Į šiuos ir kitus klausimus „Žinių radijo“ laidoje „Ryto espresso“ atsakė Vilniaus universiteto medicinos fakulteto profesorius Rimantas Stukas.
Kiek puodelių kavos galim išgerti per dieną
Profesoriau, neretai tarp yra diskutuojama, kiek kas išgeria per dieną puodelių kavos ir, manau, tai vienas dažniausiai iškylančių klausimų, kiek puodelių kavos per dieną žmogui galima išgerti?
Iš tikrųjų kava yra gėrimas, kurį vartoja labai daug gyventojų visame pasaulyje, todėl yra atliekama tikrai nemažai tyrimų, norint įvertinti galimą kavos poveikį žmogaus organizmui, jo funkcijoms, atskirų organų veiklai. Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos pateiktą ataskaitą, du puodeliai kavos per dieną, atrodytų, sveikam žmogui rizikos nekelia. Taigi du puodelius kavos galime išgerti ir ta kofeino dozė, kuri pateks į organizmą, tikrai neturėtų kelti rizikos.
Aišku, tai labai individualu, nes net ir sveiko žmogaus organizmas gali vienaip ar kitaip priimti kavą, nes vėlgi daugelis tyrimų rodo, kad tas kavos poveikis yra labai įvairiapusis ir vienas žmogus gali pajusti net subjektyviai teigiamą ir pageidaujamą, norimą kavos poveikį, o kitas gali pajusti visai priešingą. Taigi kiekvienas žmogus, kuri geria kavą, vis tiek, ko gero, jaučia, kokį poveikį konkrečiai jam ta kava daro.
Kokio dydžio tie du puodeliai turėtų būti, kad neperdozuotume kofeino?
Čia vėlgi priklauso ir nuo kavos stiprumo, bet vidutiniškai yra 150–200 ml normalios kavos puodeliai. Kad būtų tiksliai paskaičiuota, kiek ten to kofeino, turbūt to kiekvienas nepadarys, bet, ko gero, tokios įprastos, kokią kavą geriame, ir turėtų būti tie du puodeliai kavos. Tai neturėtų kelti rizikos, aišku, jei nėra kažkokių sveikatos sutrikimų.
O espresso kava – kiek galima išgerti stipresnio koncentrato kavos?
Espresso kavos puodeliai bus žymiai mažesni. Vėlgi priklauso, kiek ten bus vandens, tai irgi kalbame apie tuos du puodelius kavos. Bet reikia turėti mintyje, kad kofeinas pasižymi tokiu poveikiu, kad skatina skysčių išsiskyrimą. Tad išgėrus puodelį kavos reikėtų išgerti du puodelius vandens tam, kad atstatytume skysčių balansą.
Kava gali ne tik pabudinti, bet ir sukelti nerimą
Dalis žmonių sako, kad išvis negali gerti kavos, nes išgėrus vieną puodelį pajaučia nerimą organizme, lyg padidėja stresas. Ar taip gali būti ir kodėl?
Tikrai gali būti labai individualus poveikis: kai kam gali pasireikšti nerimas, kai kam – pyktis, kai kam – kažkoks neaiškus dirglumas, dar kai kam – net drovumas. Tokie simptomai kaip širdies plakimo padidėjimas, kvėpavimo padažnėjimas, troškulio jautimas, jei išgeriama nepakankamai vandens – čia viskas priklauso nuo organizmo, nervų sistemos.
Ir pasakyti tiksliai, kodėl tam žmogus atsirado nerimas išgėrus kavos, tikrai sunku. Kai kam gali atsirasti rankų, kojų, atskirai pirštų drebėjimas. Tų poveikių sąrašas yra labai didelis, visa laimė, kad jie neatsiranda vienam žmogui, nes išvis būtų blogai. Bet vienam toks, kitam – toks, tai yra gana reti atvejai. Dažniausiai vis tik žmogui išgėrus kavos pagerėja nuotaika, padidėja darbingumas, dėmesio koncentracija, jis geriau atlieka užduotis, padaro mažiau klaidų, jei reikia atlikti kažkokį darbą, kur klaidų gali pasitaikyti.
Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos pateiktą ataskaitą, du puodeliai kavos per dieną, atrodytų, sveikam žmogui rizikos nekelia.
Dėl to teigiamo – stimuliuojančio, aktyvinančio – poveikio žmonės ir vartoja kavą. Aišku, pripranta prie jos ir vėlgi kartais sako, kad man tų dviejų puodelių mažai, daugiau reikia. Vėlgi tai yra individualu. Ir kas dar – vis tik nuo žmogaus organizmo, jo veiklos, medžiagų apykaitos priklauso, per kiek laiko organizme yra suskaldomas į jį patekęs kofeinas. Yra žmonių, kuriems jis gana greitai suskaldomas, o yra tokių, kur tikrai negreitai ir patekęs į organizmą kofeinas cirkuliuoja ilgą laiką. Todėl vienas sako, kad galiu vakare išgerti kavos ir eiti miegoti, jam kava nedaro poveikio, o kitas jau, sakysim, net po pietų išgėręs kavos ilgai gali neužmigti. Tai reiškia, kofeinas yra nesuskaldytas kepenyse ir ilgai cirkuliuoja.
Tie, kurie neužmiega vakare išgėrę kavos, reiškia, juos labiau ir veikia kofeinas, jie ir ryte išgėrę kavos bus aktyvesni?
Gal ne taip reikėtų sakyti. Kofeinas tiesiog ne taip greitai suskaldomas ir cirkuliuoja. Tiesiog patekęs į organizmą veikia ir vieną, ir kitą, bet jei jis suskaldomas ir pašalinamas, tada jo poveikio nebėra. Taigi kiekvienas, kuris vartoja kavą, jaučia, koks yra kofeino poveikis – ilgas ar trumpas. Yra veiksnių, kurie skatina kofeino kitimą organizme, pavyzdžiui, jei žmogus rūko, rūkantiesiems kofeinas žymiai greičiau suskaldomas ir to poveikio nėra. Jei žmogus nerūkantis, jo organizme kofeinas cirkuliuos ilgiau.
Nuo kavos galima tapti priklausomam?
Paminėjote, kad gali išsivystyti pripratimas. Kai kurie žmonės sako, jog negali nė dienos be kavos, nes labai norisi ir lyg atsiranda priklausomybė. Taip išties gali nutikti?
Ko gero, kiekvienam kažkokiam ar maisto produktui, ar gėrimui didesnė ar mažesnė priklausomybė gali atsirasti, jei tai žmogui sukelia malonius jausmus ar pakelia darbingumą. Tik reikia turėti omenyje, kad jei yra vartojamas labai didelis kavos kiekis, tai jau sveikatai kiekvienam nepageidaujama.
Jei į tuščią skrandį patenka kava, ji dirgina skrandžio gleivinę, pradeda skirtis virškinimo sultys, maisto nėra, nėra ką virškinti, pradedama dirginti virškinamojo trakto, skrandžio gleivinė.
Net paskaičiuota, jei žmogus per dieną išgeria 7–8 puodelius kavos, jau faktiškai galime prilyginti kaip net priklausomybei narkotikams. Jau tada yra blogai, atsiranda tada ir galimi nepageidaujami poveikiai, rizika sveikatai. Tada ta priklausomybė jau yra ne šiaip kad žmogus mėgsta kavą, ji patinka ir ją geria, čia jau yra tokia priklausomybė, kai neišgėrus kavos jau pasireiškia daugelis simptomų, kurie pasireiškia tik jos išgėrus. Tai jau vertiname kaip rimtą dalyką ir reikėtų to vengti.
Skrandžio uždegimą išduoda šie simptomai: pajutus skubėkite pas gydytoją:
Ar galima gerti kavą ryte, prieš maistą, kai skrandis dar yra tuščias, kai dar po to valandą ar dvi nevalgome pusryčių?
Dalis žmonių taip geria, bet to daryti tikrai nereikėtų, nes jei į tuščią skrandį patenka kava, ji dirgina skrandžio gleivinę, pradeda skirtis virškinimo sultys, maisto nėra, nėra ką virškinti, pradedama dirginti virškinamojo trakto, skrandžio gleivinė. Ir jei dar yra šiek tiek padidėjęs rūgštingumas, jau gali skatinti skrandžio gleivinės erozijų atsiradimą, net opų atsiradimą. Todėl tuščiu skrandžiu išgėrus kavos ir nieko nevalgyti, kitaip sakant, papusryčiauti puodeliu kavos nereikėtų.