Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:
23:59 | Dniepropetrovske sunaikintos „didelės degalų atsargos“
Rusams raketomis smogus naftos bazei Dniepropetrovsko srityje buvo sunaikintos „didelės degalų atsargos“.
„Apie 19 val. Krivoj Rogo rajone priešas sudavė du smūgius sparnuotosiomis raketomis į naftos saugyklą. Buvo sunaikintos didelės degalų atsargos. Gelbėtojai tęsia gaisro lokalizavimo darbus. Įvykio vietoje dirba visos operatyvinės tarnybos, nustatomos pasekmės“, – UNIAN cituojamas Krivoj Rogo karinės administracijos vadovas Oleksandras Vilkulas.
Rusai naftos bazei smogė pirmadienį. Pranešta, kad atakos metu kilo didžiulis gaisras. Kol kas neskelbiama, ar ataka pareikalavo žmonių aukų.
23:46 | Zelenskis: Zaporižios AE antrą kartą atsidūrė ant katastrofos slenksčio
Po pirmadienį rusų įvykdyto Zaporižios atominės elektrinės (AE) apšaudymo, elektrinė atsidūrė per žingsnį nuo radiacinės katastrofos, pareiškė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. Apie tai jis kalbėjo savo tradiciniame kreipimesi į ukrainiečius, rašo UNIAN.
„Šiandien daugiau nei pusantros valandos kalbėjausi su Prancūzijos Prezidentu Emmanueliu Macronu. Labai informatyvios derybos. Pirmiausia apie padėtį fronte, apie gynybinę paramą Ukrainai. Esu dėkingas ponui prezidentui ir visiems Prancūzijos žmonėms už nepalaužiamą norą ginti mūsų bendras Europos vertybes, mūsų bendrą vieningą Europą“, – kalbėjo V. Zelenskis.
Kartu jis pranešė, kad per pokalbį su E. Macronu buvo išsamiai aptarta padėtis Zaporižios AE.
„Pasikeitėme TATENA misijos elektrinėje rezultatų vertinimais – beje, misijos išvados bus pateiktos rytoj. Tikiuosi, kad jie bus objektyvūs“, – teigė V. Zelenskis.
„Juolab kad šiandien dar vienas Rusijos provokacinis apšaudymas apgadino paskutinę elektros perdavimo liniją, jungiančią elektrinę su Ukrainos energetikos sistema. Ir vėl – tai jau antras kartas – dėl Rusijos provokacijos Zaporižios elektrinė atsidūrė per žingsnį nuo radiacinės katastrofos“, – pabrėžė V. Zelenskis.
„Manau, kad tai, jog Rusija tai daro būtent dabar, TATENA išvadų išvakarėse, yra labai iškalbinga. Zaporižios AE aikštelės apšaudymas reiškia, kad teroristinei valstybei nerūpi, ką sako TATENA, jai nerūpi, ką nusprendžia tarptautinė bendruomenė. Rusija suinteresuota tik tuo, kad padėtis kuo ilgiau išliktų kuo blogesnė“, – pridūrė V. Zelenskis.
„Tai galima ištaisyti tik sugriežtinus sankcijas, tik oficialiai pripažinus Rusiją teroristine valstybe – visais lygmenimis“, – teigė V. Zelenskis.
Anot jo, Ukraina laikosi pozicijos, kad jai kontroliuojant elektrinę, radiacinęs katastrofos grėsmės joje nebuvo.
„Vos tik pasirodžius Rusijai, tapo įmanomas blogiausias įmanomas scenarijus. Į tai turi reaguoti tarptautinė bendruomenė – nuo JT iki kiekvienos normalios valstybės“, – sakė V. Zelenskis.
Pprimename, kad pirmadienį paskutinis dar dirbantis Ukrainos Zaporižios atominės elektrinės reaktorius dėl apšaudymų buvo atjungtas nuo energetinės sistemos, visai elektrinei praradus ryšį su paskutine pagrindine elektros perdavimo linija. Tai pranešė Ukrainos branduolinės energetikos agentūra „Enerhoatom“.
23:19 | Ukraina teigia smogusi rusų bazei Zaporižioje
Ukraina skelbia smogusi Rusijos federalinės saugumo tarnybos naudojamai bazei Zaporižios srityje, pirmadienį pranešė Ukrainos gynybos žvalgybos skyrius, rašo CNN.
Pasak ukrainiečių, Rusijos pajėgos vieną iš pastatų naudojo balsavimo biuleteniams, skirtiems galimam referendumui, laikyti.
„Vieta, kurioje buvo saugomi pseudoreferendumui skirti biuleteniai, buvo sunaikinta. Sandėlį susprogdino sprogimas iš patalpų vidaus. Visa turima spausdinta medžiaga buvo sunaikinta“, – cituojamas pranešimas.
„Taip pat buvo sunaikinta Rusijos federalinės saugumo tarnybos padalinio, saugojusio balsavimo biuletenių sandėlį, būstinė“, – rašoma jame.
„Tikslus žuvusiųjų ir sužeistųjų skaičius tikslinamas. Žuvusieji ir sužeistieji skubiai evakuojami okupuoto Krymo kryptimi“, – priduria ukrainiečiai.
Atviri šaltiniai patvirtina informaciją apie sprogimą, tačiau nėra galimybių patikrinti, ar rusai iš tikrųjų šioje vietoje buvo įsikūrę bazę ir čia saugojo referendumo biuletenius. Rusija šio incidento dar nepakomentavo.
22:49 | Ukraina: Rusija vykdo hibridinį karą
Rusijai sustabdžius dujų tiekimą į Europą, Ukrainos premjeras pareiškė, kad Maskva užsiima šantažu, rašo „Sky news“.
„Rusija Europos žemyne vykdo hibridinį karą prieš Europos Sąjungą“, – cituojamas Denysas Šmyhalis.
„Dujų šantažas, naftos šantažas, maisto krizės, migrantų krizės, dezinformacijos, kibernetinių atakų kūrimas“, – vardija jis.
Kartu Ukrainos premjeras paragino Europos lyderius tvirtai stovėti prieš Rusiją ir nepalikti Ukrainos vienos.
„Palikti Ukrainą vieną prieš Rusiją – tai būtų tik vienas iš tų žingsnių tolesniam Rusijos judėjimui gilyn į Europą. Vienintelis išsigelbėjimas – Europai būti vieningai“, – teigė jis.
22:18 | Popiežius atideda keliones į Maskvą ir Kyjivą
Popiežius Pranciškus pareiškė, kad negalės apsilankyti Maskvoje ir Kyjive iki rugsėjo viduryje Kazachstane vyksiančio religinių lyderių susitikimo.
Taip elgtis dėl kelio problemos nurodė gydytojas, CNN Portugalijoje sakė jis.
Anksčiau popiežius Pranciškus paskelbė apie planus apsilankyti Ukrainoje ir Rusijoje, kad paskatintų abiejų šalių dialogą.
„Dabar negaliu vykti, nes po kelionės į Kanadą šiek tiek sutriko kelio atsistatymas ir gydytojas uždraudė tai daryti, sakydamas, kad prieš Kazachstaną negalima keliauti“, – cituojamas popiežius.
„Tačiau palaikau ryšį telefonu... Tarp mūsų visų būtų galima ką nors padaryti. Stebiu (situaciją – aut. past.) su skausmu ir maldomis. Tačiau padėtis tikrai tragiška. Visada tikiu, kad palaikydami dialogą mes einame į priekį“, – teigė jis.
Popiežius kritikuojamas dėl savo ne iki galo aiškios pozicijos dėl karo Ukrainoje. Kiek anksčiau jis pareiškė, kad karas galėjo būti kažkiek išprovokuotas.
22:11 | Iš Mariupolio – kalbos apie deokupaciją
Pirmadienį Mariupolyje suaktyvėjo pasipriešinimas miestą užėmusiems rusams, rašo UNIAN. Anot miesto mero patarėjo Petro Andriuščenkos, pirmadienis yra diena, kai visi pamatė, kad „Mariupolis užtikrintai žengia deokupacijos link“.
„Šiandien vienareikšmiškai yra Mariupolio pasipriešinimo diena. Minus vienas rusas dėl naujų spąstų. Nenoriu daug pasakoti, pasakysiu tik tiek, kad nuo rusų bombų ir minų dabar Mariupolyje žūsta rusų kariai“, – cituojamas P. Andriuščenka.
Anot minėtos naujienų agentūros, Mariupolio gatvėse taip pat pradėjo atsirasti Ukrainos pasipriešinimo simboliai. Jie paliekami netikėtose vietose ir masiškai.
Mūšiai dėl Mariupolio prasidėjo vasario 24 d. ir tęsėsi iki gegužės 20 d., kai Rusija į nelaisvę paėmė paskutiniuosius miesto gynėjus, saugojusius „Azovstal“ plieno gamyklą. Didžioji dalis apgulto miesto buvo sunaikinta įsiveržusių rusų pajėgų.
21:45 | Rusai smogė Dniepropetrovsko sričiai, sunaikino naftos saugyklą
Rusijos pajėgos raketomis atakavo Dniepropetrovsko sritį, buvo sunaikintas naftos sandėlis ir visos jame laikytos kuro atsargos, rašo UNIAN. Dėl apšaudymo kilo stiprus gaisras, įvykio vietoje dirba ugniagesiai.
„Vakare priešas raketomis smogė Krivoj Rogo rajono Karpovskajos bendruomenei. Buvo sunaikinta naftos saugykla ir visos joje esančios degalų atsargos. Kilo didelis gaisras. Dirba ugniagesiai“, – cituojamas Ukrainos valstybinės nepaprastųjų situacijų tarnybos Dniepropetrovsko srities vyriausiojo departamento pranešimas.
Informacija apie aukas kol kas dar tik tikslinama.
Taip pat pranešama, kad tą patį rajoną rusai apšaudė ir dieną. Tuomet žuvo 85-erių moteris, dar dvi moterys ir vienas vyras paguldyti į ligoninę. Nukentėjusiųjų būklė sunki.
20:35 | Ukrainiečiai skelbia apie sėkmingus smūgius
Ukrainos kariuomenė teigia, kad per dieną atrėmė kelis Rusijos puolimus ir sugebėjo nustumti rusų kariuomenę netoli Kramatorsko, esančio rytų Ukrainoje, Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinį štabą cituoja CNN.
Skelbiama, kad ukrainiečiai atrėmė rusų bandymus pulti keliuose gyvenviečių rajonuose, o „Kramatorsko kryptimi jiems pavyko pasiekti taktinės sėkmės ir išstumti priešą iš anksčiau užimtų pozicijų“.
„Ukrainos gynybos pajėgos toliau vykdo gynybinę operaciją, palaiko nustatytas ribas ir neleidžia užpuolikams žengti gilyn į Ukrainos teritoriją“, – priduriama pranešime.
Taip pat nurodoma, kad Rusijos kariuomenė surengė 40 atakų, naudodama daugkartinio paleidimo raketų sistemas, taip pat surengė 25 oro smūgius.
Ukrainiečiai taip pat teigia sudavę smūgius naudodami tolimojo nuotolio artileriją Chersone ir Charkive.
„Dėl sėkmingos ugnies atakos Charkivo srities Kupiansko gyvenvietės rajone okupantai neteko daugiau kaip 100 žuvusių ir sužeistų kariškių, sunaikintos dvi kovinės mašinos“, – skelbia ukrainiečiai.
„Chersono mieste nukentėjo daugiau kaip 30 kariškių ir trys priešo tankai, o Antonivkos tilto ir pervažos rajone sunaikintas priešlėktuvinis raketinis kompleksas ir šeši priešo sunkvežimiai“, – sakoma pranešime.
„Sėkmingi gynybos pajėgų veiksmai lėmė pervažų Chersono srityje išjungimą ir dar kartą sužlugdė agresoriaus bandymus atnaujinti kariuomenės perkėlimą per Dniepro upę“, – priduria Generalinis štabas.
19:28 | Rusija sankcijomis nusitaikė į Holivudo aktorius Stillerį ir Penną
Rusija, reaguodama į Jungtinių Valstijų sankcijas, pirmadienį pranešė, kad į savo juodąjį sąrašą įtraukė dar 25 JAV piliečius, įskaitant Holivudo aktorius Beną Stillerį (Beną Stilerį) ir Seaną Penną (Šoną Peną).
Vakarų šalys, įskaitant JAV, Rusijai dėl jos puolimo provakarietiškoje Ukrainoje paskelbė daugybę precedento neturinčių sankcijų.
Rusija jau uždraudė atvykti į šalį daugiau nei tūkstančiui JAV piliečių.
Rusų užsienio reikalų ministerija pareiškime nurodė, kad nauji asmenys į juodąjį sąrašą buvo įtraukti reaguojant į „nuolat plečiamas“ JAV sankcijas Rusijos piliečiams.
Be B. Stillerio ir S. Penno, kurie išreiškė paramą Ukrainai ir birželį susitiko su jos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, sąraše taip pat atsidūrė keletas JAV politikų.
Jiems uždrausta atvykti į Rusiją „visam laikui“, nurodė ministerija.
„Priešiškiems JAV valdžios institucijų veiksmams, kurie ir toliau laikosi rusofobiško kurso, griauna dvišalius ryšius ir didina Rusijos ir JAV konfrontaciją, ir toliau bus ryžtingai priešinamasi“, – pareiškė ministerija.
19:08 | Ukraina: rusai telkia pajėgas Kryme
Rusija laikinai okupuotame Kryme telkia pajėgas, kurios hipotetiškai galėtų būti perkeliamos į žemyninę Ukrainos dalį, pareiškė Pietų Ukrainos gynybos pajėgų jungtinio koordinuojančio spaudos centro vadovė Natalija Humeniuk, rašo UNIAN.
Anot jos, pusiasalyje vyksta „priverstinė aktyvacija“.
„Hipotetiškai šie vienetai galėtų būti naudojami. Tačiau kelius, kuriais jie gali patekti į laikinai okupuotą žemyninės Ukrainos teritoriją, taip pat kontroliuojame. Todėl stebime šią situaciją, bet nepanikuojame“, – teigia N. Humeniuk.
Ji taip pat pažymėjo, kad okupuotose Ukrainos dalyse rusai atideda vadinamųjų referendumų terminus, nes nespėja sudaryti „rinkimų komisijų“ ar suklastoti rinkėjų sąrašų.
„Be to, juos nuo to (pseudoreferendumų – aut. past.) nuolat atitraukia įvykiai kontaktinėje linijoje“, – pridūrė ji.
18:49 | Wallace: Rusijos nuostoliai veikia jos veiksmų Ukrainoje efektyvumą
Rusija toliau praranda daug įrangos bei karių Ukrainoje, o tokie nuostoliai turės ilgalaikį poveikį Maskvos veiksmų Ukrainoje veiksmingumui, pareiškė Jungtinės Karalystės gynybos sekretorius Benas Wallace, rašo „Sky news“.
„Rusija ir toliau praranda daug įrangos ir personalo. Apskaičiuota, kad iki šiol žuvo daugiau kaip 25 tūkst. Rusijos karių, o iš viso, jei įskaičiuosime žuvusius, paimtus į nelaisvę ar dabar pranešamus dešimtis tūkstančių dezertyrų – daugiau kaip 80 tūkst. žuvusiųjų ar sužeistųjų ir priskiriamų kitoms kategorijoms“, – cituojamas jis.
„Tai turės ilgalaikį poveikį Rusijos kariuomenei ir jos koviniam efektyvumui ateityje. Rusija dar nepasiekė nė vieno iš savo strateginių tikslų. Ir dabar mes esame 194 dienoje to, kas iš viso buvo numatyta kaip mėnesį truksianti kampanija“, – sako B. Wallace.
Ukrainos ginkluotosios pajėgos skelbia nuo karo pradžios nukovusios bent 49,8 tūkst. Rusijos karių.
Taip pat Ukrainos kariai tvirtina sunaikinę 236 lėktuvus, 206 sraigtasparnius, 2068 tankus, 4459 šarvuočius, 1157 artilerijos pabūklus, 294 raketų sistemas, 15 laivų, 3286 mašinas, 867 bepiločius orlaivius, 156 priešraketinės gynybos sistemas, 4 mažo nuotolio balistinių raketų sistemas, 107 specialiosios įrangos vienetus bei 205 sparnuotąsias raketas.
18:31 | EK: Rusija dujas naudoja kaip ginklą
Rusija dujų tiekimą į Europą naudoja kaip ginklą, pareiškė Europos Komisijos (EK) atstovas spaudai, rašo „Sky news“. Anot jo, Maskva „Nord Stream 1“ dujotiekio uždarymą galėtų kompensuoti tiekdama dujas Europai kitais maršrutais, tačiau to nusprendė nedaryti.
„Jei būtų techninių problemų, trukdančių tiekti dujas per „Nord Stream 1“, būtų galimybė, jei būtų noro, tiekti dujas į Europą kitais vamzdynais. To mes nematome“, – cituojamas EK komentaras.
Penktadienį rusų dujų milžinė „Gazprom“ pranešė, kad neribojamam laikui uždaromas „Nord Stream 1“. Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas pirmadienį dėl dujotiekio uždarymo apkaltino Vakarų sankcijas.
17:53 | Zelenskio kabinetas okupuotų teritorijų gyventojus ragina ruoštis deokupacijai
Ukrainos prezidento patarėjas Mychailo Podoliakas kreipėsi į laikinai okupuotų teritorijų gyventojus ir paragino juos pasiruošti deokupacijai.
Žinutę gyventojams jis paskelbė savo „Twitter“ paskyroje.
„Prašome okupuotų teritorijų, įskaitant Krymo pusiasalį, gyventojų laikytis pareigūnų rekomendacijų vykdant deokupacijos priemones. Visų pirma – pasiruošti slėptuvę nuo bombų, apsirūpinti pakankamu kiekiu vandens ir įkrauti elektros energijos atsargas. Viskas bus Ukrainos“, – rašė jis.
Rugpjūčio pabaigoje Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad rusų kariai Ukrainos teritorijose neturi ir neturės ramios vietos.
17:22 | Vinycioje nugriaudėjo sprogimai, suveikė priešlėktuvinė gynyba
Vinycioje suveikė priešlėktuvinė gynyba, praneša regiono karinės administracijos vadovas Serhijus Borzovas, rašo UNIAN.
Anot jo, regione pirmadienį 16:00 buvo paskelbta oro gynybos parengtis. Po pusvalandžio pasirodė pranešimų, kad Vinycios regione nugriaudėjo sprogimai.
„Likite slėptuvėse, kol bus atšauktas oro pavojus! Regione veikia priešlėktuvinė gynyba!“ – pranešė S. Borzovas.
16:49 pavojaus signalas buvo atšauktas.
Vinycia vasarą tapo rusų kariuomenės kraugeriško žiaurumo simboliu. Liepos 14-ąją rusai į miestą iš Juodosios jūros paleido „Kalibr“ raketas. Per apšaudymą žuvo 28 žmonės, dar daugiau kaip 200 žmonių kreipėsi į medikus. Atakos metu žuvo keturmetė Liza, kurios istorija sukrėtė pasaulį.
17:12 | Rusijos teismas buvusį reporterį už tėvynės išdavimą nuteisė kalėti 22 metus – AFP
Maskvos teismas pirmadienį skyrė 22 metų įkalinimo bausmę gynybos klausimais rašydavusiam buvusiam reporteriui Ivanui Safronovui, nuteistam dėl kaltinimų valstybės išdavimu.
Teisėjas skyrė I. Safronovui „22 metų įkalinimą... griežto režimo kolonijoje“, iš teismo pranešė naujienų agentūros AFP korespondentas.
Rusijos prokurorai praėjusį mėnesį paprašė skirti buvusiam žurnalistui 24 metų laisvės atėmimo bausmę už tariamą valstybės paslapčių atskleidimą.
32-ejų I. Safronovas, kuris buvo apkaltintas „valstybės išdavimu tam tikra šnipinėjimo forma“, ilgus metus dirbo verslo laikraščiuose „Kommersant“ ir „Vedomosti“ ir buvo vienas gerbiamiausių Rusijos žurnalistų, rašančių apie gynybą.
Rusijos žiniasklaida ir nevyriausybinės organizacijos pastaraisiais metais patiria vis didesnį spaudimą. Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, jau užsidarė kelios nepriklausomos žiniasklaidos priemonės.
17:00 | ES ginklų atsargos senka, įspėja Borrellis
Ginklų atsargos Europos Sąjungoje senka, nes valstybės narės toliau siunčia ginklus ir šaudmenis Ukrainai, pirmadienį perspėjo Bendrijos užsienio politikos vadovas ir paragino bloko šalis geriau koordinuoti savo išlaidas karinei įrangai.
„Daugumos valstybių narių ginklų atsargos, nepasakyčiau, kad išsekusios, bet smarkiai apmažėjusios, nes mes perdavėme daug jų ukrainiečiams“, – sakė ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis (Žozepas Borelis) per debatus su Europos įstatymų leidėjais.
„Jas būtina papildyti. Geriausias būdas jas papildyti – daryti tai kartu. Tai bus pigiau“, – sakė J. Borrellis.
Praėjusią savaitę Čekijoje susitikę ES šalių gynybos ministrai aptarė būdus, kaip geriau sutelkti karinę įrangą ir išteklius, taip pat pirkti šaudmenis ir ginkluotę, pavyzdžiui, oro gynybos sistemas, kurių vis dar reikia Ukrainai.
J. Borrellis pirmadienį įspėjo, kad jei valstybės narės ir toliau tokiu pat būdu plės savo karinius pajėgumus, „rezultatas bus didelis pinigų švaistymas, nes taip nepanaikinsime dubliavimosi – o jo yra iš tiesų daug – ir neužpildysime spragų“.
J. Borrellis taip pat apgailestavo, kad, jo nuomone, 27-ių valstybių blokas praleido galimybę Ukrainos ginkluotųjų pajėgų mokymus pradėti prieš metus, dar gerokai prieš Rusijos karinės invazijos pradžią vasarį, kai pradėti tokią operaciją prašė kelios valstybės narės.
„Deja, to nepadarėme, ir šiandien dėl to apgailestaujame. Apgailestaujame, kad pernai rugpjūtį nesiėmėme vykdyti šio prašymo, kad jo neįgyvendinome“, – sakė jis.
Jei ES būtų reagavusi tuo metu, dabar „mūsų padėtis būtų geresnė“, pridūrė ES užsienio politikos vadovas.
16:47 | Zelenskis kalbėjosi su Macronu
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono paprašė daugiau paramos gynybai, rašo CNN.
Abu lyderiai pirmadienį kalbėjosi telefonu. Pokalbis truko 1,5 val., jo metu buvo aptarti paramos gynybai, JT branduolinės inspekcijos klausimai.
Held substantive, more than 1.5 hour-long talks with 🇫🇷 President @EmmanuelMacron. Told him about the situation at the front & the course of countering RF's aggression. Coordinated further defense support from 🇫🇷. Exchanged assessments of the results of the IAEA mission to #ZNPP
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) September 5, 2022
Eliziejaus rūmai praneša, kad E. Macronas pakartojo, jog visapusiškai remia Ukrainos suvereniteto, saugumo ir teritorinio vientisumo atkūrimą.
„Prezidentas (E. Macronas – aut. past.) pakartojo, kad būtina išsaugoti branduolinių objektų saugą ir saugumą, o tai galima pasiekti tik išvedus Rusijos pajėgas“, – nurodoma pranešime.
„Jis taip pat dar kartą patvirtino savo pasiryžimą užtikrinti, kad būtų gerbiamas Ukrainos suverenitetas elektrinės atžvilgiu“, – rašoma jame.
16:28 | Nuo tinklo atjungtas paskutinis veikęs Zaporižios AE blokas
Rusijos apšaudymui sutrikdžius elektros energijos tiekimo linijas, nuo tinklo atjungtas paskutinis veikiantis blokas Zaporižios atominėje elektrinėje (AE), praneša „Energoatom“.
„Pastarąsias tris dienas Rusijos okupacinės pajėgos tęsė intensyvų teritorijos aplink Zaporižios AE apšaudymą“, – informuoja bendrovė.
„Šiandien, 2022 m. rugsėjo 5 d., dėl apšaudymo sukelto gaisro buvo atjungta 330 kV ZaTES – geležies lydinio perdavimo linija, t.y. paskutinė linija, sujungusi ZaNPP/ZaTES mazgą su Ukrainos energetikos sistema! Dėl to buvo iškrautas ir nuo tinklo atjungtas energetinis blokas Nr. 6, kuris šiuo metu tenkina pačios Zaporižios AE poreikius“, – teigiama pranešime.
Praėjusią savaitę elektrinėje apsilankęs TATENA vadovas Rafaelis Grossi penktadienį pareiškė, kad padėtis rusų užimtoje elektrinėje yra sudėtinga. Anot jo, kelis kartus buvo pažeistas fizinis objekto vientisumas, aplink elektrinę matoma karinė veikla, smūgių ir apšaudymų žymės.
16:19 | Peskovas grasina dėl dujų tiekimo Europai
Kremlius įspėja, kad Rusija gali neatnaujinti dujų tiekimo Europai, jei nebus panaikintos Vakarų įvestos sankcijos Maskvai, rašo „The Guardian“. Kremlius taip pat apkaltino Vakarus dėl sprendimo nutraukti dujų tiekimą „Nord Stream 1“ dujotiekiu.
„Dujų pumpavimo problemos kilo dėl Vakarų šalių įvestų sankcijų mūsų šaliai ir kelioms bendrovėms. Nėra jokių kitų priežasčių, dėl kurių galėjo kilti ši dujų pumpavimo problema“, – „Interfax“ cituoja Kremliaus atstovą spaudai Dmitrijų Peskovą.
Rusijos dujų milžinė „Gazprom“ penktadienį pranešė, kad visiškai nutraukia dujų tiekimą „Nord Stream“. Tai yra dujotiekis, kuriuo dujos iš Rusijos tiekiamos Vakarų Europai.
15:59 | Ukraina pasiūlė gelbėti Europą nuo energijos resursų krizės
Susitikimo su Europos Komisijos viceprezidentu Marošu Šefčovičiumi metu Ukrainos premjeras Denisas Šmyhalis pažymėjo, kad šalis turi neišnaudotų elektros energijos eksporto galimybių.
„Ukrainos elektros energijos eksportas gali pakeisti didelę rusiškų dujų importo apimtį. Taip pat kalbėjome apie galimybes eksportuoti elektros energiją iš Ukrainos į ES. Šiuo metu prekybinės apimtys sudaro 300 megavatų, o mūsų eksporto potencialas – iki 2 tūkst. megavatų. Tikimės didinti elektros energijos apimtis ir būsime dėkingi už Europos Komisijos palaikymą“, – pareiškė jis po susitikimo su EK atstovu.
Ukraina turi keturias veikiančias atomines jėgaines, o šių metų kovo mėnesį sėkmingai prisijungė prie Europos tinklų sinchronizuoto tinklo ir atsijungė nuo posovietinės erdvės.
Šiuo metu Rusija yra okupavusi didžiausią Europoje branduolinę jėgainę Zaporižioje.
15:46 | ES sudarė susitarimą dėl papildomos 500 mln. eurų paramos Ukrainai
Europos Sąjunga pirmadienį pasirašė susitarimą su karo draskoma Ukraina dėl papildomos 500 mln. eurų vertės paramos, kurią šį kartą planuojama išskirti būsto, švietimo ir žemės ūkio sektoriams.
Europos Komisija paskelbė apie šį paketą, Briuselyje prasidėjus ES ir Ukrainos asociacijos tarybos susitikimui. Jame dalyvauja aušto rango Bendrijos pareigūnai ir Ukrainos ministras pirmininkas Denysas Šmyhalis.
„Šios ES subsidijos padės užtikrinti šalies viduje perkeltų asmenų ir grįžtančių asmenų apgyvendinimą ir švietimą bei paramą Ukrainos žemės ūkio sektoriui“, – sakė atstovas spaudai Ericas Mameris.
Be naujausios paramos, kuri yra balandį pradėtos didesnės paramos programos dalis, Ukraina taip pat galės teikti paraiškas ES skaitmeninės ekonomikos fondui dėl paramos aukštųjų technologijų mokymų ir pramonės plėtrai.
Pirmadienio susitikimas yra pirmasis ES ir Ukrainos asociacijos tarybos posėdis po to, kai Ukrainai, kurią vasario gale užpuolė Rusija, buvo oficialiai suteiktas kandidatės į Bendriją statusas.
Susitikimui Briuselyje pirmininkavo ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis ir ES plėtros eurokomisaras Oliveris Varhelyi. Šio susitikimo tikslas – skatinti Ukrainos dalyvavimą ES programose.
Ukrainai tikriausiai reikės ne vienų metų, kad taptų visateise ES nare. Tačiau Briuselis ir dauguma ES valstybių narių tvirtai remia Kyjivo kovą su agresore Rusija, siųsdamos Ukrainai ginklų, teikdamos ekonominę pagalbą ir taikydamos sankcijas Maskvai.
„Tarp mūsų dabartinių prioritetų yra visiško energetinio embargo Rusijai įvedimas“, – savo „Telegram“ paskyroje parašė D. Šmyhalis, kai buvo sutiktas ES būstinėje.
„Ukraina turi didžiausias požemines dujų saugyklas ir galėtų tapti Europos dujų saugykla“, – sakė jis.
„Užsitikrinus šalies kandidatės statusą, vyriausybė siekia paspartinti integraciją į ES energetikos rinką“, – nurodė premjeras.
15:17 | Latvija nutraukinėja ryšius su Rusija: po paminklų – stačiatikių bažnyčios eilė
Latvijos prezidentas Egilis Letvitas pateikė šalies parlamentui įstatymų pataisos svarstymą dėl Latvijos stačiatikių bažnyčios (LSB) statuso pokyčių, kad ji veiktų savarankiškai ir nepriklausomai. Iki šiol latvių stačiatikiai priklausė Kremliaus parankiniams Maskvos patriarchate.
Šiuo metu LSB veikia vadovaujama Maskvos patriarchato, kuris iš esmės yra tapęs vienu iš dabartinės Kremliaus valdžios ramsčių. Anot E. Levito, siūlomos pataisos atstatytų istorinį LSB statusą ir atmestų bet kokią galimybę Maskvos patriarchatui daryti įtaką latvių religinei bendruomenei.
Prezidentas pažymėjo, kad LSB atsiskyrimas nuo Maskvos yra svarbus visų šalies stačiatikių, Latvijos visuomenės ir nacionalinio saugumo klausimas.
Įstatymo pataisa jau pateikta visų Saeimos frakcijų vadovams, apie būsimus pokyčius informuota ir LSB vadovybė.
14:51 | Referendumas dėl Chersono srities prijungimo prie Rusijos atidedamas – prorusiška valdžia
Planai surengti referendumą dėl Maskvos kontroliuojamos Ukrainos pietinės Chersono srities prijungimo prie Rusijos atidedami, pirmadienį per televiziją pranešė Maskvos primestos Chersono administracijos vadovo pavaduotojas Kirilas Stremousovas.
„Ruošėmės balsavimui, norėjome surengti referendumą artimiausiu metu, bet dėl visų įvykių, kurie dabar vyksta, manau, kol kas padarysime pauzę“, – sakė K. Stremousovas per Rusijos televizijos kanalą „Rossija 1“.
Ukrainiečių pajėgos pastarosiomis savaitėmis pamažu atkovoja teritorijų Chersono srityje, besiribojančioje su 2014 metais Rusijos aneksuotu Krymo pusiasaliu.
Rusijos pajėgos Chersoną užėmė kovo 3 dieną; tai buvo pirmas didelis rusų užimtas miestas nuo invazijos pradžios vasario 24-ąją.
Rusijos primesta valdžia anksčiau šiais metais paskelbė apie planus surengti „referendumą“, siekdama aneksuoti Chersono sritį – svarbų Ukrainos žemės ūkio regioną – ir kaimyninę Zaporižios sritį.
2014 metais Maskva aneksavo Ukrainai priklausantį Krymą po šiame Juodosios jūros pusiasalyje surengto referendumo.
Didžioji dalis tarptautinės bendruomenės to plebiscito rezultato nepripažino.
14:42 | EK: rusams yra išduota 0,9 mln. vizų, ne 12 mln.
Europos Komisija patikslino, kad rugsėjo 1-osios duomenimis galiojančių yra išduota 963189 galiojančių vizų Rusijos piliečiams.
Tokiu būdu EK paneigė anksčiau išplatintą informaciją, kad Rusijos piliečiams yra išduota 12 mln. galiojančių vizų.
14:15 | Nužudė ir sudegino: aptikti dar keli rusų karių išniekinti civilių kūnai
Kyjivo srities policijos vadas Andrijus Nebitovas pranešė, kad vieno sudeginto garažo Bučoje apžiūros metu pareigūnai aptiko mažiausiai dviejų žmonių liekanas. Vietos gyventojai skelbia, kad miestelio okupacijos metu toje vietoje buvo nužudyti keli civiliai.
Įvykio vietoje pareigūnai aptiko kelias grandinėles, raktus, kryželį ir nužudytų žmonių kaulų liekanas.
13:51 | ES sudarė susitarimą dėl papildomos 500 mln. eurų paramos Ukrainai
Europos Sąjunga pirmadienį pasirašė susitarimą su karo draskoma Ukraina dėl papildomos 500 mln. eurų vertės paramos, kurią šį kartą planuojama išskirti būsto, švietimo ir žemės ūkio sektoriams.
Europos Komisija paskelbė apie šį paketą, Briuselyje prasidėjus ES ir Ukrainos asociacijos tarybos susitikimui. Jame dalyvauja aušto rango Bendrijos pareigūnai ir Ukrainos ministras pirmininkas Denysas Šmyhalis.
13:34 | Okupuotame Chersone aidi sprogimai
Okupuotoje Nova Kachovkos ir Tavrijsko gyvenvietėse nugriaudėjo sprogimai, skelbiama UNIAN.
Vietos „Telegram“ kanaluose rašoma, kad po sprogimų Nova Kachovkoje užfiksuoti dūmų stulpai, Tavrijske prasidėjo didelis gaisras.
Tuo metu rusų valdžios atstovas Chersone Kirilas Stremousovas paviešino vaizdo įrašą, kuriame piktinosi Ukrainos pajėgų puolimu ir žadėjo „eiti iki Mykolajivo“. Tiesa, jis pripažino, kad Chersono sritis jau buvo pasiruošusi surengti „referendumą“ (dėl prijungimo prie Rusijos, – red. past.), tačiau šiuo metu tai yra neįmanoma dėl nuolatinių apšaudymų.
12:36 | Nausėda: ES vizų ribojimas Rusijos piliečiams būtų veiksminga ir teisinga priemonė
Europos Sąjungos (ES) vizų ribojimas Rusijos piliečiams būtų veiksminga ir teisinga priemonė, sako prezidentas Gitanas Nausėda.
„Europa jau priėmė nemažai svarbių sprendimų, siekdama pažaboti Rusijos agresiją Ukrainoje, tačiau jie nėra pakankami ir privalome judėti toliau. Karas turi tapti nepakeliama našta agresoriui. Turistinių vizų į ES ribojimas Rusijos piliečiams būtų veiksminga ir teisinga priemonė dabartiniame kontekste“, – sako šalies vadovas.
12:10 | Maskvos teismas panaikino laikraščio „Novaja gazeta“ licenciją
Rusijos nepriklausomas laikraštis „Novaja gazeta“, kurio vyriausiasis redaktorius Dmitrijus Muratovas pernai pelnė Nobelio taikos premiją, pirmadienį pranešė, kad teismas panaikino jo žiniasklaidos priemonės licenciją.
„Maskvos Basmano rajono teismas panaikino laikraščio „Novaja gazeta“ registravimo pažymėjimą“, – socialiniuose tinkluose pranešė leidinys.
„Novaja gazeta“ kovą buvo priversta sustabdyti savo veiklą Rusijoje, kai po Kremliaus pajėgų įsiveržimo Ukrainą objektyvioms žiniasklaidos priemonėms buvo nustatytos neįgyvendinamos sąlygos darbui tęsti.
Laikinu veiklos sustabdymu siekta apsaugoti leidinį nuo uždarymo įsigaliojus drakoniškiems įstatymams, iš esmės uždraudusiems bet kokią Rusijos karo Ukrainoje kritiką.
12:00 | JAV atsargos generolas: „Dabar matome Rusijos Federacijos pabaigos pradžią“
Buvęs JAV sausumos pajėgų Europoje vadas generolas Benas Hodgesas mano, kad negalima atmesti Rusijos „deimperializacijos“ galimybės. Kartu jis sako manantis, kad regime Rusijos Federacijos pabaigos pradžią.
„Manau, kad JAV kariuomenės tikslai šiame konflikte turėtų apimti Rusijos „deimperializaciją“. Man atrodo, kad dabar matome Rusijos Federacijos pabaigos pradžią. Turime būti tam pasiruošę... Mes nebuvome pasiruošę SSRS žlugimui“, – „Twitter“ rašė B. Hodgesas.
Kiek anksčiau B. Hodgesas tvirtino, kad jei Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nesusitaikys su savo kariuomenės pralaimėjimu kare, jis turės prastesnę derybinę poziciją, o Ukraina galės reikalauti Krymo ir Donbaso išlaisvinimo.
I think that US war-aims for this conflict should include "de-imperialization" of Russia. It seems to me that we are seeing the beginning of the end of the Russian Federation as it looks today. We need to be prepared for this...we were not prepared for the end of the USSR. https://t.co/tXpx6m3KmU
— Ben Hodges (@general_ben) September 4, 2022
11:35 | Kremlius sureagavo į Ramzano Kadyrovo norą pasitraukti
Rusijos Federacijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad Čečėnijos vadovo Ramzano Kadyrovo žinutės apie galimą atsistatydinimą „kol kas nepasitvirtino“.
„Iš tiesų, mes matėme šiuos pranešimus, bet, sakykime, iki šiol, jei gerai suprantu, šios žinutės niekaip nepasitvirtino... Kol kas mes remiamės tuo, kad jis ir toliau vadovauja Čečėnijos Respublikai“, – Rusijos naujienų agentūra TASS cituoja R. Kadyrovą.
10:59 | Afganistane – išpuolis prieš Rusijos ambasadą: skelbiama apie dviejų diplomatų žūtį
Talibų valdomo Afganistano sostinėje Kabule nugriaudėjo sprogimas, kurio metu, pirminiais duomenimis, žuvo arba nukentėjo 15–20 žmonių. Skelbiama, kad sprogimas įvykdytas, kuomet rusų diplomatas išėjo už pastato teritorijos ribų įvardinti susirinkusiems žmonėms, kas pretenduoja gauti vizas.
Pirmadienio rytą Kabule nugriaudėjo sprogimas prie Rusijos ambasados teritorijos, pranešama „Mash“. Skelbiama, kad sprogimo metu galėjo žūti mažiausiai du Rusijos diplomatai. Afganų žurnalistas Bilalis Sarvari skelbia, kad jo šaltiniai mieste matė ambasados pareigūnų kūnus, tačiau negalėjo jų nufilmuoti, nes talibai atiminėja iš visų žmonių telefonus.
Liudininkų teigimu, sprogimas pasigirdo tuomet, kai vienas iš rusų diplomatų išėjo skaityti pretendentų į vizų gavimą sąrašus.
10:48 | „Mums su juo ne pakeliui“: Kremlius paskelbė nuosprendį Galkinui
Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas pažymėjo, kad jokių pretenzijų žymiai atlikėjai Alai Pugačiovai valdžia neturi, tačiau negalėjo to paties pasakyti apie jos vyrą Maksimą Galkiną.
„Aš negirdėjau nė vieno pareiškimo iš Alos Pugačiovos, o (jos) sutuoktinis – taip, jam aiškiai su mumis ne pakeliui. Sutuoktinis darė labai blogus pareiškimus“, – Rusijos žiniasklaidoje cituojamas V. Putino atstovas.
D. Peskovas taip pat pridūrė, kad V. Putino ir A. Pugačiovos santykiai yra „normalūs“. Jo teigimu, jie yra pažįstami ir ne sykį buvo susitikę.
10:04 | Rusai lėtai bando įsitvirtinti Rytų Ukrainoje
Didžiosios Britanijos Gynybos ministerijos žvalgyba savo naujausioje ataskaitoje skelbia, kad pagrindinės Rusijos pastangos Ukrainoje beveik neabejotinai išlieka Donbaso puolimo operacija. Pagrindinės Rusijos pažangos ašys fiksuojamos Avdijivkoje, netoli Donecko miesto, ir 60 km į šiaurę, aplink Bachmutą.
„Nors Rusijai šiame sektoriuje sekėsi daugiausiai, jos pajėgos vis tiek veržiasi tik apie 1 km per savaitę link Bachmuto“, – teigia britų žvalgai.
„Politinis Donbaso operacijos tikslas beveik neabejotinai išlieka siekis įsitvirtinti Donecko srityje, o tai leistų Kremliui paskelbti apie Donbaso „išvadavimą“. Tikėtina, kad Rusijos pajėgos ne kartą praleido joms iškeltą terminą pasiekti šį tikslą“, – toliau rašoma ataskaitoje.
Ukrainos valdžia tvirtina, kad Rusijos pajėgoms įsakyta užimti Donecką iki rugsėjo 15 d.
„Mažai tikėtina, kad pajėgos to pasieks, o tai dar labiau apsunkins Rusijos planus surengti referendumus dėl okupuotų teritorijų prisijungimo prie Rusijos Federacijos“, – tvirtina britų žvalgai.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 5 September 2022
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) September 5, 2022
Find out more about the UK government's response: https://t.co/7fPp6gM5tS
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/OrGEqsSJnD
09:27 | Rusų pajėgų nuostoliai
Ukrainos ginkluotosios pajėgos skelbia nuo karo pradžios nukovusios bent 49 800 Rusijos karių.
Taip pat Ukrainos kariai tvirtina sunaikinę 236 lėktuvus, 206 sraigtasparnius, 2068 tankus, 4459 šarvuočius, 1157 artilerijos pabūklus, 294 raketų sistemas, 15 laivų, 3286 mašinas, 867 bepiločius orlaivius, 156 priešraketinės gynybos sistemas, 4 mažo nuotolio balistinių raketų sistemas, 107 specialiosios įrangos vienetus bei 205 sparnuotąsias raketas.
09:06 | Ukraina skelbia: dalis rusų karių pietuose sukilo – atsisako toliau kariauti
Ukrainos operatyvinė vadovybė „Pietūs“ praneša apie tarp Rusijos 1-ojo armijos korpuso 127-ojo pulko karių kilusį maištą – kariai esą atsisakė toliau dalyvauti kare Ukrainoje.
„Okupacinių pajėgų 1-ojo armijos korpuso 127-ojo pulko karių riaušės buvo užfiksuotos kolektyvinio atsisakymo dalyvauti karo veiksmuose forma.
Viena iš priežasčių buvo nepatenkinamas visapusiškas aprūpinimas: fronte buvę kariai liko net be vandens. Okupacinės kariuomenės specialiosios tarnybos ėmėsi priemonių prieš sukilėlius, jie buvo patraukti iš savo pozicijų“, – savo kasdienėje ataskaitoje skelbia OV „Pietūs“.
08:36 | Zelenskis griežtai kreipėsi į Rusijos piliečius: Europa jums – ne Disneilendas
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis tvirtina, kad aštuntajame Europos Sąjungos sankcijų Rusijos Federacijai pakete turėtų būti numatyti sprendimai dėl vizų jos piliečiams.
Pasak V. Zelenskio, sekmadienį jis kalbėjosi su Europos Komisijos pirmininke Ursula von der Leyen.
„Tai, kaip įprasta, buvo labai informatyvus, labai naudingas pokalbis apie visus mūsų santykių aspektus. Dėkojame už jau suteiktą paramą. Dėkojame už pastangas apriboti Rusijos perteklinį pelną už naftą ir dujas. Jis ragino paspartinti finansinės pagalbos teikimą mums, Ukrainai. Aptarėme naujus sankcijų žingsnius.
Visų pirma, manau, kad aštuntajame sankcijų pakete turėtų būti numatyti visos Europos vizų sprendimai Rusijos piliečiams – tokie, kad nė vienas iš šiame kare dalyvavusių asmenų negalėtų mėgautis europietišku svetingumu“, – savo naktinėje kalboje sakė Ukrainos prezidentas, skelbia UNIAN.
Anot jo, jei Rusijos piliečiai palaiko terorą prieš Ukrainą, prieš visą Europą, jei tyliai stebi genocidą Ukrainoje, tai jie neturėtų naudotis Europos pramogomis ir linksmybėmis.
„Tai yra svarbus moralinis dalykas. Europa yra vertybių teritorija, o ne Disneilendas teroro rėmėjams. Ir vizų apribojimai tikrai tai parodys. Laisvas pasaulis turėtų skatinti rusus veikti – veikti prieš tuos, kurie pradėjo šį karą.
Taip, Ukraina ne kartą perspėjo Europą, kad palaikyti „Nord Stream“ ryšius su Rusija būtų problema, kuri bet kurią akimirką gali virsti katastrofa. Rusija, energetinė priklausomybė nuo Rusijos – visa tai Maskva naudoja prieš Europą. Ir aš esu dėkingas tiems Europos lyderiams, kurie suvokia grėsmės lygį“, – aiškino V. Zelenskis.
Be to, kaip pridūrė prezidentas, labai svarbus pokalbio su U. von der Leyen aspektas yra Europos Komisijos gebėjimas atlikti greitą vertinimą, kai tik Ukraina įgyvendins visas rekomendacijas dėl stojimo į Europos Sąjungą (ES).
„Kiekvieną dieną dirbame dėl Ukrainos įstojimo į ES! Ir kiekvieną dieną darome viską, kad mūsų vėliava būtų grąžinta į visą mūsų teritoriją, į kurią įžengė okupantai“, – sakė jis.
Prancūzija ir Vokietija priešinosi draudimui išduoti ES vizas Rusijos piliečiams. Nepaisant to, Lietuva, Latvija, Estija, Čekija, Suomija, Danija ir Lenkija pasisakė už vizų draudimą rusams.
07:34 | Ukraina skelbia apie sėkmingus žingsnius pietuose
Ukrainos operatyvinė vadovybė „Pietūs“ skelbia, kad šalies pietuose, Tominoj Balki rajone, Ukrainos gynėjai sunaikino rusų amunicijos sandėlį, o prie Lvivo kaimo – pontoninę perėją.
„Nesuteikdama priešui šansų pasiekti karinės sėkmės ir išspręsti logistikos klausimus, Ukrainos aviacija 21 kartą smogė į Rusijos pozicijas, įtvirtinimus ir vadavietes, pajėgų ir technikos koncentracijos zonas, taip pat transporto ir logistikos objektus“, – skelbiama naujausioje OV „Pietūs“ ataskaitoje.
Sekmadienio dienos rezultatai, pasak OV „Pietūs“, – nukauti 104 rusų kariai, 6 tankai, 26 vienetai šarvuotos ir automobilių technikos, 9 haubicos „Msta-S“ ir „Msta-B“, taip pat bepilotis žvalgybinis orlaivis.
„Sugriautas priešo amunicijos sandėlis prie Tominoj Balki, pontoninė perėja prie Lvivo kaimo, 35-osios armijos vadavietė Kachovkos srityje ir du 247-ojo oro desanto puolimo pulko ir 126-osios atskirosios gynybos pakrančių apsaugos brigados bataliono taktinių grupių valdymo ir stebėjimo postai Mykolajivo ir Berislavo srityse“, – toliau rašoma ataskaitoje.
Savo ruožtu Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis savo naktinėje kalboje paskelbė apie dviejų gyvenviečių išlaisvinimą pietų Ukrainoje ir vieną Donecko srityje.
„Šiandien noriu padėkoti 103-iosios brigados 63-iojo bataliono kariams, užtikrinusiems rezultatą Donecko srityje. Gyvenvietė buvo išlaisvinta. 54-oji brigada Lysyčansko-Seversko kryptimi taip pat žengė gerus žingsnius, judėjo į priekį, užėmė tam tikras aukštumas.
Taip pat noriu paminėti 42-ąjį atskirąjį motorizuotąjį pėstininkų batalioną. Jo herojiškų veiksmų dėka buvo išlaisvintos dvi gyvenvietės mūsų valstybės pietuose“, – į Ukrainos gynėjus kreipėsi V. Zelenskis.
06:44 | Analitikai stebi sėkmingą kontrpuolimą
JAV Karo studijų instituto (ISW) analitikai patvirtina, kad Ukrainos gynybos pajėgų kontrpuolimas pastebimai vystosi pietuose ir rytuose.
JAV analitikų teigimu, Ukrainos kariai veržiasi keliomis kryptimis vakarinėje Chersono srities dalyje ir užsitikrino teritoriją už Doneco upės Donecko srityje.
„Tikėtina, kad kontrpuolimo greitis kiekvieną dieną drastiškai keisis, nes Ukrainos pajėgos bandys atimti iš rusų būtiniausias atsargas, sutrikdyti jų vadovavimą ir kontrolę bei susilpninti įsibrovėlių moralę“, – rašoma naujausioje ISW ataskaitoje.
Remiantis ISW prognozėmis, rusai karts nuo karto kontratakuos ir atkovos kai kurias prarastas pozicijas ir, žinoma, vykdys įnirtingus artilerijos ir oro atakas prieš išlaisvintas gyvenvietes ir besiveržiančią Ukrainos kariuomenę.
06:10 | Ukraina ir Vokietija aptarė vokiškų tankų klausimą
Susitikime Berlyne Ukrainos ministras pirmininkas Denysas Šmyhalis su Vokietijos kancleriu Olafu Scholzu aptarė galimybę Vokietijai pristatyti Ukrainai naują vokiškų sunkiųjų šarvuočių asortimentą, įskaitant tankus.
„Turime bendrą viziją, kad reikia didinti artilerijos ir oro gynybos sistemų pasiūlą. Visų pirma, didinti jau pristatytų ar artimiausiu metu ketinamų pristatyto sunkiosios ginkluotės rūšių atsargas: savaeigių haubicų, oro gynybos sistemų, priešlėktuvinių pabūklų. Kartu kalbėjome ir apie galimus naujų gaminių, ypač vokiškų tankų, pristatymus“, – pažymėjo Ukrainos premjeras, skelbia „Ukrinform“.
Svarbiausios savaitgalio naujienos
► Rusijos pajėgoms praėjusią parą apšaudžius rytinę Charkivo ir pietinę Mykolajivo sritis, žuvo mažiausiai du žmonės, sekmadienį pranešė pareigūnai.
► Jungtinių Tautų Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) šeštadienį paskelbė, kad Ukrainos Zaporižios atominė elektrinė buvo atjungta nuo paskutinės dar likusios savo pagrindinės elektros perdavimo linijos į energetinę sistemą ir dabar yra priklausoma nuo atsarginės linijos.
► Europos Sąjungos ekonomikos komisaras Paolo Gentiloni šeštadienį sakė, kad Bendrija yra „gerai pasirengusi“ tam atvejui, jei Rusija visiškai sustabdytų gamtinių dujų tiekimą.
► Turkija gali tarpininkauti sprendžiant aklavietę dėl Ukrainos Zaporižios atominės elektrinės, kurią yra užėmusios rusų pajėgos, šeštadienį Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui pasakė turkų lyderis Recepas Tayyipas Erdoganas.
► Ukraina paskelbė subombardavusi rusų bazę Enerhodaro mieste netoli Rusijos okupuotos Zaporižios atominės elektrinės, kurios saugumą šiuo metu vertina Jungtinių Tautų inspektoriai.