Lietuviški prekybos tinklai kol kas neatskleidžia, kiek įkainos paprastus maišelius ar ką darys, kad savitarnos kasose už juos būtų sumokėta. Tačiau neslepia, kad jie gali turėtų kodus, kurie būtų skanuojami kaip ir kitų prekių.
Tuo metu užsienio parduotuvėse jau senokai už tokius maišelius reikia mokėti nuo 1 iki 11 centų.
Kiek maišeliai kainuoja svetur
Praėjusių metų pabaigoje Seimas priėmė Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo pataisas, kurios numato:
„Pakuočių pardavėjams ir platintojams draudžiama prekių ar produktų pardavimo vietose neatlygintinai dalyti lengvuosius ir labai lengvus plastikinius pirkinių maišelius, išskyrus labai lengvus plastikinius pirkinių maišelius, į kuriuos pakuojami šviežia mėsa, jos produktai ir šviežios žuvys, jų produktai.“
Šios įstatymo pataisos įsigalioja 2023 m. liepos 1 d. vadinasi, iki to laiko parduotuvėse nemokamų maišelių turės nelikti.
Portalui tv3.lt didžiųjų prekybos tinkle atstovai sakė, kad kol kas galutinai nėra apsispręsta, kiek kainuos maišeliai ar kaip tiksliai jie bus apmokestinami savitarnos kasose.
Tačiau, pavyzdžiui, lietuvių emigrantų pamėgtoje Jungtinėje Karalystėje (JK) tokia tvarka galioja jau kelerius metus. Ten vienkartiniai maišeliai yra įkainoti 10 pensų – t.y. kiek daugiau nei 11 euro centų.
Prekybos tinklai įpareigoti suteikti galimybę pirkėjams naudoti daugkartinius maišelius. Kartą už juos sumokėjus jie pakeičiami naujais, jeigu tik susidėvi.
Tiesa, JK taip pat taikomos tam tikros išimtys, kada nemokamus maišelius naudoti galima. Pavyzdžiui, kai parduodama mėsa ar žuvis, žemėtos daržovės (pvz., bulvės ar kiti šakniavaisiai).
Tuo metu Slovakijoje taip pat jau kelerius metus parduotuvėse privaloma apmokestinti mikroteno maišelius, o mažiausias galimas mokestis yra 1 centas už vienetą. Analogiškas mokestis Austrijoje siekia 3 euro centus.
Šiose šalyse mokestis už maišelius netaikomas kai pirkėjai į juos pakuoja nefasuotus vaisius ir daržoves, nefasuotą duoną ir pyragaičius, prekes, kurių pagrindinė pakuotė yra nepakankama dėl higienos priežasčių (pvz., delikatesai, mėsa, ledai ir kt.).
Žada maišelius su bar kodais
Prieš kurį laiką kalbinti apie pirkėjų laukiančius pokyčius portalui tv3.lt prekybininkų atstovai tikino, kad ruošiasi įgyvendinti naujus įstatymo reikalavimus.
„Norfa“ parduotuvių atstovas spaudai Darius Ryliškis atskleidė, kad sprendimą jo atstovaujamas prekybos tinklas jau surado.
„Mes jau suradome gamintoją, kuris pagamins mums tuos mažyčius plastikinius maišelius su barkodais. Reiškia, jie bus, bet kainuos.
Kiek kainuos? Dar kol kas nežinome, nenusprendėme, bet kainuos labai nedaug, aišku, simboliškai, bet vis tiek kainuos. Manome, kad jų vartojimas sumažės per pusę“, – papasakojo D. Ryliškis.
Jis nurodė, kad, kalbant apie maišelius, niekas daugiau nesikeis.
Pašnekovas paminėjo, kad „Norfa“ parduotuvėse yra įvairių maišelių: ir plastikinių, ir popierinių, ir medžiaginių. Taigi pirkėjas gali pasirinkti.
Prekybos tinklo „Maxima“ Pirkimų departamento direktorius Marius Tilmantas nurodė, kad šiuo metu tinklas intensyviai ruošiasi įgyvendinti Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo reikalavimą, t. y. neatlygintinai nedalinti labai lengvų plastikinių maišelių, išskyrus tuos, į kuriuos pakuojama šviežia mėsa ir jos produktai, šviežios žuvys ir jų produktai.
„Suprantame draudimo svarbą, poveikį aplinkai ir tikime, kad jis padės klientams atsakingiau rinktis vienkartines plastikines pakuotes ir prisidėti prie plastiko kiekio mažinimo.
Labai lengvi plastikiniai maišeliai iš mūsų parduotuvių niekur nedings, tačiau nuo liepos 1 d. jie nebus dalinami nemokamai. Šiuo metu ieškome efektyviausių sprendimų reikalavimui įgyvendinimui“, – atskleidė „Maximos“ atstovas.
Prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė tiksliai pakomentuoti taip pat kol kas negali: „Plastikiniai vienkartiniai maišeliai tikrai išliks, tačiau kaip ir kiek jie bus apmokestinti – kol kas sprendimų ieškome.“
„Lidl“ atstovė Lina Skersytė tikino, kad jos atstovaujama įmonė į plastiko mažinimą žiūri atsakingai.
„Mažindami lengvų plastikinių maišelių kiekį, jau nuo 2020 m. pavasario siūlome asortimente pirkėjams įsigyti daugkartinius maišelius vaisiams, daržovėms bei biriems produktams. Šie maišeliai rekomenduojami kaip alternatyva vienkartiniams plastikiniams maišeliams. Pastebime, kad pirkėjai šiuos pokyčius priėmė teigiamai ir noriai renkasi alternatyvas. Situaciją dėl lengvų plastikinių maišelių apmokestinimo žinome ir ruošiamės šiam pokyčiui“, – komentavo L. Skersytė.
„Rimi“ parduotuvių atstovė nurodė, kad apie konkrečius planus dėl lengvų plastikinių maišelių komentuoti dar negali, nes vyksta pasiruošimo darbai:
„Artėjant įsigaliojimo terminui, tikimės, galėsime papasakoti daugiau.“