Darbo ir socialinių tyrimo instituto atlikto tyrimo „Šalies regionų demografinės struktūros ir emigracijos tendencijų palyginamoji analizė“ duomenys rodo, kad 2021 m. gyventojų skaičius Lietuvoje sumažės iki 2,67 mln., darbingo amžiaus žmonių iki 2025 m. gali sumažėti apie 400 tūkst., o kai kuriuose mažuose miesteliuose daugiau nei pusę gyventojų gali sudaryti pensininkai. Tyrimo duomenys taip pat rodo, kad šiuo metu ekonomiškai neaktyvių gyventojų ir bedarbių skaičius šalyje siekia beveik 60 proc., o kai kuriuos rajonuose viršija 75 proc.
Trūksta kvalifikuotos darbo jėgos
Pristatydamas tyrimo rezultatus, ekonomikos analitikas profesorius Rimantas Rudzkis sakė, kad per dvylika metų nuo ankstesnio surašymo gyventojų skaičius sumažėjo apie 14 proc., o 11 proc. iš jų praradome dėl emigracijos. Todėl, anot jo, „Sodros“ laukia sunki ateitis: mažėja dirbančiųjų skaičius, tenkantis vienam pensininkui, ir vykdyti įsipareigojimus bus vis sunkiau.
„Ūkis auga tada, kai didėja kapitalas ir darbo ištekliai, kurie Lietuvoje akivaizdžiai senka“, – sakė R. Rudzkis.
Jis pabrėžė, kad pas mus nepalankiai keičiasi gyventojų sruktūra, o jeigu mažėja darbingiausių žmonių, kurie yra ir pagrindiniai vartotojai, šalis neišvengiamai susiduria su krize. „Kvalifikuotos darbo jėgos Lietuvoje jau dabar trūksta“, – pabrėžė jis.
Anot profesoriaus, „neramina, kad kai kurie analitikai į Lietuvos perspektyvas žiūri pro rožinius akinius ir visai be reikalo akcentuoja, kad Lietuva pasiruošusi naujai krizei, jeigu ji kils“.
Naujai krizės bangai Lietuva nepasirengusi
R. Rudzkio teigimu, jeigu pasaulis kris į recesiją, Lietuvai tai atsilieps labai skaudžiai. „Džiaugiamės, kad Lietuvos ūkis sparčiai auga. Palyginti su Italija ar ispanija, auga daug, bet nepamirškime, kad žemai nukritus lengviau augti greičiau. Mes dar toli gražu nepasiekėme to lygio, kuris buvo prieš krizę. Darbo užmokestis nekompensuoja kainų kilimo, ir realusis darbo užmokestis dėl infliacijos dar vis smunka. Investicijų lygis yra labai žemas ir naujausi duomenys nerodo jų kilimo. Jeigu neinvestuojama į gamybą, kaip mes didindisime produktyvumą?“ – trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje žurnalistams sakė ekonomikos analitikas.
R. Rudzkio teigimu, Lietuvos eksportas auga, bet jis gali augti tik didėjant gamybiniam pajėgumui, paklausai eksporto rinkose. Tačiau jis sako manantis, kad kitais metais kai kurios didžiosios pasaulio ekonomikos gali kristi į recesiją. „Viskas kartojasi, kas darėsi 2008 metais. Labai blogos žinios ateina iš Kinijos, ten stoja statyba, Vokietijos apdirbamoji pramonė šiuo metu smunka, todėl yra nemaža tikimybė, kad mums svarbios rinkos kris į recesiją.“
R. Rudzkio teigimu, „šiuo metu mus už ausų tempia Rusijos ir NVS šalių rinkos, bet situacija ten gali pasikeisti“.
„Ar Lietuva pasirengusi naujai krizės bangai, jeigu ji kiltų? Šiuo metu įmonės ir gyventojai yra mažiau įsiskolinę bankams, bet valdžios sektoriaus įsiskolinimas yra ženkliai didesnis negu prieš praėjusią krizę, todėl jeigu reikėtų pakartoti tas pačias priemones, naujos skolinimosi bangos vyriausybė paprasčiausiai negalėtų vykdyti, nes geriausiu atveju jai skolintų labai brangiai“, – aiškino analitikas.
Jis taip pat pabrėžė, kad šį kartą nepavyktų gelbėtis ES fondų pinigais, nes jų jau nebus tiek daug. Nebūtų galima vėl kirpti pensijų ir kitų socialinių išmokų, nes to daryti „tiesiog nėra kur“.
R. Rudzkis neatmeta, kad „galbūt pasaulis sugebės išsigelbėti iš padėties, į kurią įkliuvęs, bet šiuo metu vyrauja pesimistinė nuomonė“, todėl, jo teigimu, Lietuva turi rengtis nepalankiam scenarijui, ir dabar ne laikas imtis tokių ambicingų projektų kaip VAE, nes lėšų gali nepakakti.
„Jeigu aplinkinės rinkos smuks, nebūtinai turi smukti mūsų eksportas, – sakė R. Rudzkis. – Tačiau reikia skubiai pertvarkyti šalį.“
Vis dėlto, teigė analitikas, egzistuoja prielaidos užtikrinti Lietuvos ekonomikos augimą.
„Tiesiog reikia gerinti verslo aplinką, negąsdinti investuotojų mokesčių sistemos kaitaliojimais. Valstybės prioritetas turėtų būti konkurencingumo didinimas siekiant spartaus ir tvaraus ekonomikos augimo“. Tada, jo teigimu, savaime nuslūgs ir emigracijos banga.