Dar vasarą pranešta, kad už darbą pandemijos metu, medikams valstybė skiria 200 eurų išmokas poilsiui Lietuvoje. Projektas baigėsi gruodžio 15-ąją, tačiau kalbos netyla iki šiol.
Prieš pat projektui baigiantis turizmo paslaugas teikiančios agentūros pateikė netikėtą pasiūlymą – vietoj poilsio paslaugų įsigyti maisto davinių.
Kantrybės netekę medikai davinių nuotraukomis ėmė dalintis socialiniuose tinkluose. Pirmiausia medikų atsiųstomis nuotraukomis pasidalino maisto apžvalgininkas „Riebus katinas“.
Gavo pasibaigusio galiojimo lašišos
Portalo tv3.lt kalbinti medikai sako, kad apskritai idėja duoti maisto gal ir nebloga, mat išvykti pailsėti tikrai nebuvo kada.
„Kadangi vasarą nebuvo galimybės pasinaudoti, kada jie buvo duoti, nes darbai ir viskas, paskui vėl prasidėjo karantinas, buvo baisoka naudotis. Kas grįžo, visi su kovidais grįžo. Draugė sako, pažiūrėk, gali pasinaudoti maistui. Aš ir pasinaudojau“, – tv3.lt pasakoja viena Kaune dirbanti medikė.
Moteris paslauga pasinaudojo „Makaliaus“ kelionių agentūroje, iš „Karpynės“ užsisakė maisto rinkinį. Tačiau gavusi davinį, medikė sako esanti nusivylusi. Davinyje buvo du karpiai, marinuota karpio filė, vakuumuota lašišos filė, marinuotas ančiukas, rūkyta lašišos filė, kalėdinis pyragas ir duona.
Pirmiausia medikę nustebino davinio dydis.
„Aš nežinau, kiek ta rūkyta lašiša kainuoja, ji taip prabangiai atrodo, nežinau, kiek ji parduotuvėj kainuoja. Mano akimis, jei pirkčiau parduotuvėje viską, duok Dieve, 70 eurų sumokėčiau, tikrai ne daugiau“, – pasakoja medikė.
Kitas dalykas, kad produktai davinyje buvo itin trumpo galiojimo laiko.
„Žinoma, aš pati pasirinkau, niekas manęs nevertė ir viskas, bet labai buvo negražu, kai 22 dieną po pietų paimi davinį, o lašišos filė galioja iki 22 dienos. Praktiškai, jau senas produktas, atsikratė senų produktų, buvo nelabai malonu“, – pripažįsta medikė.
Kiti maisto produktai, moters teigimu, taip pat galiojo trumpai. Beveik ant visų produktų buvo nurodyta, kad juos reikėtų suvartoti iki gruodžio 25 dienos.
Gavo konservuotų žirnelių
Gauto davinio nuotraukomis su tv3.lt sutiko pasidalinti ir dar viena medikė. Ji davinį užsisakė iš kelionių agentūros „Travel la Vita“. Medikė rodo gavusi pakelį silkės, konservuotų žirnelių, riešutų ir kitų maisto produktų.
„Apėmė svetimos gėdos jausmas“, – apie įspūdžius pamačius davinį tv3.lt pasakoja medikė.
Anksčiau medikei buvo žadėta, kad davinyje bus rūkyti mėsos gaminiai.
„Kumpis išvis net ne pakuotėje buvo, lyg draugė būtų atpjovusi gabalėlį. Tai ir galiojimo laiko nėra“, – sako medikė.
Supratusi, kad davinio suma jokiais būdais nesiekia žadėtų 200 eurų, medikė išsiuntė laišką kelionių agentūrai. Moteris paprašė agentūros atsiųsti čekius ir parodyti, už kiek davinys buvo nupirktas. Agentūra čekių nepateikė ir atrašė, kad tokiu daviniu siekta papildyti šventinį medikų stalą.
Taip pat medikei pasakyta, kad agentūros darbuotojai po visų važinėjimų į parduotuves ir pristatant siuntinius medikams, užsikrėtė COVID-19 ir dabar serga.
Naujienų portalui tv3.lt susisiekus su kelionių agentūra „Travel la Vita“ komentuoti taip pat atsisakė.
„Karpynė“: kaltinimai nepagrįsti
Po „Riebaus katino“ įrašu kritikuota „Karpynė“ sako savo daviniais medikams esanti patenkinta ir girdėjusi nemažai teigiamų medikų atsiliepimų.
„Mes gaminome, stengėmės, ruošėme, bet nenuėjome į „Maximą“ ir nenupirkome vyno“, – tv3.lt sako „Karpynės“ direktorė Kristina Viršilienė.
„Karpynė“ sako, kad kritika apie nustebinusį davinio turinį yra nepagrįsta, nes medikams renkantis davinį, buvo nurodyta jo sudėtis.
„Visa tai, kas įeina į paketą buvo detaliai išdėstyta netgi su kilogramais ir gramais. Žalios lašišos bus tiek, rūkytos lašišos bus tiek, bus du vienetai, tarkim, skrosto karpio.
Viskas buvo detaliai surašyta su visais gramais ir buvo galima rinktis iš penkių paketų. Į vienus įėjo, tarkim, Kalėdinis keksas, į kitus įėjo duona, žuvų rinkinys. Kas rinkosi su kepta antimi, kas rinkosi su marinuota antimi“, – komentuoja K. Viršilienė.
Tai, kad medikams buvo bandoma „iškišti“ pasenusią žuvį, „Karpynės“ direktorė irgi neigia. Jos teigimu, daviniai turėjo būti pristatyti iki produktų galiojimo pabaigos, o kiekvieną atvejį, kai medikai gavo žuvį su pasibaigusiu galiojimu, reikėtų aiškintis atskirai.
„Tai yra šviežia žuvis. Kad ir iš tvenkinio pasigauni žuvį, ar tu ją laiką šaldytuve pasidėjęs septynias, aštuonias ar dešimt dienų? Ne, tu nelaikai, skrodi. Jeigu tu per dvi–tris dienas nesuvartoji, tu ją šaldai, kažką darai. Šviežios žuvies laikyti šaldytuve negali kažkiek laiko.
Galiojimą tu gali prasitęsti ją marinuojant ar galų gale šaldant, jeigu tu jos neplanuoti valgyti artimiausiu laiku. Tai, kad buvo kažkas pasibaigę, terminai ar dar kažkas, yra visiškas šmeižtas“, – sako K. Viršilienė.
Kad paruošti maisto daviniai medikams neatitinka 200 eurų sumos, K. Viršilienė patvirtina.
„Visų pirma, nuo 200 eurų atsiima PVM, po to atsiima tai, ką mes sumokame „Makaliui“ pagal mūsų sutartą procentą ir jis tikrai yra pakankamai didelis. Tas likutis, kas lieka, nėra 200 eurų. Bet ne mes sugalvojome šitą sistemą. Jeigu buvo tokia galimybė ir taip sugalvojo valstybė, tai kas dabar kaltas?“ – sako „Karpynės“ direktorė.
„Karpynė“ taip pat atsiuntė ir savo davinių sudėtį.
Iniciatyvą vertina neigiamai
Bendrai medikų bendruomenė valstybės iniciatyvą skirti 200 eurų išmokas medikų poilsiui vertina neigiamai. Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos (LSADPS) valdybos pirmininkė Aldona Baublytė sako, kad iniciatyva labiau primena pagalbos ratą verslui nei medikams.
„Didžioji dalis nespėjo ir maisto net pasiimti, nes buvo komplikuota bent kai kuriose įstaigose tai daryti. Ir fiziškai, ir laiko prasme. Tai buvo remtas ne medikas, o verslas iš principo. Daugeliui netgi sukėlė pasipiktinimą“, – tv3.lt komentuoja A. Baublytė.
Tai, kad medikams buvo išduoti mažesnę nei 200 eurų vertę turintys produktai, LSADPS taip pat vertina kritiškai.
„Verslininkai, matyt, sužaidė, nes iš principo kai kurie restoranai tai teikdavo ir normalius paketus, bet paskutinėmis dienomis, matyt, kad buvo imtasi būtent tokių vien dėl to, kad paimti tuos pinigus. Tai tikrai ne parama“, – mintimis dalijasi A. Baublytė.
„Keliauk Lietuvoje“ į rinkos santykius nesikišo
Projekto „Atostogos medikams“ administracines funkcijas vykdžiusi „Keliauk Lietuvoje“ sako, kad įstaiga rinkos santykių tarp tiekėjų ir klientų nereguliavo.
„Priemonė „Atostogos medikams“ veikė laisvos rinkos konkurenciniais principais ir vartotojai (medikai) galėjo rinktis jiems patrauklias paslaugas iš daugiau nei 800 paslaugų teikėjų beveik 4 mėnesius“, – tv3.lt komentuoja „Atostogos medikams“ komanda.
„Keliauk Lietuvoje“ sako, kad nekokybiškas paslaugas medikams suteikusias įmones, įstaiga vertina neigiamai.
„Medikai, neturėję galimybės išvykti poilsiui, galėjo savarankiškai rinktis iš kokių teikėjų (įskaitant maitinimo įstaigas) paslaugas jie norėtų įsigyti ir už kokią sumą.
Tiek projekto organizatorius – Ekonomikos ir inovacijų ministerija, tiek „Keliauk Lietuvoje“ komanda viso projekto metu buvo suinteresuota, kad medikai gautų kokybiškas ir jų lūkesčius atitinkančias paslaugas, todėl panašias situacijas vertintume neigiamai.
Apgailestaujame, kad atsirado paslaugų teikėjų, kurie naudodamiesi situacija teikė nekokybiškas paslaugas“, – komentuoja „Keliauk Lietuvoje“ projekto „Atostogos medikams“ komanda.
„Atostogos medikams“ prasidėjo rugsėjo 1 d., o baigėsi gruodžio 15 d. Iš viso projektui buvo skirta 10 mln. eurų, projekto metu panaudota 9,7 mln.