Varėnoje daug metų grybus ir uogas superkantis Almantas Juškevičius per gerą pusdienį supirko vieną dėžę voveraičių, vieną – mėlynių.
Verslininkas miško gėrybes supirkinėti pradėjo vos prieš savaitę. Sezonas gerokai vėluoja, sako vyras.
„Vakar truputį geriau buvo. Gal tris dėžutes nupirkau per dieną, bet čia laimės dalykas“, – teigia A. Juškevičius.
Dzūkijos miškai taip išdžiuvę, kad nėra ir ko eiti, sako Varėnos gyventojai, nebent norisi pasivaikščioti ir grynu oru pakvėpuoti.
Kai kurie varėniškiai, nesulaukę grybų derliaus, išvažiavo į užsienį, kaip ir ponios Zitos šeimos nariai. Ankstesniais metais uždarbio užtekdavo iš miško gėrybių: nereikėdavo belstis svetur.
„Tikrai žmonės uždirbtų ir čia, Lietuvoje. Dabar ir darbų tokių nėra Lietuvoje, šiemet tai išvis nieko gero. – O jūsų vaikai išvažiavę? – Taip. – Laikinai, per vasarą? – Taip“, – sako Varėnos gyventoja Zita.
Pilnas pintines grybų dzūkams kol kas primena tik miesto centre stovintis Varėnos simbolis – akmeninis berniukas su pintine akmeninių grybų.
„Nieko nėra. Sausa labai. – Pasivaikščiojote po mišką ir visas? – Tik pasivaikščiojau. Uogos išdžiuvusios šiemet, labai prastai. – Radote kokią voveraitę? – Na, saują gal ir viskas. Taip kad dzūkai bus nuogi“, – teigia gyventojas.
Grybus ir uogas superkantis Almantas sako, kad ankstesniais metais, tokiu laiku, per dieną pavykdavo supirkti ir po kelis šimtus kilogramų grybų bei uogų. Dabar – vos po kelis kilogramus. Voveraičių kaina Varėnos supirktuvėse nemaža – 8 eurai už kilogramą. Mėlynės ženkliai pigesnės – už kilogramą supirkėjai siūlo 3 eurus. Tokios sunkios vasaros jau senokai nebuvo, sako verslininkas.
„Visą laiką sezonas prasideda kažkur nuo Joninių, būdavo ir prieš Jonines. Bet šiais metais, bent aš, čia atsistojau pirkti grybus, galima sakyti po Mindaugo karūnavimo dienos. Nėra judėjimo. Labai mažai, tiek grybų, tiek uogų“, – tikina supirktuvės savininkas Almantas Juškevičius.
Dzūkai atidžiai seka sinoptikų prognozes – lietaus kol kas apie Varėną neprognozuojama dar bent savaitę. Kituose šalies miškuose situacija kiek geresnė – kur daugiau lapuočių, drėgniau, jau ir baravykų bei kitokių grybų žmonės randa.
„Anykščiuose praeitą savaitgalį buvau, ten prisirinkau kazlėkų. Net seseriai paskambinau, sakau, patikėk: valgau ne varėniškių grybus, o anykštėnų“, – teigia gyventoja.
Voveraičių sezonas tik prasidėjo, todėl dzūkai viliasi, kad gamta dar palepins juos grybais. Ir svajoja, kad baravykų šiemet bus gausiau, nei praeitais metais. Tačiau Dzūkijos pušynuose labai sausa ir reikia lietaus, kad bent pora dienų gerai palytų.
Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.