• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo gegužės naikinant paskutinius likusius COVID-19 ribojimus gyvenimas, panašu, vis labiau grįžta į įprastas vėžes. Visgi specialistai primena, kad nors ekstremali situacija baigiasi, virusas niekur nedingsta. O ypač atidūs turėtų išlikti rizikos grupėms priklausantys žmonės.

Nuo gegužės naikinant paskutinius likusius COVID-19 ribojimus gyvenimas, panašu, vis labiau grįžta į įprastas vėžes. Visgi specialistai primena, kad nors ekstremali situacija baigiasi, virusas niekur nedingsta. O ypač atidūs turėtų išlikti rizikos grupėms priklausantys žmonės.

REKLAMA

Jau už savaitės neliekant privalomumo izoliuotis net jaučiant koronaviruso simptomus tai daliai gyventojų skamba kaip per ankstyvas ir nerimą keliantis sprendimas.

Visgi Vyriausybės atstovai sako pasitikintis visuomenės sąmoningumu ir tikisi, kad visi, pajutę bet kokius peršalimui būdingus simptomus, sėdės namuose ir gydysis. 

Testavimas brangiai atsieina

VU Gyvybės mokslų centro mokslininkė prof. Aurelija Žvirblienė sutiko, kad toks privalomos izoliacijos atšaukimas gali nuskambėti kaip per laisvas, juo labiau žinant, kad su rekomendacijų laikymusi Lietuvoje yra nekas. Tačiau, kita vertus, tam jau atėjo laikas. 

REKLAMA
REKLAMA

„Gal man ir atrodytų per laisvai. Aš suprantu, kad čia galima apeliuoti į sveiką protą, kaip lygiai taip pat ir sloguojantis žmogus nežinia dėl kokios infekcijos neturėtų eiti į darbą, kad neužkrėstų kitų, tai šiuo atveju taip yra ir kovidu.

REKLAMA

Matyt, šis sprendimas yra priimtas, nes nebelieka prievolės testuotis. Privalomas testavimas valstybei labai daug kainuoja. Tai turbūt suprantama, kad būtinybės testuotis neliko, tai, logiška, kad kartu ir izoliacijos neliko“, – „Žinių radijui“ komentavo ji. 

Neoficialiai sergančiųjų daug daugiau, bet nebekelia grėsmės

Imunologė patvirtino, kad kasdien skelbiamų naujų koronaviruso atvejų skaičius – tik ledkalnio viršūnė, mat tikrai ne visi ir pajutę simptomus skuba išsitirti. Visgi tai nebekelia tokios didelės grėsmės kaip anksčiau. 

REKLAMA
REKLAMA

„Manau, kad realus atvejų skaičius yra didesnis, nes ne visi mato būtinybę eiti pasidaryti PGR testą, kuris yra oficialiai įregistruojamas e.sveikatoje. Nes jei žmogus pasidaro greitąjį testą, jis kaip ir lieka „neužskaitytas“ kaip sergantis. 

„Tikrai patarčiau vyresniems žmonėms ir turintiems ligų, kurios aiškiai yra susijusios su sunkesne COVID-19 eiga, pavyzdžiui, diabetas ar širdies kraujagyslių ligos, tai tikrai nesunku užsidėti kaukę einant į polikliniką, taip pat – viešajame transporte“, – sakė A. Žvirblienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Todėl aš net neabejoju, kad tų atvejų yra daugiau. Kita vertus, kaip ir Izraelio pavyzdys rodo, tie 3–4 tūkstančiai pandemijos pradžioje atrodė labai daug. Ir ypač kai yra augantis skaičius, tas skaičius atrodo vienaip, kai nėra vakcinų, dauguma nepersirgę, o kai ta dinamika yra žemyn važiuojanti, tai visa tai atrodo kitaip. Ir tas tūkstantos ar realybėje daugiau atvejų nebeatrodo grėsmingai“, – aiškino A. Žvirblienė.

REKLAMA

Kartu ji pastebėjo, kad atlaisvindama ribojimus Lietuva tikrai nesielgia išskirtinai, kitos šalys irgi sparčiai tą daro.

„Taip, oficialiai pandemija nėra atšaukta ir tą turėtų padaryti Pasaulio sveikatos organizacija, kuri ją ir paskelbė. Bet, manau, kad tai teisingas žingsnis, nes vien pavadinimas ekstremali situacija ir turėtų reikšti ekstremalią situaciją, ko realybėje mes jau nebematome“, – teigė imunologė.

REKLAMA

Izraelyje izoliacija – dar privaloma 

Patvirtinusi, kad ir Izraelyje ribojimai visai švelnėja, Lietuvos ambasadorė Izraelyje Lina Antanavičienė pasakojo, kad izoliacija sergančiajam vis dar yra privaloma. 

„Jei žmogus suserga kovidu, jam yra 5 dienos izoliacija. Jei jis turi kontaktą su sergančiuoju, jam izoliuotis nereikia, jei jis skiepytas. Jei jis nepraėjęs pilnos vakcinacijos, jam taip pat penkios izoliacijos dienos“, – komentavo ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ambasadorė pridūrė, kad kaukių taip pat nebereikės dėvėti uždarose patalpose, išskyrus ligonines, senelių namus ir dar kai kurias vietas.

Taip pat iš atvykstančių užsieniečių keliautojų dar reikalaujama atvykti su neigiamu PGR testu ir jį pakartoti jau nusileidus į šalį. „Bet jau prasidėjo diskusijos, ar tikrai reikia tokių priemonių“, – pastebėjo L. Antanavičienė.

Įspėjimas rizikos grupėms

Nepaisant to, kad viruso plitimas ir noras jo saugotis visuomenėje slopsta, specialistai ragina rizikos grupėms priklausančius žmones išlikti atidžiais.

REKLAMA

„Tikrai patarčiau vyresniems žmonėms ir turintiems ligų, kurios aiškiai yra susijusios su sunkesne COVID-19 eiga, pavyzdžiui, diabetas ar širdies kraujagyslių ligos, tai tikrai nesunku užsidėti kaukę einant į polikliniką, taip pat – viešajame transporte. Manau, tai būtų labai svarbu, tai irgi sveiko proto rekomendacija. 

Jei nori apsisaugoti, gal ne visiškai, bet sumažinti viruso dozę, tikrai nesunku kaukę užsidėti. Ypač nebendrauti su sergančiais, jei įmanoma to išvengti. Nesvarbu, kad nebėra saviizoliacijos reikalavimo, bet jei kažkas ruošiasi aplankyti kokį giminaitį, kuris sako, kad čiaudau, kosėju, gal pasiūlyti, kad atvažiuotų po savaitės“, – patarė A. Žvirblienė.

REKLAMA

Ji atkreipė dėmesį, kad šiuo metu plinta ne tik koronavirusas, bet ir gripas, kuris gali turėti ne mažiau nemalonių pasekmių.

„Medikai sako, kad pagal teigiamus atvejus gripo dabar yra panašiai ar net kiek daugiau nei kovido, kai yra tikrinami žmonės, kurie guldomi į ligonines, stacionarą. Tai, vadinasi, mes turime ir kitą virusą, kuris žmonėms kelia tam tikrą riziką, tad tie bendri reikalavimai, rekomendacijos, kad reikėtų kaukes užsidėti, tai nepakenktų“, – sakė profesorė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gydymo ir diagnostikos rūpesčiai – ant gydytojo pečių

Kaip akcentavo premjerės patarėja sveikatos klausimais Živilė Gudlevičienė, sprendimas atšaukti privalomą izoliaciją nulemtas besikeičiančio požiūrio į šią ligą.

„Sprendimas dabar kaip ir įprastinės ligos gydymo ar diagnostikos atveju paliekamas šeimos gydytojo kompetencijai. Jei šeimos gydytojas nuspręs, kad yra būtina izoliacija, tai ir bus laikomasi tos rekomendacijos. 

REKLAMA

Kita vertus, juk ta pandemija turėjo mus visus išmokyti, kad jei jaučiame bet kokius infekcinės ligos simptomus, tai ir taip neturime nei eiti į darbą, nei į parduotuvę, nei į ugdymo įstaigą. Tai tik pasikartosiu, kad šitie dveji metai mus turėjo išmokyti, kaip mes turime elgtis bet kokių susirgimų atveju, ne tik kovido. Tikimės, kad visuomenė suprato, išmoko pamokas, patobulėjo ir priims sprendimą, kad niekur sirgdami neturi vaikščioti“, – akcentavo ji.

Portalas tv3.lt primena, kad nuo gegužės 1 d. atšaukus ekstremalią situaciją nebebus privalomos ir kaukės. Testavimas ir vakcinavimas persikelia į pirminės sveikatos priežiūros įstaigas. Dėl testavimo poreikio spręs šeimos gydytojas, bus tiriami simptominiai atvejai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų