Aiškėja, kokiam sergamumui esant gyventojai galėtų lauke nebedėvėti kaukių, pietauti kavinėse, bendrauti ir judėti neribotai.
Vienas iš sostinės sporto klubų pasipiktinimą galiojančiais karantino ribojimais nusprendė išreikšti neįprasta protesto akcija. Sporto klube būti negalima, dėl to treneriai sako persikeliantys į prekybos centrą.
„Sporto klubai yra pirmi uždaromi ir paskutiniai atidaromi. Nuomos kaštai, komunalinių paslaugų kaštai, įsipareigojimai labai slegia. Mes nesame pramogos, mes esame sveikatingumo klubai ir apie tai reikia kalbėti, kad tai yra ligų prevencija. Žmonėms reikia judėti, reikia sportuoti“, – sako treneris Vitalijus Vasiljeva.
Tiesa, Vyriausybė svarsto atlaisvinti ne sporto klubus, kur rizika užsikrėsti didelė, o kitus verslus ar veiklas.
„Vyriausybė praktiškai baigė svarstyti karantino laipsniško laisvinimo planą“, – pasakoja ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė.
I. Šimonytės Vyriausybė sulipdė karantino taisyklių keitimo rėmus. Nors planas nėra galutinis, jau dabar aišku, kad ribojimai Lietuvoje bus panaikinti tik tada, kai sergamumas nusileis iki labai mažo lygio
Valdžia kiekvieną draudimą matuos pagal teigiamų COVID-19 testų dalį ir 14-os dienų naujų atvejų skaičių tenkantį 100-ui tūkstančių gyventojų. Šiuo metu šis rodiklis siekia 350, tai yra vidutiniškai po 700-us naujų atvejų per dieną.
Pagal planą rodikliui nukritus 3-is su puse karto: tarpusavyje galėtų bendrauti 2 namų ūkiai, o jei sergamumas sumažėtų 14-a kartų, taisyklė būtų naikinama.
Draudimas judėti tarp savivaldybių taip pat išnyktų tik tuo atveju, jei sergamumas kristų 14-a kartų, kai vidutiniškai per dieną būtų fiksuojama po 50-imt naujų COVID-19 atvejų.
Kai sergamumo rodiklis nukris iki 50-ies, Vyriausybė galės atidaryti lauko kavines. Kai iki 25-ių – valgyti, gerti bus galima ir viduje.
Panašūs rodikliai numatyti kiekvienam draudimui. 25-i atvejai 100-ui tūkstančių gyventojų universali riba, kada labiausiai švelnėtų ir būriavimosi, ir kaukių dėvėjimo draudimai.
Tuo metu vaikai į mokyklas galėtų pradėti grįžti, kai sergamumas bus tris su puse karto mažesnis nei dabar. Visi mokinai klasėse sėdėtų tik tada, kai vidutiniškai per dieną būtų fiksuojama ne daugiau 50-ies naujų atvejų.
„Visiškai galutinai planas bus patvirtintas trečiadienį. Šiandien Vyriausybė sutarė dėl pradžios momentų“, – teigia I. Šimonytė.
Tiesa, Vyriausybė pasiliko teisę nukrypti nuo ekspertų plano. Smulkiems verslininkams, mažoms parduotuvėms, kirpėjoms ir visų kitų paslaugų tiekėjams, kur vienas žmogus kontaktuoja su vienu žmogumi, planuojama leisti dirbti jau nuo kitos savaitės.
„Tam tikri sprendimai bus priimami trečiadienį ir įsigalios pirmadienį, dėl paslaugų, kurios yra individulaus kontakto, kur yra vienas teikėjas, vienas gavėjas“, – kalbėjo I. Šimonytė.
„Bent jau minimum 2 savaites nereikėtų nieko daryti, nes nedideli atlaisvinimai, pagerėjimo didelio nepadarys, o blogybių bus daug ir reikėtų pakentėti“, – sako Vytauto Didžiojo universiteto rektorius Juozas Augutis.
„Mes prisiimama riziką dėl to, kad, kaip jūs puikiai žinote, ekspertai nerekomendavo kol kas atpalaiduoti atskirų ekonominių veiklų. Tačiau Vyriausybė sutarė tą riziką prisiimti, kas reiškia, kad situaciją reikės stebėti labai akylai“, – pasakoja I. Šimonytė.
Pagal sergamumo rodiklių dydį karantino taisyklių švelninimas galėtų vykti dviem frontais: nacionaliniu mastu ir aktyviau tose savivaldybėse, kur situacija ženkliai geresnė.
Tiesa, savivaldybės verslo pačios laisvinti tikriausiai negalės. Valdžia baiminasi, kad miestai, kuriuose anksčiau veikti pradėtų paslaugos, galėtų tapti žmonių traukos centrais.
„Tai sukeltų tikrai galimą didžiulį susidomėjimą ir tai būtų traukos centras, į kurį stengtųsi patekti žmonės iš aplinkui“, – teigia vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
„Be abejo, situacija yra trapi. Matome, kad siaučia kitose šalyse ir kitos pandemijos atmainos, tačiau situacija yra gerėjanti Lietuvoje ir akivaizdžiai garėjanti jau kelinta savaitė. Būtent toje aplinkoje būtina ieškoti naujo saugaus balanso tarp karantino švelninimo ir papildomų užsikrėtimų augimo užkardymo“, – kalbėjo prezidento patarėjas Simonas Krėpšta.
Vyriausybė dėl sparčiai plintančių koronaviruso mutacijų planuoja griežtinti atvykstančiųjų į Lietuvą kontrolę. Siūloma netoli pasienio, sausumos keliuose įrengti specialius patikros punktus. Griežtesnės patikros jau startavo ir Lietuvos oro uostose.
„Visi keliaujantys iš bet kurios pasaulio šalies turi turėti ne anksčiau kaip prieš 48 valandas atliktą PGR tyrimą. Jei to tyrimo neturi, tai jie yra čia pat užregistruojami artimiausiam laikotarpiu“, – sako Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovė Rolanda Ligienė.
Lietuvoje toliau mažėja teigiamų koronaviruso testų dalis. Šiuo metu vienas iš 12 pasitikrinusių žmonių sužino, kad serga COVID-19.
Mažėja ir savaitinis infekcijų skaičius. Per praėjusią savaitę laboratorijos aptiko 4121-ą naują infekciją, tai yra 2600-ais mažiau nei dar dvi savaites prieš tai.
Tiesa, dalis sveikatos ekspertų mano, kad naujų atvejų skaičius smarkiai pradėjo mažėti tik dėl nukritusių testavimo apimčių. Ekspertai taip pat stebisi profilaktinio testavimo rezultatais: ieškant antikūnų mokytojų grupėje, paaiškėjo, kad vidutiniškai, beveik kas penktas pedagogas persirgo COVID-19.