pensija

Pensija – tai reguliariai mokama išmoka asmeniui, pasiekusiam tam tikrą amžių arba dėl kitų priežasčių negalinčiam dirbti ir užsidirbti pragyvenimui. Pensijos sistemos yra sukurtos siekiant užtikrinti finansinį saugumą žmonėms senatvėje arba neįgalumo atveju. Pensijos dydis ir mokėjimo sąlygos priklauso nuo konkrečios šalies socialinės apsaugos ir pensijų sistemos reglamentavimo.

Pensininkams pridėjo mažiau pinigų: kam atiteks jiems neišmokėtos sumos?

Pernai gyventojams mokėtos mažesnės pensijos, negu visą laiką buvo žadėta. Dėl to gyventojų sąskaita buvo sutaupyta milijonai eurų. Daugelis žmonių vargiai sulauks papildomų neišmokėtų pinigų, tačiau kai kurie dar gali kreiptis, kad jų pensijos būtų perskaičiuotos kitaip. Neišmokėta apie 60 mln. eurų Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, „Sodra“, taip pat politikai džiaugėsi ir žadėjo, kad 2024 m. vidutinė senatvės pensija padidės iki 605 eurų.
489 2025-01-22

Pensija nuo sausio: kaip žinoti, ar gerai perskaičiavo, o kada kreiptis į „Sodrą“?

Nuo metų pradžios senatvės pensijos ir kai kurios kitos išmokos buvo perskaičiuotos. Gyventojai nežino, kaip tiksliai tai buvo padaryta, nes sprendimų ar pavienių skaičiavimų dėl išmokų indeksavimo niekas negavo. Tiesiog žmonėms buvo pervesta arba pristatyta kitokia pinigų suma, nei ta, kurią jie kas mėnesį gavo praėjusiais metais. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija aiškina, kad pasitikrinti, ar pensija perskaičiuota teisingai, galima prisijungus prie interneto.
72 2025-01-21

Štai ką reikia daryti mirus artimajam: nepraleiskite svarbių išmokų

Mirus žmogui jo artimieji ar įmonės gali pretenduoti į įvairias išmokas. Vienkartinė finansinė parama skiriama faktiškai mirusįjį palaidojusiam asmeniui arba įmonei. „Sodros“ išmokos, kurios nebuvo išmokėtos mirusiajam, išmokamos paveldėtojams, rašoma Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos interneto svetainėje.
2025-01-16

Visą gyvenimą dirbo mokytoja, o skyrė vos 351 euro pensiją: nedarykite šios klaidos

Vien tik ilgi darbo metai nepadeda užsitikrinti didesnės pensijos senatvėje. Tuo įsitikino pensininkė, visą gyvenimą dirbusi mokytoja. Jai buvo apskaičiuota vos 351 euro pensija. Moteris kaltina „Sodrą“, kad ši blogai apskaičiavo išmoką. O ši vardija, kokius dokumentus būtina pateikti įgijus darbo stažo iki 1993 metų. Portalo tv3.lt skaitytoja Rugilė pasakojo, kad jos mama visą gyvenimą dirbusi mokytoja neseniai išėjo į pensiją. „Mama sukaupė 34 metų darbo stažą.

Tūkstančiams – „Sodros“ laiškai: praneš, kada kurie gyventojai gaus mažiau algos

Kiekvienų metų pradžioje daugelis gyventojų ne savo noru yra įtraukiami į papildomą pensijų kaupimą II pakopoje. Apie tai „Sodra“ praneša laišku arba pranešimu. Nereaguodami į laišką ir nieko nedarydami, jau šiais metais tokie gyventojai pradės gauti mažesnius atlyginimus, mat dalis jų pinigų bus pervedama pensijų fondus. Mažesni atlyginimai bus mokami iki pat pensijos.
122 2025-01-13

Rusijoje padidino senatvės pensijas: bus 3 kartus mažesnės už lietuviškas

Prieš 35 metus, kai Lietuva atkūrė nepriklausomybę, joje buvo mokamos tokio paties dydžio senatvės pensijos, kaip subyrėjusioje sovietų sąjungoje. Daugelį jos pareigų ir teisių perėmė rusijos federacija. Jos diktatorius ir propaganda mėgsta girtis, kokia neva turtinga yra jų imperija – turi daug naftos ir dujų, „visą Mendelejevo lentelę“ naudingų iškasenų, kuria „analogų neturinčias“ technologijas ir pan.
172 2025-01-13

Darbdaviams siūloma labiau prisidėti prie darbuotojų pensijos, mainais jie prašo lengvesnės atleidimų tvarkos

Dėl antros pakopos reformos susirėmė Lietuvos bankas su darbdavių organizacijomis. Bankas siūlo darbdavius labiau prisidėti prie darbuotojų pensijų – skatinamąsias įmokas gyventojams nebemokėti iš valstybės biudžeto, o šią pareigą perkelti darbdaviams. Išgirdę tokį siūlymą, darbdaviai mainais reikalauja sau palankių mokestinių lengvatų ir liberalių Darbo kodekso pakeitimų. Daugiau – reportaže.

Darbdaviai – prieš jų įtraukimą į pensijų kaupimą, asociacija – prieš valstybinį fondą

Lietuvos bankui (LB) siūlant į pensijų kaupimą įtraukti darbdavius, atsisakyti valstybės įnašo bei steigti valstybės valdomą antros pakopos pensijų fondą, verslo atstovai tam nepritaria bei tikina, jog sistemoje dalyvauja už darbuotojus mokėdami mokesčius. Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacija (LIPFA) siūlymą įtraukti darbdavius palaiko, tačiau kritikuoja centrinio banko idėją atsisakyti valstybės paskatos, kuri, jos teigimu, silpnintų visą pensijų sistemą.
2025-01-07

Marius Dubnikovas. Ar ne prabanga pamesti 9000 metų?

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO, angl. OECD), kuri vienija 38 ekonomiškai išsivysčiusias valstybes, tarp jų ir Lietuvą, seka įvairiausius ekonominius, socialinius bei demokratijos rodiklius. Lietuva 2024 metais pirmavo pagal realios perkamosios galios augimą vertinant gyventojų pajamas ir infliaciją per pastaruosius 5 metus. Tai puikus rodiklis, kuris leidžia džiaugtis pasiekimais, tačiau organizacija pateikia skaičius, kur turėtume gerokai pasitempti.

Papildomos pensijos negauna, nes vyras mirė per anksti: paaiškino, kada moka mažiau pinigų

Nemažai daliai gyventojų pensija yra bene vienintelis pajamų šaltinis. Vienišiems pensininkams pragyventi dar sunkiau. Todėl kai kuriais atvejais jiems skiriamos papildomos pensijos. Vis tik žmonės piktinasi, kad jų negauna, nes sutuoktinius palaidojo per anksti. Štai naujienų portalo tv3.lt skaitytoja Elena (tikrieji vardas ir pavardė redakcijai žinomi) pasakojo, kad prieš 15 metų palaidojo savo vyrą. „Prieš 2 metus tapau pensininke.
2025-01-07
REKLAMA
REKLAMA

Socialdemokratai pateikė siūlymą dėl antrosios pensijų pakopos: „Kalbame apie keletą esminių pokyčių“

Premjeras su prezidentu tariasi, kaip suteikti lietuviams daugiau galimybių pasitraukti iš antrosios pensijų pakopos. Socialdemokratai kalba, kad likus 10 metų iki pensinio amžiaus, nesukaupę 10 tūkst. eurų galėtų atsiimti pinigus, o nusprendę likti antroje pakopoje, turėtų daugiau galimybių pasirinkti išmokų dydį.

Į namus pensijos negaunanti Elena prašo pagalbos – niekas nepaaiškina, kur moters pinigai

Apie dvi Lietuvas – regioninę ir sostinės – kalbama dažnai, tačiau yra ir tokių problemų, kurios neaplenkia ir didžiojo miesto centro, nors ir vyrauja stereotipai, neva sostinėje turėtų gyventi pasiturintys ir save gebantys aprūpinti žmonės. Į TV3 laidą „TV Pagalba“ kreipėsi Elena (vardas pakeistas – aut. past.) Moteris teigė, kad ją visi užmiršo ir išbraukė iš šios žemės gyventojų sąrašų. Elena jau kelis mėnesius beldžiasi į visų duris, bandydama sužinoti, kur dingo jos pensija.
2025-01-01

Užtarnautos pensijos galite ir negauti: „Sodra“ įspėja, ką reikia daryti, kad taip nenutiktų jums

Dauguma pensinio amžiaus sulaukusių gyventojų palieka darbus ir renkasi užtarnautą poilsį. Tačiau laiku nepateikę prašymų, jie pensijos taip ir nesulaukia. „Sodra“ ragina ilgai nedelsti, nes pavėlavusieji gali prarasti savo pinigus. „Sodra“ skaičiuoja, kad šiuo metu yra 4,9 tūkst. žmonių, kurių stažas ne mažesnis nei 15 metų ir kurie nesikreipė dėl senatvės pensijos skyrimo. Iš jų 3550 žmonių sulaukė senatvės pensijos amžiaus per pastaruosius tris mėnesius.
2024-12-23

Šį būdą pasididinti pensiją žino tik specialistai: tai padarius, „Sodra“ prideda iki 40 proc.

Palyginti su kitomis Europos šalimis, Lietuvoje pensijos yra nedidelės ir joms skiriama daug mažiau pinigų. Nors Socialinės apsaugos ir darbo ministerija sako, kad jos didesnės, nei atrodo, bet tik skaičiuojamos kitaip. Kaip ten bebūtų, Socialinio draudimo pensijų įstatyme yra įtvirtinta nuostata, pagal kurią senatvės pensiją Lietuvoje galima pasididinti iki 40 proc. Tiesa, ją žino ir pasinaudoja gana nedaug žmonių.

Neigia, kad lietuviškos pensijos mažos – jos yra didesnės, bet tik skaičiuojamos kitaip?

Per daugelį metų pripratus gyventi iš algos, darbinės karjeros pabaiga ir pensijos dydis gali tapti nemenku iššūkiu. Mat kai kurie duomenys rodo, kad lietuviškos pensijos santykis su buvusia alga yra bene prasčiausias Europos Sąjungoje. Tačiau Socialinės apsaugos ir darbo ministerija tikina, kad lietuviškos pensijos nėra tokios mažos, kaip gali atrodyti. Esą jos – daug didesnės, bet tik Europoje skaičiuojamos kitaip.

Pensijos ir išmokos 2025 m.: Seimas oficialiai patvirtino jų didinimą – kiek pinigų pridės?

Ketvirtadienį Seimas patvirtino kitų metų „Sodros“ biudžetą. Be kita ko, jis numato ir pensijų, vienišo asmens išmokų didinimą nuo jau nuo kitų metų pradžios. Už „Sodros“ biudžeto projektą balsavo 104 Seimo narių, prieš balsavo 3, o susilaikė 8. Ir vėl daugiau pinigų skirs rezervui Kitais metais iš gyventojų ir įmonių „Sodra“ planuoja surinkti 8,645 mlrd. eurų, o išmokėti 7,906 mlrd. eurų. Planuojama, kad „Sodros“ pajamos viršys sąnaudas 739,5 mln. eurų.
2024-12-10

Pasitikrinkite sąskaitą: nuo pirmadienio „Sodra“ moka paskutines pensijas šiemet

Likus dviem savaitėms iki didžiųjų šių metų žiemos švenčių „Sodra“ pradeda mokėti senatvės pensijas šalies gyventojams. Pirmiausia pensijos bus pervedamos tiems pensininkams, kurie turi sąskaitas bankuose. Kiek vėliau jos bus pradėtos ir išnešioti į namus. Bet kokiu atveju gyventojai įspėjami neįkliūti į sukčių pinkles. Patys „Sodros“ darbuotojai niekada nevaikšto pas gyventojus, niekada neprašo atskleisti jokių asmens duomenų.
63 2024-12-09

Kiek teks dirbti iki pensijos ir gyventi po jos: vieni pensiją gauna 2, o kiti – ir 23 metus

Visuomenei senstant, dalyje šalių amžius, kada gyventojai gali išeiti užtarnauto poilsio, po truputį yra didinamas. Vis tik kai kurie, pvz., Lietuvos, gyventojai jau dabar būna priversti išeiti į išankstinę pensiją, nes dėl sveikatos negali toliau dirbti. Visgi įdomu, koks turėtų būti tas pensinis amžius, kad išėję į pensiją gyventojai dar spėtų ja pasidžiaugti.
2024-12-09

Įspėja kreiptis laiku: štai kada pensijai sukaupti pinigai atiteks valstybei

Antroje pensijų pakopoje pinigus kaupiantys gyventojai kol kas neturi galimybės juos leisti. Jie laukia pensijos ir tik tada turės galimybę sukauptus pinigus atgauti bent dalimis. Vis tik nemaža dalis gyventojų pensijos nesulaukia. Tokiu atveju sukaupti pinigai atitenka paveldėtojams. Tačiau jie turi pateikti prašymą, kitu atveju sukaupti pinigai atiteks valstybei. Mirė nesulaukusi pensijos Portalo tv3.lt skaitytoja Monika pasakojo, kad neseniai palaidojo mamą. „Ji pensijos nebesulaukė.
2024-12-07

Naujos valdžios planas dėl pensijų: daliai gyventojų pridės po 151 eurą, bet iš naujo vertins stažą?

Ketvirtadienį Seimas svarstys būsimos Vyriausybės programą. Pagal jos nuostatas, įstatymai bus keičiami artimiausius 4 metus. O programoje nemažai dėmesio skiriama ir pensijoms, jų kaupimui ir skaičiavimui. Be kita ko, nauja valdžia žada pagrindinę pensijos dalį priartinti prie tokios sumos, kurios užtektų patenkinti minimaliems poreikiams. Norint šį tikslą pasiekti, prie mažesnių pensijų reikės pridėti bent 151 eurą.

Pensijos neužtenka net skolai padengti: „Sodra“ paaiškino, kodėl nuskaičiuoja daugiau nei sumoka

Visi dirbantys gyventojai privalo mokėti privalomąjį sveikatos draudimą (PSD). Jeigu jie to nedaro, „Sodra“ ima skaičiuoti skolą, vėliau ją perduoda antstoliams. Taip „Sodros“ skola pasivijo ir pensininką, kuris neturi nei kompiuterio, nei interneto, todėl  neperskaitė „Sodros“ pranešimų. O apie 500 eurų skolą sužinojo iš antstolio.
2024-12-02

Pensija ir darbo stažas: vardija, kada jis kaupiasi ir nedirbantiems

Pensijai gauti būtina sukaupti būtinąjį darbo stažą, kuris šiemet siekia 33,5 metų. Tačiau neįgaliuosius slaugę gyventojai, keletui metų iškritę iš darbo rinkos, baiminasi, kad pensijos negaus, nes neturės sukaupę pakankamai darbo stažo. Tuo metu „Sodra“ tikina, kad tokiems žmonėms skaičiuoja stažą, jeigu jie pateikia prašymus. Naujienų portalo tv3.lt skaitytojos teiravosi apie darbo stažą. Moterys pasakojo, kad nedirbo, nes slaugė neįgalius vaikus.
2024-12-01

Dėl pensijos dirbti ilgiau neapsimoka? Tiek pat pinigų gauna ir už dvigubai trumpesnį stažą

Gyventojai Lietuvoje yra nuolat skatinami dirbti skaidriai, mokėti socialinio draudimo įmokas, sukaupti kuo didesnį stažą ir dar investuoti į II ar III pensijų pakopų fondus, kad tik senatvėje nepritrūktų pinigų. Vis tik, kol vieni dirba 30–40 metų ir pensiją kaupia net keliuose fonduose, kitus – turinčius dvigubai mažesnį stažą ar visai nedirbusius – išlaikome mes, visi mokesčių mokėtojai.

„Sodra“ perveda 40 eurų ir jokio prašymo nereikia: štai kam priklauso pinigai

Daugelis pensinio amžiaus ar neįgalių žmonių guodžiasi, kad pragyventi vien iš pensijos sunku. Ypač jeigu žmonės gyvena vieni. Todėl „Sodra“ jiems papildomai per mėnesį sumoka beveik 40 eurų. Ir dėl šių pinigų kreiptis niekur nereikia. Tačiau gyventojams klausimų vis tiek kyla. Štai portalo tv3.lt skaitytojas Stasys pasakojo, kad neseniai sulaukė pranešimo, kad jam priklauso vienišo asmens išmoka. „Apsidžiaugiau, papildomi pinigai nepamaišys.
2024-11-23

Pensijas Lietuvoje siūlo skaičiuoti visiškai kitaip: dydis priklausytų ir nuo to, kiek gyvensite

Šiuo metu daugelis lietuvių nežino, kiek pinigų sumoka pensijų draudimui ir kaip apskaičiuojama, kiek tų pinigų atgaus senatvėje. Matyt, tai neturėtų stebinti, nes šiuo metu galiojanti tvarka nenumato tiesioginės priklausomybės tarp sumokėtų pensijų draudimo įmokų ir pačių pensijų dydžio. Taip yra dėl to, kad darbuotojų sumokamos įmokos kiekvieną mėnesį yra verčiamos į apskaitos vienetus. O, išėjus į pensiją, sukauptų vienetų suma atverčiama atgal į pinigus.

Senjorė Genutė jaučiasi apgauta – net neįtarė, kad dėl pensijos teks kovoti: „Neteisybė gryna“

Pensijai gauti reikia stažo, bet, pasirodo, net ir surinkę popieriukus apie visus išdirbtus metus, nebūtinai atgausite visus jums priklausančius pinigus. Viena klaipėdietė tik po poros metų įrodė, kad dirbo 40 metų, o ne 36, kaip paskaičiavo „Sodra“. Pastaroji pradėjo mokėti didesnę pensiją, tačiau už praėjusius metus, kol įrodinėjo stažą, pinigų negrąžina. Ir tokių žmonių, kurie jaučiasi valstybės apvogti, ne vienas. Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.

Vis daugiau pensininkų dirba, bet apsimoka ne visiems: dalis turi primokėti

Sulaukusieji pensijos paprastai renkasi vieną iš dviejų kelių. Vieni eina į užtarnautą poilsį, daugiau laiko skiria šeimai, augina anūkus, džiaugiasi pomėgiais. Tuo metu kiti lieka darbo rinkoje, nes iš pensijos nepragyvena arba tiesiog nori jaustis reikalingi. Nieko neveikiant, jokių mokesčių mokėti – kitaip nei daugelyje ES šalių, Lietuvoje pensijų išmokos neapmokestinamos gyventojų pajamų mokesčių, nuo jų nereikia mokėti socialinio ar sveikatos draudimo įmokų.

Dalis lietuvių gudriai pasididino pensiją, bet „Sodra“ pastebėjo ir taip daryti neleis?

Daugelis gyventojų turi dirbti ilgus metus ir mokėti dideles socialinio draudimo įmokas, taip pat gyventojų pajamų mokestį, kad galiausiai užsidirbtų pensiją. Tačiau kai kurie surado, kaip mokėti daug mažiau, o gauti tiek pat. Vis dėlto Socialinės apsaugos ir darbo ministerija su „Sodra“ nusprendė, kad taip darydami gyventojai savotiškai apgaudinėja sistemą ir kitus bendrapiliečius. Taigi taip užsidirbti pensijos nebeleis.
110 2024-11-12

Laukiate pensijos? „Sodra“ paaiškino, kodėl dalį prašymų ją skirti atmeta – nedarykite šios klaidos

Vyresni gyventojai apie pensiją ima galvoti iš anksto. Dalis jų kreipiasi į „Sodrą“ ir piktinasi, kad ji prašymus, gauti pensiją, atmeta. „Sodra“ aiškina, kad per anksti pateiktų prašymų nepriima. Tačiau išskiria išimtį. Gyventojai dirbę iki 1994 metų dokumentus apie darbo stažą gali pristatyti bet kada. Portalo tv3.lt skaitytojas Rimantas skundėsi, kad jo prašymas gauti pensijai buvo atmestas. Jis pasakojo, kad gyvena užsienyje.

Išankstinė pensija Lietuvoje: moka kam reikia ir kas užsidirbo ar švaisto kitų pinigus ir skatina tinginiauti?

Vis dažniau Lietuvoje vyresni darbuotojai vietoje darbo renkasi išankstinę pensiją. Kartais tai piktina darbdavius. Tačiau darbuotojų atstovai pažymi, kad vyresni žmonės neturi kitos išeities. Jie darbo rinkoje  dažnai nepageidaujami. Socialiniame tinkle vienas darbdavys pasidalijo istorija, kaip pas jį pasikalbėti atėjo ilgametis darbuotojas. „Atėjęs komandos narys pareiškė, kad išeina iš darbo, nes dirbti jam neapsimoka.

Kiek padidės pensijos, išmokos ir algos 2025 m.

Kiek pinigų gyventojai gaus papildomai, priklauso nuo to, ką biudžete siūlo Vyriausybė, ir ką galiausiai priima Seimas. Po rinkimų keisis valdančioji dauguma ir ministrų kabinetas. Tikėtina, jau pasiūlytas pensijų, išmokų ir algų padidinimas prie naujos valdžios bus toks pats ar spartesnis. Kitų metų biudžete planuojama didinti daugelio gyventojų pajamas: pensininkų; gydytojų; mokytojų; vaikus auginančių tėvų.

Bankui klientė per sena: „Luminor“ diskriminuoja vyresnius žmones?

Paprašiusi pratęsti mokėjimo kortelės kreditą, „Luminor“ banko klientė liko nusivylusi – esą ji iki kredito sutarties galiojimo pabaigos būtų viršijusi paties banko nustatytą maksimalią amžiaus ribą, todėl paslaugos negaus, pranešime spaudai rašo Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba.
2024-10-24

Ilgametis turtuolių konsultantas paaiškino, kaip išsaugoti savo pinigus: nereikia jokių gudrybių

Dauguma turtingų žmonių turi būdų, kaip padaryti, kad jų pinigai niekur nedingtų. Daugelį metų konsultuojantis turtingus žmones finansų planuotojas Patrickas Rushas sako, kad daugelis jo klientų turi keletą bendrų bruožų. Taigi kokie jie? „Didžioji dauguma mūsų klientų yra milijonieriai, gyvenantys kaimynystėje, – sako jis.
2024-10-19

Oficialu: ministerija skelbia, kiek 2025 m. didės pensijos – pinigų pridės nevienodai

2025 m. vidutiniškai pensijų didėjimas sieks 12 proc. ir išlaikys visos kadencijos pensijų augimo tempą, kai pensijos indeksuojamos dviženkliu procentu. Vidutinė senatvės pensija nuo 2025 m. pradžios ūgtels apie 73 eurais ir pasieks 673 eurus, o vidutinė senatvės pensija tiems, kurie turi būtinąjį stažą, augs 81 euru ir pasieks 721 eurą.  „Siekiame užtikrinti tvarų socialinio draudimo pensijų augimą. Kitais metais socialinio draudimo senatvės pensijos augs kiek daugiau nei 12 proc.
2024-10-14

Daugelis nežino šio būdo pasididinti pensiją: štai kiek pinigų „Sodra“ pridės, jei palauksite

Sulaukę pensinio amžiaus, gyventojai elgiasi skirtingai. Vieni renkasi užtarnautą poilsį, kiti – toliau dirba. Gyventojai gali rinktis ir dar vieną kelią – pensiją atidėti ilgiausiai 5 metams. Nors „Sodra“ pastebi, kad pensijos atidėjimą renkasi vis mažesnis skaičius žmonių, gyventojų diskusijų apie tai netrūksta. Sulaukę pensijos, nori dirbti Štai socialiniame tinkle netrukus pensinio amžiaus sulauksiantis Stasys pasakojo, kad ketina ir toliau dirbti.

„Sodra“ atskleidė, kiek jūsų pinigų pervedė fondams: pasitikrinkite, galite nustebti

Antros pensijų pakopos dalyviai jau gali greitai ir paprastai pasitikrinti, kiek įmokų jie sumokėjo į antros pakopos pensijų kaupimą bei kiek už juos pervedė valstybė. Asmeninėje „Sodros“ paskyroje www.sodra.lt/gyventojui kiekvienas apdraustasis gali patikrinti, kokį pensijų stažą ir kiek pensijos apskaitos vienetų įgijo. Ten taip pat matoma informacija, ar žmogus kaupia pensijai papildomai ir kokioje pensijų bendrovėje.
2024-10-04

Kad dar nenumirė ir jiems priklauso pensija, gyventojai galės įrodyti kitaip – pakeitė tvarką

Nuo spalio 1 d. užsienio valstybėse gyvenantys pensininkai tapatybės identifikavimą galės atlikti nuotoliu – elektroninio ryšio priemonėmis. Tai numato įsigaliojęs Socialinio draudimo pensijų skyrimo ir mokėjimo nuostatų pakeitimas, praneša Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Iki šiol, kad gautų pensiją, pensijų gavėjai iki kiekvienų metų pabaigos turėjo atsiųsti paštu ar pateikti „Sodrai“ dokumentą, patvirtinantį asmens tapatybę, jog gyvena užsienio valstybėje.
2024-10-03

Štai kokia situacija su pensijų kaupimu Lietuvoje ir užsienyje: lieja nepasitenkinimą, kad negyvename „oriai“

Finansų ministrė Gintarė Skaistė, pristatydama Ekonominės raidos scenarijų, pagal kurį vėliau rengiamas kitų metų biudžetas, teigė, kad ateinančiais metais senatvės pensijos turėtų augti ne mažiau kaip 10 proc. Kaip užtikrinti, kad pensijos augtų nuolat, ne tik kitąmet, ir pasiektų Vakaruose įprastą lygį? „Žinių radijo“ laidoje Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos tarybos narys Vaidotas Rūkas apibendrino pensijų kaupimo sistemos brandą Lietuvoje.

Pensija Lietuvoje – 1100 eurų, 13-a išmoka ir 400 eurų kelialapiui: štai ką žada nauja valdžia

Jau aišku, kaip pensijos didės nuo 2025 m. pagal galiojantį įstatymą, tačiau naujas Seimas gali priimti ir naujų įstatymų. Vien senatvės pensijų gavėjų Lietuvoje yra 600 tūkst. ir kasmet jų daugėja. Be to, pridėjus ir kitų pensinių išmokų gavėjus, susidarytų gerokai per 1 mln. gyventojų. Daugelis jų yra politiškai aktyvūs ir dalyvauja kone visuose rinkimuose. Taigi, Seimo rinkimuose dalyvaujančios partijos stengiasi atkreipti jų dėmesį ir laimėti prielankumą.

Pensinio amžiaus ilginimas: net ir kinai dirbs ilgiau

Kinija penktadienį pranešė, kad palaipsniui ilgins įstatymais nustatytą pensinį amžių, pranešė valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“. Tokių veiksmų imamasi gilėjant demografinei krizei ir senėjant visuomenei.
2024-09-13

Ir pensija, ir išeitinė išmoka: štai kada darbą paliekantiems darbuotojams priklauso daugiau pinigų

Vis daugiau gyventojų net ir sulaukę pensinio amžiaus toliau dirba. Daugelis tikina, kad iš pensijos nepragyventų, todėl, kol dar gali, dirba. Tačiau ne visi darbdaviai to nori. Dalis jų tikisi atleisti pensininkus, nesumokėję jiems išeitinių.  Tuo metu „Sodra“ skaičiavo, kad šiuo metu Lietuvoje dirba apie 77 tūkstančiai senatvės pensininkų. Šis skaičius didėja – palyginti, prieš metus dirbo 74 tūkstančiai senatvės pensijos gavėjų.
2024-09-09

Pensinio amžiaus ilginimas: Lietuvą išgelbėtų darbuotojai iš užsienio?

Lietuvos visuomenė pamažu senėja, o ateityje pensininkų skaičius gali būti didesnis nei dirbančiųjų, kurių mokesčiai ir skiriami pensijoms. Todėl svarstomi įvairūs sprendimai, kurie ilgainiui padėtų užtikrinti didesnes vyresnių žmonių pajamas. Vienas jų – pensinio amžiaus ilginimas.
2024-09-08

Vytautas iš Panevėžio dabar skaičiuoja ir gailisi, kad pensijai kaupia antroje pakopoje: „Suviliojo, buvau jaunas“

Artėjant Seimo rinkimams politikai tebesiginčija, ką daryti su 8 mlrd. eurų, kuriuos gyventojai sukaupė antros pensijų pakopos fonduose. Štai Lietuvos banko vadovas jau siūlo kurti valstybinį antros pakopos fondą, pavyzdžiui, kad ir „Sodroje“, o valstybės įsipareigojimą mokėti žmonėms skatinamąsias įmokas užkrauti darbdaviams. Vieni politikai ragina kuo mažiau kišti nagus prie antros pakopos, kiti gi žada leisti su visais pinigais iš jos pasitraukti.
2024-09-04

Piktinasi pensijų sistema: sukauptų pinigų negaus, nes sąskaitoje turi 6 eurais per daug

Gyventojai, kaupę pensiją antroje pensijų pakopoje, tikina atsidūrę spąstuose. Sukauptų pinigų jie negali atsiimti, nes, pavyzdžiui, sąskaitoje turi 6 eurais daugiau nei numato įstatymas. Žmonės piktinasi tvarka, tuo metu pensijų fondų valdytojai bando juos įtikinti kaupimo nauda. Portalo tv3.lt skaitytoja Vitalija pasakojo, kad neseniai išėjo į pensiją, tačiau sukauptų pinigų negali pasiimti, nes sukaupė 6 eurais per daug. „Taip, pinigus kaupiau ir antroje pensijų pakopoje.
2024-09-02

Sulaukę pensijos norite išeiti iš darbo? Štai kada gausite daugiau pinigų

Artėjant pensiniam amžiui gyventojai elgiasi skirtingai: vieni nekreipia dėmesio ir toliau dirba, kiti jau iš anksto bando apskaičiuoti būsimos pensijos dydį ir laukia, kada galės mėgautis užsitarnautu poilsiu. Darbo teisės specialistai vardija garantijas, kurios saugo vyresnius darbuotojus. Taip pat pataria, kada ir kaip darbdaviui reikia pateikti prašymą išeiti iš darbo, kad prieš išeidami į pensiją darbuotojai dar gautų ir išeitines.
2024-08-28

Leontjeva: kaupimo pensijai nutraukimui turi būti numatytas baigtinis priežasčių sąrašas

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai siūlant daugiau galimybių sukauptus pinigus pasiimti nesulaukus pensinio amžiaus, Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentė Elena Leontjeva sako, kad turi būti numatytas baigtinis lėšų atsiėmimo pagrindų sąrašas, o sprendimo priėmimo funkcija – deleguota valstybės institucijai, teigiama LLRI pranešime.
2024-08-22

Profsąjungoms nepatinka nauji pasiūlymai dėl pensijų kaupimo, darbdaviai vertina teigiamai

Vyriausybės, darbdavių ir darbuotojų interesams atstovaujančiai Trišalei tarybai antradienį ketinant svarstyti naujausius valdžios pasiūlymus, kaip žmonės anksčiau laiko galėtų pasitraukti iš pensijų kaupimo antros pakopos fonduose, darbuotojų atstovai Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) iniciatyvų nepalaiko, o darbdaviai jas vertina teigiamai ir tikisi, jog jas priims dar šios kadencijos Seimas.

Pavėlavę neteksite dalies pensijos: štai kada ji bus mažesnė, o dalis pinigų pradings – įspėja pasitikrinti

Didžiąją savo gyvenimo dalį atidirbę ir kaupę senatvės pensijai ne visi gyventojai susimąsto, kad dalis jų darbo stažo gali būti neužskaityta, o pensijos dalis – prarasta ir, pavėlavus, niekada nebus jiems grąžinta. Dėl to, pasak specialistų, gyventojams būtina sekti, kada sukaks pensijos amžių, ir dėl pensijos skyrimo kreiptis laiku, mat praleidus ją ilgiau nei 12 mėn. pinigų už tą laikotarpį atgauti nepavyks.
2024-08-19

Pensijų gavėjai piktinasi: vieno prašymo pinigams gauti neužteks

Pensinio amžiaus sulaukę gyventojai, privalo „Sodrai“ pateikti prašymus pensijai gauti. Kitu atveju, pinigų jie negaus. „Sodra“ primena, kad vieno prašymo neužteks. Tai aktualu tiems gyventojams, kurie pensijai kaupia papildomai. Portalo tv3.lt skaitytoja Jolanta pasakojo, kad po mėnesio taps pensininke. „Prašymą pensijai gauti „Sodroje“ jau užpildžiau. Taip pat kaupiau pinigus antroje pensijų pakopoje. Daug nesukaupiau, bet vis šis tas.
2024-08-17

Šilinskas: nereikėtų erzinti žmonių su nuolatiniais įtraukimais į antrą pensijų pakopą

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Vytautas Šilinskas sako, kad jo vadovaujamos ministerijos inicijuojamais pokyčiais antroje pensijų pakopoje siekiama suteikti žmonėms daugiau apsisprendimo laisvės. Anot jo, nebereikėtų erzinti gyventojų su nuolatiniais įtraukimais į antrąją pakopą. „Manome, kad žmonių nereikėtų erzinti su nuolatiniais įtraukimais ir apsiriboti ties dvejais. Jeigu žmogus du kartus pasakė, kad nenori kaupti didesnei pensijai, tai jo ir nebespausti kaupti.
2024-08-14
Į viršų