Sveikata

 

Tai naujienos apie svarbiausius atradimus, tyrimus, gydymo metodus ir sveikatos priežiūros politikos pokyčius. Skaitykite naujienas ir straipsnius apie ligų prevenciją, mitybą, fizinį aktyvumą, psichologinę gerovę ir naujausias medicinos technologijas. 

Šiemet – jau net trys mirtys nuo erkinio encefalito, užsikrėtusiųjų Laimo liga – virš 1 tūkst.

Nuo erkinio encefalito šiemet jau mirė 3 žmonės, 2 iš jų – gegužės mėnesį. Iš viso per šį mėnesį liga nustatyta arti 80-ies žmonių, didžioji dalis gydyta ligoninėje. Tuo metu kitu erkių platinamu susirgimu – Laimo liga – susirgo virš 1 tūkst. gyventojų, tačiau hospitalizuota buvo tik 11. Tokius naujausius duomenis pateikia Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). Specialistai konstatuoja, kad sergamumas erkių platinamomis ligomis tik įsibėgėja.
Sveikata Prieš 23 val.

Santaros klinikų vadovas pasiuntė žinią dėl eilių: yra labai džiugi naujovė, bet turime būti ir realistai

Didelei Lietuvos pacientų daliai veržiantis gydytis į Santaros klinikas nesiliauja skundai dėl milžiniškų eilių pas medikus. Naujasis ligoninės vadovas Tomas Jovaiša patikina, kad ne viskas taip paprasta ir ragina gyventojus nusileisti ant žemės. Kartu jis skelbia ir apie naujovę, kuri turėtų pagerinti situaciją.   Pristatydamas pagrindines veiklos kryptis ateinantiems 5 metams ką tik išrinktas VUL Santaros klinikų direktorius prof.

Apstulbo išvydusi, kada patektų pas gydytoją: jei pasiseks, po 2–3 metų paskirs vizitą

Eilės pas medikus nenustoja stebinti gyventojų. Štai norint patekti gydymui pas ortodontą Žalgirio klinikoje, siūloma registruotis į 2–3 metų laukimo eilę talonėliui gauti. Įstaiga aiškina, kad dėl gydytojų stygiaus tokia situacija – visoje Lietuvoje, mat konkuruoti su daug didesnius atlyginimu siūlančiais privatininkais niekas neišgali.

Vienus operuoja vos gimus, kiti apie įgimtą būklę sužino tik 40-ies: „Dažnai tai būna sveiki, aktyviai sportavę vyrai“

Širdies ydos – vienos labiausiai paplitusių įgimtų defektų. Neretai tokių vos gimusių vaikučių gelbėjimas prilygsta stebuklui. Kiti apie širdies ydą gali sužinoti jau suaugę. Gydytojai pažymi, kad širdies yda bet kuriuo atveju nėra gyvenimo nuosprendis – daug kas priklauso ir nuo paties paciento. Su širdies ydomis gimusių vaikų kelionę į pilnametystę reginti VUL Santaros klinikų gydytoja kardiologė dr. Rita Sudikienė pasakojo, kad  vėliau neretai būna nustebinta šių žmonių pasiekimais.

Profesorius Kalibatas įspėjo, kaip sveikatą veikia geomagnetinės audros: štai ką siūlo išbandyti

Saulė yra mūsų Žemei gyvybės ir energijos šaltinis. Deja, padidėjęs Saulės aktyvumas gali turėti žmogaus organizmui neigiamą įtaką. Šiuo metu yra padidinto Saulės aktyvumo 11 metų ciklas, todėl kiekvieno žmogaus organizmas įvairiai reaguoja į magnetinio lauko pokyčius, konstatuoja Lietuvos bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas prof. habil. dr. Julius Kalibatas. Ką žinome apie geomagnetinių audrų poveikį mūsų organizmui? Pateikiame profesoriaus J. Kalibato komentarą.
Sveikata Prieš 1 val.

Sveikatos centrų vystymui – SAM skirs daugiau kaip 30 mln. eurų investicijų

Lietuvoje įsteigti savivaldybių sveikatos centrai, kurių vystymui numatyta skirti per 30 mln. eurų investicijų, pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). Ministerijos teigimu, šiomis lėšomis bus finansuojamas sveikatos centrų efektyvaus veiklos organizavimo ir įgyvendinimo užtikrinimas, mokymai, renginiai, koordinavimo gairių ir rekomendacijų parengimas.
Sveikata Prieš 4 val.

Štai kas palengvins pagirias: pasakė didžiausią klaidą

Kadangi saugaus suvartojamo alkoholio kiekio nėra, bandant sumažinti jo sukeliamus negalavimus, žmonės neretai griebiasi savijautą po vakarėlio neva pagerinančių priemonių, tokių kaip įvairūs nuskausminamieji, energetiniai gėrimai, stipri kava ir pan. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkas Deimantas Auškalnis pasakoja, jog dalis visuomenėje sklandančių mitų apie pagirių palengvinimą ne tik nėra teisingi, bet ir gali dar labiau pakenkti.
Sveikata Prieš 4 val.

Nuo 2023 m. pradžios pacientams pradėti kompensuoti beveik 40 naujų vaistų

Kompensuojamųjų vaistų sąrašus kasmet papildo dešimtys naujų vaistinių preparatų, kurie padeda užtikrinti Lietuvos pacientams efektyvų ir šiuolaikišką gydymą. Greičiau įtraukti naujus vaistus į kompensavimo sistemą leidžia ženkliai paspartėjęs naujų vaistinių preparatų vertinimas ir racionalesnis Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų naudojimas, skelbia Sveikatos apsaugos ministerija (SAM.
Sveikata Prieš 21 val.

Valstybinei ligonių kasai pradėjo vadovauti Gytis Bendorius

Birželio 17 d. Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys ligonių kasų darbuotojams pristatė konkursą į Valstybinės ligonių kasos (VLK) vadovus laimėjusį Gytį Bendorių, kartu padėkodamas buvusiam vadovui Gintarui Kacevičiui už ilgametį darbą ir indėlį į šios organizacijos ligšiolinę veiklą, svarų vaidmenį PSO ir tarptautinių organizacijų projektuose.
Sveikata Prieš 23 val.

Vos 1 testas namie išduoda kepenų ligas: pasitikrinti gali visi

Daugelis žino, kad vaistinėse galima atrasti įvairių greitųjų testų, pavyzdžiui, koronaviruso, gripo, nėštumo, H. Pylori ar slapto kraujavimo. Tačiau taip pat vaistinėse galima aptikti ir kepenų bei kitas ligas nustatančių testų.  Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Justina Metlovienė paaiškina, kad vaistinėse galima rasti ir narkotinių medžiagų, vaisingumo, uždegiminių organizmo rodiklių, skydliaukės bei kepenų rodiklių ir lytiškai plintančių infekcijų greituosius testus.
Sveikata 2024-06-17

Tai pamiršus atostogos gali apkarsti: štai kokius vaistus ir priemones reikia turėti su savimi

Prasidėjusi vasara vilioja aktyviu ar pasyviu poilsiu, naujais potyriais ir pramogomis. Tačiau net ir pačias ramiausias atostogas gali sugadinti tinkamai neparuošta kelionių vaistinėlė. „Nors viskam pasiruošti ir negalime, visgi pasiimti priemonių nuo dažniausiai pasitaikančių negalavimų reikėtų“, – sako Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) Vaistinės vedėja Eglė Morozovienė.
Sveikata 2024-06-17
REKLAMA
Ką daryti, kad atostogų neaptemdytų liga: sukūrė programėlę, kurioje gydytoją pasiekiate lengviau  Ką daryti, kad atostogų neaptemdytų liga: sukūrė programėlę, kurioje gydytoją pasiekiate lengviau

Ką daryti, kad atostogų neaptemdytų liga: sukūrė programėlę, kurioje gydytoją pasiekiate lengviau

Prasidėjęs vasaros sezonas – šilumos ir pramogų gryname ore laikas, tačiau netikėti sveikatos sutrikimai gali užklupti nepasiruošusius net ir kruopščiai suplanuotų atostogų metu. Ar tai būtų nudegimas saulėje, virškinimo negalavimai ar varginančios alerginės reakcijos – visa tai gali akimirksniu sujaukti planus ir sukelti daug streso ir išgąsčio, ypač, jei esate toli nuo namų.
Sveikata 2024-06-17

Nuo liepos 1 d. – pokyčiai pacientams: nauja paslauga bus prieinama visoje Lietuvoje

Pernai vasarą 20 Lietuvos savivaldybių pradėtas bandomasis pacientų pavėžėjimo į gydymo įstaigas modelis nuo liepos 1 dienos turėtų pradėti veikti visoje šalyje. Kokiais atvejais galima prašyti nemokamo pavežimo į gydymo įstaigą ir kas šia paslauga galės naudotis? Nors iki šiol pacientų pavėžėjimu kiekviena savivaldybė iš esmės rūpinosi atskirai, didžiąją dalį šių paslaugų nuo liepos perima Greitosios medicinos pagalbos (GMP) tarnyba.

Kaip išvengti šio amžiaus rykštės – kepenų suriebėjimo: medikės sugriovė mitą, kad serga tik nutukę

Mitas, kad tik nutukę ar antsvorį turintys žmonės serga kepenų suriebėjimu (steatoze). Gydytojai konstatuoja, kad šią diagnozę išgirsta ir jauni, sportuojantys žmonės, net vaikai. Iš viso suriebėjusias kepenis turi apie 30 proc. žmonių. Kas padėtų išvengti kepenų suriebėjimo ir ar galima tai išgydyti? Gydytojai perspėja, kad su mitybos ir gyvensenos ypatumais susijusios suriebėjusių kepenų ligos vystosi pamažu, todėl iš pradžių žmogus simptomų nejaučia.

Naujas COVID-19 atradimas vyrų kūnuose: virusas sėkloje gali išlikti net 110 dienų, įspėja planuojančius vaikus

Naujo tyrimo duomenimis, SARS-CoV-2 - virusas spermoje gali išlikti 110 dienų po užsikrėtimo. Jau seniai buvo manoma, kad COVID-19 gali turėti neigiamą poveikį spermai, tačiau autoriai mano, kad jų tyrimas yra pirmasis, parodantis, kiek ilgai virusas gali išlikti spermos mėginiuose, skelbia portalas „IFL Science“. Kai galvojame apie COVID-19, dažniausiai galvojame apie kvėpavimo takų simptomus – kosulį, dusulį, uoslės praradimą, tačiau šios pandemijos metu sužinojome, kad virusas nėra labai išr...

Unikausko patarimas pagerins jūsų miego kokybę – tai darykite bent valandą prieš miegą

Dažnas skundžiasi kankinančia nemiga arba nuolatiniu prabudimu naktį. TV3 laidoje „Kviečiame daktarą“ profesorius Alvydas Unikauskas papasakojo, kas lemia miego problemas ir atskleidė, ką daryti, norint vėl panirti į gilų miegą prabudus. Svarbiausia, iškart nesiimkite drąstiškų priemonių ir su savo organizmu bandykite susitarti natūraliais būdais.
Sveikata 2024-06-16

Jei skauda nugarą tris savaites, priėmimo skyriuje – ne vieta: nuo liepos 1 d. SAM paruošė naujovę

Nuo liepos 1 d. laukia pokyčiai – siekdama gerinti prieinamumą pas šeimos gydytojus Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu užsimojo iš priėmimo skyrių išginti piktnaudžiaujančius, iš tikrųjų skubios pagalbos nereikalaujančius pacientus. Tiesa, nors pokyčiai sulaukė medikų palaikymo, dabar jie nuogąstauja, kad nauja tvarka, jei nebus korekcijų, viską gali tik pabloginti.

Vaistų gamintojai siūlo „atšaldyti“ kompensuojamų preparatų kainas

Nuo liepos 1 dienos Lietuvoje įsigalios naujas kompensuojamų vaistų kainynas. Vaistų gamintojų asociacija (VGA) perspėja, kad šiemet jame bus 5 proc. mažiau preparatų dėl Lietuvoje galiojančių kompensuojamų vaistų kainos nustatymui taikomų kriterijų. VGA valdybos narys Darius Sinkevičius perspėja, kad Lietuvai nekoreguojant esamos kompensuojamų vaistų kainos nustatymo tvarkos, kyla pavojus prarasti kai kurių gamintojų šalyje parduodamus vaistus.

Gydytoja influencerė prabilo apie juodąją medicinos pusę: „Bėkite tolyn, jei atrodo, kad čia nėra laimės“

Medicinos gydytoja ir būsima anesteziologė-reanimatologė bei  tūkstančius sekėjų socialiniame tinkle turinti Ieva Bartuševičienė atvira – nejaučiant pašaukimo mediku ilgai neišbūsi. Kartu ji pažymi, kad pasirinkus šį kelią labai svarbu išmokti laiku save „perkrauti“, mat darbe patiriami sunkūs išgyvenimai gali pavojingai užjuodinti kasdienybę.   Žinomo šalyje komiko Manto Bartuševičiaus žmona juokavo, kad tik vyro dėka šiandien turi tiek sekėjų.

Naujausias tyrimas: Lietuva pagal inovatyvių vaistų prieinamumą – Europos sąrašo gale

Lietuva pagal inovatyvių vaistų prieinamumą ir toliau atsilieka nuo kitų Europos Sąjungos (ES) valstybių, rodo naujausias tarptautinės sveikatos rinkos duomenų tyrimo kompanijos IQVIA tyrimas. Jo metu išanalizavus 36 Europos šalių pernai metų duomenis, paaiškėjo, kad situacija Lietuvoje yra viena prasčiausių. Kaip rodo tyrimas, iš 167 vaistų, kurie per tyrimo periodą buvo registruoti ES, Lietuvoje kompensuojamųjų vaistų sąrašuose šių metų sausio 1 dieną buvo 14 vaistų.
Į viršų