• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atvirai apie netikėtą onkologinę ligą prabilusi garsi nuomonės formuotoja, sporto trenerė Indrė Burlinskaitė-Vaisieta atskleidė, kad klastingos ligos, Hodžkino limfomos, nerodė net kraujo tyrimai. Nerimą sukėlė pasirodę nespecifiniai simptomai – kosulys, nuovargis, dusulys. Apie tai, kodėl esant onkologinei ligai dažnai jos neišduoda net kraujo tyrimai, kalbamės su Santaros klinikų gydytoja hematologe Austėja Dapkevičiūte-Purliene.

Atvirai apie netikėtą onkologinę ligą prabilusi garsi nuomonės formuotoja, sporto trenerė Indrė Burlinskaitė-Vaisieta atskleidė, kad klastingos ligos, Hodžkino limfomos, nerodė net kraujo tyrimai. Nerimą sukėlė pasirodę nespecifiniai simptomai – kosulys, nuovargis, dusulys. Apie tai, kodėl esant onkologinei ligai dažnai jos neišduoda net kraujo tyrimai, kalbamės su Santaros klinikų gydytoja hematologe Austėja Dapkevičiūte-Purliene.

REKLAMA

Pasiteiravus, ar apskritai bendras kraujo tyrimas gali padėti nustatyti tam tikrą onkologinę ligą, Santaros klinikų gydytoja hematologė Austėja Dapkevičiūtė-Purlienė teigia, kad norint išsiaiškinti tikslią diagnozę, tokio tyrimo nepakaks, kadangi jis suteikia per mažai informacijos.

„Tačiau kitaip nei nustatyti, įtarti piktą ligą ar kokius pakitimus iš paprasto kraujo tyrimo kai kuriais atvejais pavyksta. Visgi, kraujo tyrimų yra gerokai daugiau, pačių įvairiausių ir itin sudėtingų. Kartais atlikdami kraujo tyrimus net galime ištirti tam tikras navikų mutacijas.

REKLAMA
REKLAMA

Tad jei kalbėsime apie visus įmanomus kraujo tyrimus, tuomet taip, įtarti ir net patvirtinti kelias kraujo vėžio rūšis, kurių diagnozei realiai pakanka kraujo tyrimo, galime. Visgi, šios kelios kraujo vėžio rūšys yra labiau išimtis iš taisyklės ir dažniausiai vis tiek prireikia kitokių tyrimų“, – paaiškina gydytoja.

REKLAMA

Kraujo tyrimų nepakaks

Kraujo tyrimai – tik maža dalis visos dėlionės ar paveikslo. Lygiai taip pat gydytoja hematologė įvardija ir biopsiją, kuri, kaip teigiama, yra vienas tiksliausių būdų diagnozuoti daugelį onkologinių ligų.

„Biopsijos ne visuomet užtenka ir ji yra tik viena iš dalių norint nustatyti ligą. Siekiant įvertinti vėžio išplitimą, tenka atlikti ir vaizdinius tyrimus ar netgi išsamius naviko mutacijų tyrimus, pagal kuriuos vėliau būna parenkamas gydymas. Tad ir su kraujo tyrimais yra tas pats, kad norint nustatyti kraujo vėžio diagnozę, dažniausiai prireikia ir daugiau išsamių tyrimų.“

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau tuomet kyla svarbus klausimas – kodėl kraujo tyrimai neretai daugeliui pacientų būna idealūs, nors vėžys jų organizme yra išplitęs? Atsakydama į šį klausimą, gyd. A. Dapkevičiūtė-Purlienė sako:

„Pavyzdžiui, jeigu kalbėsime apie limfomą, tai ši liga liaudiškai tariant yra vadinama limfmazgio naviku. Limfocitų branda prasideda kaulų čiulpuose, o baigiasi limfmazgiuose, tad jeigu paciento organizme yra susiformavęs limfmazgio navikas, kraujyje jokių pokyčių galime ir nepastebėti. Žinoma, kai kuriais atvejais jų gali būti, tačiau tikrai dažnai esant limfomai kraujo rodikliai būna geri.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, jeigu kalbėsime apskritai apie kitas onkologines ligas, pavyzdžiui, plaučių, kepenų ir kitus solidinius navikus, tai kraujyje gali būti pokyčių tik tuo atveju, jeigu liga yra tiek išplitusi, kad metastazavo jau ir į kaulų čiulpus bei užėmė didelę jų dalį.

Jeigu liga metastazavo, tačiau kaulų čiulpuose jos dar yra nedaug, pavyzdžiui, 2-3 proc., neretai tai bendrame kraujo tyrime gali ir neatsispindėti, kadangi apskritai kraujas nėra tobulas kaulų čiulpų atspindys, geba atspindėti tik dalį to, kas juose vyksta.“

REKLAMA

Be to, medikė priduria, kad kartais gali nutikti ir taip, kad vienu metu atlikti kraujo tyrimai gali būti puikūs, o pakartojus juos po kurio laiko ir priversti sunerimti. Tačiau, esant limfomos ligai, kad tai būtų galima pastebėti, turi praeiti šiek tiek ilgesnis laiko tarpas:

„Tokia situacija gali susiklostyti esant ūminėms leukemijoms. Leukemija nuo limfomos skiriasi tuo, kad leukemija pagrinde yra kaulų čiulpuose, o limfoma – limfmazgiuose. Tad prie kai kurių ūminių leukemijų tarpas nuo gerų iki blogų kraujo tyrimų atsakymų gali būti ir labai trumpas. Tokiu atveju, diagnozavus ūminę leukemiją, jau diagnozės nustatymo metu dažnai gali prireikti kraujo komponentų transfuzijų.“

REKLAMA

Kaip įsitikinti, kad esame sveiki?

Pasiteiravus gydytojos, kaip tuomet galime būti įsitikinę, kad esame sveiki, kadangi neretai daugelis pacientų mano, kad geri kraujo tyrimo rezultatai yra tolygūs puikiai sveikatai, gyd. A. Dapkevičiūtė-Purlienė tikina, kad kaip ir dėl daugumos kitų dalykų gyvenime, taip ir dėl sveikatos bei to, kas vyksta mūsų organizme, niekada nebūsime 100 proc. tikri.

Be to, gydytoja teigia, kad, pavyzdžiui, norint diagnozuoti limfomą, nuo jos simptomų pradžios iki tikslios diagnozės vidutiniškai praeina net penki mėnesiai. Toks procesas yra sudėtingas dėl šios onkologinės ligos nespecifinių simptomų, kurie gali būti būdingi ir kraujo vėžiui, ir visoms kitoms įmanomoms ligoms:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Be to, šiam laiko tarpui, kiek užtruksime nuo simptomų atsiradimo iki diagnozės nustatymo, įtakos turime ir patys. Jeigu simptomus būsime linkę nuvertinti, bandysime juos gydyti patys, nesikreipsime pas specialistus, tuomet šis laikotarpis tik prailgės. Lygiai taip pat įtakos turi ir pirminės grandies gydytojai – kuo anksčiau jie įtars onkologinę ligą, tuo paprasčiau ir lengviau ji bus nustatoma.“

Dėl šios priežasties pašnekovė ragina visus būti atidesniems savo organizmui, jaučiamiems simptomams. Taip pat reikia nepamiršti, kad esant specifiniams simptomams, šeimos gydytojas gali ne tik skirti atlikti kraujo tyrimus, tačiau ir nusiųsti išsamesnei patikrai.

„Sekite savo simptomus, profilaktiškai apsilankykite pas gydytojus, dalyvaukite įvairiose Lietuvoje prieinamose nemokamose vėžio prevencinėse programose ir, jeigu jaučiatės gerai, neskubėkite nerimauti, nes gali nutikti ir taip, kad visą gyvenimą niekuo nesusirgsite, tad toks nerimas neatneš jokios naudos“, – pridurdama pataria medikė.

Taip, tas pasakymas , kad eikite dažniau tikrintis - kelia pyktį. Pakliūti neįmanoma su kažkokiais simptomais, o jei pasakysi, kad šiaip profilaktiškai, gydytojas turbūt ir per duris išgrūstų. O jei padarytų kraujo tyrimą, o ten nieko blogo, išvadintų hipochondriku.
Tyrimai nerodė, nes medicina nėra tik technika, pirmiausia tai yra pastabaus, kruopštaus asmens darbas. Kai technologijos labiau vertinamos negu žmogiškumas, tai ir ligų daugėja, ir pasiligoja vis jaunesni, ir bijoma vaikus gimdyti...
Tai kodėl nedaromi tie tyrimai, kas geriau
už mediką žino kokius tyrimus atllikt???Paskui sako jog liga užleista…Medikai,atsakingiau žiūrėkite į pacientų skundus!!!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų