„Paskutiniai metai keliavimo įpročius apvertė aukštyn kojomis. Atviras pasaulis užvėrė ne vienas duris. Atsisukome į save, aplinką, kurioje gyvename, 65 300 km² „namus“ vadinamus Lietuva“, – šypsosi Kristina.
Ir nors kelionės po Lietuvą jos šeimoje atsirado ganėtinai neseniai, tačiau moteris savo aplankytų vietų įspūdžiais su visais dalijasi internete, o jeigu tiksliau – „Instagram“ profilyje istorija_veza.
„Daugumai „sausos“ datos, faktai, sąvokos tapo įdomių kelionių pasakojimais, perpildytais mūsų pačių emocijomis. Istorija „veža“! Džiaugiuosi, jog atradau savo nišą, kurioje galiu save realizuoti ne tik kaip mokytoja dalykininkė, bet ir keliautoja“, – sako ji.
Kristina juokiasi, kad dar visos Lietuvos „užkeliauti“ nepavyko, tačiau aplankė tikrai ne vieną ir ne dvi didesnio keliautojų dėmesio vertas vietas:
„Ar žinote, kad Lietuvoje yra ką pamatyti ir aplankyti. Šiandien noriu pasidalinti keliomis rekomendacijomis, kur verta nuvykti pasibaigus griežto karantino suvaržymams. Prisipažinsiu, esu neabejinga dvarų istorijai, todėl pristatau mūsų šeimos atradimus ir jau šiandien suplanuotus būsimus maršrutus“.
Gražiausi dvarai Vilniaus apskrityje
Istorijos mokytoja pasakoja, kad itin gerą įspūdį jos šeimai paliko Taujėnų dvaras, esantis Ukmergės rajone:
„Dabartiniai klasicistinio stiliaus rūmai pastatyti dar XVIII a. pab. Ištiestos linijos formos pastatas buvo neįprastas tiems laikams. Greta įkurtas angliško stiliaus parkas. Tad, laisvo išplanavimo, ramaus reljefo teritorijoje dvaras pastatytas aukščiausioje vietoje, kad atsivertų vaizdas į tvenkinius su kaskadomis.
Šiandien lankytojai gali pasigrožėti oficina, vieninteliu Lietuvoje 3 aukštų mediniu svirnu, kuriam 250 metų. „Peklūže“, t. y. autentišku rūsiu, kuriame kankinti baudžiauninkai, bitininko namu. Taujėnų dvarą įsimylėjau iš pirmo žvilgsnio“, – šypsosi ji ir priduria, kad didelėje teritorijoje galima praleisti ne vieną valandą, pasigrožėti čia įkurtu Akmenų parku, laikomais gyvūnais, išskirtiniais meno kūriniais iš metalo.
„Toliau siūlau pasukti link Antano Smetonos buvusios rezidencijos, įsikūrusios Lėno ežero pakrantėje, Kauno moderno architektūros pastatas buvo pirmojo Lietuvos prezidento poilsio ir apmąstymų vieta. Dvaras įsikūręs itin vaizdingoje vietoje, Ukmergės rajone.
Nuo šalia esančios pakrantės atsiveria puiki gamtos panorama. Čia atvykę galėsite pasivaikščioti nemažoje parko teritorijoje. Beje, ypatingas rūmų interjeras mena ne vieną įdomią istoriją. Nors autentiškų baldų išlikę nedaug, bet tikrai rasite kuo pasigrožėti savo apsilankymo metu“, – sako Kristina.
Ką aplankyti Kauno apylinkėse?
Pasak istorijos mėgėjos, laikinoji sostinė yra puikus orientyras ir aplink ją yra įsikūręs ne vienas patrauklus objektas. Pavyzdžiui, Raudondvario dvarvietė.
„Pradėčiau nuo Raudondvario dvarvietės, kurią sudaro rūmai, vadinami pilimi, šiaurinė ir pietinė oficinos, oranžerija, žirgynas, ūkvedžio namas, ledainė, svirnas bei parkas, įkurtas XIX a. Karantinui pasibaigus lankytojų lauks čia įkurtas Juozo Naujalio memorialinis muziejus, Menų inkubatorius. Juk visi pasiilgome kultūrinių renginių, edukacinių užsiėmimų. Galiausiai su vaikais galėsite pažaisti žaidimą, atpažįstant skirtingus dvarvietės pastatus. Lai kelionės būna įdomios“, – šypsosi ji.
Praėjusių metų atradimu Kristina vadina Zyplių dvarą, kuris taip pat yra Šakių rajone:
„Likome maloniai nustebinti. Per tris rūmų aukštus išdėstytos įvairios parodos ir ekspozicijos: tautodailės, keramikos, kalvystės ir kitų meno kūrinių. Šią dvarvietę sudaro net 11 skirtingų pastatų. 21 ha parke iš pradžių augo tik vietiniai medžiai, vėliau iškasti tvenkiniai, pasodinti egzotiniai krūmai.
Šiuo metu galima pamatyti sidabrinių klevų, paprastųjų ir raudonųjų ąžuolų, baltųjų ir balzaminių tuopų, maumedžių, juodųjų pušų. Dvaro arklidėse įrengta galerija, kurioje eksponuojami paveikslai, medžio, akmens, keramikos, stiklo dirbiniai. Jei sugalvosite jį aplankyti – skirkite tam visą dieną. Galėsite pasigrožėti ne tik pačiais rūmais, bet ir papietauti, užsukti į šalia esantį Zanavykų muziejų“, – pataria istorijos mokytoja.
Jonaviškė kviečia apsilankyti ir Jonavos apylinkėse, nes čia, visai netoli miesto, yra įsikūrusi Žeimių dvaro sodyba, kuri tikrai turi kuo nustebinti:
„XVIII a. medinius rūmus pakeitė mūriniai, klasicistinio stiliaus. Seniausias komplekso statinys – koplytėlė. Link pačio dvaro veda liepų alėja, pasibaigianti mūriniais vartais. Išlikęs svirnas, ledainė, kumetynas, arklidės. Rūmai privatizuoti, tačiau čia vyksta kultūriniai renginiai, menininkų plenarai. Keliautojus vilioja reto grožio laiptai, prie kurių organizuojamos išskirtinės fotosesijos“.
Nepamirškite apsilankyti ir Panevėžio apskrityje
„Jei sugalvosite pasižvalgyti po Panevėžio apskritį, užsukite į Bistrampolio dvarą. Jis įsikūręs Kučiuose, labai palankioje geografinėje vietoje, 700 m nuo Via Baltica kelio. Iki šių dienų išlikę rūmai yra klasicistinio stiliaus, stačiakampio plano, dviaukščiai. Taip pat galite pamatyti 10 kitų dvaro sodybos pastatų, aplinkui didelis parkas, tvenkiniai.
Visa teritorija gražiai sutvarkyta. Svečius pasitinka įspūdingas rožynas. Buvusiame elektrinės pastate įkurtas knygnešių muziejus, kurio pagrindinis akcentas – kryžius. Po juo mirė knygnešių karaliumi vadinamas Jurgis Bielinis. Bistrampolyje veikia restoranas, viešbutis, konferencijų salė, žirgynas. Metai iš metų vyksta tradicinis festivalis (tik sulaukime karantino pabaigos)“, – rekomenduoja ji.
Kita nemažiau įspūdinga vieta – Astravo dvaro sodyba, kuri yra nutolusi vos 3 km. nuo Biržų centro.
„Itališkų vilų stiliaus rūmai yra viena gražiausių romantizmo laikotarpio rezidencijų Lietuvoje. Dvarvietės puošmena – beveik visą pusiasalį Širvėnos ežere užimantis, XIX a. vid. įkurtas mišraus plano peizažinis parkas su tvenkiniais ir kalnu. 2020 m. pradėta jį intensyviai tvarkyti. Lankytojai galės gėrėtis atkurtais gėlynais, suremontuotais takais, mažosios architektūros elementais. Biržų miestą ir sodybą jungia pėsčiųjų tiltas“, – sako Kristina.
Pasidarykime po Šiaulių apskritį
Kaip vieną iš būtinų aplankyti vietų, Kristina išskiria Pakruojo dvarą, nes jis palieka neišdildomą įspūdį.
„Pagrindinis dvarvietės akcentas – puošnūs dviaukščiai rūmai. Harmonija būdinga tiek reprezentacinės, tiek ir ūkinės dalies objektams, apsuptiems ansamblį vienijančio ir akcentus išryškinančio vertingo šimtamečio pako. Jame auga apie 26 pavadinimų medžių, tarp jų dar prieš kelis šimtus metų atvežti rečiausi augalai iš įvairių pasaulio kraštų.
Dvaro sodybą puošia unikalus arkinis tiltas per Kruojos upę. Kiti ryškūs statiniai: malūnininko namas, vandens bei vėjo malūnai. Šiuo metu rekonstruotuose pastatuose teikiamos apgyvendinimo, maitinimo, renginių organizavimo paslaugos, vyksta teminės ekskursijos, pramogos, kaip ir šviesų, gėlių festivaliai“, – pasakoja.
Kadangi jau prasidėjo pavasaris, Kristina primena apie Radviliškio rajone esantį Burbiškio dvarą, kurį, pasak jos, būtina aplankyti, kai pavasaris atsiskleis sodriausiomis savo spalvomis.
„Jau ne vienerius metus čia vyksta Tulpių žydėjimo šventė. Visgi, mano nuomone, dvarvietę verta aplankyti eilinę darbo dieną, kai čia mažai lankytojų. Tada atsiveria tikrasis žiedų grožis. Teritorijoje plyti 28 ha parkas, kuriame yra tvenkinys su 15 salų, 11 tiltų ir tiltelių. Taip pat 8 kalvelės, apjuostos kanalais. Čia auga 23 rūšių ir formų atvežtiniai augalai. Be pagrindinių rūmų, išlikę svečių namai, ledainė, arklidės, svirnas, tvartas ir kiti pastatai. Būtinai raskite laiko šiam objektui“, – šypsosi istorijos mokytoja Kristina.