„Daugelį metų Vakarai teigė, kad ekonominis bendradarbiavimas įtikins diktatorius palaikyti taisyklėmis grindžiamą tarptautinę tvarką. Tačiau mes tik maitinome jų ekonomiką ir leidome jiems laužyti visas taisykles. Kinija lažinasi, kad mes pakartosime šią klaidą“, – tviteryje teigė Lietuvos užsienio reikalų ministras.
„Deja, mūsų geopolitinis aklumas dar neišgydomas. Mes nusprendėme nematyti Rusijos agresijos grėsmės, o dabar nusprendėme nematyti Kinijos agresijos grėsmės. Esame ties riba pakartoti tą pačią klaidą“, – pažymėjo jis.
Praėjusią savaitę Kinijoje viešėjęs Emmanuelis Macronas paragino šalies prezidentą Xi Jinpingą „atvesti Rusiją į protą“ dėl jos karo Ukrainoje.
G. Landsbergis teigė, kad „esame pajėgūs apginti Europą be Kinijos pagalbos“.
„Užuot prašę pagalbos, turėtume projektuoti savo jėgas ir parodyti pasauliui, kad Ukraina, Europa ir JAV nori ir gali apsaugoti Europos žemyną. Tai vienintelis signalas, kurį turėtume siųsti“, – rašė ministras.
E. Macrono pasisakymai po vizito Kinijoje vėl paskatino diskusijas dėl strateginės Europos autonomijos, tai yra didesnio savarankiškumo JAV atžvilgiu.
Prancūzijos prezidentas interviu žiniasklaidai pareiškė, kad kalbant apie Taivaną Europa neturėtų sekti JAV ar Kinijos pavyzdžiu.
Pasak E. Macrono, „šiuo laikotarpiu, kai vyksta karas, o ekonomika paverčiama ginklu, labai svarbu būti labiau nepriklausomiems“. Jis pridūrė, kad karas Ukrainoje „pradėjo tikriausiai vienus iš pavojingiausių mūsų Europos Sąjungos laikų“.
G. Landsbergis pabrėžė, jog Taivano gyventojams turi būti parodoma, kad į bandymus pažeisti salos status quo bus atsakyta.
„Toks pat stiprus signalas turi būti siunčiamas Taivanui. Turime pareikšti, kad sala ir jos demokratiją mylintys žmonės yra taisyklėmis grindžiamos tvarkos dalis ir kad mes kovosime prieš bet kokius bandymus jėga pakeisti status quo, nes norime ir galime daryti tai, kas teisinga“, – teigė jis.
Kinija ir Taivanas atsiskyrė 1949 metais po pilietinio karo, o Pekinas savarankišką ir demokratinį Taivaną laiko savo teritorija ir žada kada nors ją susigrąžinti, jei prireiks – jėga. Pastaraisiais metais kinų valdžia sustiprino savo retoriką šiuo klausimu bei aplink salą suintensyvino karinę veiklą.