Išskirtinai gyvybingas virusas
Mokslinėje literatūroje teigiama, jog Australijos mokslininkų rotavirusai buvo atrasti dar 1973 metais, o jų pavadinimo kilmė siejama su viruso formos panašumu į ratą (lot. rota – ratas). Sveikatos apsaugos specialistai nurodo, jog net esant 4-20°C temperatūrai šie virusai aplinkoje išlieka gyvybingi keletą mėnesių. Be to, rota virusai išlieka atsparūs naudojant švelnius ploviklius – muilą, skalbiklius, tačiau žūva nuo baliklių, spirito ar chloro.
Patekęs į žmogaus organizmą šis virusas dauginasi ir sukelia karščiavimą, silpnumą, viduriavimą ir vėmimą. Įrodyta, jog rotavirusinė infekcija yra viena dažniausių viduriavimo priežasčių daugelyje pasaulio šalių. Užsikrėtus ja simptomai pasireiškia 1-4 dienų laikotarpyje, dažniausiai liga prasideda staigiai ir be medikų pagalbos yra sunkiai suvaldoma.
Statistika rodo, jog rota virusu užsikrečia beveik 90 procentų vaikų iki penkerių metų – iš jų apie 80 procentų suserga per pirmuosius trejus gyvenimo metus. Vėliau susirgimų užregistruojama gerokai mažiau. Rota virusu dažniau suserga vaikai nuo 9 mėnesių iki 5 metų amžiaus. Virusą vieni kitiems vaikai perduoda didesniuose kolektyvuose, gydymo įstaigose, ar darželiuose.
Kaip apsisaugoti?
Kaip jau minėta anksčiau, didžiausią problemą rota virusas kelia todėl, kad jis išlieka gyvybingas itin ilgai ir yra išskirtinai atsparus aplinkos veiksniams. Taip pat derėtų suprasti, kad ši infekcinė liga plinta greitai, o užsikrėtimui užtenka net ir nedidelės viruso dozės.
Medikų teigimu, dažniausiai šiuo virusu užsikrečiama per neplautas arba prastai nuplautas rankas, nes virusas plinta oraliniu-fekaliniu būdu. Kitaip tariant, virusas išsiskiria su išmatomis, o nesilaikant higienos patenka ant kitų daiktų ir žmonių, todėl jei norite šio viruso žūtbūt išvengti, svarbu ypatingą dėmesį skirti higienai ir to mokyti savo atžalą.
Jei jau susirgote
Vieni nemaloniausių simptomų, kuriuos rota virusas sukelia, yra viduriavimas ir vėmiams. Tai ne tik atima jėgas ir sukelia silpnumą, bet ir išbalansuoja žarnyno mikroflorą bei sukelia disbiozę, o tai itin pavojinga vaikams.
Jei rota viruso išvengti nepavyko ir mažasis ligoniukas jau kenčia nuo pilvo skausmų ir viduriavimo, stebėkite, ar viduriuojant vaikas suvartoja pakankamai skysčių, kadangi jų netekimas gali sukelti gyvybei pavojingą dehidrataciją bei įvairius organų pažeidimus.
Na, o viduriavimo stabdymui į pagalbą pasitelkite gerąsias bakterijas. Pastarosios sudaro nepalankias sąlygas ligą sukeliančių virusų ir bakterijų dauginimuisi, stimuliuoja imuninius mechanizmus ir atstato bei apsaugo žarnyno gleivinę. Taip pat vertėtų nepamiršti, kad jei šeimoje rota virusu susirgo bent vienas narys, gerąsias bakterijas profilaktiškai patariama vartoti visai šeimai, kadangi jos gali padėti užkirsti kelią infekcijos plitimui, o užsikrėtus sumažinti simptomus.