• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Policijos reforma yra akivaizdi policininkų skurdinimo programa.

Žeminantys atlyginimai ir pensijos

Sakoma, kad gerais norais kelias į pragarą grįstas. Taip vaizdžiai galima įvardinti prieš kelis metus prasidėjusią bei tebevykstančią policijos reformą. Pertvarką, kurios metu galutinai pakirsta pagarba policininko profesijai. Prisidengę skambiu krizės vardu, valdantieji ilgai nemąstę palaimino policininkų skurdinimo planą.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto nario Mečislovo Zasčiurinsko, valdantieji skurdinimo programą pavadino gražiu reformos vardu, o pačius policininkus – mūsų angelais sargais.

REKLAMA

“Deja, tie angelai sargai ėmė maištauti, piketuoti, mat pertvarka pasirodė beesanti ne kas kita, kaip policininkų genocidas. Nustebo valdantieji, kuo gi tie pareigūnai nepatenkinti? O kuo jiems džiaugtis? Gal drastiškai sumažintomis algomis? Juk eilinio patrulio, kiekvieną dieną užtikrinančio viešąjį saugumą ir tvarką, alga siekia tik pusantro tūkstančio litų, o patrulis be stažo gauna vos 1200 Lt.”, - sakė Seimo narys.

REKLAMA
REKLAMA

„Kiekviena reforma - teigiamas reiškinys. Tik ją  reikia pradėti ne ministerijoje ar departamentuose, o nuo nuovadų, komisariatų, valdybų. Ar moralu, kai komisaro vairuotojas gauna 1500 litų pensiją, o operatyvinis darbuotojas – 700 Lt.?“, - retoriškai klausia buvęs apylinkės inspektorius Darius.

Menki atlyginimai ir pensijos žemina policininkų profesinį bei žmogišką orumą, tai atsiliepia santykiams šeimose bei darbui, kuris yra svarbus kiekvienam mūsų. „Kanceliarijos darbuotojams, dokumentų tvarkytojams pakaktų minimumo, o operatyviniams darbuotojams su visais priedais daug nebūtų ir 3000 litų“, - pasipiktinimo neslėpė Darius, į pensiją išėjęs prieš 7 metus. Tada vyrui buvo paskirta vieniems juoką, o pačiam Dariui pyktį kelianti pareigūno pensija – 407 litai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai tikras žmogaus pažeminimas. Ir graudu, ir skaudu, kad vyras, buvęs policininkas, gauna tokią  pensiją. Policininkų atlyginimas turėtų būti toks, kad būtų galima oriai gyventi - apie 3000 Lt., pensija apie 1500 Lt.“, - sakė Dariaus žmona Nijolė.

Policijos departamento (PD) vykdytoje apklausoje „Kiek, Jūsų nuomone, turėtų uždirbti policijos pareigūnas?“, net 46,87 proc. respondentų atsakė, kad daugiau kaip 3 tūkst. litų, o 32,57 proc. - 2-3 tūkst. Lt. Mažesnes sumas siūlė vos keli procentai apklausos dalyvių.

REKLAMA

Nerekomenduoja dirbti policijoje

Nedideliame Lietuvos mieste gyvenanti šeima džiaugiasi bent tuo, kad jų nevargina didmiesčio problemos – didelės sąskaitos už šildymą, išlaidos transportui ir kiti, pinigus „ryjantys“ dalykai. „Net ir išėjęs į pensiją, vyras turėjo ieškotis įvairių darbų, nes su tokiais pinigais vos komunalinius mokesčius susimokėsi, o kur išlaidos maistui, rūbams, degalams, galų gale ir pakeliauti norisi, vasarą – pailsėti prie jūros“, -  sakė Dariaus žmona.

Pastebimai suprastėjo policininkų darbo sąlygos. Šiuo metu trūksta pinigų tiesioginei policijos veiklai – degalams ir papildomam darbo krūviui apmokėti.

REKLAMA

Anot M. Zasčiurinsko, sumažintas teritorinių policijos įstaigų bei darbuotojų skaičius bei visai sistemai skiriamas net kelis kartus mažesnis finansavimas, policininkų optimistiškai nenuteikia. Juk nusikaltimų nemažėja. Negana to, policijos struktūros optimizavimas tebevyksta, tiesa, vangiai, mat pinigų trūksta net šiai skurdinimo programai.

Viena didžiausių policijos sistemos problemų šiandien – regresavimas, kylantis dėl vidinės įtampos ir demotyvacijos. Nustatyta, kad vos 10 proc. pareigūnų rekomenduotų kitam asmeniui rinktis tarnybą Lietuvos policijoje, o Suomijoje ir Estijoje šis skaičius siekia net 90 proc.! Pasak Dariaus, apklausos dažnai būna užsakytos, o su suomiais ir estais mums esą nėra ko lygintis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

“Akis badantys skaičiai aiškiai parodo, kaip valdantieji, visiškai nevertindami policijos pareigūnų darbo, įvarė juos į kampą. Vyriausybė kalba apie reformą, o į paprastą eilinį policininką nekreipia deramo dėmesio. Visi valdžios samprotavimai baigiasi siekiu atimti iš policijos pareigūnų lėšas ir mažinti etatus”, - sakė Seimo narys M. Zasčiurinskas.

Policininkams teks ieškotis antro darbo?

Pasak Seimo nario, daug diskusijų sukėlusi policijos reforma drumsčia vandenis iki šiol. “Neseniai keli Seimo nariai pasiūlė leisti pareigūnams papildomai užsidirbti. Iki šiol tokią galimybę draudė Vidaus tarnybos statutas. Policininkai, kaip ir kiti Vidaus tarnybos pareigūnai, neturėjo teisės gauti papildomų pajamų už kitokią nei valstybės tarnybą, o dabar, pagal siūlomą pataisą, toks draudimas turėtų būti panaikintas”, - sakė Darbo partijos frakcijos narys.

REKLAMA

Seimo narys pabrėžia, kad tokią pataisą inicijavo patys policininkai, nebepajėgiantys išmaitinti savo šeimų. Nebegalėdami tinkamai atlikti savo pareigų, pareigūnai griebėsi kraštutinių priemonių – ėmė reikalauti antro darbo galimybės įteisinimo.

Šiandieniniai policijos pareigūnų atlyginimai nėra adekvatūs jų darbo krūviui bei pobūdžiui, todėl siūloma suteikti galimybę policijos pareigūnams laisvu nuo darbo metu teisiškai užsidirbti papildomų pajamų.

Iš pirmo žvilgsnio argumentai atrodo įtikinami ir suprantami. Priėmus šį įstatymą, anot jo iniciatorių, pagerėtų policijos pareigūnų socialinė – materialinė padėtis, būtų padidintas pareigūnų verslumas. Tačiau ar tai nėra tik ledkalnio viršūnė? Kas slypi po šiuo, iš pažiūros nekaltu pasiūlymu?

REKLAMA

“Liaudies išmintis byloja: „Devyni amatai – dešimtas badas“. Ar neatsitiks taip, kad leidus policininkams dirbti papildomai, nė vienas darbas nebus atliktas be priekaištų? Kas garantuos, kad nekils viešųjų ir privačių interesų konflikto?”, - svarstė M. Zasčiurinskas.

Paklaustas ar reikia antrojo darbo įteisinimo policijos pareigūnams, Darius ir vėl buvo kategoriškas. „Sakau labai aiškiai – ne! Visų pirma, pareigūno darbas nesibaigia 17 val. Atsakomybė, gulanti ant pečių, tave lydi visada ir visur. Reikti išmokti vertinti ir gerbti sunkų policininko darbą, o ne versti išsilavinusį žmogų ieškotis papildomų darbų. Absurdas. Tokiu būdu pareigūno darbo kokybė tik suprastės, o policija, kaip institucija tik dar labiau sumenkins savo vardą“, - sakė buvęs apylinkės inspektorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Antras darbas – juokinga. Kodėl policininkas po sunkaus ir pavojingo darbo negali pailsėti, pabūti su šeima, o ieškoti kito darbo, kad deramai išlaikytų tą šeimą? Kaip ir visos reformos pas mus, taip ir policijos - neapgalvota, neparuošta, neatsižvelgta į realybę“, - piktinosi policininko žmona.

Priėmus tokias pataisas kiltų dar didesnis sambrūzdis ir diskusijos. Būtina ieškoti alternatyvos ir kuo greičiau rasti išeitį, kad policijos pareigūnai nebūtų priversti dirbti antro darbo, siekdami išmaitinti savo šeimas.

Stropūs ir darbštūs turėtų gauti daugiau

Policijos sistemos lankstumą pirmiausia užtikrintų stabili socialinių garantijų ir darbo užmokesčio sistema. Būtina sudaryti policininkams tokias darbo sąlygas, kad jiems nebereikėtų ieškoti būdų papildomai užsidirbti.

REKLAMA

Tuo pačiu būtų užtikrintas didesnis saugumas bei žmonių pasitenkinimas pareigūnų atliekamu darbu, tvirtėtų bendradarbiavimas užkertant kelią nusikaltimams ir pagaliau baigtųsi pasaka be galo, kai neskatinami, nuolat engiami policininkai vangiai ar neefektyviai vykdo tiesiogines pareigas.

“Belieka tikėtis, kad Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos veiklos planuose numatytos plėtros, pareigūnų mokymų ir kvalifikacijos tobulinimo programos bus vykdomos sklandžiai ir policininkams nereikės griebtis papildomų darbų, kad išgyventų”, - sakė geresniu policijos pareigūnų rytojumi tikįs M. Zasčiurinskas.

REKLAMA

Paklaustas, ką iš tiesų reiktų keisti policijos sistemoje, Darius pirmiausia pamini atlyginimus. „Reiktų diferencijuoti atlyginimus - stropūs, darbštūs, gabūs gautų daugiau, o tinginiai - mažiau. Labai gerai būtų, kad viršininkai į darbą ir iš darbo vaikštinėtų pėsti ir realiai matytų, kas dedasi mieste, pasikalbėtų su žmonėmis, o nevartytų kelis kartus suvestinių ir informaciją gautų ne tik iš popierių. Visiems reikia daugiau bendrauti su visuomene“, - savo pasiūlymus išdėstė buvęs policininkas.

„Yra visiškai nereikalingų pareigybių. Daugiau policijai galėtų padėti vidaus tarnybos pulkų kariai, pavyzdžiui – patruliuoti ir konvojuoti masiniuose renginiuose“, - sakė vienas civilinės saugos inspektorius.

REKLAMA
REKLAMA

Galų gale leiskime policijos pareigūnams dirbti – suteikime jiems galimybes tai daryti, ir nereikės kalbėti apie antro darbo įteisinimo galimybes. Valdžia turi išreikšti pagarbą policininkams ne tik kalbomis, ideologijomis, bet ir užtikrinti tinkamas socialines garantijas. Jau seniai laikas duoti, o ne tik atiminėti.

Kaip vyksta reforma ir kokie darbai jau nuveikti buvo teiraujamasi ir Policijos departamento. PD prie VRM Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Lina Nemeikaitė žadėjo perduoti vadovybei klausimus dėl mažų pareigūnų atlyginimų ir pensijų, naujo požiūrio į darbą bei kitus, su reforma susijusius klausimus.

Tačiau PD pozicijos reformos klausimais taip ir nesulaukėme. Nei telefonu, nei elektroniniu paštu su  Komunikacijos skyriaus vyriausiąja specialiste nepavyko susisiekti.

Įdomu dar ir tai, kad šiuo metu internetinėje svetainėje policija.lt vykdoma apklausa: „Kaip vertinate planuojamą policijos pertvarką?“. Skaičiai iškalbingi – teigiamai pertvarką vertina 24,5 proc., t.y. 232 lankytojai, o neigiamai – dvigubai daugiau – 59 proc. (558) respondentų. 16,5 proc. (157) neturi nuomonės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų