Anot Rusijos žiniasklaidos pranešimų, toks sprendimas atitiko daugumos analitikų prognozes, o jų bendri lūkesčiai, kiek bazinės palūkanos gali būti apkarpytos, svyravo nuo 25 iki 100 bazinių punktų.
„Dabartinė vartotojų kainų augimo sparta išlieka nedidelė, metų infliacija lėtėja. Tai nulėmė vienkartiniai veiksniai bei vartotojų paklausos mažėjimas. Verslo aktyvumo dinamika yra geresnė nei buvo tikėtasi prieš du mėnesius. Tačiau išorinės ekonominės sąlygos tebėra sudėtingos ir toliau smarkiai riboja ekonominį aktyvumą. Gyventojų ir verslo infliacijos lūkesčiai išlieka aukšti“, – teigiama banko pranešime.
Reguliuotojas pažymi, kad tolesnius sprendimus dėl bazinių palūkanų dydžio priims atsižvelgdamas į faktinę bei numatomą infliacijos dinamiką, ekonomikos struktūrinio persitvarkymo eigą, taip pat įvertindamas vidaus ir išorės sąlygų keliamas rizikas ir finansų rinkų reakcijas į jas.
Vasario 24-ąją Maskvos pradėta invazija į Ukrainą paskatino Vakarus Rusijai skelbti virtinę griežtų sankcijų, dėl kurių smarkiai krito rublio kursas bei dar labiau įsibėgėjo jau ir taip tuomet didelė infliacija. Reaguodama į tai Rusijos centrinė finansų institucija bazines palūkanas daugiau nei padvigubino – kilstelėjo iki 20 procentų.
Tačiau per daugiau nei mėnesį nacionalinei valiutai įspūdingai atsitiesus, balandžio pradžioje bazinės palūkanos buvo apkarpytos iki 17 proc., to paties mėnesio pabaigoje – iki 14 proc., o gegužės pabaigoje – iki 11 procentų. Į prieškarinį lygį (9,5 proc.) jos buvo grąžintos birželio antros dekados pradžioje, o po pusantro mėnesio sumažintos dar 150 bazinių punktų.
Rusijos bankas penktadienį apkarpė infliacijos 2022-aisiais prognozę nuo 12-15 proc. iki 11-13 proc., tačiau 2023 metais – nepakeitė – 5-7 procentai. Reguliuotojas ir toliau pranašauja, jog prie tikslinės 4 proc. ribos infliacija šalyje sugrįš 2024-aisiais.
„Atsižvelgiant į besiformuojančią situaciją šalies ir pasaulio ekonomikoje, Rusijos ekonominis nuosmukis 2022 metais gali būti artimesnis liepos mėnesį pateikto prognozių intervalo (4-6 proc.) viršutinės ribos (4,0 proc.)", – skelbia Rusijos centrinis bankas.