• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo gegužės 1 d. Lietuvoje atšaukiama ekstremali situacija dėl COVID-19 ligos grėsmės. Su tuo keičiasi ir iki šiol dar likusios kai kurios pandemijos valdymo prievolės bei tolesnis ligos diagnostikos ir gydymo organizavimas. 

Nuo gegužės 1 d. Lietuvoje atšaukiama ekstremali situacija dėl COVID-19 ligos grėsmės. Su tuo keičiasi ir iki šiol dar likusios kai kurios pandemijos valdymo prievolės bei tolesnis ligos diagnostikos ir gydymo organizavimas. 

REKLAMA

Pastarosiomis savaitėmis ženkliai gerėjant epidemiologinei situacijai Lietuvoje Vyriausybė nebemato reikalo tęsti ekstremalią situaciją.

Kaip pranešė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, nuo gegužės visi su kokiu nors privalomumu susiję ribojimai keičiami į rekomendacijas.

„Renginiai, šveitimas, maitinimas, kaukės – visi įprasti burtažodžiai, apie kuriuos pastaruosius metus kalbėdavome, šie reikalavimai išnyksta. Tačiau padiskutavę turėsime tam tikras rekomendacijas, kurias suteiksime gydymo įstaigų vadovams, slaugos organizacijoms, tam tikrų rekomendacijų, dėl kurių galės spręsti patys vadovai“, – aiškino ji.

Kaukės ir izoliacija susirgus – nebeprivalomi 

Tai reiškia, kad šiuo metu dar privalomos kaukės ar respiratoriai viešajame transporte, gydymo, slaugos ir globos įstaigose taps tik rekomenduojamos.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat net ir gavus teigiamą koronaviruso testą izoliacija nebebus privaloma, o dėl gydymo plano spręs šeimos gydytojas.

„Kaip ir kitų ligų atžvilgiu toks dalykas kaip privaloma izoliacija išnyksta iš mūsų repertuaro, iš mūsų priemonių. Yra jau gydytojo sprendimas, nedarbingumas ir kiti elementai. 

REKLAMA

Ir tikrai labai norėtųsi, kad pandemija būtų suteikusi tą pamoką, nes, deja, mūsų gyvenimo kultūroje buvo gana įprasta tiek sergančius vaikus vesti į darželius, mokymo įstaigas, tiek patiems lankytis bendruomenėje, kolektyvuose turint įvairių simptomų. Tai, matyt, šią pamoką reikėtų išmokti“, – gyventojų atsakingumo tikėjosi ministras.  

Testavimas – tik simptominių atvejų

Taip pat ir tokios paslaugos kaip testavimas dėl COVID-19 ir vakcinacija persikelia į asmens sveikatos priežiūros įstaigas ir bus finansuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto.

REKLAMA
REKLAMA

„Testavimas – jis bus atliekamas asmens sveikatos priežiūros įstaigose, dėl to spręs šeimos gydytojai, testuojami bus simptominiai asmenys. 1808 registracija nevyks, tam registruosis ne pats žmogus, bet tai bus gydytojo kaip gydymo strategijos sprendimas“, – nurodė A. Dulkys. 

Anot jo, turbūt nelabai gal kas pastebėjo, bet vakcinacijos centrai jau yra išnykę: „Mobilūs punktai dar vienas kitas bus, bet tai jau decentralizuota sistema“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ateitis – apskritai integravimas visų šių procesų į gripo ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų epidemiologinės priežiūros sistemą kartu su sekoskaitos užtikrinimu“, – pridūrė ministras.

Pažymima, kad sekoskaitos tyrimai – viena svarbesnių užduočių sekant galimas naujas koronaviruso atmainas ir ypač ruošiantis rudens sezonui.

Skiepus integruos į esamą programą

Vakcinacijai bus galima registruotis per e.sveikatą, koronastop tinklapį. Ateityje vakcinacija bus integruojama į Nacionalinės imunoprofilaktikos programą. 

REKLAMA

„Šiandien dar galutinės schemos neturime, dar reikia tarpinių sprendimų ir dėl ketvirtos dozės naudojimo. Sudarėme specialią darbo grupę, kuri paės pasitarti ir priimti tarpinius sprendimus, kai visi žinos galutines vakcinacijos schemas“, – aiškino SAM vadovas. 

Tiesa, kol kas nėra numatoma, kad reikėtų visuotinės vakcinacijos 4 skiepo doze nuo koronaviruso:„Mes turime posėdžius su ekspertais, manau, kad tai kelių savaičių trukmės klausimas, kada mes suformuluosime irgi tam tikras rekomendacijas, kada galėtų būti skiriama ketvirta dozė. Bet tai neina kalba apie visuotinį skiepijimą.“

REKLAMA

Ministras kartu akcentavo, kad bendras imunizacijos lygis Lietuvoje jau yra didesnis nei 80 proc., o darbingo amžiaus grupėse apie 90 proc. Ypač po staigaus SARS-CoV-2 viruso omikron atmainos išplitimo populiacijoje imlių virusui asmenų skaičius yra nedidelis.

„Pasaulio sveikatos organizacija, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras, kitų šalių patirtis rodo, kad tai yra galinga ugniasienė, kuri šalia mūsų toliau vykdomų sekoskaitos procesų, t.y. toliau bus žiūrima, ar nėra atmainų, žiūrimi seroepidemiologiniai tyrimai, koks tolimesnis vakcinų atsparumas, leidžia daryti šį sprendimą nuo gegužės 1 d.“ – sake A. Dulkys.

Gaila, kad šis virusas nėra toks pavojingas. Norėčiau vėl mokytis nuotoliniu būdu...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų