• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sklandus virškinimas – raktas į gerą savijautą, tačiau jam sutrikus nebūtina skubėti griebtis vaistų, nes kelios vaistažolės padės pagerinti virškinimą.

Sklandus virškinimas – raktas į gerą savijautą, tačiau jam sutrikus nebūtina skubėti griebtis vaistų, nes kelios vaistažolės padės pagerinti virškinimą.

REKLAMA

Kaip socialiniuose tinkluose skelbia Lietuvos fitoterapijos asociacija, virškinimo sistema yra viena svarbiausių žmogaus organizme, ji atsakinga už maisto skaidymą, maistinių medžiagų pasisavinimą, atliekų šalinimą.

Tinkama virškinimo sistemos veikla užtikrina, kad kūnas gautų pakankamai energijos, vitaminų, mineralų, kitų organizmui būtinų medžiagų.

„Vis dažniau žmonės susiduria su įvairiomis virškinimo problemomis, tokiomis kaip nevirškinimas, pilvo pūtimas, vidurių užkietėjimas ar viduriavimas.

Šios problemos gali ne tik sukelti diskomfortą, bet ir paveikti bendrą sveikatą bei gyvenimo kokybę. Virškinimo sutrikimai dažnai kyla dėl netinkamos mitybos, streso, mažo fizinio aktyvumo ar net tam tikrų ligų.

REKLAMA
REKLAMA

Nors šiuolaikinė medicina siūlo įvairius gydymo būdus, vis daugiau žmonių ieško natūralių alternatyvų, kurios galėtų padėti išspręsti šias problemas be cheminių preparatų.

REKLAMA

Vienas iš tokių natūralių būdų yra vaistažolės. Jos buvo naudojamos tūkstančius metų įvairiose kultūrose kaip priemonė virškinimo problemoms spręsti“, – rašoma įraše.

Vaistažolės, gerinančios virškinimą

Lietuvos fitoterapijos asociacija pasidalino sąrašu vaistažolių, kurios padės pagerinti virškinimą.

Vienas pagrindinių augalų, padedantis gerinti virškinimą, yra pelynas (kartusis kietis). Šis natūraliai Europoje, Azijoje ir Šiaurės Indijoje augantis augalas, dažniausiai aptinkamas pievose, laukų pakraščiuose, sausuose pietinės orientacijos šlaituose ar pakelėse, turi kartumynų, skatinančių skrandžio rūgšties išsiskyrimą, gerinančių apetitą, palengvinančių virškinimą.

REKLAMA
REKLAMA

„Kartumynai aktyvina virškinimo fermentus, padeda greičiau skaidyti maistą ir pagerina jo pasisavinimą. Tai ypač naudinga žmonėms, kenčiantiems nuo lėto virškinimo ar nevirškinimo problemų. Svarbiausios terapinės indikacijos yra apetito stoka, virškinimo sistemos organų veiklos sutrikimų šalinimui.

Rekomenduojama suvartoti 1-2 gramus džiovinto kiečio per dieną. Kiečių preparatų negalima vartoti nėščiosioms ir maitinančioms moterims. Taip pat jo vartoti negalima ilgiau nei 2 mėnesius. Vartojant ilgai ir didesnėmis dozėmis gali veikti toksiškai: atsirasti pykinimas, vėmimas ar traukuliai“, – patarė Lietuvos fitoterapeutų asociacija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat gali padėti kmynai. Nuo senų senovės jie vartojami dėl juose esančių eterinių aliejų, kurių pagrindinės veikliosios medžiagos yra karvonas ir limonenas, skatinančios virškinimo fermentų gamybą, mažina spazmus, absorbuoja žarnyne susikaupusias dujas:

„Kmynai padeda sumažinti pilvo pūtimą, skausmus ir spazmus, kurie gali atsirasti dėl virškinimo problemų. Jie taip pat skatina skrandžio ir žarnyno veiklą, padeda atsikratyti dujų ir gerina bendrą virškinimo procesą.

REKLAMA

Rekomenduojama suvartoti 1-2 arbatinius šaukštelius kmynų sėklų per dieną, jų arbatą ar pridedant į maistą. Kmynų arbata yra gerai toleruojama įvairaus amžiaus žmonių, nenustatyti šalutiniai poveikiai, kai vartojama pagal gydytojo nurodymus.“

Pipirmėtės mažina pilvo pūtimą

Virškinimo gerinimui praverčia ir imbieras, gerai žinomas dėl gebėjimo mažinti pykinimą, skatinti virškinimą. Imbiero sudėtyje yra gingerolio ir šogaolio, stimuliuojančių seilių, skrandžio sulčių išsiskyrimą, gerinančių maisto skaidymą ir pasisavinimą.

REKLAMA

Gingerolis yra ingredientas, suteikiantis pikantišką skonį, jis į JAV žemės ūkio departamento duomenų bazę įtrauktas kaip antimimetikas, t. y. galintis numalšinti pykinimą ir vėmimą.

Imbieras padeda sumažinti pykinimą, skrandžio ir žarnyno spazmus, taip pat skatina virškinimo fermentų išsiskyrimą, kas padeda greičiau skaidyti maistą ir pagerinti jo pasisavinimą.

Rekomenduojama suvartoti 1-2 gramus šviežio imbiero per dieną, paruošiant arbatą arba dedant į maistą. Imbieras yra saugus naudoti kasdien, tačiau didelėmis dozėmis jis gali sukelti dirginimą ar rėmenį“, – dalijosi Lietuvos fitoterapeutų asociacija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naudingos ir pipirmėtės, kuriose yra eterinių aliejų ir polifenolių junginių. Jos turi antioksidacinį, antimikrobinį, priešgrybelinį, priešuždegiminį, priešvirusinį ir tulžies išsiskyrimą skatinantį poveikius.

„Pipirmėčių lapų preparatai vartojami gydant virškinimo sistemos organų veiklos sutrikimus, o eterinis aliejus naudojamas virškinimo proceso spazmų slopinimui, ypač pacientams, kurie serga dirgliosios žarnos sindromu.

REKLAMA

Pipirmėtė padeda sumažinti pilvo pūtimą, skausmus ir spazmus. Ji taip pat skatina virškinimo fermentų išsiskyrimą ir gerina tulžies tekėjimą, kas padeda efektyviau skaidyti riebalus ir pagerina bendrą virškinimo procesą.

Rekomenduojama suvartoti 1-2 arbatinius šaukštelius džiovintos pipirmėtės per dieną, arbatoje arba naudojant kaip prieskonį. Pipirmėtė yra saugi naudoti kasdien, tačiau didelėmis dozėmis ji gali sukelti rėmenį ar dirginimą.“

REKLAMA

Į pagalbą – ramunėlės

Galiausiai, pagalba norint pagerinti virškinimo veiklą gali tapti ir ramunėlės, pasižyminčios raminamuoju poveikiu virškinimo sistemai, jos mažina uždegimus ir spazmus.

Ramunėlių žieduose kaupiasi eterinis aliejus, fenoliniai dariniai, gleivės, kumarinai, todėl yra naudinga šį augalą naudoti virškinimo sistemos sutrikimams šalinti, nervinei įtampai, dirglumui slopinti, tulžies išsiskyrimui skatinti ir skausmui malšinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ramunėlės padeda sumažinti pilvo pūtimą, spazmus ir uždegimus. Jos ramina virškinimo traktą, skatina virškinimo fermentų išsiskyrimą ir gerina bendrą virškinimo procesą. Esant lengvam spazminiam virškinamojo trakto sutrikimui, įskaitant vidurių pūtimą ir dujų susikaupimą virškinimo trakte, vaistinės ramunėlės yra naudojamos simptominiam gydymui. Svarbu pažymėti, kad ramunių preparatai neišgydo opaligės, tačiau vartojami profilaktikai.

Rekomenduojama suvartoti 1-2 arbatinius šaukštelius džiovintų ramunėlių per dieną, geriant jų arbatą. Ilgai ir per didelėmis dozėmis vartojant ramunėlių preparatus (užpilą, nuovirą, eterinį aliejų) galimi galvos skausmai, bendras organizmo silpnumas, gali būti sukeltas pykinimas“, – patarė specialistai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų