Kadangi sąnariai dalyvauja atliekant beveik visus judesius, neretas žmogus skundžiasi jų skausmu, kuris atsiranda dėl ligų, traumų ar kitų priežasčių.
Kodėl skauda sąnarius?
Viena dažniausių sąnarių skausmų priežasčių – artritas. Dvi pagrindinės artrito formos yra osteoartritas ir reumatoidinis artritas. Remiantis Amerikos reumatologijos koledžo duomenimis, oesteoartritas dažniausiai pasireiškia vyresniems nei 40 metų suaugusiesiems. Jis progresuoja lėtai ir turi įtakos dažniausiai naudojamiems sąnariams, tokiems kaip: riešų, rankų, klubų, kelių.
Šios ligos metu sąnarių skausmas atsiranda dėl kremzlės, kuri tarnauja kaip sąnarių pagalvėlė ir amortizatorius, irimo. Antroji artrito forma yra reumatoidinis artritas, kuris dažniau paveikia vyrus nei moteris. Laikui bėgant jis gali deformuoti ir sekinti sąnarius. Ši artrito rūšis sukelia skausmą, uždegimą ir skysčių kaupimąsi sąnariuose, kai organizmo imuninė sistema atakuoja membraną, kuri jungia sąnarius.
Kitos dažnos sąnarių skausmo priežastys:
- Bursitas – ūminis ar lėtinis sąnario tepalinio maišelio (bursos) uždegimas;
- Vilkligė;
- Podagra;
- Tam tikros infekcinės ligos, tokios kaip: kiaulytė, gripas ir hepatitas;
- Girnelės chondromaliacija, kai suminkštėja kelio sąnarinės kremzlės;
- Sužeidimai ir traumos;
- Tendinitas, dar kitaip – sausgyslės uždegimas;
- Kaulo ar sąnario infekcija;
- Osteoporozė;
- Sarkoidozė;
- Rachitas.
Prevencija ir gydymas
Visada svarbu kuo greičiau nustatyti sąnarių skausmo priežastį, kad galėtumėte pradėti gydymą ir stengtis kuo labiau sumažinti simptomus ir užkirsti kelią negalavimų paūmėjimui. Konsultacija su gydytoju padės greičiau sumažinti jaučiamą skausmą, patirtus sąnarių pažeidimus ir leis pagerinti ir palaikyti normalią gyvenimo kokybę.
Visgi sumažinti sąnarių skausmą gali padėti ir pakoreguotas gyvenimo būdas bei pasirinktos tinkamos priemonės skausmui malšinti:
1. Išlikite fiziškai aktyvūs. Tai puiki prevencija sąnarių ligoms. Fizinis aktyvumas gali sumažinti artrito sukeliamą skausmą, palaikyti sąnarių funkciją, pagerinti nuotaiką ir gyvenimo kokybę. Reguliarus fizinis aktyvumas taip pat gali sumažinti riziką susirgti kitomis lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip: širdies ligos ir diabetas. Būkite aktyvūs, kiek leidžia sveikata ir keiskite savo aktyvumo lygį, atsižvelgdami į artrito simptomus.
2. Išbandykite skausmo malšinimui skirtas priemones. Kartais sąnarių skausmui numalšinti gali pakakti veiksmingų tam skirtų priemonių, pavyzdžiui, Perskindol Active – gelio su trigubu terapiniu efektu, kuris pirmiausia šaldo tepamą vietą, turi priešuždegiminį poveikį. Šis gelis tepamas tik skausmingose vietose, o jį gerai įtrynus šis ima šildyti, taip aktyvindamas kraujo apytaką.
3. Kontroliuokite kūno svorį. Mesti antsvorį ir išlaikyti normalų kūno svorį ypač svarbu žmonėms, sergantiems artritu. Papildomų kilogramų atsikratymas sumažina sąnarių (ypač kelių ir klubų) patiriamą krūvį. Netekus bent 10-12 kilogramų antsvorio, artritu sergantiems žmonėms gali akivaizdžiai sumažėti skausmas ir pagerėti sąnarių funkcijos.
4. Saugokite sąnarius. Pasirinkite užsiėmimus, kurie yra mažiausiai kenksmingi sąnariams ir turi mažą sužeidimų riziką, pavyzdžiui, rinkitės vaikščiojimą, važinėjimą dviračiu, plaukimą. Su sportu ar fiziniu darbu susiję sąnarių sužalojimai gali padidinti osteoartrito išsivystymo tikimybę ar traumų, sumušimų riziką. Norėdami sumažinti osteoartrito išsivystymo ar pablogėjimo tikimybę, imkitės priemonių, kad sumažintumėte sąnarių sužalojimus arba jų išvengtumėte, pavyzdžiui, dėvėkite apsaugines priemones ir venkite pasikartojančių sąnarių pažeidimų. Vis dėlto, jei nutiko, kad nepavyko išvengti sumušimų, patempimų, raumenų ir sąnarių skausmą išprovokuojančio krūvio, rinkitės efektyvias skausmą malšinančias priemones, pavyzdžiui, Perskindol Cool purškalą, kuris atšaldo sumuštą ar patemptą vietą, mažina skausmą bei tinimą.
5. Išbandykite masažą. Lengvas glostymas ar raumenų masažas gali pagerinti kraujotaką ir sušildyti pažeistus sąnarius, laikinai palengvinant skausmą. Įsitikinkite, kad masažistas žino, kuriuos sąnarius paveikė artritas.