kofeinas
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „kofeinas“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „kofeinas“.
Mokslininkai prabilo apie kavos naudą: toks kiekis per dieną gali padėti išvengti kai kurių ligų
Remiantis naujais tyrimais, rytinis puodelis kavos gali ne tik pakelti nuotaiką. Saikingas kofeino vartojimas – maždaug trys puodeliai kavos ar arbatos per dieną – yra susijęs su mažesne kardiometabolinių (širdies ir medžiagų apykaitos ligų) rizika, sako pagrindinis tyrimo autorius, Dr. Chaofu Ke, Soochow universiteto (Sudžou, Kinija) epidemiologijos ir biostatistikos docentas.
Kodėl išgėrus kavos dažnai norisi miego? Mokslininkai paaiškino, kas įvyksta
Nors daugeliui kava yra neatsiejama dienos pradžios dalis, yra žmonių, kurie skundžiasi, jog jos išgėrę tampa ne budresni, o kaip tik užsimano miego. Taip gali nutikti dėl išsivysčiusios toleracijos kofeinui arba dėl cheminių medžiagų poveikio organizmui, rašo „Medical News Today“.
Anot leidinio, kava skirtingai veikia kiekvieną žmogų. Kai kurie žmonės per dieną gali išgerti kelis puodelius ir nepajusti didelio poveikio.
Štai, kiek kavos puodelių galima išgerti per dieną: kiti to nežino
Kofeinas yra visame pasaulyje gerai žinomas centrinės nervų sistemos stimuliantas. Jis paveikia tam tikrus receptorius ir padidina adrenalino lygį smegenyse, kas padeda jaustis žvalesniems, mažiau pavargusiems, budriems. Kofeino būna ne tik kavoje ar arbatoje – jis taip pat naudojamas kai kuriuose vaistuose nuo peršalimo, skausmo, taip pat energetiniuose gėrimuose, batonėliuose, maisto papilduose.
Pasakė, kiek kavos galima išgerti per dieną: nepadauginkite
Kofeino poveikis sveikatai – amžina tema. Mokslininkai ne vienerius metus įvairiais kampais bando pažvelgti į šį klausimą. Juos ypač domina, kokią įtaką kavoje, arbatoje ir energiniuose gėrimuose esantis stimuliantas turi širdies funkcijai.
Prieš kelias dienas pristatytas naujas tyrimas, kuriame teigiama, kad žmonės, kurie bent 5 dienas per savaitę suvartoja daug kofeino, gali dažniau sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, net jei kitais atžvilgiais jų sveikata yra gera.
Skubiai įspėja geriančius energinius gėrimus: pasekmės gali būti negrįžtamos
Energinius gėrimus dažnai renkasi žmonės, norintys įveikti nuovargį, tačiau nauji tyrimai rodo, kad šie gėrimai gali būti susiję su rimtomis ligomis. Energiniuose gėrimuose dažnai būna daug cukraus ir kofeino. Gydytojai įspėja, kad jie gali sukelti gyvybei pavojingą būklę, kurią reikia skubiai gydyti.
Energinių gėrimų sudėtyje yra nuo 80 iki 300 mg kofeino, palyginimui kavos puodelyje – 100 mg.
Atsikratykite celiulito namuose: pasakė, kas veikia
Kūno priežiūra yra vienas iš būdų parodyti meilę sau ir rūpintis savo sveikata bei išvaizda. Vienas iš dažniausiai aptariamų klausimų, susijusių su grožiu ir sveikata, yra celiulito mažinimas. Celiulitas, dažnai vadinamas „apelsino žievelė“, gali būti iššūkis daugeliui moterų, tačiau yra būdų, kaip su juo kovoti.
Štai, kiek puodelių kavos galima išgerti per dieną: kiti to net nežino
Dažnas iš mūsų kiekvieną rytą pradedame ypatingu ritualu – garuojančiu ir maloniai kvepiančiu kavos puodeliu. Per pietus kartojame ritualą ir vėl užsikaičiame arbatinuką kavos puodeliui. Tačiau, kiek tokių puodelių galima išgerti per dieną?
Apie tai, kaip kavos naudą, grėsmes ir optimalų kavos puodelių skaičių per dieną papasakojo Vilniaus dietologijos centro gydytoja dietologė Eglė Kliukaitė-Sidorova.
Atskleidė, kelintą valandą ryte reikėtų gerti kavą: sveikata padėkos
Vien Jungtinėje Karalystėje kasdien išgeriama beveik 100 mln. puodelių kavos, tačiau ekspertas atskleidžia, kada geriausia ryte gerti kavą.
Daugelis britų dieną padeda puodeliu kavos, o kasdien Jungtinėje Karalystėje išgeriama beveik 100 milijonų puodelių.
Įprasta, kad žmonės ryte geria kavą žvaliai dienos pradžiai, o po pietų – kad papildytų senkančios energijos atsargas.
Tačiau paaiškėjo, kad gerti kavą iškart pabudus nėra pati geriausia mintis.
Mėgstate tirpią kavą? Štai, kuo ji ypatinga
Tyrimų duomenys atskleidžia, kad tirpi kava sudaro 50 proc. visos suvartojamos kavos. Ne paslaptis, kad tirpi kava dažniausiai yra pigesnė, greičiau ir paprasčiau paruošiama, nei įprasta kava. Šį kartą atrinkome keletą savybių, kuo dar ypatingas šis gėrimas.
Štai, kaip kava veikia organizmą: nustebsite
Kavos poveikis sveikatai yra prieštaringas – ji gali suteikti daug naudos ir padaryti nemažai žalos. Kavoje yra daug antioksidantų, dėl kurių sumažėja rizika sirgti daugeliu ligų. Vis dėlto, šiame gėrime taip yra didelis kiekis kofeino, kuris kai kuriems žmonėms gali sukelti širdies ritmo problemų ir sutrikdyti miegą.
Kavoje yra nemažai maistinių medžiagų ir antioksidantų
Kavoje gausu maistinių medžiagų, natūraliai randamų kavos pupelėse.
REKLAMA
REKLAMA
Kavos atsisakiusi Aistė atskleidė, kaip pasikeitė jos sveikata: rezultatas nustebino
35 metų kaunietė Aistė anksčiau savo ryto be kavos puodelio neįsivaizdavo. Dabar moteris dalinasi savo patirtimi, kodėl jai svarbu iš gyvenimo išbraukti kofeino turintį gėrimą.
Aistės teigimu, atsisakyti kavos paskatino kūno siunčiami signalai.
„Kavą aš gerdavau dažnai – į dieną po 3, 4 puodelius. Jos neišgėrus atrodydavo, kad niekaip negaliu atsibusti, svaigdavo galva. Su kava gyvenau ilgai“, – apie praeitį kalba moteris.
Ragina nevalgyti 1 užkandžio prieš naktį: miegosite žymiai geriau
Rekomenduojamos aštuonios valandos miego gali tapti sunkiai pasiekiama svajone, jei prieš naktį valgysite netinkamus užkandžius. Ekspertė ragina nevalgyti vieno užkandžio prieš naktį, kad išsimiegotumėte žymiai geriau.
Nėra nieko blogiau, nei naktį vartytis lovoje ištisas valandas, laukiant žadintuvo skambučio. Užmigti nėra visada taip paprasta, kaip norėtųsi.
Nesvarbu, kad kambaryje aklinai užtraukėte naktines užuolaidas ar stengiatės nenaršyti telefone – tai ne visada padeda.
Kiek puodelių kavos galima išgerti per dieną? Profesorius patarė, kada jos išvis geriau nevartoti
Nors kava yra vienas populiariausių gėrimų ryte, gydytojai pabrėžia, kad dalies žmonių organizmus šis gėrimas gali veikti itin žalingai. Kurie faktai apie kavą yra tiesa, o kurie – mitai? Ar kava tikrai sustiprina nerimo jausmą? Ar galimą kavą gerti ryte prieš maistą?
Į šiuos ir kitus klausimus „Žinių radijo“ laidoje „Ryto espresso“ atsakė Vilniaus universiteto medicinos fakulteto profesorius Rimantas Stukas.
Kavą pakeiskite šiuo gėrimu: sveikata padėkos
Matcha yra japoniškos žaliosios arbatos milteliai. Jos populiarumas pasaulyje vis auga ir vis daugiau žmonių kavą keičia šia arbata. Tai jie daro ne veltui – matcha veikia panašiai, kaip kava, tačiau turi daugiau naudingų savybių.
Galbūt jau esate girdėję apie matchos naudą sveikatai, tačiau kokie jos pranašumai, lyginant su kava?
Ir kava, ir matcha turi nedaug kalorijų, jei gėrimai ruošiami be papildomų ingredientų, pavyzdžiui, pieno, cukraus, grietinėlės ar aromatizuotų sirupų.
Šie maisto produktai kenkia jūsų sąnariams: nesakykite, kad neįspėjo
Milijonai žmonių kenčia nuo artrito sukeliamo skausmo, tačiau ekspertai įspėja nevartoti dviejų vaisių, nes jie gali pabloginti gyvenimą sergant artritu.
Ši liga gali sukelti skausmą, patinimą ir uždegimą, taip pat judėjimo sutrikimus. Nors kol kas nėra vaistų nuo artrito, yra būdų, kaip palengvinti jo simptomus, rašo mirror.co.uk.
Nevalgykite šių produktų pusryčiams: gydytojas įspėja visus
Vaikų mityba yra svarbus aspektas jų augimo ir vystymosi procese. Subalansuota mityba ne tik suteikia jiems reikiamų maistinių medžiagų, bet ir formuoja sveikus įpročius, kurie gali tapti svarbiu veiksniu ateityje. Nors daugelis tėvų stengiasi atkreipti dėmesį į ką valgo jų vaikai, yra tam tikrų produktų, kurių reiktų vengti.
Apie tai, kokių maisto produktų turėtų nevalgyti vaikai, „Žinių radijo“ laidoje „Sveikatos laikas“ papasakojo vaikų gastroenterologas, profesorius Liutauras Labanauskas.
Kavą pakeiskite šiuo gėrimu: sveikata padėkos
Nors daugelis žmonių savo ryto neįsivaizduoja be puodelio kavos, vis tik specialistai rekomenduoja kavą, kuri suteikia energijos ir žvalumo, pakeisti kitu, sparčiai populiarėjančiu gėrimu. Anot jų, sveikata jums padėkos jeigu rytais rinksitės gerti mačia arbatą.
Mačia arbata (angl. matcha) – žaliosios arbatos rūšis. Dėl antioksidantų kiekio ji gali būti naudingas širdžiai, svoriui ir kitų organų veiklai.
Mačioje esantys komponentai turi daugybę privalumų žmogaus sveikatai.
Sode paberkite kavos tirščių: rezultatas nustebins
Dauguma žmonių negali savo ryto pradėti be puodelio kavos. Įdomu ir tai, kad kai kurie jų taip pat neįsivaizduoja ir sodininkystės be kavos tirščių panaudojimo puoselėjant daržus. Sodininkai ragina sode paberti kavos tirščių, nes rezultatas jus maloniai nustebins.
Jeigu namuose per dieną susikaupia pernelyg daug kavos tirščių, visuomet galite įvairiai juos panaudoti. Štai vieni iš jų darosi kūno šveitiklius, o kiti tirščius nešasi į daržą, sodą.
Šiukštu negerkite to prieš naktį: miegosite daug blogiau
Ar padėjus galvą ant pagalvės pavyksta užmigti greitai? Jei ne, kaltas gali būti vienas gėrimas. Miego ekspertas perspėjo apie populiarų gėrimą, kuris gali sutrikdyti jūsų gebėjimą užmigti.
„Nors alkoholis dažnai gali padėti greičiau užmigti, tačiau vartojant jį prieš pat miegą gali kilti keblumų“, – pažymėjo ekspertas iš „Bed Kingdom.“
Alkoholio vartojimas likus kelioms valandoms iki miego gali būti dažno pabudimo naktį priežastis, rašo express.co.uk.
Perspėjo dėl populiaraus gėrimo: skatina nerimą, agresiją, sumaišius su alkoholiu gresia ir reanimacija
Kasdien daugybė žmonių vartoja energinius gėrimus kitą kartą nė nenutuokdami, kas gresia jo padauginus ar dar blogiau – maišant kartu su alkoholiu. Gydytojai perspėja, kad po to tokio „kokteilio“ žmogui gresia net atsidurti reanimacijoje, o ypač žalinga energinius gėrimus vartoti paaugliams ir vaikams.
Nors 2014 m. nepilnamečiams asmenims yra uždrausta parduoti ar kitaip perduoti energinius gėrimus, daug paauglių bando laimę mėgindami jų įsigyti.
Įspėja turinčius aukštą kraujospūdį: venkite šio gėrimo
Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad vienas gėrimas didina riziką mirti nuo širdies ir kraujagyslių ligų, jei kankina labai aukštas kraujospūdis.
Širdies ir kraujagyslių ligos – tai įvairios būklės, neigiamai paveikiančios širdį arba kraujagysles. Jas dažnai sukelia kraujagyslėse susikaupę riebalai ir kraujo krešuliai.
Aukštas kraujospūdis (hipertenzija) taip pat didina šių ligų riziką dėl papildomo krūvio organams, rašo express.co.uk.
Pagirias įveikite be jokio vargo: štai, ką reikia daryti
Šventinis laikotarpis – metas, kai žmonės mėgaujasi karštu vynu ar kitais alkoholiniais kokteiliais, tačiau kaip šiuo metu išvengti siaubingų kalėdinių pagirių?
Alkoholio vartojiimas gali sukelti nuovargį, pykinimą, smegenų rūką ir lemti prastą nuotaiką kitą dieną. Šiuos simptomus žmonės įvardija kaip pagrindinius pagirių požymius.
Jokiu būdu negerkite kavos vos pabudę: gali laukti liūdnos pasekmės
Specialistai įspėja, kad rytinis kavos puodelis prieš pusryčius gali turėti neigiamų pasekmių sveikatai, jei kava geriama tuščiu skrandžiu.
Bato universiteto mokslininkai patarė prieš pirmąjį kavos gurkšnį, kuris, anot jų, gali smarkiai paveikti gliukozės kontrolę, būtina bent kažką užkąsti, rašo mirror.co.uk.
Kaip anksčiau pranešė dienraštis „Daily Express“, tyrimai parodė, kad miego sutrikimai ir kavos vartojimas gali paveikti suaugusiųjų gliukozės kiekį ir jautrumą insulinui.
Pasakė, kiek kavos galima išgerti per dieną: tą žino ne visi
Stipri ir aromatinga kava jau seniai tapusi dienos pradžios ritualo dalimi, o per Kalėdas vis dažniau jos pakuotes randame ir po eglute.
Pasak prekybos tinklo „Rimi“ produktų vadovės Dianos Špūrienės, norintiems sutaupyti prieš ateinančias šventes, kavos, praturtintos įdomesniais skoniais, galima nusipirkti nuolaidų metu ne tik sau, bet ir dovanoms.
Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr.
Įspėja dėl 2 populiarių gėrimų: gali pakenkti jūsų sveikatai
Kraujo krešuliai gali būti pavojingi, jei jie susidaro be rimtos priežasties. Netinkami gyvenimo būdo sprendimai skatina kraujo krešulių susidarymą, tačiau ne visada aišku, ką reiškia „nesveika“. Pavyzdžiui, kofeino – natūralios cheminės medžiagos, esančios kavoje ir energetiniuose gėrimuose – vartojimas gali turėti nepalankių rezultatų.
Paaiškėjo, kiek galima išgerti kavos per dieną: nerizikuokite savo sveikata
Dauguma žmonių negali įsivaizduoti dienos be puodelio kavos. Vieniems kava padeda atmerkti akis, įgauti energijos, o kitiems – kavos gėrimas yra tapęs tam tikru ritualu. Nors dažniausiai yra kalbama apie puikią kavos naudą, tačiau verta nepamiršti ir kitų požymių, kuriuos gali sukelti kava. Kaip reikėtų įvardinti kavą – draugu ar priešu – sutiko pasidalinti Baltijos Amerikos klinikų vidaus ligų gydytoja Ugnė Juškaitė.
8 būdai, kad kava būtų sveikesnė
Kava yra vienas populiariausių gėrimų pasaulyje. Daugelis sveikatos specialistų taip pat mano, kad šis gėrimas, vartojamas su saiku, yra vienas sveikiausių. Kai kuriems žmonėms tai yra didžiausias antioksidantų šaltinis maiste, pralenkiantis tiek vaisius, tiek daržoves.
Čia pateikiami keli patarimai, kaip paversti kavą dar naudingesne sveikatai.
1. Venkite gerti kavą vėliau nei 2 val. dienos. Gerdami kavą vėlai dieną, galite pabloginti miego kokybę.
Įspėja energinių gėrimų mėgėjus: gali padaryti skaudžią žalą
Anksčiau energiniai gėrimai buvo laikomi gaiviaisiais gėrimais, kuriuos kiekvienoje maisto prekių parduotuvėje ar degalinėje galėjo įsigyti net ir nepilnamečiai moksleiviai. Nuo 2014 metų, šio stipraus poveikį turinčio gėrimo Lietuvoje įsigyti gali tik asmenys nuo 18 metų. Kuo energiniai gėrimai yra pavojingi žmogaus organizmui, tv3.lt naujienų portalui papasakojo Vilniaus miesto klinikinės ligoninės vaikų ligų gydytoja, vaikų kardiologė Gerda Jančienė.
Moteris dviem savaitėms atsisakė kavos: štai, kas pasikeitė
Žurnalistė Jen Glantz iš portalo „Insider“ sako, kad reguliariai gerdavo kavą, energinius gėrimus, limonadus ir arbatą, todėl nusprendė 14 dienų praleisti be iš šių gėrimų gaunamo kofeino. Kaip jai sekėsi ir ką pastebėjo baigusi šį asmeninį eksperimentą, sužinosite perskaitę tekstą žemiau.
„Aš ne visada vartojau daug kofeino. Man nelabai patiko kavos skonis, tačiau limonadų gerdavau tiek, kiek galėdavau.
Galas visoms pasakoms apie kavą: kofeinas nežalingas
Jis kaltinamas nemiga, nerimu, dažnu vaikščiojimu į tualetą ir dar blogesniais dalykais, tačiau naujas tyrimas rodo, kad kofeinas yra nežalingas, rašo dailymail.co.uk. Tyrimai rodo, kad dažnai kritikuojamas stimuliantas yra saugus netgi nėščioms moterims ir vaikams.
44 tyrimus apibendrinanti studija paneigia plačiai pasklidusį mitą, kad kofeinas, randamas arbatoje, kavoje ir gazuotose gėrimuose, kenkia kūnui.
Kofeinas: ką reikėtų žinoti?
Kofeinas yra nuo seno žinoma tonizuojanti medžiaga. Populiariausiu kofeino šaltiniu nenuginčijamai yra kava.
Žmogus vidutiniškai kasdien suvartoja 150-225 mg kofeino, kurio 75 proc. yra gaunama su kava.
- Puodelyje kavos yra 50-150 mg kofeino,
- Puodelyje arbatos – per 50 mg,
- Kolos gėrime (0,5 l ) – per 35 mg.
Iš Europos Sąjungos šalių, Šiaurės šalyse kofeino suvartojama daugiau: Danijoje, Suomijoje, Norvegijoje, Švedijoje kofeino suvartojama iki 400 mg per dieną.
Atskleidė, kiek puodelių kavos per dieną galima išgerti
Kai kuriems žmonėms nėra tokio dalyko kaip per daug kavos. Užkietėję kofeino mėgėjai neapsiriboja vienu puodeliu per dieną. Bet ar šis įprotis gali pakenkti?
Apie kavos gėrimo naudą ir galimą žalą diskutuojama jau seniai, tačiau, nors yra bendras sutarimas, kad kavos nereikėtų gerti vakare, nėra sutarimo, kiek kavos gerti naudinga.
Registruota dietologė Frankie Phillips, atskleidė puodelių skaičių, kuris gali atnešti naudą organizmui.
Kavos ekspertai išdavė auksinius patarimus: štai, kur jos laikyti nevertėtų
Dauguma žmonių savo rytų negali pradėti nuo skanios kavos puodelio. Vieniems tai malonumas, kitiems – pagalba atsibusti, o tretiems – gurmaniška aistra. Ką kiekvienam reikėtų žinoti apie kavą, jos laikymo subtilybes bei kaip skaniai paruošti itališku būdu ją namuose, naujienų portalui tv3.lt pasakoja kavos žinovai ir „Kofy“ interneto parduotuvės įkūrėjai Edgaras ir Simona Jurelevičiai.
Tyrimas: kofeinas pažadina, bet galite daryti klaidų dėl miego trūkumo
Tik atsibudus daugeliui iš mūsų reikia nedelsiant išgerti puodelį kavos.
Nors šis kasdienis kofeino kiekis tikrai padeda pralinksmėti ir pasiruošti ateinančiai dienai, nauji tyrimai rodo, kad kofeinas iš tikrųjų negali pagerinti kognicijos (pažinimo), todėl jūs vis dar galite padaryti klaidų dėl miego trūkumo.
Štai kas nutiks, jeigu savaitei atsisakysite kavos: organizmas jums padėkos
Kava daugumai žmonių yra vienas iš įprastų ryto ritualų. Maždaug 80 procentų suaugusiųjų per dieną suvartoja maždaug 200 mg kofeino kasdien. Jeigu neįsivaizduojate savaitės be kavos, tikriausiai esate priklausomas nuo kavos. Usefulbeautytips.org siūlo sužinoti, kas nutinka, jeigu savaitę negeriate kavos.
Kaip suprasti, kas esate priklausomas nuo kavos? Jūs nuolat galvojate, kur galite išgerti kavos. Ilgiau negalėdami atsigerti šio gėrimo, pradeda jausti nerimą.
Gera žinia kavos mėgėjams: gali padėti numesti svorio
Vyrai ir moterys, kurie pusmetį kiekvieną dieną išgėrė po 4 puodelius kavos, per tą laiką numetė keturis procentus savo kūno riebalų, atskleidė tyrimas. Tačiau dietologai įspėja: toks įprotis gali turėti kitų neigiamų pasekmių sveikatai, rašoma dailystar.co.uk.
Tyrime dalyvavo 126 antsvorio turintys vyrai ir moterys, gyvenantys Singapūre. Pusė dalyvių gėrė keturis puodelius kavos per dieną, o likusieji – kitokį gėrimą, kurio skonis buvo kaip kavos, bet be kofeino.
Įspėjimas kavos mėgėjams: šie požymiai išduoda rimtą problemą
Deja, bet kofeino perdozavimas yra dažnas šių dienų reiškinys, kuris nebestebina nieko. Paaugliai ir vaikai rytais geria sultis, gėrimus ar netgi kavą, kad jaustųsi žvalesni, o to nepadarę dažnai jaučiasi bejėgiai. To priežastis – kofeino trūkumas.
Vienas puodelis kavos ryte yra visiška įprasta ir normalu, bet kartais per didelė kofeino dozė gali būti mirtina.
Medikai skambina pavojaus varpais: atsisakykite šio įpročio nėštumo metu
Nėščiosios raginamos atsisakyti kofeino: mokslininkai atrado, kad per dieną du puodelius kavos išgeriančios būsimos mamos labiau rizikuoja prarasti kūdikį
Tyrėjai tokį tvirtą teiginį pateikė ištyrę 1 228 moteris.
Jie sako, kad net ir nedidelis kofeino kiekis kelia riziką prieš nėštumą ir jo metu.
Didžiosios Britanijos sveikatos tarnyba nurodo, kad saugus kiekis yra du puodeliai tirpios kavos per dieną, rašoma dailymail.co.uk.
Ši problema vargina daugelį: paaiškino, kaip išvengti
Bent kartą gyvenime visi esame pajautę trūkčiojančią akį ar jos voką. Daugelis žmonių galvoja, kad tokiais atvejais tai labai pastebi aplinkiniai, bet iš tiesų tai dažniausiai matosi tik mums patiems. Tačiau nors jis ir yra nežymus, akies bei voko trūkčiojimas išduoda apie mus kamuojančias ligas. Trūkčiojanti akis, jos vokas ar bent mažas kamputis žmonėms neretai tampa įkyriu ir erzinančiu jausmu. Būtent tokiu būdu organizmas mus įspėja apie galimus organizmo pablogėjimus: Stresas.
Mitybos ekspertė nurodė, kokias klaidas darote gerdami kavą
Ar jūs esate vienas iš daugelio, manantis, kad daugiausia kofeino yra espreso kavoje? Labai klystate. Mitybos specialistė Vaida Kurpienė nurodo, kad didžiausią kofeino dozę gausite gerdami lietuvių pamėgtą užpilamą kavą. „Pavyzdžiui puodelis espresso kavos, kurios skonis yra labai intensyvus, turi labai mažai kofeino", - sakė mitybos specialistė. Visą pokalbį su mitybos specialiste žiūrėkite vaizdo įraše.
Neįsivaizdavusi ryto be kavos pagaliau rado alternatyvą
Ar įsivaizduojate savo rytą be kavos? Dar visai neseniai ,,30 dienų be kavos iššūkio“ sumanytoja Vitalija Jankauskaitė apie tai nė pagalvoti nedrįso. Rytą pradėdavo kavos puodeliu, o štai dabar ją budina ne kofeinas, bet mankšta, bėgimas ir šaltos maudynės. Moteris pasakoja, jog jau kuris laikas norėjo tai padaryti. Prisiminusi gyvenimo etapą, kai pusantrų metų negėrė kavos ir jautėsi geriau, ji nusprendė pagaliau tai pakartoti. ,,Tapau priklausoma, vos pramerkusi akis galvodavau apie kavą.
Paauglys žūsta nuo kofeino bombos: gazuoto limonado, kavos ir energetinio gėrimo
Pavojinga kombinacija iš kofeinu prisodrintų gėrimų pražudė paauglį iš Pietų Karolinos (JAV). 16-metis Davis Allen Cripe mirė po to, kai išgėrė didelę dietinę „Mountain Dew“ limonado porciją, McDonald‘s latė kavą ir energetinį gėrimą per dvi valandas – tai patvirtino medikai. Davis sukniubo Spring Hill mokykloje, o paskui Pietų Karolinos ligoninėje buvo pranešta apie jo mirtį. Oficiali jo mirties priežastis buvo kofeino išprovokuotas širdies įvykis.
Ekspertė pataria: ką valgyti, kad nereikėtų gerti kavos?
Daugelis iš mūsų esame įpratę kiekvieną rytą pradėti nuo kavos puodelio. Ji padeda prablaškyti rytinį snaudulį bei suteikia energijos. Vis dėlto šio gėrimo poveikis staigus ir trumpalaikis, o viename saldėsiais pagardintame kavos puodelyje gali būti net 500 kalorijų. Mitybos specialistė Eglė Vasiliauskaitė sako, jog norint įgauti energijos kavą vertėtų pakeisti džiovintais vaisiais, kurie suteiks energijos, ir papildys organizmą būtinais vitaminais ir mineralais.
Kava – nuodas ar ligų žudikas?
Kavos nauda organizmui – diskutuotina ir daug konfliktų tarp sveiko gyvenimo šalininkų kelianti tema. Vis dėlto naujienų portalas „Men‘s Health“ skelbia, jog kiekvienas turėtų padidinti geriamos kavos kiekį ir pateikia svarbias priežastis. Naujienų portalas remiasi Harvardo universitete atliktu tyrimu, kur skelbiama, jog 8 proc. žmonių, kurie vartojo daug kofeino, rečiau sirgo diabetu. Tas pats tyrimas skelbia, kad net 26 proc.
Dievinate kavą, o kiek apie ją žinote? Štai jums testas!
Spalio pirmoji – tarptautinė kavos diena. Šiandien šią šventę, sprendžiant pagal kavą geriančių žmonių kiekį, turėtų minėti veik pusę pasaulio. Prisipažinkite, gi ir jūs neįsivaizduojate savo gyvenimo, ankstyvo ryto be šilto kavos puodelio. Tačiau ar bent kada nors susimąstėte, kiek žinių apie kavą, pupeles turite? Pristatome jums labai įdomu testą, kuris padės ne tik išbandyti savo žinias, tačiau ir sužinoti daug įdomių dalykų.
Mokslininkai atrado kaltus dėl priklausomybės nuo kavos
Nauja mokslinė studija rodo, kad genetika gali lemti tai, jog jūsų organizmas be kavos puodelio „neįsijungia“ arba esate visiškai abejingas kavai, rašo independent.co.uk. Jau seniai žinoma, kad DNR turi įtakos tam, kiek kavos suvartojate, tačiau mokslininkai atrado šešis naujus genetinius variantus, susijusius su nuolatiniu kavos vartojimu. Keturi iš variantų yra susiję su genais, kuriuos kofeinas veikia stimuliuojančiai arba slopinančiai.
Kodėl išgėrus kavos dažnai norisi miego?
Sugrįžę į darbus po savaitgalio tik ir svajojame nusnūsti. Nuo snaudulio stengiamės gelbėtis kava. Tačiau ne vienas yra pastebėjęs, jog išgėrus šio gėrimo miego norisi dar labiau. Na, bent kurį laiką. Tyrėjai nusprendė šio reiškinio priežastis, rašo dailymail.co.uk. Išgėrus puodelį kavos, kofeinas absorbuojamas, per plonąją žarną patenka į kraujotaką ir pasiekia smegenis, kur šią medžiagą užfiksuoja į adenozino molekules panašūs receptoriai.
Šių dienų 13-mečiai – didžiausi alkoholio ir rūkalų „degustuotojai“
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, Lietuva pagal alkoholio vartojimą užima trečią vietą po Moldovos ir Baltarusijos. Jauni žmonės Lietuvoje pirmą kartą alkoholio ir tabako pabando 7 klasėje, tada prasideda tikras svaigalų „degustavimo“ pikas. Kalbamės su Sveikatos tyrimų instituto vadovu, biomedicinos mokslų daktaru, docentu Aurelijumi Veryga.
Ar tirpi kava nekenkia sveikatai?
LRT radijo laida „Ryto garsai“, LRT.lt Jokios cheminės medžiagos tirpios kavos gamyboje nėra naudojamos, todėl tirpios kavos poveikis sveikatai yra toks pats kaip paprastos kavos, sako KTU Cheminės technologijos fakulteto profesorius Rimantas Petras Venskutonis. LRT radijo klausytoja Loreta iš Kauno teiraujasi, ar jos mėgstama tirpi kava nekenkia sveikatai. „Geriu tirpią kavą su pienu, bet sako, kad tirpi kava – nesveika“, – nerimauja kaunietė. KTU Cheminės technologijos fakulteto prof.
Tyrimas: kofeinas padeda kovoti su Alzheimerio liga
Tarptautinė tyrėjų grupė, vadovaujama Christos E. Müller ir Davido Blumo, nustatė, kad kofeinas gali prisidėti prie pacientų, sergančių Alzheimerio liga, būklės gerėjimo. Mokslininkų tyrimo medžiaga paskelbta žurnale „Neurobiology of Aging“. Mokslininkai atliko seriją bandymų su Alzheimerio liga sergančiomis pelėmis. Jų organizme buvo aptikta Tau baltymo, būdingo sergantiems šia liga, sankaupų.