Svarbiausi karo įvykiai Ukrainoje:
23:29 | Duda patvirtino, kad Lenkija yra pasiruošusi perduoti Ukrainai naikintuvus MiG-29
Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda CNN pareiškė, kad Ukrainos pilotus būtina mokyti valdyti naikintuvus F-16.
Lenkijos prezidentas sakė manantis, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos norės „atitikti NATO standartus“, todėl norės naudoti F-16 naikintuvus.
„Ukrainos pilotų mokymas yra svarbus ir gana reikalingas“, – sako jis.
Jis taip pat patvirtino, kad šalis yra pasirengusi perduoti Ukrainai turimus MiG-29.
„Dalis MiG-29, kurie liko Lenkijoje ir kurie dabar tarnauja mūsų oro pajėgose – esame pasirengę perduoti šiuos lėktuvus, ir esu tikras, kad Ukraina būtų pasirengusi juos nedelsiant naudoti“, – jį cituoja „BBC Russian“.
Ukraina jau kurį laiką prašo sąjungininkų tiekti naikintuvus.
JAV bendradarbiauja su JAV esančiais Ukrainos pilotais, kad nustatytų, kiek laiko prireiktų juos apmokyti skraidyti naikintuvais F-16, CNN sakė trys su šiuo klausimu susipažinę šaltiniai. Du Ukrainos pilotai šiuo metu yra JAV karinėje bazėje, kur tikrinami jų įgūdžiai, siekiant išsiaiškinti, per kiek laiko jie galėtų išmokti valdyti įvairius JAV karinius orlaivius, įskaitant F-16.
23:00 | Rusai smogė Dniepropetrovsko sričiai, yra sužeistų
Trečiadienį rusai apšaudė Ukrainos pietuose esantį Nikopolį, rašo UNIAN. Anot Dniepropetrovsko srities karinės administracijos vadovo Sergejaus Lysako, buvo sužeisti šeši žmonės.
„Buvo sužeisti šeši žmonės, du iš jų – vaikai. Visi nukentėjusieji yra iš Nikopolio. Tai 11 metų mergaitė ir 10 metų berniukas. Taip pat trys moterys ir vienas vyras. Jiems nuo 40 iki 74 metų. Visų jų būklė vidutinio sunkumo“, – informuoja jis.
Smūgio metu srityje buvo apgadinti 24 gyvenamieji namai, o vienas iš jų užsidegė. Gelbėtojai gaisrą užgesino. Per apšaudymą taip pat buvo apgadinti septyni ūkiniai pastatai, 20 saulės kolektorių, keturios elektros linijos ir du dujotiekiai.
22:32 | Rusai toliau veržiasi į Bachmutą
Ukrainos kariuomenė pripažino, kad Rusijos pajėgos toliau žengia į priekį Bachmuto mieste, rašo CNN.
„Priešas toliau žengia pirmyn Bachmuto kryptimi. Jie nesiliauja šturmavę Bachmuto miestą“, – cituojamas Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo pranešimas.
Ukrainos kariškiai taip pat teigia, kad jiems pavyko sulaikyti Rusijos pajėgas keliose vietovėse mieste ir aplink jį.
„Mūsų gynėjai atrėmė atakas Orichovo-Vasilvkos, Dubovo-Vasilvkos, Bachmuto ir Ivanivsko rajonuose“, – teigiama pranešime.
„Per dieną priešas surengė 22 oro smūgius ir 29 kartus šaudė iš daugkartinio paleidimo raketinių sistemų. Visų pirma priešas panaudojo vieną bepilotį orlaivį „Shahed-136“. Bepilotis orlaivis buvo sunaikintas“, – skelbia ukrainiečiai.
22:09 | Protestų akivaizdoje Zelenskis ragina siekti „demokratinės sėkmės“ Sakartvele
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį paragino siekti „demokratinės sėkmės“ Sakartvele, kur tūkstančiai žmonių susirinko protestuoti prieš prieštaringai vertinamą „užsienio agentų“ įstatymą, primenantį Rusijos teisės aktus, naudojamus kritikams nutildyti.
„Nėra nė vieno ukrainiečio, kuris nenorėtų sėkmės mūsų draugiškam Sakartvelui. Demokratinės sėkmės. Europietiškos sėkmės“, – sakė V. Zelenskis vakariniame kreipimesi į tautą.
21:46 | Patvirtinta rusų sušaudyto ukrainiečio tapatybė: dieną prieš mirtį kalbėjosi su motina
Jis –119-osios brigados 163-ojo bataliono Černihivo srityje kovotojas Oleksandras Macijevskis.
20:58 | Okupantų nuostoliai auga: ukrainiečiai skelbia smogę rusų vadavietei
Per pastarąją parą Ukrainos gynybos pajėgų lėktuvai sudavė 12 smūgių okupantams, rašo „Ukrinform“.
„Ukrainos gynybos pajėgų aviacija per parą atliko 11 smūgių į okupantų susitelkimo rajonus ir vieną smūgį į priešo priešlėktuvinės raketinės sistemos poziciją. Raketų ir artilerijos daliniai per dieną smogė okupantų vadavietei“, – cituojamas Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo pranešimas.
Ukrainiečių skaičiavimu, nuo karo pradžios Rusija neteko 155 530 karių.
20:33 | JAV žvalgyba: Putinas pasiryžęs tęsti karą Ukrainoje – galbūt ne vienerius metus
Rusija tikriausiai nenori tiesioginio karinio konflikto su JAV ir NATO, tačiau jo tikimybė išlieka, sako JAV žvalgai, rašo CNN.
„Iki šiol Rusijos vadovai vengė imtis veiksmų, kurie išplėstų konfliktą Ukrainoje už jos ribų, tačiau eskalacijos rizika išlieka didelė“, – sakoma trečiadienį išplatintoje metinėje žvalgybos grėsmių vertinimo ataskaitoje.
Nacionalinės žvalgybos direktorė Avril Haines JAV Kongresui teigė, kad karas Ukrainoje tapo „įnirtingu atkakliu karu, kuriame nė viena pusė neturi galutinio karinio pranašumo“, tačiau teigė, kad Rusijos režimo lyderis Vladimiras Putinas tikriausiai tęs karą, galbūt ir ne vienerius metus.
„Mes nenumatome, kad Rusijos kariuomenė šiais metais atsigaus tiek, kad galėtų pasiekti didelių teritorinių laimėjimų, tačiau V. Putinas greičiausiai skaičiuoja, kad laikas jam palankus ir kad karo pratęsimas, įskaitant galimas kovų pertraukas, gali būti geriausias likęs kelias galiausiai užtikrinti Rusijos strateginius interesus Ukrainoje, net jei tai užtruks daugelį metų“, – cituojama ji.
19:54 | Žiniasklaida: Rusijos parama „Wagner“ samdiniams Bachmute mažėja
Atrodo, kad Rusijos parama „Wagner“ pajėgoms Bachmute mažėja, CNN sako Vakarų pareigūnai.
„Dalis „Wagner“ desperacijos, gana emocingas Prigožino protrūkis yra dėl to, kad jis mato, jog jam trūksta ne tik žmogiškųjų išteklių, bet dabar jam taip pat trūksta Rusijos artilerijos paramos, kuri galėtų kompensuoti šiuos nuostolius“, – leidinyje cituojami Vakarų pareigūnai.
Anot jų, „Wagner“ Bachmute neteko kur kas daugiau karių nei Rusijos ginkluotosios pajėgos.
Pareigūnai taip pat mano, kad Bachmutas iš esmės neturi jokios strateginės reikšmės nei Rusijai, nei Ukrainai.
Vis dėlto ukrainiečių prezidentas Volodymyras Zelenskis dar anksčiau šią savaitę pabrėžė, jog jei rusai užkariaus Bachmutą, jiems bus „atviras kelias“ judėti link kitų svarbių Rytų Ukrainos miestų.
„Mes suprantame, kad po Bachmuto jie gali eiti toliau. Jie galėtų eiti į Kramatorską, į Slovjanską, po Bachmuto rusams būtų atviras kelias į kitus Ukrainos miestus Donecko kryptimi“, – aiškino jis.
„Štai kodėl mūsų vaikinai stovi ten“, – pridūrė V. Zelenskis.
19:29 | NATO Ukrainai jau skyrė daugiau nei 157 mlrd. dolerių vertės paramos
NATO sąjungininkės Ukrainai jau skyrė daugiau nei 157 mlrd. dolerių vertės paramos, rašo „Sky news“.
Anot Aljanso vadovo Jenso Stoltenbergo, sąjungininkai turi didinti savo šaudmenų gamybos apimtis ir kuo greičiau papildyti sumažėjusias atsargas.
„NATO sąjungininkės pasirašė sutartis <...> su gynybos pramone, kad, atsižvelgiant į ilgalaikius paklausos signalus, padidintų gamybą, o kelios NATO sąjungininkės taip pat ėmėsi bendrų projektų arba įsigijo ne tik įvairių rūšių šaudmenų, bet ir šaudmenų sandėlių“, – cituojamas jis.
18:22 | Reznikovas įvardijo, ko trūksta Ukrainos pajėgoms – išskyrė prioritetus
Ukrainos pajėgoms kuo greičiau reikia gauti amunicijos, pareiškė šalies gynybos ministras Oleksijus Reznikovas, rašo „Sky news“. Anot jo, amunicija reikalinga, kad ukrainiečiai galėtų atgrasyti Rusijos pajėgas ir pradėti kontrpuolimą.
Kalbėdamas žurnalistams Stokholme O. Reznikovas pareiškė, kad Ukrainai reikia milijono 155 ir 105 mm sviedinių, kurie kainuotų apie 4 mlrd. eurų.
Jis aiškina, kad Ukrainai reikia 90–100 tūkst. artilerijos sviedinių per mėnesį.
Kartu ministras atkreipė dėmesį ir į tankų bei oro gynybos sistemų poreikį.
„Prioritetas numeris vienas yra oro gynybos sistemos, taip pat amunicija, amunicija ir dar kartą amunicija“, – sako jis.
O. Reznikovas pabrėžia, kad laikas yra lemiamas veiksnys, galintis padėti išgelbėti gyvybes.
17:34 | Lietuva ragina ES greitinti pastangas kartu perkant artilerijos amunicijos Ukrainai
Lietuva ragina Europos Sąjungą (ES) pagreitinti pastangas bendromis jėgomis nupirkti papildomos artilerijos amunicijos Ukrainai, metus besigrumiančiai su Rusijos invazija.
Kaip trečiadienį pranešė Krašto apsaugos ministerija (KAM), šį klausimą neformaliame gynybos ministrų susitikime aptarė ministras Arvydas Anušauskas su Bendrijos kolegomis.
„Turime prisidėti prie tarptautinės koalicijos pastangų ir skubiai suteikti Ukrainai reikiamą amuniciją. Privalome spartinti ginkluotės ir amunicijos pristatymus Ukrainai ir skirti papildomų lėšų 155 mm amunicijai įsigyti. Užsakymo dydis turi atitikti Ukrainos poreikius. Papildomus pinigus turime skirti dar 2023 metais“, – sakė krašto apsaugos ministras.
ES gynybos ministrai taip pat išsamiai aptarė galimybes patenkinti Ukrainos poreikius dėl amunicijos padidinant tiekimą iš valstybių dar turimų atsargų.
Galutinių politinių sprendimų tikimasi artėjančioje Europos Vadovų taryboje kovo mėnesį.
Susitikime dalyvavęs Ukrainos gynybos ministras patvirtino, kad naujos amunicijos pristatymas Ukrainai yra vienas svarbiausių poreikių fronte.
Bendrijos ministrai susitikime sutarė kuo greičiau pristatyti Ukrainai reikalingą paramą, atstatyti šiuo metu dėl paramos Ukrainai sumažėjusias ES narių karines atsargas ir skatinti Europos gynybos pramonę.
Pirminiais skaičiavimais 15 pramonės įmonių veikiančių 11-oje valstybių narių gamina reikiamo kalibro amuniciją ir galėtų būti šių bendrų pastangų dalimi.
17:15 | Kyjive viešintis Guterresas: labai svarbu, kad susitarimas dėl grūdų būtų pratęstas
Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas, trečiadienį viešintis Kyjive, pareiškė, jog yra labai svarbu pratęsti susitarimą, kuris leido atnaujinti grūdų eksportą iš karo nuniokotos Ukrainos.
Pernai vasarį Rusijai įsiveržus į Ukrainą, Maskvos karo laivai blokavo Juodosios jūros uostus, kol praėjusią vasarą buvo sudarytas susitarimas, leidžiantis saugiai eksportuoti itin svarbius grūdus.
Susitarimą, kuris bus automatiškai pratęstas kovo 18 dieną, jei Maskva arba Kyjivas tam nepaprieštaraus, Rusija, Ukraina, Turkija ir Jungtinės Tautos pasirašė praėjusių metų liepą.
„Noriu pabrėžti, jog labai svarbu, kad ir po kovo 18 dienos būtų įgyvendinama Juodosios jūros grūdų iniciatyva ir kad būtų kuriamos sąlygos, kurios leistų kuo geriau išnaudoti eksporto infrastruktūrą per Juodąją jūrą“, – sakė Kyjive viešintis JT generalinis sekretorius.
Susitarimas sudarė sąlygas eksportuoti 23 mln. tonų grūdų iš trijų atskirų Ukrainos uostų, sakė A. Guterresas.
Tai „padėjo sumažinti pasaulines maisto kainas ir suteikė svarbią pagalbą žmonėms, kurie taip pat moka didelę kainą už šį karą, ypač besivystančiose šalyse“, kalbėjo JT vadovas.
„Ukrainos ir Rusijos maisto produktų ir trąšų eksportas yra labai svarbus pasauliniam maisto saugumui ir maisto kainoms“, – pridūrė jis.
Pagal praėjusių metų susitarimą Rusijai buvo pažadėta teisė eksportuoti trąšas be Vakarų sankcijų. Maskva tvirtina, kad šios susitarimo dalies nesilaikoma.
JT humanitarinės pagalbos vadovas Martinas Griffithsas anksčiau įspėjo, kad gali būti sunku užtikrinti dar vieną susitarimo pratęsimą.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis platformoje „Telegram“ pasidalijo vaizdo įrašu, kuriame matyti, kaip jis pasitinka ir bendrauja su svečiu.
„Labai svarbu, kad būtent Kyjive kalbamės apie tai, kaip atkurti taiką ir tarptautinį saugumą, visą JT Chartijos galią – tas normas, kurios vienodai svarbios visoms tautoms Žemėje“, – parašė jis.
Tai jau trečias A. Guterreso vizitas Kyjive nuo Rusijos karo Ukrainoje pradžios.
Trečiadienį A. Guterresas taip pat pavadino šokiruojančiu plačiai išplitusį vaizdo įrašą, kuriame rusų pajėgos nušauna ukrainiečių karį, ištarusį „Šlovė Ukrainai“.
„Neseniai pasirodę šokiruojantys vaizdai, kai Ukrainos karys, matyt, buvo nužudytas, yra dar vienas tragiškas priminimas, kad karo įstatymų turi būti griežtai laikomasi“, – sakė A. Guterresas.
Jungtinių Tautų Žmogaus teisių biuras anksčiau trečiadienį pareiškė manantis, kad minimas vaizdo įrašas gali būti autentiškas, ir paragino atlikti dėl to tyrimą.
A. Guterresas vėliau trečiadienį turėtų išvykti iš Ukrainos, o kitą dieną grįžti į Jungtinių Tautų būstinę Niujorke.
16:45 | Į Baltarusiją atvyko dar daugiau rusų karių ir technikos: užfiksuoti du ešelonai
Rusijos pajėgos į Baltarusiją siunčia naujus technikos ir karių ešelonus, rašo UNIAN. Anot baltarusių stebėsenos grupės „Hajun“, gali būti, kad Kremlius vykdo rotaciją.
Stebėtojų duomenimis, kovo 7 d. į geležinkelio stotis Mogiliavo srityje ir Bresto srityje atvyko du traukiniai su Rusijos ginkluotųjų pajėgų įranga ir personalu.
Pirmasis traukinys kovo 6 d. iš stoties Maskvos srityje išvyko su 47 vagonais, tarp kurių buvo penki keleiviniai vagonai su rusų pajėgų personalu – apie 250 žmonių, trys vagonai su įranga, 39 platforminiai vagonai su pakrauta karine technika.
Pažymima, kad vagonuose buvo apie 18 vienetų 152 mm haubicų.
Antrasis traukinys tą pačią dieną išvyko iš stoties Smolensko srityje. Jį sudarė 49 vagonai, tarp kurių buvo keturi keleiviniai vagonai, kuriuose buvo Rusijos ginkluotųjų pajėgų personalas – apie 200 žmonių, penki vagonai su įranga, 40 platforminių vagonų su pakrauta ratine ir vikšrine karine technika.
Taigi į Baltarusiją atvyko daugybė technikos ir dar mažiausiai 450 karių.
Anot stebėtojų, rusai galimai vykdo savo pajėgų Baltarusijoje rotaciją.
16:13 | Pistorius nurodė, kada „Leopard 2“ pasieks Ukrainą
18 tankų „Leopard 2“ iš Vokietijos ir tris iš Portugalijos Ukraina gaus iki kovo pabaigos, sako vokiečių gynybos ministras Borisas Pistorius, rašo „Sky news“.
Po kelis mėnesius trukusių diskusijų Vokietija sausio mėnesį patvirtino siųsianti ukrainiečiams tankus.
Primename, kad antradienį lenkų gynybos ministras patvirtino, jog Lenkija Ukrainai dar šią savaitę išsiųs 10 tankų.
15:53 | Gaisras okupuotose Ukrainos žemėse
Ivanas Fiodorovas, okupuoto Ukrainos miesto Melitopolio meras, praneša, kad rusų užimtame Enerhodare kažkas dega. Jis dalinasi keliomis nuotraukomis, kuriose užfiksuoti į dangų kylantys juodi dūmai.
Kol daugiau apie incidentą nėra žinoma.
15:36 | Vieno miesto kaina: šturmuodami Bachmutą rusai neteko 20–30 tūkst. karių
15:24 | Melnykas: naujas karo etapas turėtų prasidėti balandį
Razumkovo centro Ukrainoje tarptautinių projektų koordinatorius, vienas iš užsienio politikos programų direktorių, karo ekspertas Oleksijus Melnykas neabejoja, kad dabar ir Ukraina, ir Rusija ruošiasi naujam karo etapui – atitinkamai puolimui ir kontrpuolimui.
„Kalbant apie bendrą puolimo ir kontrpuolimo eskalavimo perspektyvą, visiškai akivaizdu, kad tam ruošiamasi tiek iš Ukrainos, tiek iš Rusijos pusės. Oro sąlygos čia bus pagrindinis veiksnys. Netiesa, kad jie lauks, kol dirva visiškai išdžius, kad galėtų naudoti sunkiąją techniką. Nes kiekviena iš šalių stengsis perimti iniciatyvą, tai yra, iš anksto nuspėti priešo veiksmus ir primesti savo žaidimo taisykles“, – interviu „Obozrevatel“ sakė O. Melnykas.
Jo teigimu, dauguma prognozių rodo, kad į naują karo etapą šalys turėtų įžengti balandžio viduryje. Tačiau, jei viena iš pusių imsis puolimo anksčiau, kita pusė nedelsdama atsakys.
„Rusijai dabar skubiai reikia pertraukos, kad būtų galima kaupti išteklius, išplėsti trūkstamų ginklų gamybą, rasti šaltinius, kur būtų galima įsigyti ginklų ir amunicijos. Todėl Rusijos siekis pasiekti kažkokias paliaubas yra akivaizdus faktas.
[Rusija] siekia bent dviejų tikslų. Pirmasis – sulėtinti arba užkirsti kelią partnerių karinės technikos, amunicijos ir ginklų tiekimo Ukrainos pusei didėjimui. Antrasis – įtikinti Vašingtoną, kad Ukrainos klausimas turi būti išspręstas tarp dviejų pagrindinių žaidėjų, ir paprasčiausiai pastatyti Ukrainą prieš faktą“, – pastebėjo analitikas.
15:01 | V. Zelenskis dėkoja Ukrainą ginančioms moterims
Ukrainiečių prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį, Tarptautinę moters dieną, gyrė Ukrainos moteris už prisiimtą svarbų vaidmenį ginant šalį nuo Rusijos invazijos.
„Galvoju, kad šiandien svarbu padėkoti. Padėkoti visoms moterims, dirbančioms, mokančioms, studijuojančioms, gelbstinčioms, gydančioms, kovojančioms – kovojančioms už Ukrainą“, – trumpame vaizdo pareiškime socialinėje žiniasklaidoje sakė V. Zelenskis.
14:18 | ES gynybos ministrai aptars tolesnį Ukrainos apginklavimą
Europos Sąjungos gynybos ministrai trečiadienį aptars planus iš savo atsargų nusiųsti Ukrainai šaudmenų už 1 mlrd. eurų ir teikti bendras paraiškas siekiant nenutrūkstamo tiekimo.
Ukrainos rėmėjos Vakaruose įspėja, kad Kyjivui labai trūksta 155 mm haubicų sviedinių, kurių ukrainiečiai kasdien panaudoja tūkstančius, kovodami su daugiau kaip prieš metus pradėta Rusijos invazija.
Ministrai, Stokholme susitiksiantys su kolega iš Ukrainos Oleksijumi Reznikovu, aptars trijų dalių planą dėl Kyjivo skubių poreikių patenkinimo ir Europos gynybos pramonės stiprinimo ilguoju periodu.
Pirmoji plano dalis, kaip nurodo Europos išorės veiksmų tarnyba (EIVT), numato panaudoti 1 mlrd. eurų iš bloko bendros Europos taikos priemonės (ETP), kad šalys narės artimiausiomis savaitėmis galėtų nusiųsti Kyjivui sviedinių iš savų atsargų.
14:07 | NATO vadovas: artimiausiomis dienomis Bachmutas gali patekti į Rusijos pajėgų rankas
NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas trečiadienį perspėjo, kad artimiausiomis dienomis po kelis mėnesius trukusių intensyvių kovų Ukrainos rytuose esantis Bachmuto miestas gali patekti į Rusijos rankas.
„Negalime atmesti galimybės, kad artimiausiomis dienomis Bachmutas gali kristi“, – Stokholme vykstančio Europos Sąjungos gynybos ministrų susitikimo kuluaruose žurnalistams sakė J. Stoltenbergas.
13:42 | ES teismas atšaukė sankcijas „Wagner“ vadovo motinai
Europos Sąjungos Bendrasis Teismas trečiadienį atšaukė bloko sankcijas Rusijos privačios karinės samdinių bendrovės „Wagner“ vadovo Jevgenijaus Prigožino motinai Violetai Prigožinai, nusprendęs, jog Briuselis neįrodė, kad ji yra susijusi su savo sūnaus veikla Ukrainoje.
Bendrojo Teismo pareiškime sakoma, kad net jei J. Prigožinas yra atsakingas už neteisėtus veiksmus Ukrainoje, įrodymų prieš jo motiną, pateiktų tuo metu, kai buvo paskelbtos sankcijos, nepakanka.
13:17 | JT: plačiai paplitęs karo belaisvio nužudymo vaizdo įrašas gali būti autentiškas
Jungtinių Tautų Žmogaus teisių biuras trečiadienį pareiškė manantis, kad plačiai išplitęs vaizdo įrašas, kuriame rusų pajėgos nušauna ukrainiečių karį, ištarusį „Šlovė Ukrainai“, gali būti autentiškas.
„Žinome apie šį socialiniuose tinkluose paskelbtą vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip Rusijos ginkluotosios pajėgos įvykdo egzekuciją ukrainiečių kariui. Remdamiesi preliminariu tyrimu, manome, kad vaizdo įrašas gali būti autentiškas“, – naujienų agentūrai AFP sakė biuro atstovė spaudai.
12:33 | LTG atstovas: grąžinta daugiau nei 30 vagonų su „Lukoil“ produkcija
Lietuva praėjusią naktį sulaikė ir atgal į Baltarusiją grąžino daugiau nei 30 vagonų su Rusijos naftos milžinės „Lukoil“ produkcija, kuriai taikomos tarptautinės sankcijos. Dar trys vagonai yra sulaikyti prie sienos.
„Vien šią naktį 25 apsimestiniai „Lukoil“ vagonai bandė pakliūti į Kaliningrado sritį sakydami, kad tai yra tranzito krovinys, (...) o iš tikrųjų buvo skirtas eksportui. Apgręžėme – grąžinome“, – žurnalistams trečiadienį sakė „Lietuvos geležinkelių“ (LTG) atsparumo direktorius Edvinas Kerza.
„Septyni „Lukoil“ vagonai šią naktį bandė patekti į Marijampolę. Apgręžėme – išsiuntėme“, – pridūrė jis.
Pasak E. Kerzos, dar trys vagonai yra sulaikyti ant sienos su Baltarusija, dėl jų dar kalbamasi.
11:56 | Kyla pavojus Ukrainos hidroelektrinėms
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų oro pajėgų atstovas Jurijaus Ihnatas teigia, kad visą žiemą atakavusi Ukrainos energetikos infrastruktūrą, Rusija gali nusitaikyti ir į šalies hidrotechnikos objektus, rašo BBC.
Dniepras yra didžiausia Ukrainos upė, ant kurios yra šeši dideli rezervuarai ir tiek pat hidroelektrinių. Nuo karo pradžios Rusijos pajėgos ne kartą apšaudė Ukrainos hidroelektrines.
2022 m. rugsėjo viduryje Rusijos Federacija sunaikino užtvanką Kryvyj Riho mieste. Tada išsiliejusi Inguleco upė užliejo daugiau nei 100 privačių namų. Nukentėjo ir Dniestro hidroelektrinė (HE). Tačiau daugiausia išpuolių patyrė galingiausia Dniepro HE, esanti Zaporižioje. Nuo šios hidroelektrinės iki fronto linijos – tik 50 km.
Be to, Rusijos kariuomenė neseniai bandė sugriauti Zaporižios užtvanką. Į ją jie šaudė vasario 9 d., taikydami į mašinų skyrių, kur yra generatoriai ir kita įranga, reikalinga elektrai gaminti ir perduoti.
Taigi okupantai siekė ne tik išjungti didžiausią Ukrainos HE, bet ir atjungti energetinį tiltą, jungiantį dešinįjį ir kairįjį Dniepro krantus. Ir čia slypi didžiulis pavojus. Dniepro HE užtvanka sulaiko tūkstančius tonų vandens. Ją sunaikinus, gali būti užtvindytos dešimtys gyvenviečių, esančių pasroviui.
11:16 | JT vadovas A. Guterresas atvyko į Kyjivą
Ukrainos rytuose tęsiantis mūšiams, Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas trečiadienį ryte atvyko į Kyjivą.
Organizacijos teigimu, su ukrainiečių prezidentu Volodymyru Zelenskiu jis turi „aptarti Juodosios jūros grūdų iniciatyvos tęsimą... ir kitus aktualius klausimus“.
Pagal susitarimą Ukraina gali eksportuoti grūdus iš savo Juodosios jūros uostų, o Rusijai leidžiama eksportuoti maisto produktus ir trąšas.
Tai jau trečias A. Guterreso vizitas Kyjive nuo Rusijos karo Ukrainoje pradžios.
10:43 | Šveicarijos prezidentas nepritaria ginklų eksportui į Ukrainą, remiasi šalies neutralumu
Šveicarija ir toliau nepritaria ginklų eksportui į karo draskomą Ukrainą, antradienį susitikimų Jungtinėse Tautose kuluaruose sakė šveicarų prezidentas Alainas Berset.
Šveicarija draudžia reeksportuoti šveicarišką ginkluotę kariaujančioms šalims, tačiau dėl ilgametės šalies neutralumo tradicijos diskutuojama nuo Rusijos įsiveržimo į Ukrainą kiek daugiau nei prieš metus.
„Diskusija apie ginklų eksportą... Kol Šveicarijoje turime teisines nuostatas, to daryti neįmanoma“, – JT susitikimų moterų teisių klausimais kuluaruose žurnalistams sakė A. Berset.
„Vyriausybei ir Federalinei Tarybai turime ir norime išlaikyti šias teisines nuostatas ir dirbti pagal šias teisines nuostatas“, – sakė jis.
10:03 | Ministras: Ukrainos vyriausybė neprisidėjo prie „Nord Stream“ dujotiekių sabotažo
Ukrainos gynybos ministras trečiadienį pareiškė, kad Ukrainos vyriausybė neprisidėjo prie pernai įvykdyto „Nord Stream“ dujotiekių Baltijos jūroje sabotažo.
„Tai ne mūsų veikla“, – prieš susitikimą su Europos Sąjungos gynybos ministrais Stokholme žurnalistams sakė gynybos ministras Oleksijus Reznikovas, reaguodamas į leidinio „The New York Times“ antradienio pranešimą, kad JAV pareigūnai susipažino su nauja žvalgybine informacija, rodančia, jog už sabotažą atsakinga „proukrainietiška grupė“.
Atsargiame pranešime, kuriame nenurodytas nei žvalgybinės informacijos šaltinis, nei susijusi grupė, teigiama, kad JAV pareigūnai neturi įrodymų, jog Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis yra susijęs su dujotiekių sprogdinimu.
09:25 | ISW: rusai nesugebės prasibrauti gilyn
Naujausioje savo ataskaitoje JAV Karo studijų institutas (ISW) skelbia, kad Rusijos kariuomenė neturėtų galimybių prasibrauti gilyn į Ukrainą, net jei jai ir pavyktų užimti Ukrainos miestą Bachmutą, esantį Donecko srityje.
Pasak ISW analitikų, rusams trūksta mechanizuotų brigadų, o taktiniai „puolimo būriai“ nesusidoros su tokiais manevrais.
„Vargu ar Rusijos kariai iškovos daugiau nei taktinę pergalę po 10 mėnesių trukusių puolimų“, – teigia ISW analitikai.
Jie taip pat įvertino, kad nedidelė Rusijos karių taktinė sėkmė Bachmuto apylinkėse rodo rusų gebėjimą pasiekti ribotą taktinį pranašumą panaudojant savo pėstininkus frontinėse atakose.
08:52 | U. von der Leyen: ES niekada nesutiks su Rusijos grėsme savo saugumui
Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen antradienį kalbėdama Kanados parlamente, kur lankėsi siekdama sustiprinti paramą Ukrainai, teigė, kad Europa niekada nesutiks su Rusijos grėsmėmis savo saugumui.
„Niekada nesutiksime, kad karinė galybė, fantazuojanti apie imperiją, pervažiuotų savo tankais per tarptautinę sieną“, – sakė ji savo kalboje, pasakytoje praėjus daugiau nei metams nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios.
Ji pridūrė, kad 27 šalių blokas „niekada nesutiks su šia grėsme Europos saugumui ir mūsų tarptautinės bendruomenės pamatams“.
08:25 | „Wagner“ tvirtina užėmusi rytinę Bachmuto dalį
Rusijos samdinių grupės „Wagner“ vadovas trečiadienį pareiškė, kad jo pajėgos užėmė „visą rytinę dalį“ Bachmuto – Rytų Ukrainos miesto, kuriame ištisus mėnesius vyksta mūšiai.
„Wagner“ daliniai užėmė visą rytinę Bachmuto dalį, viską, kas yra į rytus nuo Bachmutkos upės“, kuri kerta miestą, sakė grupės vadovas ir Kremliaus sąjungininkas Jevgenijus Prigožinas savo spaudos tarnybos išplatintame garso pranešime.
Nepriklausomai patikrinti šio teiginio kol kas neįmanoma.
07:43 | Ukraina prašo paramos grūdų tiekimui Afrikai
Ukraina antradienį paragino tarptautinę bendruomenę dėti pastangas, kad Juodosios jūros laivybos keliai, kuriais į Afrikos šalis gabenami milijonai tonų grūdų, liktų atviri.
Ukrainos pasiuntinys Dohoje vykstančiame mažiausiai išsivysčiusių šalių aukščiausiojo lygio susitikime pranešė, kad nuo lapkričio mėnesio buvo išsiųsta 2,7 mln. tonų grūdų.
Tuo metu Kyjivas pradėjo vykdyti programą „Grūdai iš Ukrainos“, daugiausia skirtą skurdesnėms Afrikos valstybėms.
Ukraina planuoja išsiųsti dar bent 60 laivų į labiausiai bado ir sausros paveiktas Afrikos ir Azijos šalis, sakė Ukrainos specialusis pasiuntinys Artimuosiuose Rytuose ir Afrikoje Maksymas Subchas.
Pasak jo, dėl praėjusių metų vasarį prasidėjusios Rusijos invazijos į Ukrainą sunkiausia našta teko skurdžiausioms pasaulio valstybėms.
07:00 | Zelenskis: Rusijai atsivers atviras kelias į Rytų Ukrainą, jei ji užims Bachmutą
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį JAV žiniasklaidai pareiškė, kad Rusijos kariuomenei atsivers atviras kelias į Rytų Ukrainą, jei ji užims Bachmuto miestą.
„Suprantame, kad po Bachmuto jie gali eiti toliau. Jie galėtų eiti į Kramatorską, į Slovianską, po Bachmuto rusams būtų atviras kelias į kitus Ukrainos miestus Donecko kryptimi“, – sakė jis CNN žurnalistui Wolfui Blitzeriui interviu, kuris Jungtinėse Valstijose bus transliuojamas trečiadienį.
Svarbiausi antradienio įvykiai
► 130 ukrainiečių karių, kuriuos rusai laikė nelaisvėje, grįžo namo, antradienį pranešė Ukrainos prezidento administracijos vadovas Andrijus Jermakas.
► Lenkija šią savaitę išsiųs Ukrainai 10 tankų „Leopard 2“, antradienį pranešė lenkų gynybos ministras.
► Ukraina antradienį pranešė nustačiusi tapatybę Rusijos pajėgų nužudyto kario, matomo socialiniuose tinkluose išplitusiame vaizdo įraše. Preliminariais duomenimis, žuvusysis yra 30-osios atskirosios mechanizuotosios brigados karys Tymofijus Mykolajovyčius Šadura