Seimo Sveikatos reikalų komitetas (SRK) trečiadienį po svarstymo pritarė Farmacijos iš Sveikatos draudimo įstatymų pataisoms, kuriomis siekiama įtvirtinti kompensuojamųjų vaistų kainodaros pokyčius.
Tačiau Biudžeto ir finansų komiteto siūlymui dabar galiojančią nuostatą dėl galimybės kompensuojamus vaistus gauti nemokamai praplėsti iki 65 m. nepritarta. Dabar gi paciento priemoką už kompensuojamus vaistus valstybė padengia tik atskiroms žmonių grupėms, įskaitant nepasiturinčius, neįgalius ir vyresnius nei 75 metų gyventojus.
Ketina peržiūrėti kovo mėnesį
SRK pirmininkas Antanas Matulas aiškino, kad nurodydant tam tikras amžiaus grupes ir dabar iš esmės galima kalbėti apie tam tikrą diskriminaciją.
„Man duotas premjerės pažadas, kad kovo mėnesį sėdame visi ir pasižiūrime pirmo ketvirčio duomenis, kaip yra su išlaidomis vaistams ir tada bandome spręsti problemą. Nes nėra sąžininga, nes išėję į užtarnautą poilsį nuo 65 m. iki 75 m. gauna skirtingas sąlygas, nors nedirbantys pajamas turi tokias pačias.
Tai būtų logiška – arba nuimam visiems ir vadovaujamės krepšelio principu, kuris dabar atsiranda, kai perlipus tam tikrą sumą nemokama už vaistus, arba taikome visiems, kad ir tą patį pigiausią vaistą, o jei yra renkamasi kitą vaistą iš sąrašo kompensuojama bazinė kaina 100 proc., kas jau dabar yra nuspręsta“, – aiškino parlamentaras.
Jo aiškinimu, jei dabar būtų pritarta ir siūlymui nemokamus kompensuojamus vaistus garantuoti jau nuo 65 m., tai vėlgi būtų tam tikros grupės išskyrimas.
„Tad būčiau linkęs galvoti, kad kovo mėnesį susėstume ir pagalvotume, gal bus finansinės galimybės vienaip ar kitaip spręsti. Bet priminsiu, kad visos šitos mokestinės lengvatos, kurių turime dabar virš 23, jos turi būti kompensuojamos ne PSD biudžeto, bet kitų tarnybų sąskaita.
Jei, pavyzdžiui, dabar taikoma PSD lengvata taikoma žemdirbiams, tai turi kažkas kompensuoti. Suprantu, kad galioja solidarumo principas, bet jis kartais viršija ir logikos ribas, kada pakankamai dideles pajamas turintys žmonės moka mažai ir atvirkščiai. Tai reiktų ryžtis išspręsti šiuos dalykus, kad įmokos nesvarbu, kiek moki, bet priklausytų nuo pajamų, o paslaugos būtų teikiamos vienodai“, – sakė A. Matulas.
Nuoseklumo siūlė laikytis ir eksministras Aurelijus Veryga. Jis priminė, kad Seimas jau yra pakeitęs tvarkas ir leidęs primokėti už tam tikrus vaistus. „Tai ta logika dingsta ir kompensuojama yra tik mažiausia priemoka. mano manymu, tai yra tam tikra diskriminacija pagal amžių ir gyventojų pajamas. Tad turėtų būti arba vienaip, arba kitaip – arba gali visi rinktis, arba niekas neturėtų galimybės rinktis“, – sakė jis.
Vis tik A. Matulo siūlymą šiai idėjai nepritarti bendru pritarimu palaimino ne visi komiteto nariai. Tačiau balsų dauguma nuspręsta, kad nemokamų vaistų jau nuo 65 m. amžiaus gyventojai bent kol kas nesulauks.
Viceministras: nemokamas vaistas ne visada pasiekia tikslą
Savo ruožtu sveikatos apsaugos viceministras Aurimas Pečkauskas pažymėjo, kad šiuo metu visiems gyventojams yra kompensuojama 100 proc. bazinės kainos; „Tai yra pagrindinė kainos dalis, kuri sudaro vaisto vertę, priemokos, kaip žinome, yra ribojamos, kad sudarytų ne daugiau kaip 20 proc. ir 4,71 cento.“
Jis priminė ir apie dar vieną įstatymo siekiamybę – racionalų vaistų vartojimą. „Siekiama, kad ir ekonomiškai vaistai būtų vartojami racionaliai, ypač stebint tai, kad vaistinių sunaikinamų vaistų kiekis yra nuolat augantis ir pernai pasiekė kone 30 tonų. Tad matome, kad nemokamai duodamas vaistas ne visada pasiekia tikslą ir veda į perteklinį farmacinių priemonių naudojimą“, – sakė viceministras.
Tiesa, reikia paminėti, kad jei ši nuostata dėl amžiaus būtų priimta naujų projektų kontekste, nemokami kompensuojami vaistai būtų tik juos renkantis su mažiausia priemoka. Kitaip sakant, jei dabar vyresnis nei 75 m. žmogus iki šiol vartojo tam tikrus vaistus ir nieko už juos nemokėjo, pagal naują tvarką, jei tas vaistas nėra pigiausias, reiktų prisimokėti priemoką.
Jei neveiks įstatymas, pareikalaus viceministro galvos
Taip pat SRK pirmininkas davė pažadą ir dėl kitų įstatymu priimamų nuostatų įgyvendinimo priežiūros. Nors vaistų gamintojų ir importo asociacijų atstovai iki paskutiniųjų bandė išaiškinti, kodėl, jų teigimu, priimti įstatymai tik pablogins situaciją ir iš kainyno gali kaip tik iškristi daug vaistų, SRK pirmininkas žadėjo taip nutiks vėl koreguoti įstatymą ir reikalauti viceministro galvos.
„Vykdysime nuoseklią, tvirtą, kitą parlamentinę kontrolę, jei matysime, kad priėmus įstatymą iškrenta iš sąrašo daugybė vaistų ar kažkokios kitos problemos. Tikrai rinksimės visi ir teiksimės pataisas. Tas pažadas duotas“, – sakė A. Matulas.
Portalas tv3.lt primena, kad Kompensuojamųjų vaistų tvarkos pokyčiai būtini dėl įsipareigojimo Konstitucinio Teismo sprendimą dabartines vaistų kompensavimo nuostatas perkelti į įstatymą. Vis tik kartu su tuo Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlomi tam tikrų vaistų kainodaros ir kompensavimo mechanizmo pakeitimai yra nauji ir dėl to keliantys tiek diskusijų.
Dėl šių pakeitimų dar turi apsispręsti Seimas.