Apie tai ir daugiau L. Kasčiūną „Dienos komentare“ kalbino žurnalistas Vladimiras Laučius.
Situacija su neteisėtais pabėgėliais Lietuvoje, kaip matome, negerėja. Jūs esate kalbėjęs apie artėjančią, gresiančią krizę. Ar jau ta krizė prasidėjo, ar prasidės netrukus?
Na, kaip mes vertintume krizę. Manyčiau, kad jau esame tam tikroje stadijoje. Aišku, esame priėmę sprendimus, kurie, mano požiūriu, turėtų duoti rezultatą per tam tikrą laikotarpį. Pirmiausia kalbu ir apie tas įstatymo pataisas Seimo, bet kita vertus akivaizdu, kad gali tekti priimti ir kitokius sprendimus. Sprendimus, kurie apima labai jau platų priemonių spektrą, šitoje vietoje visada yra galimybė skelbti nepaprastąją padėtį.
Taip pat, jeigu atsirastų įvairių ginkluotų incidentų, laisvai galime paskelbti visą pasienio ruožą karine teritorija, tada jau pirmu smuiku grotų Lietuvos kariuomenė ir tada būtų aiškus signalas, kad į tą ruožą nei iš vienos, nei iš kitos pusės negali niekas patekti ir tada bandytume uždaryti sieną. Tai irgi teorinis variantas.
Kokiu atveju toks sprendimas būtų priimtas?
Aš tikrai nenoriu spekuliuoti, bet aš tik vardinu, kokie yra galimi scenarijai, kas dar yra tie koziriai mūsų kišenėse ir jie yra. Jie tikrai yra ir apie juos reikia pradėti kalbėti.
Bet tai tikriausiai nėra dar vienas užsienio reikalų ministro skrydis į Bagdadą?
Be jokios abejonės skrydis reikalingas, nes turime sutelkti visas europines institucijas ir kitus visus įmanomus svertus, kad nutrauktų ryšius tarp įvairių nusikalstamų struktūrų, veikiančių Irake, ir Lukašenkos režimo. <...> Turėkime galvoje, kad tai yra ir žlunganti valstybė. Kitaip tariant, kad jeigu valdžia ten ir pažada kažką, tai nebūtinai taip įvyks, nes nebūtinai jai kas nors paklūsta.
Antras dalykas – tai yra korumpuota valstybė, jeigu pajuto kažkas, kad yra pinigai, tai natūralu, kad tokias schemas galima bandyti įgyvendinti. Tai natūralu, kad situacija nėra lengva dirbant su Iraku, kad tie ryšiai nusikalstamomis struktūrom ir Lukašenkos režimu būtų apriboti.
Tokias korumpuotas valstybes Europos Sąjunga kartais pinigais įtikina. Ar mes nebandysime Irako įtikinti pinigais?
Na, Lietuva turbūt neturi tokių pinigų, o Europos Sąjunga – taip, turi įvairių svertų. Bet šia prasme aš ne tiek siūlyčiau kažkokius pinigus, nes, matot, pasiūlė vieną kartą, tai norės ir antrą kartą, ir trečią kartą. Po to pradės verslą iš to daryti. Čia irgi labai rizikinga pradėti žaisti jų žaidimo taisyklėmis.
Bet lygiai taip pat tie Irako vadovai įvairūs jie turi pinigus Vakaruose, juos ten laiko, jie nori bevizio režimo. Yra tų svertų, kuriuos Europos Sąjunga galėtų daryti, bet tai visos Europos pirmiausia reikalas ir reikia pasitelki europines struktūras.
Jūs pasakėte labai gerą mintį apie europinių struktūrų pasitelkimą. Mes iki šiol neturime ambasadoriaus Europos Sąjungoje. Ar šitas užsienio reikalų ministerijos ir prezidentūros nesusikalbėjimas nekelia grėsmės nacionaliniam saugumui?
Man irgi labai liūdna, kad mes nesugebame išspręsti šito reikalo, ir iš to, ką girdžiu Lietuvos politinėje erdvėje, iš esmės bandoma šitą nelegalių migrantų krizę išnaudoti savo tam tikrų politinių dividendų didinimui. Aš kalbu ir apie įvairias politines jėgas.
Čia mums reikia labai aiškiai suvokti, kad čia yra visų mūsų problema, tai yra iššūkis visiems mums ir siūlau taip pigiai nepolitikuoti ir pabandyti susitelkti ir tuos sprendimus rasti.
Arabų šalyse plinta vaizdo įrašas apie tą mūsų „nuostabiąją“ koncertiną, kurios nepraėjus nė 2 savaitėms jau pritrūko. Galimybės tą vielą nutiesti per visą pasienį yra realios, ar mes toliau juokinsime pasaulį tomis galimybėmis?
Tikrai realios. Aš noriu užtikrinti – realios. Taip, vėluojam, bet įsibėgėsim. Estija jau atsiunčia 100 kilometrų, taip pat šią savaitę turėtų paaiškėti vienas iš laimėtojų 20 kilometrų. Tai procesai juda. Žinau, kad yra kalbama ir su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis, kurios turi šitos priemonės, ir tik klausimas yra dėl kontraktų. Viskas gali užsitęsti iki savaitės, bet mes per šią savaitę ir kitą įsibėgėsime, patikėkit. Bet reikia pasakyti, kad koncertina yra svarbus dalykas, atgrasantis dalykas, bet nėra panacėja – ji irgi gali būti įveikiama, bet ji įveikiama daug sunkiau. Kiekvienas tas sunkumas yra svarbus tam atgrasymui, sienos kontrolei.
Visą pokalbį su L. Kasčiūnu žiūrėkite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.