„Ankščiau buvo, kaip karoliai, tokie didžiuliai. O dabar pažiūrėkite, nu, smulki uoga. Lygiai tas pats su agrastais“, – sako turgaus prekeivė.
Už raudonųjų serbentų kilogramą moteris prašo 3 eurų, tačiau litro juodųjų serbentų kaina tikrai nematyta – 7-8 eurai.
Uogų augintojai sako, kad nėra ko stebėtis. Šiųmetis derlius lietuviškomis uogomis šykštus, nes stigo lietaus. Krūmai džiūvo, dėl to ir pirmųjų serbentų kaina tokia.
Tačiau tautiečių tas neguodžia – į brangius serbentus mažai ir dairosi:
„Jie man atrodo iš kosmoso, nepirkčiau, bet kadangi turime savo, tai... – Turite savo serbentų? – Taip“.
„Labai brangu. Aš galvoju, kad brangu. Už žemuoges 12 eurų“.
Su miško uogomis tas pats. Tiek žemuogės, tiek mėlynės šiais metais smulkios, jų mažai. Už mėlynių litrą prekeiviai prašo 10 eurų.
„Labai smulkios tokios. Visai. Nesulyginsi, kaip praėjusiais metais atsisėdai ir greitai pririnkai. Vakar dviese penktą valandą nuėjome į mišką. Iki 12 val. tik keturis litrus pririnkom. Tai čia – labai mažai“, – sako gyventoja.
O lietuviškų braškių kainos jau pradeda kilti į viršų, mat jau ir sezonas artėja link pabaigos. Sostinės turgavietėse už braškių kilogramą prašo nuo 4 iki 8 eurų.
„Ten kitame turgelyje 8 eurai, nu, tai tikrai proto reikia turėti. O čionai, nu, ką žinau. Sako, lietuviškos. – Ką gaminsite? – Trinsime. – Trintas braškes šaldysite? – Taip, taip, su blynais, su varške“, – sako gyventoja.
Dėl didelių uogų kainų, šiais metais retas perka jas kilogramais. Dažniausiai apsieina su stikline, dėžute ar litru – šeimai pasmaguriauti.
„Buvo, kad ir po 9 eurus pirkome, ir po 5 perkame. Valgyti norime, vitaminų norime. Lietuvoje mažai tų vitaminų pas mus“, – teigia pirkėja.
„Geležies papildai pigiau“, – tikina kita moteris.
Nors ne pigu, bet žmonės perka. Juolab, kad šiuo metu pati didžiausia uogų įvairovė. Štai agrastų kilogramas – 7 eurai, šilauogių litras – apie 10 eurų. Vyšnios – 4-5 eurai.
„Iš tikrųjų, tai didelės, ypatingai žemuogių“, – mano gyventoja.
„Kas čia brangu, kas čia brangu. Reikia pagalvoti, kad reikia ir nuskinti, ir atvežti. Brangu – tai nepirk“, – sako moteris.
„Perku viską, kas yra šviežia. – Ir į kainas nežiūrite? – Ne, o ko? – Sako, kandžiojasi. – Dieve, kada kainos nesikandžiojo?“, – teigia vyras.
Ar užsiauginus patiems, ar nusipirkus, tačiau pasimėgauti sodo ir miško vitaminais dabar pats geriausias metas, kad organizmą prisotintume geležimi, kaliu, magniu, įvairios rūšies vitaminais.
Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.