Kai smarkiai pabrango šildymas, o nauja statyba dažnai nekokybiška ir neilgaamžė, dilema, kokį būstą – seną ar naują – rinktis, vis aktualesnė.
Nuosavo būsto įsigijimas yra tarsi ilgalaikė investicija. Nieko nuostabaus, kad kiekvienas nori, jog ši investicija būtų sėkminga. Tačiau kas gali pasakyti, į kokį būstą verta investuoti?
Brangus šildymas
„Nuomojuosi butą senos statybos name. Galiu pasakyti: jeigu pirkčiau butą, ieškočiau tik naujos statybos name“, – sakė Aurimas, gyvenantis vieno kambario bute. Viename sostinės mikrorajonų apsistojęs vaikinas pasakojo, kad kai šiemet Vilniuje prasidėjo šildymo sezonas, naujos statybos name gyvenantys draugai nė neplanavo pradėti šildytis, o jam, norinčiam dar neišlaidauti, galimybės savarankiškai reguliuoti šildymą nėra.
Pasak Aurimo, išlaidos šildymui yra didžiausia senos statybos daugiabučio problema. „Net renovuotame senos statybos name sąskaitos už šildymą bus didesnės nei naujos statybos buto. O jeigu daugiabutis neatnaujintas, tai anksčiau ar vėliau bus daroma, taigi sąskaitos vėl išaugs“, – teigė pašnekovas.
Prasta statyba
Iš Aurimo pasakojimo galima susidaryti įspūdį, kad naujos statybos name perkamas būstas yra geriausia išeitis. Tačiau 2006 metais statytame name gyvenantys Miglė ir Rolandas tvirtino, kad perkant naujai statytą butą tektų nemažai investuoti iš karto.
„Gyvename čia jau porą metų ir džiaugtis galime tik pigiu šildymu žiemą. Komunaliniai mokesčiai čia didesni, mat atliekama daugiau įvairių darbų. Be to, butas prastai izoliuotas“, – aiškino Miglė. Mergina tikino, kad vakarais puikiai girdi ne tik virš galvų lakstantį vaiką, bet ir kaimynų, esančių už sienos, pokalbius vonioje. O po jaunuolių pora gyvenantys kaimynai pasakojo, kad puikiausiai girdi kiekvieną pastarųjų žingsnį ar garsesnį puodų trinktelėjimą.
„Nieko gera negaliu pasakyti ir apie namo kokybę. Nuo išorinių sienų jau byra apdaila, sienos skyla, o vasarą teko taisyti stogą, – trūkumus vardijo vilnietė. – Ne geriau ir viduje. Pavyzdžiui, siena tarp vonios kambario ir virtuvės drėksta dėl to, kad maudomės duše, lupasi dažai, o visai neseniai pastebėjau ir sienos įskilimą.“
Pašnekovės tėvai gyvena senos statybos bute, kuriame, anot Miglės, tenka apmokėti dideles šildymo sąskaitas, tačiau būsto kokybė – nepalyginti geresnė. „Pas tėvus beveik negirdėti kaimynų, na, nebent jie surengia vakarėlį, gerokai storesnės sienos – nebaisu, kad stipriau stuktelėjus siena ims ir nuvirs“, – juokavo mergina.
Naujas – ekonomiškiau
„Labiau apsimoka pirkti naujos statybos būstą. Tačiau gilinantis reikia žiūrėti į kiekvieną projektą atskirai – jų yra ir sėkmingų, ir nelabai vykusių. Tai natūralu, taip jau būna statant sudėtingus pastatus“, – tvirtino „Ober-Haus“ būsto departamento vadovas Remigijus Pleteras.
Kaip naujos statybos būsto pranašumus R. Pleteras įvardijo ir įrengtas naujas komunikacijas, sutvarkytą aplinką, ekonominį efektyvumą. „Naują butą išlaikyti lengviau, pavyzdžiui, šildymo išlaidos gyvenant tokiame bute gerokai mažesnės“, – vardijo R. Pleteras.
Perkant naujos statybos būstą atskirti, kuris projektas geras, kuris – prastesnis, sunku. Sąžiningas nekilnojamojo turto vadybininkas pasakys, kuris projektas prastesnis, kuris – geresnis, tačiau neretai projekto kokybę parodo ir būsto kvadratinio metro kaina. Jei, anot R. Pletero, lėšų turima mažiau, pasirenkamas pigesnis būdas, kurio kokybė, savaime aišku, bus kitokia nei perkant daugiau kainuojantį butą.
Žinoma, vienareikšmiškai nuvertinti senos statybos būstų negalima. R. Pleteras tvirtino, kad senos statybos daugiabučiai dažniausiai yra arčiau centro, geresnėse miesto vietose. „Tačiau visais kitais atvejais reikia tiesiog analizuoti, kur yra daugiabutis, kokios susisiekimo galimybės, kas aplink“, – aiškino pašnekovas. Tačiau jis atkreipė dėmesį, kad jeigu senos statybos daugiabutis atnaujintas, apšiltintas, jo butai vertingesni.
Perkant naują – didesnė paskola
Bankai taip pat labiau vertina naujos statybos būstą, todėl dažniausiai prašydami paskolos būstui įsigyti klientai didesnę sumą gaus tuomet, jei pirks naują butą. „Bankai paprastai finansuoja didesnę dalį įsigyjamo būsto kainos tiems objektams, kuriuos ateityje būtų lengviau parduoti, – aiškino „Swedbank“ Finansavimo departamento direktorė Jūratė Gumuliauskienė. – Dažniausiai tai kokybiškas naujos ar ne senesnės nei 10 metų statybos būstas, taip pat būstas didžiųjų šalies miestų centruose, senamiesčiuose, renovuotuose namuose.“
Anot jos, nors paskolos dydis priklauso nuo konkrečių žmogaus poreikių ir situacijos, „įsigyjant naujesnės statybos ar visiškai renovuotame name, ar itin patrauklioje vietoje būstą“, galima gauti maksimalią paskolos sumą – iki 85 proc. būsto vertės. Senesnės statybos būsto pirkimas įprastai finansuojamas mažesne dalimi – 70–80 proc. vertės.
Statė skubėdami ir taupydami
„Greita statyba, neapdairumas, pigios ir nekokybiškos medžiagos“, – naujos statybos būstų trūkumus vardijo vardo nenorintis atskleisti vienos statybų kampanijos darbuotojas. Jis neslėpė, kad prieš pat sprogstant nekilnojamojo turto burbului tarsi grybai po lietaus kilę daugiabučiai dažniausiai nėra kokybiški.
„Ne paslaptis, kad įmonės stengėsi taupyti medžiagas, statė greitai, dažnai nesilaikė techninių reikalavimų. Pavyzdžiui, neleido sienoms tinkamai išdžiūti ir skubėjo tepti tinką. Dabar jis byra“, – aiškino statybininkas. Anot jo, tokių statybų pasekmes dabar kenčia naujų daugiabučių gyventojai: skylančios sienos, prasta pigiomis medžiagomis padaryta garso izoliacija, šlampantys stogai, netinkamai įrengtos vėdinimo sistemos – tai tik kai kurie iš naujos statybos daugiabučių trūkumų.
Seni, bet kokybiški
Senos statybos daugiabučiai, anot specialisto, gerokai tvirtesni, tačiau nusipirkus butą tokiame name investicijų išvengti taip pat nepavyktų. „Medžiagos geros, tačiau daug kas susidėvėję, todėl norint kokybiškai įsirengti sename daugiabutyje nusipirktą butą, teks keisti vamzdžius, elektros įrangą ir panašius dalykus, – teigė pašnekovas. – Vis dėlto atsižvelgiant į tai, kad nusipirkti senos statybos butą gerokai pigiau, greičiausiai net pasidarius remontą tokio buto kaina neviršytų naujos statybos buto kainos. O naujame bute ne viską, kas norima, įmanoma padaryti – juk kai prasta garso izoliacija, negriausi sienų ir nestatysi jų iš naujo, ar ne?“
Paklaustas, kokį būstą rinktųsi, vyras nedvejodamas atsakė, kad prioritetą teikia naujos statybos butui. „Seną butą išlaikyti daugiau kainuoja. Be to, manau, daugelis senų daugiabučių ilgai nestovės, jų vietoje pamažu atsiras nauji“, – sakė jis. Pasak statybininko, tikrai galima rasti kokybiškų naujos statybos daugiabučių, tik reikia ieškoti ir gilintis.
Tik renovuotame name
Statybos inžinierius Rokas Kundrotas aiškino, kad norint įsigyti senos statybos daugiabutyje esantį būstą svarbu rinktis jau renovuotą namą. Taip esą sumažėja būsto išlaikymo sąnaudos, nors už butą tenka sumokėti šiek tiek brangiau.
Jeigu pirkėjas turi galimybę rinktis seną ar naują namą ir jei senas namas atnaujintas, mano nuomone, geriausia investuoti į tokio namo butą. Tačiau jei renovacija neatlikta, geriau pirkti naujos statybos butą. Jį įrengti kur kas paprasčiau nei remontuoti seną butą“, – tvirtino R. Kundrotas.
FAKTAI: Būsto kainos
1 kv. metro būsto kaina Vilniuje vidutiniškai siekia 4 915 Lt.
Statistiniai duomenys rodo, kad per metus būsto pasiūla Vilniuje išaugo 25 proc.
Išanalizavus skelbimų duomenis paaiškėjo, kad Kaune skelbiamos butų kainos per metus krito 8 proc.
1 kv. metro būsto kaina Kaune vidutiniškai siekia 2 500 Lt.
1 kv. metro būsto kaina Klaipėdoje vidutiniškai siekia 3 377 Lt.