• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gyventojai neretai skundžiasi ne tik ilgomis eilėmis pas gydytojus, bet ir tokiomis situacijomis, kai ir taip ilgai laukę pas specialistą naujo siuntimo turi grįžti pas šeimos gydytoją. Nors taip gali nutikti dėl įvairių priežasčių, ligonių kasos pažymi, kad gydytojas visada turėtų žiūrėti plačiau.

Gyventojai neretai skundžiasi ne tik ilgomis eilėmis pas gydytojus, bet ir tokiomis situacijomis, kai ir taip ilgai laukę pas specialistą naujo siuntimo turi grįžti pas šeimos gydytoją. Nors taip gali nutikti dėl įvairių priežasčių, ligonių kasos pažymi, kad gydytojas visada turėtų žiūrėti plačiau.

REKLAMA

Įsivaizduokite, kad gavote šeimos gydytojo siuntimą antro lygio specialisto konsultacijai dėl varginančio kojos skausmo, tačiau kol sulaukėte vizito, panašiai ėmė skaudėti ir ranką. Tačiau dėl panašaus, bet naujo skundo gali reikėti kulniuoti atgal pas šeimos gydytoją. 

Kitu atveju jei patekę, pavyzdžiui, pas endokrinologą, norėtumėte būti pakonsultuotas dėl kelių problemų, taip pat galite likti nieko nepešę. Portalas tv3.lt primena jau rašęs, kad su prašymu ateiti kitą kartą su nauju siuntimu susidūrė ir moteris, kuri pas oftalmologą atėjo ir pasitikrinti regos, ir gauti recepto akiniams.

Konsultuoja tik dėl vienos problemos

Šeimos gydytojai patvirtina, kad tokie pacientų siuntinėjimai nuo vieno gydytojo durų iki kito – ne naujiena. Bet paprastai ne iš piktos valios gydytojas specialistas nenori konsultuoti daugiau, nei tuo metu numatyta, – priežasčių tam gali būti įvairių. Riboti specialistą gali konsultacijos laikas, apmokėjimo už suteiktas paslaugas tvarka. Be to, gydytojas gali specializuotas tik tam tikroje siauroje srityje. 

REKLAMA
REKLAMA

„Tokios situacijos, kai reikia grįžti pas šeimos gydytoją, yra pakankamai dažnos. Ir dėl to dažniausiai nukenčia pacientas, kuris norėtų gauti paslaugą pilna apimtimi, bet gauna tik dalinai, nes specialistai sprendžia tik vieną problemą“, – sako A. Astafjeva.

REKLAMA

„Išties pasitaiko taip, kad specialistai kai kada nepabaigia konsultacijos, tad pacientams reikia grįžti naujo siuntimo. Bet yra ir tie atvejai, kai šeimos gydytojai siunčia pacientą specialistui dėl kažkurios vienos diagnozės, pavyzdžiui, skydliaukės problemų pas gydytoją endokrinologą. Šis specialistas taip pat gydo ir cukrinį diabetą, bet tokiu atveju pacientą apžiūrės tik dėl vienos kurios iš šių būklių, nors pagal kompetenciją priklauso konsultuoti dėl abiejų“, – portalui tv3.lt kalbėjo Lietuvos šeimos gydytojų profesinės sąjungos pirmininko pavaduotoja Alma Astafjeva.

REKLAMA
REKLAMA

Ji atkreipė dėmesį, kad kai kurie tos pačios srities gydytojai specializuojasi tam tikroje srityje, tad kitą kartą neapsižiūrėjęs pacientas paprasčiausiai gali užsiregistruoti ne pas tą mediką.

„Pavyzdžiui, siunčiame ortopedui traumatologui, pacientas registruojasi, o, pasirodo, jis užsiregistravo pas tą, kuris konsultuoja dėl kelio chirurginio gydymo, bet nežiūri peties, o žmogus nusiųstas būtent dėl peties patologijos. Tai tokios situacijos, kai reikia grįžti pas šeimos gydytoją, yra pakankamai dažnos. Ir dėl to dažniausiai nukenčia pacientas, kuris norėtų gauti išsamią konsultaciją, bet gauna tik dalinai, nes specialistai sprendžia tik vieną problemą“, – komentavo gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gydytojai ir pacientai tampa įkaitais

Pasak pašnekovės, iš esmės tokios situacijos susijusios su finansavimu.

„Nes ir esant vienai ligai reikia vienokių tyrimų, o kitu atveju – kitų. Tai ir specialistai neturi pasirinkimo, jie elgiasi taip, kaip įstaiga nurodo. Tad išskiriame vieną sveikatos problemą, nors pacientas dažnai turi kelias patologijas, kurias sprendžia tas pats specialistas. Aišku, jam ir laiko gali pritrūkti kokybiškai pakonsultuoti dėl kelių problemų. Tai nėra lengvai išsprendžiama problema“, – kalbėjo A. Astafjeva.

REKLAMA

Tiesa, ji pastebėjo, kad jau vyksta pakeitimai iš Sveikatos apsaugos ministerijos pusės, nes yra skatinamos išplėstinės konsultacijos. 

O pacientas visada turi lūkestį gauti išsamią konsultaciją, tačiau šiuo metu sveikatos sistema nėra palanki nei pacientui, nei pačiam medikui. 

VLK: specialistas turi suteikti visą pagalbą

Valstybinė ligonių kasa (VLK), paklausta, ar yra ribojamas konsultacijos metu sprendžiamų sveikatos klausimų skaičius, nurodė, kad kiekvieno paciento gydymo atvejis yra individualus.

REKLAMA

„Visais atvejais dėl gydymo, dėl apsilankymų skaičiaus ir dėl tyrimų reikalingumo, dėl vaistų ir medicinos pagalbos priemonių išrašymo pacientui sprendžia jį gydantis gydytojas“, – komentavo VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus patarėja Žydrūnė Baigienė.

Kartu ji patikino, kad specialistas turėtų suteikti kuo daugiau pagalbos to paties apsilankymo metu. Specialistė priminė, kad, vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro įsakymu, gydytojo specialisto konsultacija laikomas paciento apsilankymas pas jį turint siuntimą dėl konkrečios priežasties, kai šio apsilankymo metu atliekami pagal gydytojo specialisto kompetenciją visi pacientui būtini tiriamieji bei gydomieji veiksmai ir raštu teikiami patarimai siuntusiajam gydytojui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Taigi bet kuris gydytojas specialistas, konsultuodamas pacientą, turi laikytis holistinio principo, t. y. pacientas turi būti ištiriamas ir konsultuojamas dėl visų gydytojo specialisto kompetencijai priskirtų ligų, kurios konkrečios klinikinės situacijos atveju, gydytojo specialisto nuomone, gali būti reikšmingos teikiant patarimus siuntusiam gydytojui dėl paciento diagnozės nustatymo ar gydymo taktikos parinkimo“, – aiškino ligonių kasų specialistė. 

REKLAMA

Vadinasi, turėdamas vieną siuntimą pacientas turi būti ištiriamas kompleksiškai ir jis neturi būti be reikalo siuntinėjamas registruotis iš naujo, jei vizito pas gydytoją metu turi keletą nusiskundimų arba jeigu gydytojas specialistas pats konsultacijos metu įtaria dar ir kitą susirgimą.

„Pavyzdžiui, pacientui anksčiau, kai buvo išduotas siuntimas gydytojo endokrinologo konsultacijai dėl cukrinio diabeto gydymo kontrolės, o konsultacijos metu gydytojas nustato ir skydliaukės patologiją, tai pacientui turi būti suteikia reikiama pagalba tolesnis ištyrimas ar gydymas ir dėl kitos ligos, nors ji ir nebuvo nurodyta siuntime. 

REKLAMA

Arba pacientas pas gydytoją oftalmologą atvyksta su siuntimu dėl pablogėjusio regėjimo ir gydytojas atlikęs regėjimo patikrą pacientui, turi išrašyti ir receptą akiniams, jei jų pacientui reikia“, – tvirtino Ž. Baigienė. 

Apmokėjimas skatina suteikti visą pagalbą

Pasak jos, kai gydytojas neturi galimybių pats išspręsti paciento sveikatos problemų, dėl jo būklės jis konsultuojasi su kitu gydytoju specialistu. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tokiais atvejais išduodamas siuntimas kito gydytojo specialisto konsultacijai. Po šių konsultacijų, tyrimų ar gydymo stacionare pagal pateiktas rekomendacijas toliau paciento sveikata rūpinasi šeimos gydytojas“, – komentavo ligonių kasų specialistė. 

„Dar pernai apmokėjimas už tokias didesnės apimties tam tikrų specialistų konsultacijas, dėl kurių susiformuoja ilgiausios laukimo eilės, išaugo apie 30–50 proc.“ – sakė VLK specialistė. 

REKLAMA

Ž. Baigienės teigimu, gydytojų specialistų apmokėjimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo tvarka skatina, kad pacientui pirmojo apsilankymo metu būtų suteikta visa jam būtina pagalba. 

„Paslaugų kainos yra diferencijuotos ir priklauso nuo pacientui atliekamų tyrimų, diagnostinių veiksmų (didesne kaina apmokamos išplėstinės ir išsamesnio ištyrimo konsultacijos). 

Tokiu būdu įstaigos skatinamos teikti konsultacijas pacientams visa apimti vieno apsilankymo metu, todėl mažėja poreikis pacientui atvykti pakartotinai, kartu mažėja ir eilės

Dar pernai apmokėjimas už tokias didesnės apimties tam tikrų specialistų konsultacijas, dėl kurių susiformuoja ilgiausios laukimo eilės, išaugo apie 30–50 proc.“ – tvirtino VLK specialistė. 

Vaistinėse žmonės permoka net dvigubai: atskleidė, kaip vaistų ar vitaminų nusipirkti pigiau:

Gydytojai tapo pabaisos ir patys didžiausi tinginiai . Jie kaip žvėrys nekenčia savo pacientų .. Sistema sukurta pasityčiojimui iš žmonių . Geras gydytojas yra tik nedidelė išimtis.. Laukti talonų ilgiausios eilės , nors mokamų tai vos ne kitą dieną gali eiti . Gydytojai nesistengia nustatyti diagnozę specialiai , nes tas pats gydytojas dirba ir privačioje klinikoje , kur vizitas konsultacijai 80 eurų .. Jie suinteresuoti, kad žmogus ten kreiptųsi , nes " valdiškai" jam neištiria ir neranda problemos . Tarkim skauda koją , keli traumatologai žiūri, neurologas žiūri ir sako : nieko nematau - kur eiti nepasako niekas . Beliaka mokamai eiti . Ir ten kažkaip sugeba nustatyti kas žmogui yra ..
Gydytojai atpratę dirbt, lyginant su kitom profesijoms.
Lankausi pas kardilogą-pirmas laukimas 3 mėn.Gerai,skyrė,kas priklauso ir viskas-jei nepadėjo ar netiko gydymas,vėl pas šeimos gyd.siuntimo,vėl ilgas laukimas.Mano galva nebėra grįžtamojo ryšio po gydymo,nes vėl iš naujo lauki pas šeimos gyd.siuntimo,tada pas specialistą eilė,nors jau pas jį lankeisi.Sukasi biurokratinės girnos...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų