Vilniuje vaikus nudžiugino apvalus baltas radinys, išdygęs vidury miesto – didysis kukurdvelkis. Šis kukurdvelkis stebina gyventojus ne šiaip sau. Ėmė, išdygo ir apsigyveno vidury Vilniaus miesto šalia Santaros klinikų. O jo dydis net lenkia mano galvos dydį.
Išdygęs grybas siekia 24 centimetrų aukštį, 33 centimetrų ilgį, o apglėbus jį aplink su metru, apimtis siekia 86 centimetrus. Pasak mikologo Jono Kasparavičiaus, tokį dydį grybas galėjo pasiekti paaugęs maždaug virš savaitės.
„Aplink namą vėjas užveža kažkokių tai komposto, kažkokio tai juodžemio ant viršaus ir gali būt, kad net su grybiena ar sporom atvežė, bet štai susidarė sąlygos, sutapo aplinkybės ir štai – tokioj vietoj išaugo grybas“, – pasakoja mikologas J. Kasparavičius.
Mikologas pasakoja, kad tokie grybai dažniausiai dygsta ten, kur dirvožemis yra pakankamai derlingas bei pilnas reikiamų medžiagų.
„Turi atitikt viską, ko augimui reikia – tai ir anglies, azoto, kalio, magnio, kalcio – ką tik pagalvosime. Grybas galbūt neaugs ilgai, nes tas sluoksnis labai plonas, medžiagas išnaudos greitai, sunyks“, – sako J. Kasparavičius.
Pašnekovas teigia, kad šis Vilniuje išdygęs grybas, kol jaunas, yra net valgomas. Taip pat kukurdvelkis turi ir įvairių naudingų medžiagų.
„Galima visą, galima truputį atsipjauti riekutę atsargiai, kad jo neišjudint. Galima naudot kaip ir pleistrą susižeidus, kaip ir kitus kukurdvelkius, stabdo kraują gerai, viduj jis yra sterilus“, – teigia mikologas.
Nors šis kukurdvelkis savo dydžiu tikrai nesikuklina, vis dėlto, didžiausias kukurdvelkis rastas 2011 metais Ukmergės rajone.
„Tikras surastas kukurdvelkis buvo 14 kilogramų 700 gramų, jo apimtis – metras devyniasdešimt“, – teigia Lietuvos išskirtinių pasiekimų tarnybos direktorius Vytautas Navaitis.
Anksčiau kukurdvelkis buvo ilgą laiką įrašytas į raudonąją knygą, tačiau pastaraisiais metais jo aptinkama vis daugiau.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.