Socialdemokratas Gintautas Paluckas ketvirtadienį Seime pateikė Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisas, kuriomis siūlo mokestinę lengvatą naujagimių tėvams.
Naujagimių tėvams – mokesčių lengvata
Grupės socialdemokratų parengtose pataisose siūloma, kad tais metais, kai šeimoje gimsta vaikas, vienam iš tėvų būtų galima neapmokestinti 10 tūkst. eurų (250 bazinių socialinių išmokų) jo pajamų tais metais, kai vaikas gimė.
10 tūkst. eurų neapmokestinamų pajamų būtų taikoma už kiekvieną gimusį vaiką šeimoje. Siūloma, kad pataisos įsigaliotų nuo 2022 metų.
„Šiuo įstatymo projektu siekiama, kad būtent vidurinės klasės dirbantys žmonės turėtų galimybę padaryti reinvesticiją į savo šeimas, į savo vaikus.
Nes dažniausiai sutinkamas nusiskundimas būtent dirbančių žmonių, – kad jie už viską moka keletą kartų. Nes jie moka mokesčius, dažnai moka už privačius darželius, privatų gydytoją ir panašiai“, – Seime ketvirtadienį kalbėjo G. Paluckas.
G. Palucko teigimu, kurio šeimos nario pajamos būtų neapmokestinamos, spręstų patys tėvai. Gimus dvynukams, neapmokestinamomis pajamomis būtų laikomos abiejų tėvų pajamos, kiekvieno neviršijančios 10 tūkst. eurų, o gimus pametinukams, lengvata taip pat galėtų naudotis abu tėvai.
G. Palucko skaičiavimais, neapmokestinus 10 tūkst. eurų pajamų, šeima per metus sutaupytų apie 2 tūkst. eurų, nes tiek, deklaravusi pajamas, galėtų susigrąžinti sumokėto GPM.
Socialdemokratai skaičiuoja, kad maksimaliai išnaudota lengvata valstybei kainuotų apie 55 mln. eurų.
Gimstamumo nepadidins
Vienas G. Palucko argumentų šioms pataisoms – įsivaizdavimas, kad papildomos lėšos paskatins tautiečius susilaukti daugiau vaikų ir gerinti demografinę situaciją šalyje. Tačiau Seimo narys valstietis Tomas Tomilinas, nors ir sakė balsuosiantis už šias pataisas, akcentavo, kad jos nepagerins demografinių rodiklių.
„Demografinės tendencijos nelabai koreliuoja su parama, deja. Jau visam pasauliui aišku, kad tos koreliacijos nebėra. Ir mes dažniausiai, kalbant apie paramą šeimai, galime kalbėti tik apie atotrūkio ir skurdo mažinimą, bet demografinių rodiklių pagerinti iš esmės neįmanoma“, – kalbėjo T. Tomilinas.
Jam antrino ir konservatorius Mindaugas Lingė.
„Žinant, kad vien 10 eurų vaiko pinigų padidinimas kainavo valstybei per 150 mln. eurų, norint išlaikyti stabilią šitą priemonę, resursai nesimėto. Antras momentas – tai kalba apie mokesčių sistemos pertvarką.
Šiuo atveju siūlau žiūrėti į Vyriausybę ir laikytis Vyriausybės paketo, kuris greitu laiku ateis ir bus pateikti pasiūlymai, sistemiškai paliečiantys visas sritis“, – kalbėjo M. Lingė.
Tačiau po pateikimo Seimas nepritarė G. Palucko pasiūlytoms pataisoms. 42 Seimo nariai balsavo už, 20 – prieš, 26 susilaikė. Projektas grąžintas iniciatoriams tobulinti.