Kaip rašo dienraštis „The Washington Post“, JAV pareigūnai nerimauja dėl nepaaiškinto Rusijos kariuomenės dalinių judėjimo tame regione.
Socialiniuose tinkluose paskelbtuose vaizdo įrašuose matyti kariuomenės traukiniai ir sunkvežimių kolonos, vežančios tankus ir raketas Rusijos pietvakarinėje dalyje netoli Ukrainos.
Vienas JAV pareigūnas, pageidavęs neviešinti jo vardo, patikrino, kad tam tikras judėjimas vyksta, bet jis nebuvo toks didelis, kaip Maskvos pajėgų telkimas prie Ukrainos anksčiau šiais metais.
„Mums žinoma apie viešus pranešimus apie neįprastą Rusijos kariuomenės aktyvumą netoli Ukrainos, – žurnalistams sakė J. Kirby. – Toliau konsultuosimės su sąjungininkais ir partneriais šiuo klausimu... Kaip esame sakę anksčiau, bet kokie eskaluojami arba agresyvūs veiksmai Jungtinėms Valstijoms keltų didelį susirūpinimą.“
Šis kariuomenės judėjimas stebimas JAV gynybos sekretoriui Lloydui Austinui praeitą mėnesį apsilankius Juodosios jūros regione. Per šią kelionę jis pabuvojo NATO partnerėse Sakartvele ir Ukrainoje ir Aljanso narėje Rumunijoje, kad išreikštų solidarumą ir užsitikrintų didesnį palaikymą atremiant Rusijos keliamą grėsmę šiame regione.
Provakarietiška Kijevo vyriausybė nuo 2014 metų kovoja su Rytų Ukrainoje įsitvirtinusiais Maskvos palaikomais separatistais.
Be to, tais pačiais metais Rusijos pajėgos užėmė Ukrainai priklausantį Krymo pusiasalį, o Maskva vėliau jį aneksavo. Šis žingsnis išprovokavo griežtas Vakarų šalių sankcijas Rusijai.
Šių metų kovą, praėjus vos kelioms savaitėms po JAV prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) inauguracijos, Rusija sutelkė Kryme ir prie sienos su Ukraina tūkstančius karių, sunkiosios karinės technikos, karinių laivų ir lėktuvų. Šios pajėgos ten buvo laikomos kelias savaites, kurstydamos nuogąstavimus dėl galimo įsiveržimo.
Maskva aiškino, kad šie manevrai tėra pratybos, tačiau analitikai tai vertina kaip perspėjimą J. Bidenui.
Vašingtonas atsisakė pripažinti Rusijos teritorines pretenzijas į Krymą ir ėmėsi teikti pagalbą Kijevui letalinėmis karinėmis priemonėmis, kurias būtų galima naudoti kovojant su separatistais.
Maskva aiškiai rodė atmetanti bet kokius mėginimus priimti Ukrainą į NATO aljansą.
J. Kirby sakė, kad Vašingtonas konsultuosis su sąjungininkais ir partneriais dėl numanomo Rusijos pajėgų telkimo.
„Toliau palaikome deeskalavimą šiame regione ir konflikto Rytų Ukrainoje diplomatinį sprendinį“, – pabrėžė jis.