• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Putinas šantažuoja Europą ne tik ginklais Ukrainos pašonėje, bet ir dirbtinai keldamas visiems mums dujų kainas. Jau ne pirmą mėnesį Europos dujų rinką šokdinantis Kremlius antradienį ėmė ir pakeitė dujų tekėjimo kryptį viename pagrindinių Europos dujų vamzdžių. Ir kainos šoko į rekordines aukštumas.

Putinas šantažuoja Europą ne tik ginklais Ukrainos pašonėje, bet ir dirbtinai keldamas visiems mums dujų kainas. Jau ne pirmą mėnesį Europos dujų rinką šokdinantis Kremlius antradienį ėmė ir pakeitė dujų tekėjimo kryptį viename pagrindinių Europos dujų vamzdžių. Ir kainos šoko į rekordines aukštumas.

REKLAMA

Energetikos ministerija pripažįsta, Rusijos žaidimai neabejotinai paveiks ir mūsų šildymo sąskaitas. Putinas, anot politologų, užsiima ir kariniu ir energetiniu šantažu. Iš Rytų Rusija Europą šantažuoja ginklais – prie Ukrainos telkia karius ir techniką, ir kelia reikalavimus NATO Aljansui.

O Europos viduje kone žviegdamas šokinėja Rusijos Trojos arklys – dujų kaina. Kaip tik tuo metu, kai įsižiemojus europiečiai, o taip pat ir mes, labiau atsisukame radiatorius.

REKLAMA
REKLAMA

Rusijos dujų koncernas „Gazprom“ palaipsniui mažino, o vakar sustabdė dujų pumpavimą į Vakarus per vieną storiausių savo Jamalo-Europos dujotiekį ir dujos jame ėmė tekėti atgal – į Rytus. Kremliaus rankose esančio kranelio pasukiojimo rezultatas – rekordinis dujų kainos šuolis bendrijoje.

REKLAMA

Vakarų žiniasklaidos gigantai mirga neįtikėtinai kylančių dujų kainų kreivėmis, o rinkų stebėtojai skaičiuoja: dar prieš porą dienų ateities sandorių kaina Europoje siekė maždaug 135 eurų už mWh dujų, o trečiadienį jau pašoko iki kone 175 eurų. Taigi maždaug trečdaliu.

„Energetinė geopolitika ir karinė geopolitika tikrai žengia koja kojon. Ypač žiemos metu, kai auga energetikos resursų svarba ir vėlgi tą jaučia kiekvienas europietis. Akivaizdu, kad Rusija įgyvendindama savo politinį tikslą – pabandyti priversti Ukrainą niekada nesiintegruoti į Vakarų struktūras – numato energetiką, kaip priemonę, kuri gali padėti šį tikslą įgyvendinti greičiau arba efektyviau“, – komentuoja politologas Linas Kojala.

REKLAMA
REKLAMA

Ir tuo pačiu, anot politologo, siekia, kad Vokietija greičiau leistų Kremliui pumpuoti dujas į Vakarus per nutiestą „Nordstream 2" vamzdyną.

„Šis projektas svarbus tiek Rusijai, tiek Vokietijai. Iš esmės šis projektas, mūsų požiūriu – esame tuo įsitikinę – yra itin įdomus visiems Europos vartotojams“, – teigia Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

Tik štai vamzdyno sertifikavimo procesas Vokietijoje užstrigo.

„Sprendimų dėl to dar tikrai nebus kitų metų pirmoje pusėje“, – sako Vokietijos energetikos reguliatoriaus vadovas Jochenas Homannas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Rusijai svarbu parodyti, kad, jei europiečiai bandys kalbėti apie sankcijas arba ilgis sertifikavimo procesą, kentės pačių ES šalių gyventojai. Ir tą suprasdami rusai, akivaizdu, naudoja šitą įrankį“, – tikina L. Kojala.

„Tai akivaizdžiai prisideda prie siekio eskaluoti, destabilizuoti situaciją, didinti dar labiau kainas, spausti europiečius ir gal konkrečiai naują vyriausybę Vokietijoje dėl tam tikrų žingsnių“, – kalba prezidento vyr. patarėjas Jaroslavas Neverovičius.

REKLAMA

Rusija dujų kranelį veržti pradėjo dar prieš kelis mėnesius, neleisdama Europos šalims sukaupti dujų atsargas prieš žiemą. Taigi dabar gali dar labiau diktuoti sąlygas, mat iš Rusijos Europa perka maždaug trečdalį suvartojamų dujų.

Tiek pat ir Lietuva – sako energetikos ministras. Ir šis dujų šantažas neabejotinai paplonins mūsų kišenes.

„Šios dienos ryte atsibudome su kaina 180 eurų už kWh dujų. Tai didžiausia kaina kada galėjusi būti. Ir tai negali neįtakoti mūsų, nes mes vartojame dujas. Mūsų šildymo elektrinės naudoja, naudojamės buityje, patys šildomės dujomis. Todėl tas įtakos mūsų sąskaitas. Be abejo, šiai dienai sąskaitoms yra uždėtos lubos, tačiau ateityje tas sumas, kaip yra minėta, reikės mums pasidengti“, – komentuoja energetikos ministras Dainius Kreivys.

REKLAMA

„Mūsų vartotojai mokės daugiau. Ir mokės tiek, kad ne visi išgalės susimokėti“, – sako buvęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas.

Tiesa, Lietuvai čia gelbėja suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas, tam pritaria ir buvęs energetikos ministras. Ir nors jis dujų mums neatpigins, bet bent jau jų turėsime.

„Tai mums jis padeda šiuo atveju? – Na. Jis šiek tiek padeda, tačiau bendras kainų lygis visoje Europoje priklauso nuo Rusijos, nuo SGD tiekimo. Ir jei bendras kainų lygis auga – natūraliai mes negalim gauti dujų žymiai pigiau. Tai akivaizdu. Bendra kaina yra bendra kaina“, – teigia A. Sekmokas.

Beje, kaip tik tuo metu, kai Putinas sukiojo Jamalo-Europos dujotiekio kranelį – mūsų Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) paskelbė artėjančio sausio mėnesio šilumos kainų prognozes Lietuvos didmiesčiuose. Beveik visuose sausio mėnesį kWh šilumos kainuos nuo kelių iki beveik 10-ies procentų daugiau. O Vilniuje šilumos kaina pakils bene 15 proc. iki 10,08 ct/kWh. Dabar vilniečiai už šilumą moka mažiau nei 9 centus. Vilniuje didelė dalis šilumos gaminama naudojant būtent dujas.

Kam nori tam parduoda
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų