„Esame pasiruošę dialogui. Ir aš ketinu kitų metų pradžioje sušaukti NATO ir Rusijos tarybos posėdį, sėsti prie derybų stalo ir aptarti labai rimtus klausimus su Rusija“, – antradienį žurnalistams sakė J. Stoltenbergas. Jis taip pat gynė Europos šalių besąlygišką teisę savarankiškai rinktis savo plėtros kelią.
Ministras kalbėjo trečiadienį, augant susirūpinimui dėl konflikto Ukrainoje ir po JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojos Europos ir Eurazijos reikalams Karen Donfried antradienio komentaro, kad derybos su Rusija turėtų prasidėti sausio mėnesį. K. Donfried taip pat įspėjo, kad kai kurie Rusijos pasiūlymai yra nepriimtini.
Maskva praėjusią savaitę pateikė NATO ir JAV dokumentus su ilgu saugumo reikalavimų sąrašu.
„Sutarta, kad pačioje kitų metų pradžioje pirmuoju [derybų] ratu taps dvišaliai mūsų ir amerikiečių derybininkų kontaktai“, – sakė S. Lavrovas interviu Rusijos valstybės finansuojamai naujienų televizijai RT.
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas tikisi, kad derybos su Jungtinėmis Valstijomis dėl Maskvos saugumo reikalavimų prasidės sausį. Pasak S. Lavrovo, planuojama, kad po šių derybų vyks Rusijos ir NATO derybos. Ministras pridūrė: „Norime tai taip pat padaryti sausio mėnesį.“ Tačiau jis perspėjo Jungtines Valstijas neužvilkinti derybų ir pakartojo, kad nors Rusija nenori konflikto, ji yra pasirengusi gintis. „Mes tikimės, kad ir kiti nelaiko konfliktų pageidaujamu scenarijumi. Mes ryžtingai užtikrinsime savo saugumą tomis priemonėmis, kurias laikysime tinkamomis“, – RT žurnalistams sakė S. Lavrovas.
„Niekada nesileisime į kompromisus dėl kiekvienos Europos šalies, įskaitant Ukrainą, teisės pasirinkti savo kelią“, – pabrėžė J. Stoltenbergas.
Jis taip pat kalbėjo apie NATO sąjungininkų vienybę reikalaujant, kad Rusija padėtų deeskaluoti situaciją aplink Ukrainą. J. Stoltenbergas pažymėjo, kad „neprovokuojamas ir nepaaiškinamas“ Rusijos pajėgų telkimas prie sienos su Ukraina tęsiasi, įskaitant artilerijos ir tankų perkėlimą, o Maskvos ketinimai nėra aiškūs.
NATO vadovas pakartojo, kad jeigu Rusija dar kartą panaudos jėgą prieš Ukrainą, Rusijos laukia „rimtos pasekmės“.
Vakarai kaltina Rusiją invazijos į Ukrainą planavimu. Maskva tai neigia ir savo ruožtu pareikalavo JAV ir NATO teisinių garantijų dėl Rusijos saugumo. Be kitų dalykų, Rusija reikalauja, kad NATO nebesiplėstų į rytus ir nesteigtų karinių bazių buvusiose sovietinėse respublikose.