Naujienų srautas:
12:40 | JAV pakomentavo Putino kalbą: tai kažkoks absurdas
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį apkaltino Vakarų šalis sukėlus ir palaikius karą Ukrainoje, atmesdamas bet kokią Maskvos kaltę praėjus beveik metams po Kremliaus neišprovokuotos invazijos į kaimyninę šalį, per kurią žuvo dešimtys tūkstančių žmonių.
Tuo metu vienas Jungtinių Valstijų aukšto rango pareigūnas absurdu pavadino šioje kalboje nuskambėjusį Rusijos prezidento pareiškimą, kad Vakarai kelia grėsmę jo šaliai, todėl reikėjo įsiveržti į Ukrainą.
Ilgai atidėliotame kreipimesi į Federalinį Susirinkimą – abejų parlamento rūmų narius – ir kitus aukšto rango Rusijos pareigūnus V. Putinas pavadino Rusiją ir Ukrainą Vakarų „dviveidystės“ aukomis ir pareiškė, kad Rusija, o ne Ukraina, kovoja už savo egzistenciją.
„Mes nekovojame su Ukrainos žmonėmis“, – likus kelioms dienoms iki pirmųjų karo metinių sakė V. Putinas.
Pasak jo, Ukraina „tapo Kyjivo režimo ir jo Vakarų šeimininkų, kurie faktiškai okupavo šalį, įkaite“.
„Tai jie pradėjo karą. O mes naudojame jėgą, kad jį sustabdytume“, – sakė V. Putinas.
Žada tęsti puolimą
Savo kalboje jis pakartojo virtinę nuoskaudų, kurias Rusijos vadovas dažnai pateikia kaip plačiai smerkiamo karo pateisinimą, ir ignoravo tarptautinius reikalavimus pasitraukti iš Ukrainos.
Vietoj to jis pateikė savo asmeninę naujausios istorijos versiją, kurioje atmetė Ukrainos vyriausybės argumentus, kad jai reikia Vakarų pagalbos kovoje su rusų pajėgomis.
„Vakarų elitas neslepia savo tikslo – sukelti Rusijos strateginį pralaimėjimą. Tai reiškia, kad su mumis nori baigti kartą ir visiems laikams, – sakė V. Putinas kalboje, kurią transliavo visi valstybiniai televizijos kanalai. – Jie ketina vietinį konfliktą paversti pasauline konfrontacija.“
Jis pridūrė, kad Rusija yra pasirengusi į tai atsakyti, nes „tai bus mūsų šalies egzistavimo klausimas“.
Rusijos vadovas kone dvi valandas trukusioje kalboje pažadėjo neatsisakyti karinių veiksmų neteisėtai aneksuotose Ukrainos teritorijose, regis, atmesdamas bet kokias taikos iniciatyvas kare, kuris vėl pažadino naujo Šaltojo karo baimę.
Jis pažadėjo „kruopščiai ir sistemingai“ tęsti Maskvos puolimą Ukrainoje.
Paminėdamas dar vieną dažną savo karo pateisinimą, V. Putinas teigė, kad jo pajėgos gina civilius Ukrainos regionuose, kuriuos Maskva tvirtina aneksavusi, nors jos pajėgos niekada jų visiškai nekontroliavo.
Jungtinės Tautos smerkia „bandymą neteisėtai aneksuoti“ Ukrainos žemes ir ragina tarptautinę bendruomenę „nepripažinti jokių Rusijos paskelbtų sienų pakeitimų“.
„Mes giname žmonių gyvybes, savo namus, – tvirtino V. Putinas. – O Vakarai siekia neriboto dominavimo.“
12:37 | Putinas ir vėl žada „šviesų rytojų“
Didžiąją savo kalbos dalį V. Putinas skyrė pažadams, kaip rusams bus gerinamos socialinės sąlygos, tokios kaip „naujų regionų“ gyventojams skiriamos motinystės pašalpos.
Žada atnaujinti mokyklas, pertvarkyti mokymosi programas, finansuoti įvairias socialines garantijas.
Rusija sausio ir vasario mėnesiais susidūrė su milžinišku biudžeto deficitu, lyginant su ankstesniais metais.
12:12 | Putinas nesigaili Vakaruose įšaldytų rusų oligarchų turtų
V. Putinas pareiškė, kad „nė vienas paprastas šalies gyventojas nepasigailėjo tų, kurie neteko savo kapitalo, jachtų ir rūmų užsienyje“.
„90-aisiais verslas buvo nusitaikęs į pelno išgavimą – greito ir lengvo. Ką tai nulėmė? Resursų, miškų, dujų išpardavimą“, – aiškino jis ir pridūrė, kad „stambusis verslas anksčiau investavo į jachtas, o ne technologijų kūrimą ir darbo vietas Rusijoje“.
Primename, kad V. Putinas Rusiją valdo jau daugiau nei 22 metus. Sunku paaiškinti, kodėl per šį laikotarpį jis nesugebėjo suvaldyti korupcijos šalyje.
11:52 | Putinas džiaugiasi tuo, kad Rusija dar nesubyrėjo
„Vakarų tikslas – priversti kentėti mūsų liaudį“, – V. Putinas.
Kaip ir buvo prognozuota, V. Putinas džiaugėsi tuo, kad Rusija „nesugriuvo, kaip buvo planuota“. Aiškino susirinkusiems, kad „nedarbo lygis pasiekė rekordines mažumas“, o BVP krito „tik“ 2,5 proc.
Rusijos prezidentas taip pat aiškino, kad Rusija sieks „naujų rinkų, vietoje pasitraukusių Vakarų“.
11:42 | Putinas eilinį sykį prabilo apie „šviesų rytojų“
V. Putinas daug dėmesio skyrė rusų karių ir kritinės svarbos gamybos sričių, gelbėtojų pagyroms. Kalba apie „šviesų rytojų“, apie būtinybę gerinti Rusijos kariuomenės padėtį.
Jis taip pat pareiškė, kad šalies branduolinių pajėgų ginkluotė atnaujinta 91 proc. ir „pageidavo“, kad panašius skaičius demonstruotų ir kitos kariuomenės rūšys.
11:30 | V. Putinas pagrasino teisine atsakomybe tiems, kurie prieštarauja dabartinei Rusijos politikai
V. Putinas patvirtino, kad nesutinkančių su karinga Rusijos politika asmenis, kuriuos pavadino „išdavikais“, laukia teisinis persekiojimas.
„Tie, kas stojo į Rusijos išdavystės kelią, sulauks teisinės atsakomybės“, – V. Putinas.
11:26 | Bandymas mobilizuoti tradicinių pažiūrų pasekėjus
Tradiciškai Rusijos propagandai, V. Putinas daug dėmesio skyrė „degradavusiai Vakarų visuomenei“ ir akcentavo tos pačios lyties asmenų santuokų „siaubą“. Rusija, anot jo, kovos už tradicines vertybes.
11:24 | Rusijos prezidentas nerimauja dėl Vakarų noro išvysti Rusijos pralaimėjimą
„Kuo tolesnio nuotolio ginkluotę tieks Ukrainai, tuo toliau mes turėsime atitraukti grėsmę“, – aiškino V. Putinas.
Jis taip pat sureagavo į Vakarų teiginius apie „strateginį Rusijos pralaimėjimą“ ir žadėjo, kad Rusija į tai sureaguos.
11:16 | Putinas tęsia kaltinimus Vakarams dėl visų nelaimių pasaulyje
V. Putinas ir toliau kaltina Vakarus dėl karo Ukrainoje: „Tai jie sukėlė karą. O mes naudosime jėgas, kad jį sustabdyti“.
Jis taip pat aiškino, kad Vakarai tariamai skirsto „civilizuotas šalis“ ir „likusias“.
11:09 | Putinas savo kalboje pažėrė kaltinimų Vakarams
V. Putinas savo kalboje pareiškė, kad šiandien jis kalba „sunkiu, kritiniu Rusijai laiku“. Ne tik rusams, bet ir „kardinalių pokyčių visame pasaulyje akivaizdoje“.
Kremliaus vadovo teigimu, Vakarai Rusiją „apgavo“ Ukrainos klausimu. Maža to, jis pareiškė, kad Vakarai tariamai pažeidė Rusijos interesus vykdydama NATO plėtrą.
10:58 | Ateinantiems į V. Putino kalbos pasirodymą tikrinama temperatūra
Maskvos centre patruliuoja gausios pareigūnų pajėgos, didžioji miesto centro dalis yra uždaryta. Pačiame renginyje gali dalyvauti tik asmenys turintys spec. leidimus ir praeinantys sveikatos patikrą – visiems yra tikrinama kūno temperatūra prie įėjimų.
10:48 | Putino pranešimas truks valandą, skelbia Kremlius
Maskva ruošiasi V. Putino kalbai. Susirinkusiems asmenims rodomi vaizdai iš karo Ukrainoje, rusų karių fotografijos.
Kremliaus atstovas D. Peskovas pranešė, kad V. Putino pranešimas tęsis 1 val. Didžiąją šio laiko dalį Rusijos prezidentas skirs aptarti karo Ukrainoje temą.
Putino 2023-ųjų kalbos kontekstas
Priežastys, kodėl Vladimiro Putino kreipimasis į Federacijų Tarybą šiais metais gali būti svarbus įvykis:
- praėjo beveik metai nuo plataus masto įsiveržimo į Ukrainą pradžios.
- vakarykštis Joe Bideno vizitas parodė Vakarų ryžtą tęsti aktyvią pagalbą Ukrainai.
- Rusija pastaruoju metu susiduria su ekonominėmis problemomis. Išleidžiama gerokai daugiau, o surenkama mažiau negu planuota pernai.
- Fronte pasiekti reikšmingesnių pergalių per metus taip ir nepavyko.
- Rusijos kariuomenė susiduria su amunicijos, karinės technikos ir gyvosios jėgos trūkumu.– Rusijos kariuomenė patyrė ženklių nuostolių, tiek gyvąja jėga, tiek ir karine technika.
- Prastėjant gyvenimo kokybei ir ateities perspektyvoms Rusijoje V. Putinui gali tekti iš naujo „konsoliduoti visuomenę“ ieškant naujų priešų išorėje ant kurių būtų galima suversti kaltę.
- Neaiškus, tačiau labai svarbus karo Ukrainoje eigai bus Kinijos vaidmuo – karinės įrangos ir amunicijos tiekimas Rusijai gali pabloginti Ukrainos situaciją.
- Vis dažniau ir įvairesni šaltiniai skelbia apie ruošiamą naują masyvią mobilizacijos bangą Rusijoje, šįkart ir įskaitant universitetų studentus.
V. Putinas ir Kremliaus atstovai vasario 20-ąją niekaip nekomentavo J. Bideno vizito į Ukrainą, kurios teritoriją Rusija siekia pasisavinti. Rusijos prezidentas, remiantis šalies konstitucija, atsiskaityti prieš parlamentą apie nuveiktus darbus ir ateities planus privalo kasmet. Nepaisant to, V. Putinas nedarė to nuo 2021-ųjų balandžio mėnesio.
Jau kitą dieną po V. Putino kalbos Rusijos įstatymų leidėjai turės susirinkti neplanuotam posėdžiui, o 22-osios vakarą Maskvoje įvyks masinis mitingas ir koncertas. Vietos žiniasklaida skelbia, kad į koncertą jau renkami „pirktiniai“ dalyviai, kuriems bus mokama po 500 rublių (apie 6 eurus).