• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Miestuose – bent jau didesniuose – zujantys nuomojami elektriniai paspirtukai jau nieko nestebina. Bet, panašu, kad šios dviratės transporto priemonės atskleidė kai kurių žmonių ne patį maloniausią bruožą – dažnas visiškai nesirūpina svetimu turtu ar net užsiima vandalizmu.

Miestuose – bent jau didesniuose – zujantys nuomojami elektriniai paspirtukai jau nieko nestebina. Bet, panašu, kad šios dviratės transporto priemonės atskleidė kai kurių žmonių ne patį maloniausią bruožą – dažnas visiškai nesirūpina svetimu turtu ar net užsiima vandalizmu.

REKLAMA

Socialiniuose tinkluose atsiranda vis daugiau vaizdų, kaip žmonės tiesiog laužo nuomai skirtus paspirtukus arba per liūtį jais važiuoja per užtvindytas gatves. Paspirtukų nuomotojai sako, kad vandalizmo atvejų daugėja, o policija perspėja – vandalai nenubausti nelieka.

Elektriniai paspirtukai nėra skirti važiuoti vandeniu ir šokinėti iš didelio aukščio. Bet panašu, kad kažkam tai nė motais. Svetimą turtą – nuomojamą el. paspirtuką gadinančių jaunuolių vaizdo įrašai dešimtis tūkstančių peržiūrų renka populiariame šiuolaikiškame socialiniame tinkle „TikTok“.

Ir saulės kaitroje, ir per lietų gatvėse klientų laukiantys, nuomojami elektriniai paspirtukai didesniuose miestuose jau ne naujiena. Deja, jų išvaizda dažnai parodo dalies visuomenės apgailėtiną požiūrį į svetimą turtą.

REKLAMA
REKLAMA

„Bolt“ plėtros vadovas Baltijos šalyse Eimantas Balta sako: „Gyventojas Klaipėdoje važiavo per aptvindytą gatvę ir mums dabar, aišku, tas paspirtukas jau yra atvykęs į servisą. Mūsų technikams išanalizavus – jei paspirtukas nėra nepataisomas, tai tuomet mes susisieksime su klientu ir teisiniais būdais jau išsireikalausime tos sumos.“

REKLAMA

Bendrovės atstovas sako, kad žala gali siekti ir 300 ir 400 eurų. Paspirtukų niokotojai, pasak daugiau nei 2000 paspirtukų įvairiuose miestuose prižiūrinčios bendrovės, dažniausiai atsekami ir žalą tenka atlyginti.

„Tas lokacijas mes galime labai lengvai atsekti, nes paspirtukas yra su integruotu GPS moduliu. Mes galime matyti: kur, koks paspirtukas, kokiu metu, kokioje vietoje buvo, kas tą kelionę atliko“, – sako E. Balta. 

REKLAMA
REKLAMA

Deja, bendrovė pripažįsta – vandalizmo atvejų pastaruoju metu daugėja. Štai ir internete netrūksta vaizdelių su netvarkingai paliktais, priparkuotais kažkur pievose, viduryje važiuojamosios dalies, medyje, pamirštais prie ežero ar net paskandintais paspirtukais.

Su panašiomis problemomis susiduria ir kita Lietuvoje apie pusę tūkstančio paspirtukų nuomojanti bendrovė.

„Scoot911“ produkto vadovas Žilvinas Mišinys tvirtina: „Statistiškai vidurkis būna tokio vandalizmo apie kelis šimtus eurų per paspirtuką. Jei yra atliekamas vandalizmas. Vėlgi, jei mūsų klientai pripažįsta kaltę – tokiais atvejais mes nesikreipiame į policiją ir pagal mūsų naudojimosi politiką išskaitome tai iš klientų. O tokiu atveju, jeigu negalime pamatyti, kad tai klientas arba tai yra vandalizmas – tai  kreipiamės į policiją.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Policija perspėja vandalus – padarius didesnę žalą paspirtukui gresia ir baudžiamoji atsakomybė.

Vilniaus 1-ojo PK atstovas Povilas Revuckas teigia: „Išties pasitaiko atvejų, kai tie paspirtukai, kurie stovi yra įmetami pavyzdžiui į upę, yra apdaužomi arba aplaužomi. Ir už tai yra pagal vertę vertinant tai yra nusikaltimas už kurį numatyta atsakomybė iki 2 metų laisvės atėmimo.“ 

REKLAMA

Lietuvos pareigūnai fiksavo ir bandymų vogti tokias transporto priemones. Panašių atvejų būna ir kitose šalyse – internete netrūksta vaizdo įrašų, kaip sukčiai nuomojamas transporto priemones paverčia nuosavomis.

„Buvo sulaikyti asmenys, kurie bandė tokius paspirtukus parduoti. Taip pat buvo išaiškintas asmuo, kuris bandė pavogti paspirtuką, bandė iš jo išlupti GPS įrenginį – ir jis tuo metu kaip tik buvo sulaikytas“, – sako P. Revuckas. 

Gatvėje stovintys elektriniai prietaisai – daug matę. Apibraižymai gal ir suprantami, bet štai paspirtuko ekranas vargu ar pats galėjo iškristi, kažkam reikėjo gerai pasistengti, kad jį išluptų. Policija skelbia nuo pernai pavasario fiksavusi kelis šimtus įvairių pranešimų apie paspirtukų vagystes ir niokojimą, bet tai esą tik maža įvykių dalis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų