Apie tai ir kitas su visuomenininko Andriaus Tapino pradėtu tyrimu „Skaidrinam“ susijusias aktualijas apžvalgininkai trečiadienį kalbėjo TV3 laidoje „Dėmesio centre su Edmundu Jakilaičiu“.
Ignatavičius: savivaldybių tarybos gavo meduolį į rankas
Trečiadienį A. Tapino tyrime garsiai nuskambėjęs socialdemokratas Jonavos meras Mindaugas Sinkevičius buvo be konkurencijos perrinktas Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) prezidentu.
Anot Rimvydo Valatkos, išgirdus pranešimą apie šią naujieną pirmiausia į galvą atėjo mintis apie vagių įstatymą.
„Buvo problema, vagių autoritetai sukvietė sueigą ir autoritetai nusprendė, kad vagių įstatymas sako, kad vagių autoritetai ne atsiprašinėja, o vogti priklauso. Kraupiausias dalykas buvo, kokia persvara tai priimta“, – svarsto apžvalgininkas.
Anot jo, klausimų taip pat kyla ir dėl pirmalaikių rinkimų. Gali būti, kad partijos į sąrašus pateiks tas pačias pavardes, kurios buvo minėtos vadinamajame čekių skandale.
„Klausimas, kam yra pirmalaikiai rinkimai? Kad mes, rinkėjai, pripažintume, kad vagių įstatymas yra pagrindinis Lietuvos įstatymas“, – sako R. Valatka.
T. Ignatavičius sako nenustebęs dėl LSA sprendimo – pasirinktas saugiausias asociacijai sprendimas.
„Visi viską apie tai, kas vyksta savivaldybių tarybose, daugybę metų puikiai žinojo, visiems viskas tiko ir patiko. <...> Dabar savivaldos, savivaldybių tarybos gauna meduolį. Jeigu iki šiol galėdavo savintis lėšas, dabar tai jie gaus legaliai.
Meduolis jiems į rankas įduodamas, mane šiek tiek glumina, kad yra visuotinė euforija – štai radome Salemonišką sprendimą, nors galbūt reikėtų moratoriumą paskelbti ir bent laikinai sustabdyti išmokas, bent kol vyksta visų istorijų peržiūra“, – komentuoja jis.
Vis dėlto, T. Ignatavičiaus vertinimu, LŠA istorija parodė, kaip spręsti krizines situacijas kitokiais būdais, nei „jas šiomis savaitėmis sprendė konservatoriai ir jų lyderis Gabrielius Landsbergis, kuris tiesiog į ugnį pylė žibalo“.
Valatka: Malinauskas, Matijošaitis ir konservatorių viršūnės kalbėjo ta pačia vagių įstatymo kalba
Anksčiau šią savaitę Kauno meras Visvaldas Matijošaitis išplūdo visuomenininką A. Tapiną. Tą patį trečiadienį padarė ir Druskininkų meras Ričardas Malinauskas.
Apžvalgininkai abu merus vertina kritiškai. Anot apžvalgininko R. Valatkos, Druskininkų meras turėtų pagalvoti prieš kirsdamas A. Tapinui, nes būtent visuomenininko mokami mokesčiai keliauja ir Druskininkų savivaldybei. O V. Matijošaičio rinkėjai turėtų susimąstyti, už kokį merą balsuoja.
„Ar ne Matijošaičio automobilio numeris yra BBD? Viskas tuo ir pasakyta. Jeigu antro pagal dydį miesto meras leidžia sau tokį automobilio numerį, o kauniečiai leidžia sau už tokį merą balsuoti, turbūt, kad visiems viskas yra gerai. Baisiausia, kad viskas yra gerai rinkėjams.
Aš įsivaizduoju, jeigu toks skandalas būtų Švedijoje, Prancūzijoje. Pusė tų savivaldybių tiesiog būtų išnešiota, būtų ten maištai“, – sako R. Valatka.
T. Ignatavičiaus vertinimu, panašūs atvejai yra kur kas arčiau – jų nereikia ieškoti užribyje. Panašios retorikos buvo ėmęsi konservatoriai, Ingrida Šimonytė.
„Premjerės I. Šimonytės citata buvo, kad visi taip darė, kodėl turi būti aukojama, deginama ant aukuro, tapti auka, kai visi tai darė, vienintelė Šiugždinienė? Man toks įspūdis, kad jie išsigando savo šitų pareiškimų, tada kilo isterija, ne jie iš esmės atsidūrė tame pačiame lygyje kaip mūsų paminėti merai su savo pareiškimais“, – sako jis.
„Malinauskas, Matijošaitis ir konservatorių viršūnės kalbėjo ta pačia vagių įstatymo kalba“, – apibendrina R. Valatka.
Konservatoriai iš visų galimų variantų pasirinko patį kvailiausią
Konservatoriai siūlo skelbti pirmalaikius rinkimus. Girdėti versijų, kad siūlymas kilo dėl išskaičiavimo.
Anot T. Ignatavičiaus, konservatorių lyderį G. Landsbergį buvo apėmusi panika.
„Jam nieko kito nebuvo likę daryti, kaip tik kloti kažką rimto. Beje, statoma buvo ne tik savi pinigai, bet ir koalicijos partnerių, viskas buvo pastatyta.
Vienintelė išeitis – toliau blefuoti ir tikėtis, kad tame blefe dalyvaus visa konservatorių frakcija, balsuos už pirmalaikius rinkimus. Konservatoriams gyvybiškai svarbu blefuoti iki galo ir kad tame dalyvautų kuo daugiau konservatorių“, – svarsto T. Ignatavičius.
R. Valatka pastebi, kad sprendimą siūlyti pirmalaikius rinkimus nulėmė „negebėjimas daryti politikos“.
„Politika reikalauja labai didelės kantrybės, kalbėjimo, ypač jeigu tu turi ne vieną, o tris partijas ir savoje partijoje bent dvi–tris partijas. Turi pirmiausia kalbėtis, o taip ateiti ir išmesti, tai yra ne politika.
Kortomis nežaidžiu, bet teoriškai žinau, kad jeigu blefas išaiškėjo – tu prakišai“, – sako apžvalgininkas.
„Man atrodo, kad ten nėra durni žmonės, jie pradeda suprasti, kad iš visų galimų variantų pasirinko patį kvailiausią“, – tikina R. Valatka.
Anot T. Ignatavičiaus, dėl karščiavimosi konservatoriai atsidūrė sudėtingoje padėtyje, bet koks žingsnis iš esmės silpnins partiją.
„Jie įsivarė save į kampą ir variantų, kaip iš jo išeiti, turi labai nedaug“, – teigia apžvalgininkas.
Šimonytės likimas
Premjerė Ingrida Šimonytė pareiškė, kad jei Seimas neras valios persikrauti, ji po NATO susitikimo Vilniuje pateiks prašymą atsistatydinti.
Anot R. Valatkos, visada yra kitas pasirinkimas.
„Nukeli kepurę, prisipažįsti klydęs, pasakai, kad prisidirbom, liko metai, valstybei reikia mokesčių reformos, švietimo reformos reikia. Mes performuojame Vyriausybę, pakeičiame gal net ne tris, o keturis–penkis žmones ir dirbame toliau.
Aš manau, kad opozicija pasišaipytų dvi–tris dienas, parašytų vieną kitą tekstą, vienoje ar kitoje laidoje pasijuoktų ir tęstųsi. Tam reikia perlipti per save“, – pastebi R. Valatka.
T. Ignatavičiaus įsitikinimu, sunkiai tikėtina, kad I. Šimonytė perlips per save.
„Sunkiai įsivaizduoju, kad I. Šimonytė galėtų perlipti per save žinant jos būdą ir įsitikinimą, kad ji šioje situacijoje teisi“, – teigia jis.
Laidą „Dėmesio centre su Edmundu Jakilaičiu“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį–ketvirtadienį 19:30 per TV3 televiziją ir naujienų portale tv3.lt!