• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje paskelbus karantiną, visuomenėje įsigaliojo nemažai apribojimų, uždaromos įvairios viešos vietos, pasilinksminimo ir maitinimo įstaigos. Tačiau, jei vakarėlius ir vestuves galima atidėti ateičiai, laidotuvės išlieka šalies gyventojų kasdienybe. O laidojimo paslaugas teikiančios įmonės gyvena nežinioje, kaip turėtų elgtis, tačiau vis tiek privalo tęsti savo veiklą.

Lietuvoje paskelbus karantiną, visuomenėje įsigaliojo nemažai apribojimų, uždaromos įvairios viešos vietos, pasilinksminimo ir maitinimo įstaigos. Tačiau, jei vakarėlius ir vestuves galima atidėti ateičiai, laidotuvės išlieka šalies gyventojų kasdienybe. O laidojimo paslaugas teikiančios įmonės gyvena nežinioje, kaip turėtų elgtis, tačiau vis tiek privalo tęsti savo veiklą.

REKLAMA

Pirmadienį Lietuvoje įsigaliojo karantinas. Sustabdytas švietimo įstaigų darbas, ne maisto prekėmis prekiaujančių parduotuvių veikla, grožio paslaugų tiekimas, draudžiami visi atvirose ir uždarose erdvėse organizuojami renginiai bei susibūrimai, kultūros ir laisvalaikio pramogos.

Ėmėsi papildomų apsaugos priemonių

Vis dėlto mirtis išlieka gyventojų kasdienybe, o kartu su ja – laidotuvės. Vilniuje esančių laidojimo namų „Amžinybė“ vadovė Agnė Kirkickaitė informuoja, kad laidojimo namai dirba įprasta tvarka, darbo valandos nesikeičia, tačiau imamasi papildomų saugumo priemonių.

REKLAMA
REKLAMA

„Laidotuvės, kaip vyko, taip ir vyks. Tiesiog bus ribojamas skaičius įleidžiamų asmenų į šarvojimo sales, į administracijos patalpas, kad susibūrimų nebūtų, išlaikomas atstumas, dezinfekcinės priemonės pasiekiamos visiems lengva ranka. Tai, kas yra valstybės numatyta“, – tv3.lt kalbėjo A. Kirkickaitė.

REKLAMA

Jos teigimu, kadangi visos šarvojimo salės yra skirtingo dydžio, pasakyti, kiek konkrečiai žmonių gali aplankyti velionį, sunku, tačiau svarbiausia, kad tarp lankytojų išliktų didelis atstumas.

„Valstybės yra numatyta, kad turi būti išlaikomas atstumas tarp asmenų ne mažiau negu vienas metras. Aš apsidrausdama duodu du metrus tarp asmenų. Tai realiai, kiek yra suolų, ne sėdimų vietų, o suolų, tai tiek aš asmenų į salę ir įleisiu“, – informavo laidojimo namų vadovė.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, lankytojams dabar lengvai pasiekiamos dezinfekcinės priemonės.

„Mes dezinfekuojame patalpas jau nuo tada, kai prasidėjo šitos kalbos, čia mums nieko naujo nėra, nes ir šiaip atsakingi prieš savo klientus esame. Bet šiuo metu tiesiog bus daugiau dezinfekcinių priemonių, pasiekiamų patiems klientams. Tai dezinfekantai tiek paviršiaus, tiek rankų, ir panašiai. Aišku, tiek, kiek mes galėsime jų įsigyti. Nes šiuo metu priemonių įsigijimas yra ypač sudėtingas. Ne viskas, deja, nuo mūsų priklauso, kaip norėtume“, – sakė A. Kirkickaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu laidojimo namų darbuotojai turi laikytis atstumo nuo klientų su jais bendraudami. 

„Išlaikomas atstumas tarp kliento ir darbuotojo, tiek darbuotojų pačių, dezinfekavimas. Išleidome naują įsakymą šiandien ryte, kaip darbuotojai turi elgtis, kaip lankytojus informuoti“, – pridūrė pašnekovė.

Laukia valdžios sprendimų

Kaune įsikūrusių laidojimo namų „Rimtis“ administracija gyvena nežinioje, nes nežino, kaip tiksliai turėtų elgtis. Vyriausybė neparengė atskirų rekomendacijų laidojimo verslui.

REKLAMA

„Mes esame patys dar nežinioje, kol kas nesame priėmę jokių sprendimų. Dirbame. Faktas tas, kad bus ribojamas žmonių skaičius, bet, kiek tai bus ir kiek dienų čia viskas gali keistis, tai mes nieko negalime dar pasakyti, nes patys dar nieko nenusprendę, žiūrime, stebime situaciją. <...>

Mūsų darbas yra toks, kad mūsų darbuotojai tie, kas gali, dirba nuotoliniu būdu, o kam tenka bendrauti, tai stengiamės apsaugoti žmones ir minimaliai sumažinti klientų skaičių. Laukiame Vyriausybės nurodymų, kas bus, ką įves. Matote, jie kalba apie vestuves, o apie laidotuves ne“, – tv3.lt kalbėjo prisistatyti nenorėjusi laidojimo namų atstovė.

REKLAMA

Ji priduria, kad laidojimo verslas patenka į padidintos rizikos grupę, nes į laidotuves gali susirinkti velionio giminės ir artimieji iš viso pasaulio.

„Mes esame labai didelėje nežinomybėje, o žmonės miršta. Vestuves galima nukelti, o laidotuvių – ne. Be to, mes dar esame padidintos rizikos zonoje dėl to, kad į laidotuves atvažiuoja ir keliautojai iš kitų šalių ir mes neapsaugoti realiai, jeigu žmonės neatsakingi“, – sakė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu laidojimo namai rūpinasi patalpų, paviršių, rankų dezinfekcija, tačiau varsto, iš kur reikės gauti dezinfekcinių priemonių, jei šios baigsis.

„Mes šiuo metu jų turime, bet ateis galas kažkada. Ir, jeigu niekas neturės, tai kažką reikės daryti. Vis tiek mums pirmoje vietoje yra svarbiausi darbuotojai ir apsauga“, – svarstė laidojimo namų atstovė.

Laidojimo namų lankytojai įspėjami laikytis atstumo šarvojimo salėse. Be to, ketinama trumpinti įstaigos darbo laiką.

REKLAMA

„Sumažinome sėdėjimą, lankymo laiką. Bus mažinama. Kol kas negaliu pasakyti, kiek. Mes orientuojamės į tai, kad atsisveikinimas yra tik artimųjų rate. Artimiesiems juk nereikia ištisai būti, nebūna, jie atsisveikina. Tai užtektų gal kokių 8–10 valandų“, – svarstė pašnekovė.

Apribojimai bažnyčioms

Vyriausybei nuo pirmadienio Lietuvoje skelbiant karantiną, Lietuvos katalikų bažnyčios vyskupai, laikydamiesi rekomendacijų, nuo šios savaitės atšaukia visas viešas pamaldas.

REKLAMA

„Bažnyčios lieka atviros privačiai maldai bei būtiniausiems asmeniniams tikinčiųjų patarnavimams. Laidotuvės, krikštai ar kiti sakramentai bus teikiami dalyvaujant tik artimiausiems šeimos nariams“, – rašoma Lietuvos vyskupų konferencijos tv3.lt atsiųstame komentare.

Tikinčiuosius vyskupai ragina neiti į bažnyčias, bet kunigų aukojamas mišias stebėti internetu, per televizorių ar klausytis radijo transliacijų. Vyskupai rekomenduoja tikintiesiems daugiau atsidėti maldai namuose, šeimoje, ir Gavėnios laikotarpiu melstis „už sergančiuosius bei kenčiančius“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rekomenduoja, kaip elgtis

Savo ruožtu sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga gyventojus ragina bet kokiu atveju vengti masinių susibūrimo vietų ir teigia, kad rekomendacijos laidojimo namams, jei dar nėra paruoštos, bus paruoštos netrukus.

„Reikėtų vengti bet kokio žmonių susibūrimo ir maksimaliai izoliuotis, minimaliai rinktis. Su santuokomis gal paprasčiau, žmonės gali ten nueiti užsiregistruoti, kad ir dviese, jei negali išlaukti, paskui atšvęsti. Bet tikrai raginame visų įmanomų susibūrimų vengti“, – žurnalistams pirmadienį kalbėjo A. Veryga.

REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministerija antradienį išplatino rekomendacijas, kaip organizuoti laidotuves karantino metu. Laidotuvėse rekomenduojame dalyvauti tik patiems artimiausiems žmonėms, o laidotuvių metu laikytis būtinų prevencinių priemonių.   Šarvojimo salėje sėdėjimo vietos turėtų būti išdėstytos bent 1 metro atstumu. Laidotuvių dalyviai turi laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę), asmens higienos (išlaikyti saugų atstumą nuo kitų asmenų, nedalyvauti ceremonijoje, jei pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai ir pan.), rankų higienos (plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu, jei nėra galimybės nusiplauti rankų, – naudoti antiseptikus (dezinfekavimo priemones).

REKLAMA

Žmonės, kurie privalo būti izoliuoti, nes 14 dienų laikotarpyje keliavo į užsienio šalis ar turėjo  sąlytį su sergančiuoju COVID-19, šarvojimo ir laidojimo ceremonijose nedalyvauja. 

Gedulingi pietūs negali būti organizuojami viešojo maitinimo įmonėse. Organizuojant gedulingus pietus namuose, svarbu kiek įmanoma labiau apriboti dalyvių skaičių. Gedulinguose pietuose taip pat negali dalyvauti žmonės, kurie yra privalomoje izoliacijoje dėl buvusio sąlyčio su sergančiuoju koronaviruso infekcija ar 14 dienų laikotarpiu keliavę į užsienio šalis.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu Lietuvoje nustatytas 21 užsikrėtimo koronaviruso atvejis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų