Laidoje „Kviečiame daktarą“ profesorius Alvydas Unikauskas atsakė į šį amžiną klausimą ir atsakymas ne vieną nustebins.
A. Unikauskas pažymi, kad kavos poveikį organizmui kiekvienas pajaučia skirtingai – vienus ji energizuoja, kitus migdo ar kitaip veikia. O poveikį sukelia kavoje (taip pat ir arbatoje) esantis kofeinas.
Kava su pienu – prastas pasirinkimas
Ar kada susimąstėte, kiekviename puodelyje kavos yra kofeino? Profesoriaus teigimu, 240 ml puodelyje filtruotos juodos kavos yra kone 100 mg kofeino. Tačiau ar tiesa, kad espresso kava yra stipriausia iš visų?
„Visi įsitikinę, kad tai stipri kava – jos skonis stiprus, sodrus, nes mažas praskiedimas vandeniu, bet kofeino ten beveik nerasta, nes labai trumpai bėga vanduo pro kavos miltelius. Ji skani, ji sodri, bet tai silpna kava ir tokios kavos iš tikrųjų galima išgerti išvis labai daug“, – kalbėjo profesorius.
Laidos viešniai pasiteiravus, o kaipgi dėl kavos su pienu ar cukrumi, A. Unikauskas vienareikšmiškai tai vadina prastu pasirinkimu, ypač kavą su pienu:
„Gerti kavą su pienu yra blogiau negu gerti kavą su cukrumi. Piene yra paprastas angliavandenis – laktozė, bet kur problema? Piene dar yra baltymas kazeinas ir mūsų organizme susidaro mums kenksmingas junginys angliavandenio su baltymu.“
Šį faktą jis pagrindžia ir tyrimu, kurio metu buvo lyginama, kaip keičiasi kraujo spaudimas žmonių, geriančių juodą kavą ir geriančių kavą su pienu.
Rezultatai kaip ant delno – išgėrus paprastos juodos kavos kraujospūdis laikinai pakyla, tačiau tai nėra organizmui žalingas kilstelėjimas, jį galima prilyginti, pavyzdžiui, tokiam pačiam, koks įvyksta lipant į penktą aukštą, bėgant ar susinervinus.
O štai geriančiųjų kavą su pienu rizika susirgti padidėjusio kraujo spaudimo liga buvo žymiai didesnė. Vis tik, norintiems paskaninti kavą ir sušvelninti jos skonį be žalingo poveikio sveikatai, profesorius turi vieną patarimą.
„Ideali priemonė paskaninti kavą, kad būtų švelnesnė – įsidėti sviesto. Kavos su sviestu skonis darosi švelnus ir tai yra sveika kava“, – kalbėjo gydytojas.
Kiek kavos galima išgerti per dieną?
Tad aišku viena – sveikiausia gerti juodą kavą be jokių priedų, tačiau kiek jos galima išgerti? Ir ar kava naudinga, ar vis tik žalinga sveikatai?
A. Unikauskas papasakojo apie šiais metais moksliniame žurnale publikuotą straipsnį – tyrimo autoriai iš britų ligonių bazės parinko 500 tūkst. žmonių ir, unifikuojant sąlygas (panašus gyvenimo būdas, panašūs įpročiai ir t. t.) tiriamųjų liko vos 200.
Buvo tiriama, kaip skiriasi rizika susirgti trimis ligomis – cukriniu diabetu, miokardo infarktu ir insultu – geriančių kavą ir arbatą ir šių gėrimų negeriančių žmonių tarpe.
„Rezultatai buvo gauti tokie: tie, kurie gerdavo mažiausiai tris puodelius kavos arba arbatos, nes arbatoje irgi yra kofeino, kiek mažiau, bet yra, rizika susirgti šiomis trimis ligomis buvo vos ne tris kartus mažesnė negu tų, kurie negėrė kavos ir arbatos.
O tų, kurie per dieną išgerdavo devynis puodelius kavos, rizika susirgti šiomis ligomis buvo beveik du kartus mažesnė negu tų, kurie negėrė kavos“, – kalbėjo A. Unikauskas.
Tai leidžia daryti vieną aiškią išvadą – tam tikra kofeino koncentracija kraujyje saugo nuo trijų minėtų ligų, o geriausius rezultatus duoda nuo trijų iki devynių puodelių kavos per dieną, kurių viename yra netoli 100 mg kofeino.
Visą laidą „Kviečiame daktarą“ žiūrėkite vaizdo įraše straipsnio pradžioje ir taip pat išgirskite „Eurovaistinės“ vaistininkės Jovitos Aleknienės patarimus, ką svarbu žinoti renkantis probiotikus.
Laida „Kviečiame daktarą!“ – šeštadieniais, 9 val., tik per TV3!