Kai kurie netgi laikosi nuomonės, jog namų sąlygomis tai nėra įmanoma. Tačiau kavos gurmanai užginčytų tokią nuomonę teigdami, jog viską darant patiems galima išgauti išties unikalius skonius, geriausiai atitinkančius asmeninius poreikius, bet pridurtų, jog tam pasiekti reiktų išties nemažai žinių bei patirties.
Neskaitant visų 60 žinomų kavamedžių, populiariausios kavos pupelės yra tik dviejų rūšių – priklausomai nuo to, ant kurios rūšies kavamedžio jos auga. Tai gali būti visiems gerai žinoma arabika arba robusta, apie kurią mažiau besidomintys kavos pramone gali ir nebūti girdėję.
Pagrindinis šių rūšių skirtumas slypi ne tik skonyje, bet ir kofeino kiekyje, kuris išsiskiria ruošiant kavą bei pagal kurį yra matuojamas stiprumas. Arabikos kava pasižymi labai ryškiu aromatu bei skoniu. Šios rūšies kava yra bene populiariausia visame pasaulyje ir sudaro didžiąją kavos rinkos dalį.
Visgi ši rūšis turi dvigubai mažiau kofeino lyginant su robusta, kuri nors ir stipresnė, tačiau nėra tokia aromatinga. Neretai gamybai naudojama ne viena konkreti rūšis, o jų mišiniai, kadangi tokiu būdu, parinkus tinkamas proporcijas, galima sukurti idealiausią skonį.
Tačiau kavos skonį nulemia ne tik konkreti jos rūšis. Tam įtakos turi klimato sąlygos, kuriose kavamedžiai brandina savo vaisius. Todėl iš vieno pasaulio krašto atkeliavusios pupelės bus vienokio skonio, o iš kito pasaulio krašto tos pačios rūšies kava gali gana ryškiai skirtis. Dėl šios priežasties ir turime tokią nemažą jų įvairovę: kava skirstoma ir pagal regionus bei valstybes, kuriose auginamos kavos plantacijos.
Kaip nepasiklysti renkantis kavą
Rinkoje yra begalė skirtingų kavos rūšių. Prieš pradedant rinktis kavos pupeles labai svarbu žinoti vieną taisyklę – geriausios ir skaniausios kavos nėra. Taip yra todėl, jog skiriasi kiekvieno iš mūsų skoniai ir poreikiai.
Todėl pirmiausiai reikėtų atsižvelgti į savo asmeninį skonį ir įsivertinti, ar norisi kartesnės kavos, mažiau karčios, su daug kofeino ar minimaliu jo kiekiu, o galbūt prioritetas yra ryškus kavos aromatas.
Žinoma, specializuotose kavos parduotuvėse pardavėjai jums gali patarti šiuo klausimu, kadangi jie šioje srityje turi pakankamai nemažą patirtį. Renkantis savarankiškai reikėtų atidžiai skaityti aprašymą ant pakelio: jame būna pažymėta ar įvardinta tiek kartumo, tiek ir stiprumo skalė. Nereikėtų bijoti eksperimentuoti ir išbandyti skirtingus skonius, nes tik tokiu būdu galima rasti idealiausiai jums tinkantį variantą.
Ar tikrai kartesnė kava yra stipresnė?
Kartumas yra bene ryškiausias pojūtis, kurį pajuntame vos tik paragavę kavos. Daugumai jis gali automatiškai asocijuotis su šio gėrimo stiprumu, tačiau iš tikrųjų tarp šių dalykų nėra nieko bendro.
Stiprumas priklauso nuo kofeino kiekio, kurį gali lemti keletas skirtingų faktorių. Pirmiausia, tai kavos pupelių rūšies pasirinkimas, jų kiekis bei laikas, kiek jos bus laikomos užpiltos karštu vandeniu arba koks bus sąlyčio su vandeniu laikas, jeigu naudojamas aparatas, o kartumas priklauso nuo to, kiek laiko pupelės buvo skrudinamos.
Didieji gamintojai naudoja automatizuotas skrudinimo technologijas, kur laikas yra kontroliuojamas ypatingai tiksliai, todėl neretai ant pakuotės galime rasti specialią skalę, kuri apibrėžia kavos kartumo arba jos skrudinimo lygį. Iš esmės šios dvi sąvokos reiškia tą patį, kadangi daugiau skrudintus kavos pupelės suteiks kartesnį skonį.
Pasitaiko kavos entuziastų, kurie pupelių skrudinimu užsiima patys, tačiau vertėtų žinoti, jog tai reikalauja nemažai laiko bei patirties, kurią galima įgyti tik eksperimentuojant su kavos gėrimo gamyba. Todėl toks būdas tiks tik tiems, kurie nori ne tik išskirtinio skonio, bet ir savotiško kavos ruošimo ritualo pasimėgavimo.
Kavos laikymo taisyklės
Daugelis akcentuoja skirtingas kavos ruošimo taisykles, kurios neretai remiasi tam tikromis tradicijomis arba skirtingais būdais. Tačiau siekiant ryškiausio skonio ne ką mažiau svarbus faktorius yra ir kavos pupelių bei jau sumaltos kavos laikymo sąlygos. Atvirai laikomos pupelės gana greitai praranda savo aromatą kaip ir malta kava.
Geriausia kavą laikyti sandariai uždarytą pakuotėje ar specialiame kavos inde. Sandarus indas užtikrintų, jog nedingtų kavos aromatas ir tuo pačiu į kavą nepatektų drėgmės. Dėl šios priežasties nėra rekomenduojama pirkti kavą dideliais kiekiais, kadangi pradarius pakuotę yra sudėtinga išlaikyti optimalias sąlygas. Geriau apsipirkti dažniau, bet po mažiau, ir tokiu būdu mėgautis visuomet šviežia ir aromatinga kava.