Kaip ir praėjusį mėnesį, daugiausiai prašymų persiderėti tiekimo kainas „Maxima‘‘ sulaukė dėl šviežios jautienos mėsos ir jos gaminių, taip pat dėl produkcijos, kurios gamybai naudojami kiaušiniai – tai įvairūs sausainiai, konditerija, užkandžiai. Stebima uogų bei obuolių produktų brangimo tendencija.
Prekybos tinklas nuo metų pradžios kiekvieną mėnesį dalijasi skaičiumi tiekėjų, kurie siekia persiderėti sutartas prekių tiekimo kainas bei produktų kategorijomis.
„Balandžio mėnesį persiderėti tiekimo kainas siekė 23 tiekėjai, tad galime sakyti, kad po audringos metų pradžios, kainų kilimų prašymų kiekis pamažu krenta.
Panašu, kad daugelis tiekėjų jau pabrangino savo produkciją tiek, kad subalansuotų savo finansinius srautus po patirto šoko dėl globalaus žaliavų brangimo ar kitų padidėjusių sąnaudų. Besitęsiančio brangimo spiralėje dabar sukasi kelios prekių kategorijos“, – pranešime cituojamas Marius Tilmantas, „Maxima“ Pirkimų departamento vadovas.
Balandį, kaip ir kovo mėnesį, dėl didinamų tiekimo kainų daugiausiai kreipėsi šviežios jautienos bei jos produktų gamintojų ir tiekėjų, siekiančių pakelti tiekimo kainas – 9–21 proc.
„Jautienos brangimą lemia ilgainiui mažėjusi pasiūla, kai globali paklausa jautienai ir jos produkcijai augo, kartu pasaulinėje rinkoje persiskirsto eksporto ir importo srautai.
Praėjusį mėnesį atotrūkis tarp jautienos poreikio ir pasiūlos reikšmingai pabrangino šią produkciją visame Europos žemyne“, – pasakoja M. Tilmantas.
Viena iš jautienos brangimo priežasčių įvardijama ir pasirengimas šių metų pabaigoje įsigaliosiančiam ES reglamentui dėl globalaus miškų naikinimo mažinimo, kuris tarp kitų žaliavų taikomas ir jautienai.
Sausainiai ir užkandžiai balandį buvo antra gausiausia prekių kategorija, kuriai tiekėjai siekė didinti tiekimo kainas vidutiniškai 23 proc.
„Šioje prekių kategorijoje priežastys yra kompleksinės – galutinėje kainoje jau atsispindi pabrangę kiaušiniai, konditerijoje naudojami kiaušinių milteliai, vis dar aukšta sviesto kaina, o gaminiai, kuriuose naudojamas palmių aliejus, susidūrė ir su šios žaliavos brangimu. Vieni gamintojai nori kilstelėti tiekimo kainas dešimtadaliu, kiti teigia, kad tvariai tęsti veiklą galėtų prekes tiekdami 30 proc. didesnėmis kainomis“, – pasakoja M. Tilmantas.
Balandį stebima ryškesnė įvairių uogų bei obuolių produktų brangimo tendencija – saldainių guminukų, uogienių bei džemų, vaisinių kūdikių tyrelių ir obuolių sulčių.
„Tiekėjai įvardija, kad rinkoje trūksta uogų žaliavos. Pavyzdžiui, laukinių uogų kaip mėlynės, spanguolės, bruknės, pririnkta mažiau, nes Švedijoje ir Suomijoje sumažėjo surinkėjų dėl sugriežtinto imigrantų įdarbinimo iš Azijos šalių. Dėl karo mažiau uogų prirenkama Ukrainoje, o Baltarusija pašalinta iš tiekėjų sąrašų. Anot tiekėjų, šiuo metu rinkoje itin trūksta vyšnių žaliavos, pabrango rudasis cukrus“, – tiekimo kainų pokyčių priežastis vardina M. Tilmantas.
Tuo tarpu gaminius iš obuolių kaip džemai, tyrelės bei sultys, pasivijo pernykščių šalnų įtaka Europoje ir ypač Lenkijoje, kuri yra didžiausia Europos obuolių augintoja ir tiekėja. Obuolių derlius Lenkijoje pernai buvo vienas mažiausių per pastarąjį dešimtmetį, o tai lėmė obuolių sulčių ir tyrių žaliavos trūkumą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!