„Mano požiūris yra toks, kad vis tiek tą įstatymą Seimas anksčiau ar vėliau priims. Dabar yra toks raumenų mėginimas ir pasidžiaugimas: va, mes laimėjome, jie pralaimėjo. Tai toks negeras skaldymasis, ypač, kai vienoje partijoje“, – mano partijos patriarchas.
Seimas neseniai atmetė iniciatyvą svarstyti lyčiai neutralios partnerystės įstatymo projektą pačioje pirmoje stadijoje. Pagal Seimo Statutą, jeigu įstatymo projektas bet kurioje svarstymo stadijoje atmetamas, jis gali būti siūlomas vėl ne anksčiau kaip po 6 mėnesių nuo projekto atmetimo dienos.
Priimti partnerystę reglamentuojantį įstatymo projektą ypač siekė Laisvės partija, didžiąja dalimi parėmė ir Liberalų sąjūdis, bet stambiausieji koalicijos partneriai konservatoriai-krikdemai skilo.
Krikdemiškasis Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sparnas jau anksčiau pranešė nepritariantis partnerystei bei pasiūlė šiuo klausimu surengti referendumą.
Tokią idėją labai sukritikavo partijos garbės pirmininkas V. Landsbergis.
„Nežinau, ar čia man reikia pasakoti virtuvines istorijas, bet aš paprašiau, kad atsiimtų savo siūlymą dėl nacionalinio referendumo. (...) Aš pasisakiau prieš tai, pasakiau, kad tai būdas palaidoti (klausimą – tv3.lt). Čia žinomi tokie būdai, o mes esame apsisprendę kitaip, tada būtų geriau tos sumaišties nedaryti nors mūsų pačių tarpe“, – prisiminė politikas.
„Nebuvo, kad aš būčiau įtikinėjęs, aš tiesiog pasisakiau ir konkrečiai pasisakiau dėl to alternatyvaus referendumo siūlymo, kad šito daryti nereikia, kad geriau būtų, jog jie patys atsiimtų, bet jie, regis, neatsiėmė“, – pridūrė pašnekovas.
Tačiau V. Landsbergis sako nematantis labai didelės dramos, nes, jo nuomone, anksčiau ar vėliau toks įstatymas Lietuvoje bus priimtas.
„Beveik visos Europos tautos yra priėmusios tokią normą. Čia galimybė vienalytėms poroms nesislapstyti. O tie, kurie kovoja prieš, nori, kad tai būtų slapta. Tie žmonės, kurie sutarę gyventi kartu, yra patenkinti ir laimingi, tai jie ir gyvens toliau kartu“, – mano garbės pirmininkas V. Landsbergis.
Paklaustas, ar įmanoma, kad Partnerystės įstatymo projektas būtų priimtas dar šioje kadencijoje, politikas nebuvo tikras: „Pamatysim. Gali žmonės dar labiau sukvailėti, o gali dar ateiti į protą“.
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų parlamentaras, krikščionių demokratų bendrijos pirmininkas Paulius Saudargas sako, kad referendumo klausimas neteko prasmės, nes nors Partnerystės įstatymo projektas buvo įtrauktas į darbotvarkę, Seimas jį atmetė.
„Nebėra konteksto. Mes galime iš naujo galvoti, ar reikia referendumo, ar reikia tautos atsiklausti, bet kalbant apie mūsų konkretų tos dienos siūlymą, jis neteko konteksto“, – teigia politikas.
TV3.lt primena, kad lyčiai neutralios partnerystės įteisinimą parėmė 11 Laisvės partijos politikų, 8 Liberalų sąjūdžio frakcijos nariai, 33 konservatoriai, 6 socialdemokratai, 3 valstiečių-žaliųjų frakcijos atstovai ir vienas Mišrios grupės narys. Tačiau balsavusių „prieš“ ir susilaikiusių politikų buvo 65, o balsavusių „už“ – tik 63, todėl projektas buvo atmestas.
Šis klausimas ypač svarbus Laisvės partijai, nes tai yra vienas kertinių šios politinės jėgos rinkimų pažadų.