Naujienų portalas tv3.lt pasiteiravo Valstybinės ligonių kasos specialistų, kokios konkrečiai odontologinės paslaugos yra finansuojamos senjorams.
Nemokamas dantų protezavimas
Valstybinės ligonių kasos Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausiosios specialistės Jurgitos Grigarienės aiškinimu, senjorams, tai yra senatvės pensijos amžiaus sulaukusiems žmonėms, kaip ir kelioms kitoms gyventojų grupėms, kompensuojamos dantų protezavimo išlaidos.
„Iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) apmokamas gydytojo darbas, dantų protezų gamybos medžiagos, pritaikymas (įdėjimas) ir kiti veiksmai minimaliai kramtymo funkcijai atkurti“, – komentavo ji.
Senatvės pensijos amžiaus žmonėms kompensuojama iki 670,39 euro dantų protezavimo išlaidų. Tam tikrais sudėtingesniais medicininiais atvejais ar po burnos, veido, žandikaulių onkologinės ligos gydymo su gydytojų konsiliumo pritarimu gali būti kompensuojama iki 2 062,70 euro.
„Patiems pacientams nereikia mokėti šios sumos ir paskui kreiptis į ligonių kasą kompensacijos – kompensuojamąją sumą ligonių kasos perveda protezavusiai įstaigai. Žmonėms patiems savo lėšomis tereikia sumokėti papildomą sumą, jei faktinės dantų protezavimo išlaidos yra didesnės už nustatytą kompensuojamąją sumą.
Jei pacientui kompensuotos faktinės dantų protezavimo išlaidos buvo mažesnės, nei nustatyta kompensuojamoji suma, tai tas lėšų likutis nei kaupiamas „paciento krepšelyje“, nei išmokamas gyventojams, nes protezuoti už maksimaliai numatytą pinigų sumą neprivaloma. Tai tėra nustatyta riba, iki kurios kompensuojama. Lėšos lieka PSDF ir naudojamos kitų pacientų dantims protezuoti“, – dėstė VLK specialistė.
Įskaičiuojami ir implantai
Paklausta, ar į minėtą sumą įskaičiuojamos ir dantų implantacijos paslaugos, ligonių kasų specialistė nurodė, kad tai, kokį dantų atkūrimo metodą pacientui pasirinkti, turi rekomenduoti gydytojas specialistas, įvertinęs paciento dantų būklę:
„Taigi pacientas, konsultuodamasis su gydytoju specialistu, iš kelių siūlomų ir galimų variantų pasirenka jam tinkamą protezavimo variantą. Verta žinoti, kad prieš dantų protezavimą būtina išgydyti dantis.“
Kur kreiptis dėl dantų protezavimo?
Dėl dantų protezavimo pirmiausia reikia kreiptis į gydytoją odontologą gydymo įstaigoje, kurioje žmogus prisirašęs, ar į kitos įstaigos odontologą, jei ji turi licenciją teikti odontologinės priežiūros paslaugas ir dėl jų sudariusi sutartį su teritorine ligonių kasa (TLK).
„Gydytojas, nustatęs, kad kompensuojamasis dantų protezavimas pacientui priklauso, jį užregistruoja informacinėje sistemoje. Tuomet žmogus iškart gali kreiptis dėl dantų protezavimo pageidaujamoje gydymo įstaigoje, kuri dėl šių paslaugų turi sutartį su ligonių kasa“, – informavo J. Grigarienė.
Ji pažymėjo, kad paslaugos turi būti suteiktos per 3 metus nuo teisės jas gauti įgijimo ir žmogaus užregistravimo sistemoje. Pakartotinai gauti šias paslaugas galima po 3 metų nuo dantų protezavimo paslaugų kompensavimo dienos.
Įstaigų, teikiančių kompensuojamojo dantų protezavimo paslaugas, Lietuvoje yra daugiau nei 1 000. Jų sąrašas skelbiamas ligonių kasų interneto svetainėje.
Paslaugos poreikis didelis
Ligonių kasų specialistė patikino, kad, remiantis statistika, šios paslaugos vyresniems gyventojams labai reikalingos.
„Pavyzdžiui, 2022 metais jomis pasinaudojo daugiau kaip 80 tūkst. žmonių, iš kurių net 83 proc. sudaro pensinio amžiaus gyventojai. Iš PSDF už dantų protezavimą pernai sumokėta per 50 mln. eurų“, – sakė J. Grigarienė.
Už kitas odontologines paslaugas tenka ir primokėti
Kalbėdama apie kitas odontologines paslaugas, VLK specialistė priminė, kad jos visiškai arba iš dalies kompensuojamos ligonių kasų iš PSDF lėšų privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems pacientams:
„Dėl šių paslaugų reikia kreiptis į įstaigas, sudariusias sutartis su TLK. Kompensuojamos pirminės odontologinės sveikatos priežiūros paslaugos pagal sveikatos apsaugos ministro patvirtintą mastą.“
Pirminės odontologinės priežiūros paslaugoms priskiriamas dantų ėduonies gydymas, pulpito, kai kurių rūšių periodontito gydymas, dantų akmenų nuėmimas, dantų ir dantų šaknų traukimas ir kita. Dėl šių paslaugų privalomuoju sveikatos draudimu apdraustam žmogui reikia kreiptis į gydymo įstaigos, prie kurios jis yra prisirašęs, gydytoją odontologą.
„Jei toji įstaiga pati neteikia pirminės odontologinės sveikatos priežiūros paslaugų, ji turi suteikti pacientui visą informaciją, koks odontologijos kabinetas ir kur teikia ligonių kasų kompensuojamas odontologines paslaugas toje įstaigoje prirašytiems pacientams.
Taip pat PSDF lėšomis yra kompensuojamos odontologų specialistų konsultacijos ir jų metu suteiktos diagnostinės ir kai kurios gydomosios procedūros, dienos chirurgijos odontologijos paslaugos, stacionarinės odontologinės paslaugos bei, kaip jau ir minėjome, dantų protezavimas (nustatytų kategorijų asmenims)“, – aiškino ji.
Tačiau svarbu žinoti, kad ligonių kasos sumoka už gydytojo darbą, o pacientui tenka mokėti už vaistus, plombines ar kitas odontologines medžiagas, vienkartines priemones, atsižvelgiant į sunaudotų medžiagų, priemonių kiekį ir jų įsigijimo kainas.
„Išimtis taikoma ir mokėti už tai nereikia vaikams, moksleiviams, besimokantiems dieninėse bendrojo lavinimo mokyklose, profesinių mokyklų dieniniuose skyriuose, bet ne ilgiau nei jiems sukanka 24 metai, bei socialiai remtiniems asmenims. Pastariesiems reikia pateikti gyvenamosios vietos savivaldybės socialinės paramos skyriaus pažymą.
Jei tai pirminė odontologinė priežiūra – paslaugos teikiamos pagal poreikį. Jei tai gydytojo specialisto paslauga – reikalingas pirminės odontologinės priežiūros gydytojo siuntimas.
Privalomuoju sveikatos draudimu apsidraudusiam asmeniui pirmiausia reikėtų kreiptis į gydymo įstaigos, kur žmogus yra prisirašęs, registratūrą. Čia jam turėtų būti suteikta reikalinga informacija dėl odontologo paslaugų.