ Rusijos Federacijos ginkluotosioms pajėgoms, skelbia Kremliaus spaudos tarnyba. Tai rodo, kad karo veiksmų nutraukti neketinama.
„Mums akivaizdu, kad šiuo metu turime aiškius ginkluotųjų pajėgų panaudojimo prioritetus, ir tai pirmiausia liečia Ukrainos kryptį ir viską, kas susiję su mūsų žmonių apsauga Donbase ir kitose naujose teritorijose“, – sakė Vladimiras Putinas.
Pokalbyje V. Putinas su S. Šoigu aptarė Rusijos Ramiojo vandenyno laivyno patikrą, kurioje dalyvavo 25 000 karių, 167 karo laivai ir pagalbiniai laivai, 12 povandeninių laivų ir 89 orlaiviai bei sraigtasparniai.
Kalbėdamas apie Rusijos karinį laivyną, V. Putinas nepraleido progos pagrasinti galimybe savo pajėgas panaudoti „bet kokiomis kryptimis“.
„Laivyno pajėgos tikrai gali būti panaudotos konfliktuose bet kokiomis kryptimis. Todėl prašau to nepamiršti“, – sakė Rusijos Federacijos prezidentas.
14:19 | „Šonai ir šikna jau skauda“: Putino pakalikas papasakojo, ką teko iškęsti ruošiantis susitikimui su Rusijos vadovu
13:31 | Didžioji Britanija, JAV, Kanada, Japonija ir Prancūzija įkūrė „branduolinį aljansą“
„Penkios šalys naudos savo civilinės atominės energetikos sektorių resursus ir galimybes, kad pakirstų Rusijos tiekimo grandinių kontrolę. Šis susitarimas palaikys stabilų kuro tiekimą šiandieniniam poreikiui, o taip pat garantuos saugų kuro gaminimą reaktoriams ateities perspektyvoje“, – aiškinama pranešime.
12:54 | Žaibiškas šturmas – ukrainiečiai rusams Avdijivkoje sudavė netikėtą smūgį
12:26 | Volkeris: Krymo išvadavimą Ukraina gali pradėti jau dabar
Pasak buvusio specialiojo JAV Valstybės departamento atstovo Ukrainai Kurto Volkerio, Ukraina jau gali pradėti okupuoto Krymo pusiasalio išvadavimą.
Apie tai jis pasisakė sekmadienį Ukrainos televizijoje, rašo „Obozrevatel“. K. Volkeris pažymėjo, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos gali smogti Krymo tiltui ir sunaikinti Rusijos Juodosios jūros laivyno bazę okupuotame Sevastopolyje.
Dėl tokių veiksmų Rusijos Federacijai būtų sunku panaudoti Krymą kaip karinę bazę. Pusiasalis būtų izoliuotas nuo Rusijos paramos. Pasak K. Volkerio, Ukraina šių žingsnių gali imtis jau dabar, o po to pradėti ir visiško Krymo išvadavimo operaciją.
„Manau, kad tai galima pasiekti. Ukraina gali tai padaryti dabar. O veiksmai dėl visiškos Krymo kontrolės gali būti pradėti po kurio laiko“, – sakė K. Volkeris.
Jis abejoja, kad Rusija į tokius Ukrainos žingsnius atsakytų branduoliniu ginklu, nes, K. Volkerio teigimu, Rusijos Federacija supranta, kad jei ji pasitelks branduolinį ginklą, sulauks triuškinančio atsako.
„Nemanau, kad bus eskalavimas šia kryptimi. Tikimybė, kad Rusija panaudos branduolinį ginklą, yra visiškai maža. Nes tai iššauks atsaką“, – teigė K. Volkeris.
11:53 | Lietuvių kariai siunčia žinutę iš fronto Ukrainoje – „Iki pergalės!“
11:38 | Kremliaus kritikas V. Kara-Murza nuteistas kalėti 25 metus
Maskvos teismas Kremliaus kritiką Vladimirą Karą-Murzą pirmadienį nuteisė kalėti 25 metus, skelbia Rusijos žiniasklaida.
Pasak nepriklausomo portalo „Meduza“, jis buvo teisiamas pagal tris Rusijos baudžiamojo kodekso straipsnius – už valstybės išdavystę, bendradarbiavimą su „nepageidaujama organizacija“ ir „melagienų“ apie kariuomenę platinimą.
Prokuratūra prašė skirti V. Kara-Murzai 25 metų laisvės atėmimo bausmę. Jis pats savo kaltės nepripažino. Jo advokatai pranešė, kad per metus, praleistus areštinėje, labai pašlijo politiko sveikata, jis neteko daug svorio.
10:26 | Putino aplinkoje prasidėjo „baisi depresija“ – buvęs Putino kalbų rašytojas
09:56 | Slovakija perdavė Ukrainai visus 13 žadėtų naikintuvų MiG-29
Slovakija jau perdavė Ukrainai visus 13 žadėtų naikintuvų MiG-29, pirmadienį pranešė slovakų gynybos ministras Jaroslavas Nadas.
Jį cituoja Ukrainos transliuotojas „Suspilne“.
Šių metų kovą Ukrainos pilotams išbandžius keturis orlaivius, likusieji devyni irgi buvo sėkmingai perduoti ukrainiečių pajėgoms.
„Šis perdavimas vyko sausuma, užtikrinant maksimalų saugumą, ir dar kartą labai dėkoju visoms dalyvaujančioms pajėgoms, nes tokiais atvejais tai tikrai svarbi ir sudėtinga logistinė operacija“, – sakė J. Nadas.
09:29 | ISW: Rusija imasi naujų priemonių užimti Bachmutą
Įtempta situacija Rytų Ukrainos mieste Bachmute privertė Rusijos gynybos ministeriją paminti ankstesnius principus. Nepaisydama ankstesnių įtampų, ji siekia glaudesnio bendradarbiavimo su privačios karinės kompanijos „Wagner“ įkūrėju Jevgenijumi Prigožinu.
Apie tai skelbia JAV Karo studijų instituto (ISW) analitikai. Jie mano kad tai liudija Rusijos oro desanto pajėgų vado Michailo Teplinskio sugrįžimas į frontą.
„Per pastarąsias kelias savaites Rusijos karinė vadovybė pradėjo glaudžiau bendradarbiauti su „Wagner“ kompanija, tikriausiai siekdama paspartinti Bachmuto užėmimą“, – rašoma naujausioje ISW ataskaitoje.
Pasak ekspertų, Bachmuto apylinkėse veikia Rusijos 106-osios oro desanto divizijos daliniai. Tuo metu rusų tinklaraštininkai praneša, kad „Wagner“ samdiniai šia kryptimi naudoja tankus T-90, o tai rodo, kad Rusijos vadovybė jiems suteikė modernesnių kovinių priemonių.
Apskritai, pasak ISW, panašu, kad Rusijos karinės vadovybe atsakomybę už puolimo operacijas Ukrainoje vis labiau permeta Rusijos oro desantininkams (VDV) – elitinėms pajėgoms.
Sekmadienį Didžiosios Britanijos gynybos žvalgyba skelbė, kad Rusija, tikėtina, į „svarbų“, bet neapibrėžtą vaidmenį sugrąžino VDV vadą generolą pulkininką Michailą Teplinskį. Tačiau ISW abejoja, ar dėl didžiulių nuostolių M. Teplinskis sugebės sugrąžinti Oro desanto pajėgoms buvusį „elitinių pajėgų“ statusą.
09:03 | EK smerkia vienašališkus Lenkijos ir Vengrijos sprendimus dėl grūdų importo iš Ukrainos
Europos Komisija nepriimtinais laiko vienašališkus Lenkijos ir Vengrijos sprendimus dėl grūdų importo iš Ukrainos uždraudimo, skelbia Vokietijos visuomeninė transliuotoja „Deutsche Welle“ ir tarptautinė naujienų agentūra „Reuters“.
EK oficialus atstovas sekmadienį pareiškė, jog tokie Europos Sąjungos valstybių narių vienašališki prekybos veiksmai yra nepriimtini. Jo komentaras nuskambėjo po to, kai Lenkija ir Vengrija, siekdamos apsaugoti vietos žemės ūkio sektorius, praėjusį savaitgalį paskelbė draudimą importuoti grūdus ir kitus maisto produktus iš Ukrainos.
Pasak EK atstovo, Briuselis informuotas apie „Lenkijos ir Vengrijos pareiškimus“.
„Šiomis aplinkybėmis svarbu pabrėžti, kad prekybos politika priklauso išimtinei ES kompetencijai, todėl vienašališki veiksmai yra nepriimtini. Tokiais sudėtingais laikais labai svarbu koordinuoti ir derinti visus ES sprendimus“, – elektroniniu paštu atsiųstame pareiškime pažymėjo EK oficialus atstovas.
08:24 | Rusai Velykų vakarą apšaudė Ukrainos Zaporižios sritį
Stačiatikių Velykų vakarą Rusija atakavo Ukrainos pietrytinę Zaporižios sritį, pranešė Zaporižios miesto tarybos vadovas Anatolijus Kurtjevas.
Oro pavojus srityje buvo paskelbtas sekmadienį 21 val. 23 minutės ir galiojo maždaug valandą.
Remdamasis korespondentais transliuotojas „Suspilne“ pranešė, kad Zaporižios mieste griaudėjo sprogimai.
Srities administracijos vadovas Jurijus Malaška pranešė, kad per rusų ataką buvo apgadinta vasarnamių ir automobilių, bet žmonės nenukentėjo.
Pasak jo, atakos vietoje dirba atitinkamos tarnybos.
07:49 | Liepsnoja Rusijos miestas Belgorodas – kaltina Ukrainą smogus dronais
07:02 | Kinijos gynybos ministras per susitikimą su V. Putinu gyrė tvirtus ryšius su Rusija
Kinijos gynybos ministras Li Shangfu sekmadienį per Kremliuje įvykusį susitikimą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu gyrė Pekino ryšius su Maskva.
„Mūsų ryšiai labai stiprūs. Jie pranoksta Šaltojo karo laikų karinius ir politinius aljansus... Jie labai stabilūs“, – sakė Kinijos ministras. Išverstus jo žodžius citavo Rusijos televizija.
Pasak Li Shangfu, jau prasidėjo nauja Rusijos ir Kinijos santykių era.
„Tai mano pirmas užsienio vizitas nuo to laiko, kai perėmiau Kinijos gynybos ministro pareigas. Tam pasirinkau būtent Rusiją, kad pabrėžčiau mūsų dvišalių ryšių ypatingą pobūdį ir strateginę svarbą“, – sakė jis.
Li Shangfu taip pat sakė, kad Pekinas nori toliau stiprinti strateginį komunikavimą tarp Kinijos ir Rusijos kariuomenių, nurodoma Kinijos gynybos ministerijos pranešime.
Svarbiausi savaitgalio įvykiai
► Aštuoni tankai „Leopard 2“, kuriuos Kanada pažadėjo perduoti Ukrainai, siekdama padėti karo draskomai šaliai atremti Rusijos invaziją, jau pristatyti į kaimyninę Lenkiją.
► Žuvusiųjų per Rusijos raketų smūgį į daugiabutį Rytų Ukrainos Slovjansko mieste skaičius šeštadienį padidėjo iki 15. Pasak Kyjivo, į miestą penktadienį buvo paleistos septynios raketos, kurios apgadino penkis daugiabučius, penkis privačius gyvenamuosius namus, mokyklą ir administracinį pastatą.
► Daugiau kaip 100 ukrainiečių karo belaisvių buvo paleisti per didelius mainus su Rusija, sekmadienį pranešė vienas aukšto rango pareigūnas, stačiatikiams ukrainiečiams antrą kartą minint šią šventę nuo tada, kai Maskva praėjusių metų vasarį pradėjo plataus masto karą.